ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված համերգ Վարշավայում
ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում օգոստոսի 23-ին Վարշավայի Թագավորական ամրոց-թանգարանի Արցախյան գորգերի ցուցասրահում տեղի ունեցավ «Միքայել Ոսկանյան և ընկերներ» էթնո-ջազային համույթի համերգը՝ նվիրված Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման 26-րդ տարեդարձին: Միջոցառումը կազմակերպել էր Լեհաստանում ՀՀ դեսպանությունը` ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ներկաներին ուղղված իր ողջույնի խոսքում Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանն նշեց, որ համերգի անցկացման վայրը սիմվոլիկ նշանակություն ունի. Թերեզա Սահակյանի՝ ցուցասրահը զարդարող արցախյան գործերի հավաքածուն, հերթական անգամ ապացուցում է, որ «Արցախը առաջին հերթին մարդիկ են, որոնք ապրում և արարում են իրենց հայրենի երկրում` ստեղծելով նաև համաշխարհային նշանակության մշակութային արժեքներ»:
Համերգին ներկա էին ԼՀ արտաքին գործերի նախարարության և պետական այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, Վարշավայում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպաններ, դիվանագետներ, լրագրողներ, հայ համայնքի անդամներ:

Концерт в Варшаве, посвященный 25-летию независимости РА
В рамках мероприятий, посвященных 25-летию независимости РА, 23 августа в демонстрационном зале Арцахских ковров Королевской крепости-музея Варшавы состоялся концерт этно-джазового ансамбля «Микаел Восканян и товарищи», посвященный 26-летию принятия Декларации о независимости Республики Армения. Мероприятие организовало посольство РА в Польше при поддержке Министерства культуры РА. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили в пресс-службе М�?Д РА.
В своем приветственном обращении к присутствующим посол РА в Польше Эдгар Казарян отметил, что место проведения концерта имеет символическое значение: украшающая зал коллекция Арцахских ковров Терезы Саакян в очередной раз доказывает, что «Арцах – это прежде всего люди, которые живут и созидают на своей родной земле, создавая также культурные ценности мирового значения».
На концерте присутствовали представители Министерства иностранных дел Польши и других государственных ведомств, аккредитованные в Варшаве послы и дипломаты ряда стран,  журналисты, члены армянской общины.