ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառում Թեհրանում
Սեպտեմբերի 21-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ՀՀ դեսպանության կողմից Թեհրանի «Արարատ» մարզավանում կազմակերպվել էր ընդունելություն՝ նվիրված Հայաստանի անկախության 25-ամյակին, որին ներկա էին իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և զինվորականներ, Թեհրանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներ և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Ներկաններին ուղղված իր ողջույնի խոսքում Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը ներկայացրեց Հայաստանի անցած 25 տարիների ձեռքբերումներն ու նախանշված ծրագրերը: ՀՀ դեսպանն անդրադարձավ տարածաշրջանային տևական անվտանգության և կայունության, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին, ինչպես նաև Իրանի հետ ձևավորված բարիդրացիական հարաբերություններին:
Ելույթով հանդես եկավ նաև ԻԻՀ էներգետիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Սաթթար Մահմուդին, ով, բարձր գնահատելով հայ-իրանական հարաբերությունների անցած ուղին, առանձնահատուկ կարևորեց Հայաստանի և Իրանի միջև իրականացվող տնտեսական նախագծերը:

Мероприятие в Тегеране, посвященное 25-летию независимости РА
Посольством РА в �?сламской Республике �?ран 21 сентября в спортивном поселке «Арарат» Тегерана был организован прием, посвященный 25-летию независимости Армении, на котором присутствовали высокопоставленные иранские чиновники и военные, руководители аккредитованных в Тегеране дипломатических миссий и представители армянской общины.
В своей приветственной речи, обращенной к присутствующим, посол РА в �?ране Арташес Туманян представил достижения Армении за минувшие 25 лет и намеченные программы. Посол РА коснулся усилий, прилагаемых к долгосрочной региональной безопасности и стабильности, мирному урегулированию конфликта в Нагорном Карабахе, международному признанию и осуждению Геноцида армян, а также сложившихся с �?раном добрососедских отношений.
С речью выступил также первый заместитель министра энергетики �?Р�? Саттар Махмуди, который, высоко оценив пройденный путь армяно-иранских отношений, особо отметил важность реализуемых Арменией и �?раном экономических проектов.