«Արգենտինացին ապահովություն է գտնում արգենտինահայ համայնքում».Տեր Մաղաքիա վրդ.Ամիրյան
Արգենտինայի Հայոց թեմի Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Մաղաքիա վարդապետ Ամիրյանի հետ «Հայերն այսօր»-ի զրույցից հետո մեկ անգամ ևս հատկանշվեց այն փաստը, որ Սփյուռքում հայապահպանության, քրիստոնեական արժեքներին հավատարիմ մնալու գործում կարևոր ներդրումն ունի Հայ Առաքելական Եկեղեցին և հենց ինքը՝ հոգևորականը:
Եվ, իրոք, հոգևորականն է նաև իր ամենօրյա աշխատանքի շնորհիվ աշխարհասփյուռ հայերի համար ազգային-եկեղեցական կյանք ստեղծում, համախմբում նրանց՝ հորդորելով հայրենասեր և եկեղեցակենտրոն մնալ:
Հոգեշնորհ Հայր Սուրբի հետ զրույցը ծավալվեց ոչ միայն Սփյուռքում հոգևոր առաքելության, այլև՝ զանազան այլ կարևոր հարցերի շուրջ:
Հա՛յր Մաղաքիա, ինչպե՞ս ընտրեցիք հոգևորականի` դժվարություններով և հետաքրքրություններով լի ուղին:
-Նախ ասեմ, որ փոքր հասակից զինվորական դառնալու մեծ ցանկություն ունեի: Դպրոցն ավարտելուց հետո՝ հաստատակամորեն որոշել էի զինվորականի ուղին բռնել և ընդունվել ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտ:
Հետո արդեն, մտածումներս ի չիք դարձան. ցանկացա Հայոց բանակում ծառայել՝ համալրելով զինվորների կազմը: Ծնողներս նկատելով երերուն վիճակս՝ հորդորեցին ինքս որոշեմ, թե ինչ մասնագիտություն եմ ուզում ընտրել:
Ընտանեկան հավաքույթներից մեկի ժամանակ Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանը, որն այն ժամանակ Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի տեսուչն էր, ինձ երգել առաջարկեց: Երգելուց հետո նա հիացական խոսքեր հնչեցնելով՝ ասաց, որ հրաշալի ձայն ունեմ և պետք է անպայման ճեմարան ընդունվեմ: Անկեղծ ասած` առաջարկից այդքան խանդավառված չէի, բայց համաձայնեցի:
Երևի Սավուղ պապիկիս ազդեցությունը նույնպես նշանակություն ունեցավ. նա հոգևոր կյանքով է ապրում, մինչև հիմա եկեղեցի է հաճախում և մասնակցում եկեղեցական արարողություններին: Եղբայրս նույնպես հոգևորական է:
Ճեմարան ընդունվելու գնացի՝ հստակ պատկերացում չունենալով, թե ինչ է ինձ սպասվում: Ընդունելության քննությունները բարեհաջող հանձնելուց  հետո՝ 1997-2000 թթ. նախ սովորեցի Շիրակի թեմի հոգևոր ընծայարանում, ապա՝ 2000-2006թթ. Մայր Աթոռ Սուրբ Էմիածնի Գևորգյան հոգևոր ճեմարանում:
Անկեղծ ասած՝ սկզբնական շրջանում ճեմարանական կյանքին չէի համակերպվում՝ չնայած որ լավ էի սովորում: Կարծես՝ ինքս ինձ չէի գտնում այդ ասպարեզում:
Սակայն երրորդ կուրսից հետո կյանքս գլխիվայր փոխվեց. կապվեցի ճեմարանին և ձգտում էի հնարավորինս շատ մասնակցել եկեղեցական գործերին: Այդ ժամանակ էլ որոշեցի կուսակրոն դառնալ` ներգրավելով զինվորյալ միաբանության շարքերը: Ահա այսպես սկսվեց հոգևորականի իմ ընթացքը:
-Իսկ ո՞րն էր կուսակրոն քահանա դառնալու պատճառը:
Կարծում եմ` ավագ հոգևորականների հետ ընկերանալն էր, որոնց դրական ազդեցությունը, իհարկե, նշանակություն ունեցավ և որ ամենակարևորն է՝ Առաքելական մեր Սուրբ եկեղեցուն իբրև զինվորյալ միաբանության անդամ՝ անմնացորդ ծառայելու մեծ ցանկությունս: Որոշմանս մեջ, իհարկե, մեծ նշանակություն ունեցավ նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ազդեցությունը: Հիշում եմ՝ ուսանողական տարիներին նա միշտ հանդիպում էր մեզ հետ և թանկագին պատգամներ տալիս:
Հետաքրքիր և ուսանելի մի պատմություն է կա, որը ճեմարանական տարիներին է տեղի ունեցել և մեծ ներգործություն ունեցել հոգևորականիս կայացման ճանապարհին:
Ճեմարանի վերակացուներից մեկը ուսանողների շարքում կարգուկանոնը ստուգելու ժամանակ, երբ հերթն ինձ հասավ, զգուշացրեց դուրս գալ շարքից` ճանապարհին ընկած պաղպաղակի թուղթը վերցնելու և աղբարկղը գցելու համար: Ես երկբայեցի վերցնել գետնին ընկած թուղթը` հակառակ չգնալով սկզբունքներիս: Նրա մի քանի ցուցումներից հետո ստիպված տեղի տվեցի՝ հոգուս խորքում ցավ ապրելով, թե ինչու դիմեցի այդ քայլին և նվաստացա բոլորի առջև:
Սակայն աղբաման չգտա և թուղթը դրեցի պատի մի անկյունում: ճաշարանից վերադառնալով՝ վերակացուն նկատեց, թե որտեղ եմ դրել թուղթը և կրկին ասաց, որ աղբամանի մեջ գցեմ, ապա տեղեկացրեց իրեն ներկայանալ: Մտնելով աշխատասենյակ՝ նա ոչինչ չասաց. գրապահարանից  Հին և Նոր Կտակարանների մասին երեք հատոր գիրք հանեց, հանձնեց ինձ և երեք շաբաթ ժամանակ տվեց՝ սերտած իր մոտ գնալու համար:
Վերակացուի այդ քայլը, բնավ, պատիժ չհամարեցի. այն կյանքիս կարևոր, ճակատագրական փորձություններից մեկն էր, որը շրջադարձային եղավ ինձ համար՝ մաքրասիրության, կարգապահության և ճշմարտության օրինակ դառնալով:
Ավարտելով ճեմարանը  2007 թվականի ապրիլի 15-ին Հայ Առաքելական եկեղեցու Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմի առաջնորդ Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանի ձեռամբ` կուսակրոն քահանա ձեռնադրվեցի:
7 3
– Հոգևորական դառնալուց հետո, Հայոց բանակի, հայ զինվորի հետ  կապը պահպանու՞մ եք:
-Անպայման: Ամեն անգամ Հայաստան գալով՝ խոնարհաբար առաջինը զինվորներին եմ այցելում: Հայ զինվորներին սատարելու համար՝ Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու երիտասարդների մասնակցությամբ մի ծրագիր եմ իրականացնում:
Ամեն տարի հատուկ միջոցառումներից մեկի ժամանակ ճաշկերույթ ենք կազմակերպում, որից ստացված հասույթը բերում եմ հանձնելու Տավուշի մարզի սահամանամերձ շրջաններում գտնվող զորամասերին: Նաև գյուղերից մի քանի ընտանիքներին ենք օգնություն ցուցաբերում:
Իսկ այս տարի հաջողեցինք ԱՄՆ-ում ապրող մտերիմներիս մեկենասությամբ 30 հազար ԱՄՆ դոլարի դրամական օժանդակություն ունենալ, որից հետո Արցախ այցելեցինք և օգնեցինք Ապրիլյան քառօրյա պատերազմում զոհված զինվորների 26 ընտանիքների, հանդիպեցինք  նաև հաշմանդամ, վիրավորված զինվորներին, անգամ Արցախյան ազատամարտին զոհվածների ընտանիքներին տեսնելու գնացինք:
28
– Ե՞րբ եք սկսել հոգևոր ծառայությունը Բուենոս Այրեսի հայկական համայնքում:
-2011 թվականին Վեհափառ Հայրապետի տնօրինությամբ նշանակվել եմ Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցու հոգևոր հովիվ:
Հոգևոր ծառայության հինգ տարիների ընթացքում հայրենասեր, ազգանվեր մի համայնք բացահայտեցի. հայերի ստվար զանգվածի հանդիպեցի, որոնք Հայաստանին շատ մոտ են կանգնած՝ կառչած մնալով Մայր հողին:
Արգենտինայի հայ համայնքն ինձ շատ բան է տվել: Այդ ամենի համար շնորհակալ և երախտապարտ եմ Վեհափառ Հայրապետին իմ հանդեպ ունեցած վստահության համար: Այն փորձություններն ու դժվարությունները, որ կրում է հոգևորականը Սփյուռքում, հնարավորություն է տալիս հոգևոր ծառայությունը հետագայում ավելի հաստատակամորեն կատարել:
Ներկայացնելով համայնքային կյանքը՝ ասեմ, որ Արգենտինայում այժմ չորրորդ սերնդի հայերն են ապրում: Կազմակերպված  համայնք ունենք, որտեղ 100.000 հայ է հաշվվում:
Հայրենասիրական մղումներից ելնելով՝ արգենտինահայ բարերարները Հայաստանի և Արցախի սահամանամերձ գյուղերում սոցիալական տարբեր ծրագրեր են իրականացնում: Ծրագրերը տարբեր են` եկեղեցաշինություն, դպրոցաշինություն, ջրի մատակարարման ապահովում, մարզադպրոցների կառուցում և այլն:
Հայեր կան, որոնք Հայաստանում երբեք չեն եղել, սակայն նյութական միջոցներով օժանդակում են Հայրենիքին: Նրանցից մեկն էլ Էդուարդո Սեֆերյանն է եղել, որը Արցախի համար խոշոր բարեգործական  ծրագրեր է իրականացրել: Անգնահատելի է նաև արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի ծավալած գործունեությունը:
– Եվ որո՞նք են հոգևորականին Սփյուռքում հանդիպող փորձություններն ու դժվարությունները:
-Դժվարություններն ու մարտահրավերները շատ են, սակայն պետք է առանց վհատվելու և աներեր հավատով ի Քրիստոս առաջ ընթանալ: Ոչինչ հեշտ չի տրվում:
Առաջին մարտահրավերն այն է, որ միայնակ ես, իսկ քեզ ընդառաջ եկող հավատացյալները՝ բազմաթիվ: Նրանց հետ մտերմանալ, վստահությունը ձեռք բերել է անհրաժեշտ:
Սակայն, Փառք Աստծո, արդեն լիովին ընդգրկվել եմ համայնքային կյանքին:
-Համայնքային կյանք ստեղծելու գործում,անխոս, մեծ նշանակություն ունի եկեղեցի-համայնք փոխգործակցությունը: Ի՞նչ ամրության վրա է գտնվում այդ «շաղախը»:
– Երկուստեք փոխշահավետ համագործակցության մեջ լինելով՝ ամուր հիմքերի վրա է գտնվում: Առանց եկեղեցու մասնակցության համայնքային կյանքում որևէ միջոցառում չի կայանում:
Գործակցությունը ապահովելու համար՝ զգալի նպաստ ունեն նաև արգենտինահայ երիտասարդները, որոնք աչքի են ընկնում մեծ հայրենասիրությամբ:
Նրանց եկեղեցու շուրջ համախմբելու համար` վերաբացեցինք Արգենտինայի Հայոց թեմի երիտասարդական կազմակերպությունը, որը հիմնադրվել է հեռավոր 1951 թվականին: Միության կազմում ընդգրկված են զանազան կազմակերպությունների և հաստատությունների երիտասարդներ, որոնց հետ ազգանվեր զանազան միջոցառումներ, ձեռնարկներեն ենք կազմակերպում և իրականացնում: Ես միշտ ասում եմ՝ եկեղեցին մի կառույց է, որը բոլորի համար է:
Եկեղեցի-համայնք կապը սերտացնելու նպատակով արդեն 5 տարի է՝ Առաջնորդարանում յուրաքանչյուր հինգշաբթի հավատացյալների համար աստվածաշնչյան ընթերցումներ եմ կազմակերպում: Հանդիպմանը ներկա են լինում տարբեր տարիքի մարդիկ: Նրանց հետ մի փոքրիկ ընտանիք ենք ստեղծել: Բացի հոգևոր զրույցներից, այլ թեմաներ էլ ենք  արծարծում:
– Արգենտինահայերին տարիների ընթացքում հաջողվե՞լ է բարիդրացիական հարաբերություններ ձևավորել արգենտինացիների հետ: Ի՞նչ  եք նկատել այս առումով:
–Առանց որևէ չափազանցության հաստատեմ, որ հայերը Արգենտինայում սպասված և հարգված մարդիկ են: Համայնքային միջոցառումների ժամանակ մենք գրկաբաց ենք ընդունում  Արգենտինայի  ժողովրդին: Նրանք նույնիսկ  մեզ միշտ խնդրում են իրենց հայկական միջոցառումներին հրավիրել: Իսկ փոխգործակցությունը Արգենտինայի հետ քաղաքական, տնտեսական  և մշակութային առումով՝ բարձր մակարդակի վրա է գտնում:
Եթե տաքսի նստես և վարորդը զգա՝ հայ ես, ապա առանց  ուղղորդման նա քեզ միանգամից «Արմենիա» թաղամաս կբերի: Այլ կերպ ասած` արգենտինացին ապահովություն է գտնում արգենտինահայ համայնքում:
Արգենտինահայերը երկրի մակարդակով բոլոր ոլորտներում ներգրավված են: Մի ստվար զանգված արծաթագործությամբ և ոսկերչությամբ է զբաղվում, որոշներն էլ՝ ռեստորանային բիզնես ունեն կամ ձեռնարկատերեր են: Արգենտինայում ապրում են ճանաչված իրավաբաններ, փաստաբաններ, բժիշկներ, դասախոսներ, մտավորականներ, երաժիշտներ և այլք:
Մշակութային ակտիվ գործունեությամբ աչքի ընկնող հայորդիներ ունենք, որոնք բարի համբավ և հարգանք  են վայելում համայնքում:
69
-Ակնհայտ է, որ Սփյուռքում խառնամուսնության վտանգն առավել քան երբևէ օրավուր և մտահոգիչ է: Հայ երիտասարդների ինքնության պահպանման ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում Եկեղեցին:
-Խառնամուսնության հարցն Արգենտինայում, իրոք, խնդրահարույց է:
Գրեթե տաս հոգուց յոթն ամուսնանում է օտարի հետ: Կարծում եմ՝ խառնամուսնության վտանգը կանխելու հիմնական միջոցը ժամանակին նրանց հետ հայապահպանության ուղղությամբ աշխատանքներ տանելն է, որպեսզի գիտակցեն հայ ընտանիքի կարևորության մասին: Լատինական Ամերիկան ազատ երկիր է, և այդ հոսանքի մեջ հայ երիտասարդներին մի փոքր դժվար է կառավարել:
Իհարկե, եկեղեցին նրանց հետ աշխատանքեր կատարում է՝ խոսելով ազգապահպանության, Մայրենիի և հայկական սովորույթների մասին:
–Գիտենք, որ Արգենտինայի Հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Գիսակ արքեպիսկոպոս Մուրադյանը մտերիմ հարաբերությունների մեջ է եղել Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի հետ: Հետաքրքիր է՝ Սրբազան Հայրն ի՞նչ ուշագրավ պատմություններ է պատմել Հռոմի պապի հետ կապված:
– Այո՛, Հռոոմի Ֆրանցիսկոս Պապի մտերմությունն արգենտինահայ համայնքի և Գիսակ Սրբազանի հետ շատ ջերմ, բարեկամական է եղել դեռևս Պապի՝ Արգենտինայի կարդինալ լինելու տարիներից: Նա զգացել է հայերի անկեղծ վերաբերմունքն իր նկատմամբ, այդ պատճառով էլ սիրել և վստահել է մեզ: Ինչպես գիտենք, առ այսօր էլ բարեկամական հարաբերությունները պահպանվում են:
Սրբազան Հայրը պատմում է, որ Հռոմի Պապը շատ հաճախ Արգենտինայի հայկական եկեղեցի է եկել քաղաքային փոխադրամիջոցով: Նրան մեծ դժվարությամբ են համոզել ավտոմեքենայով ուղեկցել դեպի Կաթոլիկ եկեղեցու Առաջնորդարան:
Հռոմի Պապի Հայաստան կատարած այցելության ժամանակ արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչները, չնայած մեծ դժվարությամբ, սակայն պապական հատուկ հրավիրատոմսերով հաջողեցին Մայր Աթոռում ոչ միայն առանձին հանդիպել, այլև զրուցել և լուսանկարվել նրա հետ: Պապն, ինչպես միշտ, գրկաբաց ընդունեց մեզ, հրաշալի հանդիպում տեղի ունեցավ:
– Ձեր կարծիքով՝ Հռոմի Պապի այցելությունն ի՞նչ տվեց Հայաստանին:
-Նախ ասեմ՝ սովորական այց չէր, ինչպես Սրբազան Քահանայապետն էր  ասել՝ ուխտագնացության է մեկնում առաջին քրիստոնյա պետություն: Նրա այցը շատ կարևոր էր, անշուշտ, հայերիս համար: Կարևոր էր Հռոմի Կաթոլիկ եկեղեցու հետ արդեն ունեցած մտերմիկ հարաբերություններն ամրապնդելու համար: Այդ հարաբերությունների ստեղծումը նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի անդուլ աշխատանքի արդյունքն է:
14
– Հեռվում գտնվելով՝ կարոտի ի՞նչ զգացումներով եք համակվում դեպի Միածնաէջ Մայրավանքը:
-Երբ կուսակրոն քահանա օծվեցի, փափագս մեկն էր` ամբողջ կյանքիս ընթացքում Մայր Աթոռի զանջերի ղողանջի ներքո հենց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ծառայել…
Հեռվում գտնվելով՝ Մայր Աթոռը կարոտում եմ մարդկային ամենաբարձր զգացումներով: Այն մեզ համար ընտանիք է , որտեղ վերադառնալու հույս ենք միշտ փայփայում: Մայր Աթոռը համայն հայության ոգեղեն էության մեծագույն պարծանք է:

«Аргентинцы видят надежность в армянской общине Аргентины»: вардапет Магакия Амирян
В беседе «Армяне сегодня» с духовным пастырем церкви Св. Григор Лусаворич Буэнос Айреса армянской епархии Аргентины вардапетом Магакия Амиряном еще раз был констатирован тот факт, что в Диаспоре в деле сохранения армянства, верности христианским ценностям важный вклад вносит Армянская Апостольская церковь и ее служители.
�? действительно, именно представители духовенства своим каждодневным служением создают для разбросанных по всему миру армян национально-церковную жизнь, сплачивают их, призывая оставаться патриотичными и сплоченными вокруг церкви.
Беседа со Святым Отцом развернулась не только о духовной миссии в Диаспоре, но и многих других важных вопросах.
– Отец Магакия, как избрали путь духовного служителя – трудный и интересный?
– С малых лет мечтал стать военным. После окончания школы твердо решил поступить в военный институт им. Вазгена Саркисяна МО РА.
Потом мысли мои изменились – решил служить в Армянской армии. Родители, , заметив мои колебания, посоветовали самому решить, какую избрать специальность.
На одном из семейных торжеств предстоятель армянской епархии Австралии и Новой Зеландии архиепископ Айказун Наджарян, бывший в то время инспектором духовной семинарии Геворгян, предложил мне спеть, после чего с восторгом сказал, что у меня замечательный голос и  нужно непременно поступать в семинарию. Честно говоря, предложение не слишком воодушевило меня, но согласился.
Наверное, имело значение и влияние дедушка Савуха, который живет духовной жизнью, до сих пор посещает церковь, участвует в церемониях. Брат мой также духовный служитель.
Поступать в семинарию пошел, не имея четкого представления, что меня ожидает. Успешно сдав вступительные экзамены, в 1997-2000гг. учился в Богословской семинарии Ширакской епархии, затем, в 2000-2006гг. – в духовной семинарии Геворгян Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Честно говоря, в начальный период не мог свыкнуться с жизнью в семинарии, хотя учился хорошо. Как будто не находил себя в этой сфере. Однако после 3-го курса жизнь моя сразу изменилась: привязался к семинарии и стремился по возможности больше участвовать в церковных делах. Тогда то и решил дать обет безбрачия. Вот так и начался мой путь духовного лица.
– А в чем была причина дать обед безбрачия?
– Думаю, дружба со старшими служителями духовенства, положительное влияние которых имело значение, и что самое главное – огромное желание посвятить себя служению Святой Апостольской церкви в качестве воина братии. В решении моем, конечно, большое значение имело влияние Его Святейшества Католикоса Всех армян Гарегина II. Помню, в студенческие годы он постоянно встречался с нами и давал ценные советы.
Есть одна интересная и поучительная история, происшедшая в году моей учебы в семинарии и оказавшая большое влияние на пути моего становления духовным лицом.
Один из инспекторов семинарии, проверяя порядок среди семинаристов, когда очередь дошла до меня, приказал выйти из строя, подобрать брошенную обертку от мороженого и бросить в урну. Я возразил, не желая идти вразрез со своими принципами.   После нескольких его замечаний вынужденно уступил, переживая боль в глубине души: почему сделал это, унизившись перед всеми.
Однако, не найдя урны, положил бумажку  в угол стены. Возвращаясь из столовой, инспектор заметил, и вновь указал бросить в урну, потом зайти к нему. Заходя в кабинет, он ничего не сказал: достал из книжного шкафа трехтомник Ветхого и Нового Завета и дал мне срок три недели, чтобы выучить и придти к нему.
Этот поступок инспектора я вовсе не расценил как наказание: это было одно из важных судьбоносных испытаний в моей жизни, оказавшееся переломным для меня, послужив примером чистоплотности, дисциплины и честности.
Окончив семинарию, 15 апреля 2007 года предстоятелем Западной армянской епархии Армянской Апостольской Церкви Северной Америки  архиепископом Овнаном Тертеряном был рукоположен в иеромонахи.
– Став духовным служителем, сохраняете связь с Армянской армией, с армянскими солдатами?
– Непременно. Каждый раз, приезжая в Армению, первым долгом посещаю солдат. Чтобы поддержать армянских воинов, при участии молодежи церкви Св. Григор Лусаворич Буэнос Айреса осуществляю одну программу. Каждый год во время мероприятий организуем специальный обед, всю прибыль от которого передаю одной из воинских частей, дислоцированных в Тавушской области. Оказываем помощь и нескольким семьям из сел.
А в этом году при содействии моих близких в США сумели собрать 30 тысяч долларов, после чего посетили Арцах и помогли 26 семьям воинов, погибших  в апрельской четырехдневной войне, встретились также с ранеными солдатами. Проведали даже семьи погибших в Арцахской войне.
– Когда начали духовное служение в армянской общине Буэнос Айреса?
– В 2011 году распоряжением Верховного Патриарха был назначен духовным пастырем армянской церкви Св.Григор Лусаворич Буэнос Айреса.
В течение пяти лет духовного служения я выявил патриотичную общину, массу армян, которые стоят очень близко к Армении, держась за Мать-Родину.
Армянская община Аргентины многое дала мне. За все это благодарен и признателен Верховному Патриарху за доверие ко мне. �?спытания и трудности, которые выпадают на долю духовного лица в Диаспоре, дают возможность впоследствии с большей твердостью нести духовное служение.
Представляя общинную жизнь, скажу, что в Аргентине сейчас живут армяне четвертого поколения. У нас организованная община, численность членов которой достигает 100 тысяч.
�?сходя из патриотичных побуждений, армянские благотворители Аргентины в приграничных селах Армении и Арцаха осуществляют различные программы – строительство церквей, школ, обеспечение водоснабжения, строительство спортшкол и др.
Есть армяне, никогда не бывавшие в Армении, однако материальными средствами оказывающие поддержку Родине. Один из них был Эдуардо Сеферян, реализовавший для Арцаха крупные благотворительные программы. Неоценима и деятельность аргентинского предпринимателя-армянина Эдуардо Эрнекяна.
– В чем состоят испытания и трудности, выпадающие на долю духовного служителя в Диаспоре?
– Трудностей и вызовов много, однако следует не отчаиваясь и с верой в Христа идти вперед. Ничто не дается легко.
Первый вызов – то, что ты один, а идущих тебе навстречу верующих много. Нужно сблизиться с ними, завоевать доверие.
Однако, слава Богу, уже полностью интегрировался в общинную жизнь.
– В деле создания общинной жизни, несомненно, большое значение имеет взаимодействие церковь-община. Какова степень прочности этого сотрудничества?
– Будучи обоюдно во взаимовыгодном сотрудничестве – оно находится на прочной основе. Без участия церкви в общинной жизни не происходит ни одно мероприятие.
Для обеспечения взаимодействия большой вклад вносят также молодые армяне Аргентины, отличающиеся большим патриотизмом. Для сплочения их вокруг церкви мы заново открыли молодежную организацию армянской епархии Аргентины, основанную в 1951 году. В составе союза молодые люди из различных организаций и учреждений, с которыми организуются и осуществляются различные мероприятия. Я всегда говорю, что церковь – структура, принадлежащая всем.
С целью укрепления связи церковь-община уже 5 лет в предстоятельстве каждый четверг организую для верующих чтения Библии. На встречах присутствуют люди разных возрастов. Вместе с ними создали небольшую семью: помимо духовных бесед, обсуждаем с ними различные темы.
– Армянам Аргентины с течение лет удалось наладить добрососедские отношения с аргентинцами? Что Вы заметили в этом плане?
– Скажу без преувеличения, что армяне в Аргентине – ожидаемые и уважаемые люди. Во время общинных мероприятий мы с распростертыми объятиями принимаем аргентинцев. Они даже просят нас всегда приглашать их на армянские мероприятия. А взаимодействие с Аргентиной в политическом, экономическом и культурном плане, находится на высоком уровне.
Если сесть в такси, и водитель почувствует, что ты армянин, то без слов сразу привезет тебя в квартал «Армения». �?наче говоря, аргентинцы видят надежность в армянской общине Аргентины.
Армяне Аргентины на уровне страны вовлечены во все сферы. Значительная масса занимается ювелирным делом, некоторые владеют ресторанным бизнесом или предпринимательством. В Аргентине живут известные юристы, врачи, преподаватели, представители интеллигенции, музыканты и др.  Есть армяне, отличающиеся активной культурной деятельностью, которые пользуются в общине доброй славой и уважением.
– Очевидно, что угроза смешанных браков в Диаспоре вызывает все большее беспокойство. Какие шаги по сохранению идентичности армянской молодежи предпринимает церковь?
– Вопрос смешанных браков в Аргентине действительно проблематичен. Примерно семь из десяти человек вступают в брак с иностранцами. Думаю, основным средством предотвращения угрозы смешанных браков является своевременная работа с людьми по сохранению армянства, чтобы люди осознавали важность армянской семьи. Латинская Америка свободная страна, и в этом потоке управлять молодыми армянами несколько трудновато.
Конечно, церковь ведет работу с ними, говоря о сохранении нации, родном языке и армянских традициях.
– �?звестно, что предстоятель армянской епархии Аргентины арзиепископ Гисак Мурадян был в тесных отношениях с Папой Римским Франциском. �?нтересно, какие интересные истории рассказывал Святейший Отец, связанный с Папой Римским?
– Да, дружба Папы Римского Франциска с армянской общиной Аргентины и Святейшим Гисаком была очень теплой, искренней в годы пребывания Папы на посту Кардинала Аргентины. Он чувствовал искреннее отношение к себе армян, поэтому любил нас и доверял. Как известно, дружеские отношения сохраняются до сего дня.
Святейший Отец рассказывал, что Папа Римский частенько приезжал в армянскую церковь на городском транспорте. С большим трудом убеждали его сопровождать на автомашине в предстоятельство Католической церкви.
Во время визита Папы Римского в Армению представители армянской общины Аргентины, несмотря на большие трудности, сумели получить Папские специальные пригласительные билеты и не только на отдельную встречу в Первопрестоле, но и возможность побеседовать и сфотографироваться. Папа, как всегда, с распростертыми объятиями принял нас и состоялась замечательная встреча.
– По Вашему мнению, что дал Армении визит Папы Римского?
– Прежде замечу – это был не обычный визит, как выразился сам Понтифик – это было паломничество в первое христианское государство. Его визит был очень важен для нас, армян. Важен был в плане закрепления уже налаженных тесных отношений с Римской Католической церковью. Налаживание этих отношений также результат неустанной работы Его Святейшества, Католикоса Всех армян Гарегина II.
– Находясь вдали, какое чувство ностальгии испытываете по Первопрестольному Святому Эчмиадзину?
– Когда был рукоположен в иеромонахи, желание было одно – на протяжении всей жизни служить в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, под звон колоколов Первопрестола…
Находясь вдали, тоскую по Первопрестолу самыми высокими человеческими чувствами. Он для нас семья, надежду вернуться в которую лелеем всегда. Первопрестол – величайшая гордость духовной сущности всего армянства.