ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Պորտուգալիայում գործող «Դելալյան Տրիո» խմբի երաժիշտներին
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/09/Trio.jpg)
Սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Պորտուգալիայում գործող «Դելալյան Տրիո» խմբի երաժիշտներին:
Տրիոն հիմնադրվել է 1995թ. Լիսաբոնում հայ կոմպոզիտոր Հարություն Դելալյանի դուստրեր Նարինե և Մարինե Դելալյանների, ինչպես նաև ճանաչված թավջութակահար Լևոն Մուրադյանի կողմից։ Նարինե Դելալյանը նվագում է Լիսաբոնի Ազգային սիմֆոնիկ նվագախմբում, իսկ Լևոն Մուրադյանը՝ «Գյուլբենկյան» սիմֆոնիկ նվագախմբերում: Նրանք մշակութային լայնածավալ գործունեություն են իրականացնում նաև Հայաստանում՝ իրենց իսկ կողմից երկու տարի առաջ հիմնադրված «Հայրիկ Մուրադյան» մշակութային կենտրոնի շրջանակներում՝ ազգային երգ ու պար սովորեցնելով Հայաստանի տարբեր շրջաններում:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը բարձր գնահատեց տրիոյի՝ միջազգային գործունեությունը: «Հայ արվեստագետի անձնագիրը հայ մշակույթն է: Ուրախ եմ, որ դուք աշխարհի տարբեր հեղինակավոր բեմերում հնչեցրել եք հայ երաժշտությունը, իսկ Պորտուգալիայում այն ճանաչելի ու սիրելի եք դարձրել»:
Նախարարը կարևորեց նաև խմբի՝ Հայրենիք պարբերական այցելությունները, կազմակերպած համերգները և շնորհավորեց երաժիշտներին՝ Հայաստանի և Արցախի 25-ամյակին նվիրած վերջին համերգային շրջագայության համար: Նա կոչ արեց համույթին մասնակցել ՀՀ սփյուռքի նախարարության մշակութային ծրագրերին, «Իմ Հայաստան» փառատոնին:
«Ձեր շարքերում է մեր տաղանդավոր երգիչ Հայրիկ Մուրադյանի որդին՝ Լևոնը, ով, համոզված եմ, իր ներդրումն է բերել տրիոյի կայացման և ստեղծագործական վերելքի գործում: Ընդամենը օրեր առաջ Երևանի փողոցներից մեկը վերանվանվեց մեր սիրելի Հայրիկ Մուրադյանի անունով», – նշեց նախարարը:
Հաշվի առնելով «Դելալյան Տրիո»-ի ներդրումը Սփյուռքում հայ երաժշտության տարածման գործում և այդ ոլորտում դրսևորած ստեղծագործական, կատարողական բարձր վարպետությունը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը համույթին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Կոմիտաս» մեդալով։
Այնուհետև շնորհակալական խոսքով հանդես եկան Նարինե Դելալյանը և Լևոն Մուրադյանը: Նրանք նշեցին, որ պարգևատրումն իրենց համար անակնկալ էր ու նաև պարտավորեցնող՝ այսուհետ առավել լավ գործելու, հայ երաժշտությունը ներկայացնելու առումով: Երաժիշտները հավաստիացրին, որ սիրով կմասնակցեն նախարարության ծրագրերին և կանեն ամեն հնարավորը՝ Պորտուգալիայում ապրող հայության և Հայրենիքի միջև կամուրջը ամուր պահելու ուղղությամբ:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла музыкантов группы «Трио Делалян», функционирующей в Португалии
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 6 сентября приняла музыкантов группы «Трио Делалян», функционирующей в Португалии.
Трио основано в 1995 году в Лиссабоне дочерями известного армянского композитора Арутюна Делаляна Нарине и Марине Делалянами, а также известным виолончелистом Левоном Мурадяном. Нарине Делалян играет в Национальном симфоническом оркестре Лиссабона, а Левон Мурадян – в симфоническом оркестре «Гюльбенкян». Они осуществляют широкомасштабную  культурную деятельность также в Армении, в рамках основанного ими же два года назад культурного центра «Айрик Мурадян», обучая национальным песням и танцам в разных регионах Армении.
Министр Диаспоры РА высоко оценила международную деятельность трио. «Паспорт армянского деятеля искусства – армянская культура. Рада, что на разных престижных сценах мира вы озвучили армянскую музыку, а в Португалии сделали ее узнаваемой и любимой», – сказала она.
Министр отметила также важность периодических визитов группы на Родину, организованные концерты и поздравила музыкантов с последним концертным турне, посвященным 25-летию независимости Армении и Арцаха. Она призвала ансамбль принять участие в культурных программах Министерства Диаспоры, фестивале «Моя Армения».
«В ваших рядах сын известного нашего певца Айрика Мурадяна Левон, который, убеждена, внес свой вклад в становление и творческий взлет трио. Буквально на днях одна из улиц Еревана названа именем нашего любимого Айрика Мурадяна», – отметила министр.
Учитывая вклад «Трио Делалян» в дело распространения армянской музыки в Диаспоре и проявленное при этом высокое творческое, исполнительское мастерство, министр Грануш Акопян наградила ансамбль медалью «Комитас» Министерства Диаспоры РА.
Со словами благодарности выступили Нарине Делалян и Левон Мурадян, отметившие, что награда для них – сюрприз, к тому же обязывающий впредь действовать еще лучше в плане представления армянской музыки. Музыканты заверили, что охотно примут участие в программах Министерства и сделают все возможное для того, чтобы сохранить прочным мост, связывающий проживающих в Португалии армян  с Родиной.