«Արգենտինացին ապահովություն է գտնում արգենտինահայ համայնքում».Տեր Մաղաքիա վրդ.Ամիրյան
Արգենտինայի Հայոց թեմի Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Մաղաքիա վարդապետ Ամիրյանի հետ «Հայերն այսօր»-ի զրույցից հետո մեկ անգամ ևս հատկանշվեց այն փաստը, որ Սփյուռքում հայապահպանության, քրիստոնեական արժեքներին հավատարիմ մնալու գործում կարևոր ներդրումն ունի Հայ Առաքելական Եկեղեցին և հենց ինքը՝ հոգևորականը:
Եվ, իրոք, հոգևորականն է նաև իր ամենօրյա աշխատանքի շնորհիվ աշխարհասփյուռ հայերի համար ազգային-եկեղեցական կյանք ստեղծում, համախմբում նրանց՝ հորդորելով հայրենասեր և եկեղեցակենտրոն մնալ:
Հոգեշնորհ Հայր Սուրբի հետ զրույցը ծավալվեց ոչ միայն Սփյուռքում հոգևոր առաքելության, այլև՝ զանազան այլ կարևոր հարցերի շուրջ:
Հա՛յր Մաղաքիա, ինչպե՞ս ընտրեցիք հոգևորականի` դժվարություններով և հետաքրքրություններով լի ուղին:
-Նախ ասեմ, որ փոքր հասակից զինվորական դառնալու մեծ ցանկություն ունեի: Դպրոցն ավարտելուց հետո՝ հաստատակամորեն որոշել էի զինվորականի ուղին բռնել և ընդունվել ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտ:
Հետո արդեն, մտածումներս ի չիք դարձան. ցանկացա Հայոց բանակում ծառայել՝ համալրելով զինվորների կազմը: Ծնողներս նկատելով երերուն վիճակս՝ հորդորեցին ինքս որոշեմ, թե ինչ մասնագիտություն եմ ուզում ընտրել:
Ընտանեկան հավաքույթներից մեկի ժամանակ Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանը, որն այն ժամանակ Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի տեսուչն էր, ինձ երգել առաջարկեց: Երգելուց հետո նա հիացական խոսքեր հնչեցնելով՝ ասաց, որ հրաշալի ձայն ունեմ և պետք է անպայման ճեմարան ընդունվեմ: Անկեղծ ասած` առաջարկից այդքան խանդավառված չէի, բայց համաձայնեցի:
Երևի Սավուղ պապիկիս ազդեցությունը նույնպես նշանակություն ունեցավ. նա հոգևոր կյանքով է ապրում, մինչև հիմա եկեղեցի է հաճախում և մասնակցում եկեղեցական արարողություններին: Եղբայրս նույնպես հոգևորական է:
Ճեմարան ընդունվելու գնացի՝ հստակ պատկերացում չունենալով, թե ինչ է ինձ սպասվում: Ընդունելության քննությունները բարեհաջող հանձնելուց  հետո՝ 1997-2000 թթ. նախ սովորեցի Շիրակի թեմի հոգևոր ընծայարանում, ապա՝ 2000-2006թթ. Մայր Աթոռ Սուրբ Էմիածնի Գևորգյան հոգևոր ճեմարանում:
Անկեղծ ասած՝ սկզբնական շրջանում ճեմարանական կյանքին չէի համակերպվում՝ չնայած որ լավ էի սովորում: Կարծես՝ ինքս ինձ չէի գտնում այդ ասպարեզում:
Սակայն երրորդ կուրսից հետո կյանքս գլխիվայր փոխվեց. կապվեցի ճեմարանին և ձգտում էի հնարավորինս շատ մասնակցել եկեղեցական գործերին: Այդ ժամանակ էլ որոշեցի կուսակրոն դառնալ` ներգրավելով զինվորյալ միաբանության շարքերը: Ահա այսպես սկսվեց հոգևորականի իմ ընթացքը:
-Իսկ ո՞րն էր կուսակրոն քահանա դառնալու պատճառը:
Կարծում եմ` ավագ հոգևորականների հետ ընկերանալն էր, որոնց դրական ազդեցությունը, իհարկե, նշանակություն ունեցավ և որ ամենակարևորն է՝ Առաքելական մեր Սուրբ եկեղեցուն իբրև զինվորյալ միաբանության անդամ՝ անմնացորդ ծառայելու մեծ ցանկությունս: Որոշմանս մեջ, իհարկե, մեծ նշանակություն ունեցավ նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ազդեցությունը: Հիշում եմ՝ ուսանողական տարիներին նա միշտ հանդիպում էր մեզ հետ և թանկագին պատգամներ տալիս:
Հետաքրքիր և ուսանելի մի պատմություն է կա, որը ճեմարանական տարիներին է տեղի ունեցել և մեծ ներգործություն ունեցել հոգևորականիս կայացման ճանապարհին:
Ճեմարանի վերակացուներից մեկը ուսանողների շարքում կարգուկանոնը ստուգելու ժամանակ, երբ հերթն ինձ հասավ, զգուշացրեց դուրս գալ շարքից` ճանապարհին ընկած պաղպաղակի թուղթը վերցնելու և աղբարկղը գցելու համար: Ես երկբայեցի վերցնել գետնին ընկած թուղթը` հակառակ չգնալով սկզբունքներիս: Նրա մի քանի ցուցումներից հետո ստիպված տեղի տվեցի՝ հոգուս խորքում ցավ ապրելով, թե ինչու դիմեցի այդ քայլին և նվաստացա բոլորի առջև:
Սակայն աղբաման չգտա և թուղթը դրեցի պատի մի անկյունում: ճաշարանից վերադառնալով՝ վերակացուն նկատեց, թե որտեղ եմ դրել թուղթը և կրկին ասաց, որ աղբամանի մեջ գցեմ, ապա տեղեկացրեց իրեն ներկայանալ: Մտնելով աշխատասենյակ՝ նա ոչինչ չասաց. գրապահարանից  Հին և Նոր Կտակարանների մասին երեք հատոր գիրք հանեց, հանձնեց ինձ և երեք շաբաթ ժամանակ տվեց՝ սերտած իր մոտ գնալու համար:
Վերակացուի այդ քայլը, բնավ, պատիժ չհամարեցի. այն կյանքիս կարևոր, ճակատագրական փորձություններից մեկն էր, որը շրջադարձային եղավ ինձ համար՝ մաքրասիրության, կարգապահության և ճշմարտության օրինակ դառնալով:
Ավարտելով ճեմարանը  2007 թվականի ապրիլի 15-ին Հայ Առաքելական եկեղեցու Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմի առաջնորդ Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանի ձեռամբ` կուսակրոն քահանա ձեռնադրվեցի:
7 3
– Հոգևորական դառնալուց հետո, Հայոց բանակի, հայ զինվորի հետ  կապը պահպանու՞մ եք:
-Անպայման: Ամեն անգամ Հայաստան գալով՝ խոնարհաբար առաջինը զինվորներին եմ այցելում: Հայ զինվորներին սատարելու համար՝ Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու երիտասարդների մասնակցությամբ մի ծրագիր եմ իրականացնում:
Ամեն տարի հատուկ միջոցառումներից մեկի ժամանակ ճաշկերույթ ենք կազմակերպում, որից ստացված հասույթը բերում եմ հանձնելու Տավուշի մարզի սահամանամերձ շրջաններում գտնվող զորամասերին: Նաև գյուղերից մի քանի ընտանիքներին ենք օգնություն ցուցաբերում:
Իսկ այս տարի հաջողեցինք ԱՄՆ-ում ապրող մտերիմներիս մեկենասությամբ 30 հազար ԱՄՆ դոլարի դրամական օժանդակություն ունենալ, որից հետո Արցախ այցելեցինք և օգնեցինք Ապրիլյան քառօրյա պատերազմում զոհված զինվորների 26 ընտանիքների, հանդիպեցինք  նաև հաշմանդամ, վիրավորված զինվորներին, անգամ Արցախյան ազատամարտին զոհվածների ընտանիքներին տեսնելու գնացինք:
28
– Ե՞րբ եք սկսել հոգևոր ծառայությունը Բուենոս Այրեսի հայկական համայնքում:
-2011 թվականին Վեհափառ Հայրապետի տնօրինությամբ նշանակվել եմ Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցու հոգևոր հովիվ:
Հոգևոր ծառայության հինգ տարիների ընթացքում հայրենասեր, ազգանվեր մի համայնք բացահայտեցի. հայերի ստվար զանգվածի հանդիպեցի, որոնք Հայաստանին շատ մոտ են կանգնած՝ կառչած մնալով Մայր հողին:
Արգենտինայի հայ համայնքն ինձ շատ բան է տվել: Այդ ամենի համար շնորհակալ և երախտապարտ եմ Վեհափառ Հայրապետին իմ հանդեպ ունեցած վստահության համար: Այն փորձություններն ու դժվարությունները, որ կրում է հոգևորականը Սփյուռքում, հնարավորություն է տալիս հոգևոր ծառայությունը հետագայում ավելի հաստատակամորեն կատարել:
Ներկայացնելով համայնքային կյանքը՝ ասեմ, որ Արգենտինայում այժմ չորրորդ սերնդի հայերն են ապրում: Կազմակերպված  համայնք ունենք, որտեղ 100.000 հայ է հաշվվում:
Հայրենասիրական մղումներից ելնելով՝ արգենտինահայ բարերարները Հայաստանի և Արցախի սահամանամերձ գյուղերում սոցիալական տարբեր ծրագրեր են իրականացնում: Ծրագրերը տարբեր են` եկեղեցաշինություն, դպրոցաշինություն, ջրի մատակարարման ապահովում, մարզադպրոցների կառուցում և այլն:
Հայեր կան, որոնք Հայաստանում երբեք չեն եղել, սակայն նյութական միջոցներով օժանդակում են Հայրենիքին: Նրանցից մեկն էլ Էդուարդո Սեֆերյանն է եղել, որը Արցախի համար խոշոր բարեգործական  ծրագրեր է իրականացրել: Անգնահատելի է նաև արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի ծավալած գործունեությունը:
– Եվ որո՞նք են հոգևորականին Սփյուռքում հանդիպող փորձություններն ու դժվարությունները:
-Դժվարություններն ու մարտահրավերները շատ են, սակայն պետք է առանց վհատվելու և աներեր հավատով ի Քրիստոս առաջ ընթանալ: Ոչինչ հեշտ չի տրվում:
Առաջին մարտահրավերն այն է, որ միայնակ ես, իսկ քեզ ընդառաջ եկող հավատացյալները՝ բազմաթիվ: Նրանց հետ մտերմանալ, վստահությունը ձեռք բերել է անհրաժեշտ:
Սակայն, Փառք Աստծո, արդեն լիովին ընդգրկվել եմ համայնքային կյանքին:
-Համայնքային կյանք ստեղծելու գործում,անխոս, մեծ նշանակություն ունի եկեղեցի-համայնք փոխգործակցությունը: Ի՞նչ ամրության վրա է գտնվում այդ «շաղախը»:
– Երկուստեք փոխշահավետ համագործակցության մեջ լինելով՝ ամուր հիմքերի վրա է գտնվում: Առանց եկեղեցու մասնակցության համայնքային կյանքում որևէ միջոցառում չի կայանում:
Գործակցությունը ապահովելու համար՝ զգալի նպաստ ունեն նաև արգենտինահայ երիտասարդները, որոնք աչքի են ընկնում մեծ հայրենասիրությամբ:
Նրանց եկեղեցու շուրջ համախմբելու համար` վերաբացեցինք Արգենտինայի Հայոց թեմի երիտասարդական կազմակերպությունը, որը հիմնադրվել է հեռավոր 1951 թվականին: Միության կազմում ընդգրկված են զանազան կազմակերպությունների և հաստատությունների երիտասարդներ, որոնց հետ ազգանվեր զանազան միջոցառումներ, ձեռնարկներեն ենք կազմակերպում և իրականացնում: Ես միշտ ասում եմ՝ եկեղեցին մի կառույց է, որը բոլորի համար է:
Եկեղեցի-համայնք կապը սերտացնելու նպատակով արդեն 5 տարի է՝ Առաջնորդարանում յուրաքանչյուր հինգշաբթի հավատացյալների համար աստվածաշնչյան ընթերցումներ եմ կազմակերպում: Հանդիպմանը ներկա են լինում տարբեր տարիքի մարդիկ: Նրանց հետ մի փոքրիկ ընտանիք ենք ստեղծել: Բացի հոգևոր զրույցներից, այլ թեմաներ էլ ենք  արծարծում:
– Արգենտինահայերին տարիների ընթացքում հաջողվե՞լ է բարիդրացիական հարաբերություններ ձևավորել արգենտինացիների հետ: Ի՞նչ  եք նկատել այս առումով:
–Առանց որևէ չափազանցության հաստատեմ, որ հայերը Արգենտինայում սպասված և հարգված մարդիկ են: Համայնքային միջոցառումների ժամանակ մենք գրկաբաց ենք ընդունում  Արգենտինայի  ժողովրդին: Նրանք նույնիսկ  մեզ միշտ խնդրում են իրենց հայկական միջոցառումներին հրավիրել: Իսկ փոխգործակցությունը Արգենտինայի հետ քաղաքական, տնտեսական  և մշակութային առումով՝ բարձր մակարդակի վրա է գտնում:
Եթե տաքսի նստես և վարորդը զգա՝ հայ ես, ապա առանց  ուղղորդման նա քեզ միանգամից «Արմենիա» թաղամաս կբերի: Այլ կերպ ասած` արգենտինացին ապահովություն է գտնում արգենտինահայ համայնքում:
Արգենտինահայերը երկրի մակարդակով բոլոր ոլորտներում ներգրավված են: Մի ստվար զանգված արծաթագործությամբ և ոսկերչությամբ է զբաղվում, որոշներն էլ՝ ռեստորանային բիզնես ունեն կամ ձեռնարկատերեր են: Արգենտինայում ապրում են ճանաչված իրավաբաններ, փաստաբաններ, բժիշկներ, դասախոսներ, մտավորականներ, երաժիշտներ և այլք:
Մշակութային ակտիվ գործունեությամբ աչքի ընկնող հայորդիներ ունենք, որոնք բարի համբավ և հարգանք  են վայելում համայնքում:
69
-Ակնհայտ է, որ Սփյուռքում խառնամուսնության վտանգն առավել քան երբևէ օրավուր և մտահոգիչ է: Հայ երիտասարդների ինքնության պահպանման ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում Եկեղեցին:
-Խառնամուսնության հարցն Արգենտինայում, իրոք, խնդրահարույց է:
Գրեթե տաս հոգուց յոթն ամուսնանում է օտարի հետ: Կարծում եմ՝ խառնամուսնության վտանգը կանխելու հիմնական միջոցը ժամանակին նրանց հետ հայապահպանության ուղղությամբ աշխատանքներ տանելն է, որպեսզի գիտակցեն հայ ընտանիքի կարևորության մասին: Լատինական Ամերիկան ազատ երկիր է, և այդ հոսանքի մեջ հայ երիտասարդներին մի փոքր դժվար է կառավարել:
Իհարկե, եկեղեցին նրանց հետ աշխատանքեր կատարում է՝ խոսելով ազգապահպանության, Մայրենիի և հայկական սովորույթների մասին:
–Գիտենք, որ Արգենտինայի Հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Գիսակ արքեպիսկոպոս Մուրադյանը մտերիմ հարաբերությունների մեջ է եղել Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի հետ: Հետաքրքիր է՝ Սրբազան Հայրն ի՞նչ ուշագրավ պատմություններ է պատմել Հռոմի պապի հետ կապված:
– Այո՛, Հռոոմի Ֆրանցիսկոս Պապի մտերմությունն արգենտինահայ համայնքի և Գիսակ Սրբազանի հետ շատ ջերմ, բարեկամական է եղել դեռևս Պապի՝ Արգենտինայի կարդինալ լինելու տարիներից: Նա զգացել է հայերի անկեղծ վերաբերմունքն իր նկատմամբ, այդ պատճառով էլ սիրել և վստահել է մեզ: Ինչպես գիտենք, առ այսօր էլ բարեկամական հարաբերությունները պահպանվում են:
Սրբազան Հայրը պատմում է, որ Հռոմի Պապը շատ հաճախ Արգենտինայի հայկական եկեղեցի է եկել քաղաքային փոխադրամիջոցով: Նրան մեծ դժվարությամբ են համոզել ավտոմեքենայով ուղեկցել դեպի Կաթոլիկ եկեղեցու Առաջնորդարան:
Հռոմի Պապի Հայաստան կատարած այցելության ժամանակ արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչները, չնայած մեծ դժվարությամբ, սակայն պապական հատուկ հրավիրատոմսերով հաջողեցին Մայր Աթոռում ոչ միայն առանձին հանդիպել, այլև զրուցել և լուսանկարվել նրա հետ: Պապն, ինչպես միշտ, գրկաբաց ընդունեց մեզ, հրաշալի հանդիպում տեղի ունեցավ:
– Ձեր կարծիքով՝ Հռոմի Պապի այցելությունն ի՞նչ տվեց Հայաստանին:
-Նախ ասեմ՝ սովորական այց չէր, ինչպես Սրբազան Քահանայապետն էր  ասել՝ ուխտագնացության է մեկնում առաջին քրիստոնյա պետություն: Նրա այցը շատ կարևոր էր, անշուշտ, հայերիս համար: Կարևոր էր Հռոմի Կաթոլիկ եկեղեցու հետ արդեն ունեցած մտերմիկ հարաբերություններն ամրապնդելու համար: Այդ հարաբերությունների ստեղծումը նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի անդուլ աշխատանքի արդյունքն է:
14
– Հեռվում գտնվելով՝ կարոտի ի՞նչ զգացումներով եք համակվում դեպի Միածնաէջ Մայրավանքը:
-Երբ կուսակրոն քահանա օծվեցի, փափագս մեկն էր` ամբողջ կյանքիս ընթացքում Մայր Աթոռի զանջերի ղողանջի ներքո հենց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ծառայել…
Հեռվում գտնվելով՝ Մայր Աթոռը կարոտում եմ մարդկային ամենաբարձր զգացումներով: Այն մեզ համար ընտանիք է , որտեղ վերադառնալու հույս ենք միշտ փայփայում: Մայր Աթոռը համայն հայության ոգեղեն էության մեծագույն պարծանք է:

Fr. Archimandrite Maghakia Amirian: “The Argentines feel safe in the Armenian community of Argentina”
Hayern Aysor’s interview with pastor of the Saint Gregory the Illuminator Armenian Church of the Armenian Diocese of Argentina in Buenos Aires, Archimandrite Maghakia Amirian stressed once again the fact that the Armenian Apostolic Church and the clergyman himself play a major role in preserving the Armenian identity in the Armenian Diaspora and helping Armenians stay true to Christian values.
The clergyman truly helps create a national and church life for the Armenians of the world with his daily activities, consolidates them and urges them to be patriotic and church-centered.
The interview with His Holiness was not only about the spiritual mission in the Armenian Diaspora, but also several other major issues.
Hayern Aysor: Father Maghakia, what made you choose the path of a clergyman that is difficult and interesting at the same time?
Father Maghakia: First, I must say that I had wanted to become a soldier since I was a child. After graduating from school, I had decided to become a serviceman and get accepted to the Vazgen Sargsyan Military Institute of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.
Later, I changed my mind and wanted to serve in the Armenian Army. My parents noticed that I hadn’t made up my mind and urged me to decide on my own.
During a regular family gathering, leader of the Armenian Diocese of Australia and New Zealand, Archbishop Haigazoun Najarian, who was the superintendent of the Gevorgyan Spiritual Lyceum at the time, suggested that I sing. After I sang, he expressed words of admiration, adding that I had a wonderful voice and that I definitely had to get accepted to the Lyceum. Frankly, I wasn’t too excited, but I agreed.
Perhaps my Grandfather Savugh’s influence also became significant. My grandfather is a religious person and still goes to church and takes part in church ceremonies. My brother is also a clergyman.
I went to get accepted to the Lyceum, not having a clear idea of what was in store for me. After passing the exams successfully, I studied at the religious school of Shirak Diocese from 1997 to 2000 and later at the Gevorgyan Spiritual Lyceum of the Mother See of Holy Etchmiadzin from 2000 to 2006.
To be honest, I had a hard time adapting to the life at the Lyceum in the beginning, even though I studied well. It seemed that I wasn’t able to fit in.
However, after my third year of studies, my life turned upside down. I became connected to the Lyceum and aspired to participate in church activities as much as possible. That was when I decided to become a celibate priest and join the armed congregation. This is how I became a clergyman.
Hayern Aysor: Why did you want to become a celibate priest?
Father Maghakia: I think it was because of my friendships with senior clergymen whose positive influence was significant and, most importantly, it was because of my great desire to serve the Armenian Holy Apostolic Church unconditionally as a member of the armed congregation. Of course, the influence of His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians also played a major role. I remember how he would always meet me and convey precious messages during my years of study.
There is also an instructive and interesting event that happened during my years at the Lyceum and had a great impact on my development as a clergyman.
One day, one of the superintendents of the Lyceum lined students up and checked to see if they were following the rules or not. When it was my turn, the superintendent warned me to step out of the line, pick up the ice cream wrapper and throw it in the trashcan. I got afraid of picking up the paper and didn’t go against my principles. After hearing some of his instructions, I was forced to give in, feeling pain deep down inside and asking myself why I did that and humiliated myself in front of everyone.
However, I didn’t find a trashcan and put the wrapper in a corner of the wall. As I was returning from the cafeteria, the superintendent noticed the place where I had put the wrapper, told me to throw it in the trashcan again and told me to come to his office. As I entered the office, he didn’t say anything to me, took a three-volume book about the Old and New Testaments, gave it to me and told me to read it and see him again in three weeks.
I didn’t consider that a punishment at all. It was one of the major and crucial tribulations in my life that became a turning point for me and set an example of cleanliness, discipline and truthfulness.
On April 15, 2007, I graduated from the Lyceum and was ordained a celibate priest by Primate of the U.S. Western Diocese of the Armenian Apostolic Church, Archbishop Hovnan Derderian.
Hayern Aysor: You became a clergyman. Do you maintain your ties with the Armenian Army and the soldiers?
Father Maghakia: I definitely do. Whenever I visit Armenia, I visit the soldiers first as a sign of respect. I am carrying out a program with the youth of the Saint Gregory the Illuminator Church of Buenos Aires to support Armenian soldiers.
Every year, we organize a banquet during one of the special events. I take all the proceeds and give them to the military units located in the bordering villages of Tavush Province. We also provide assistance to some of the families of the villages.
This year, we managed to raise $30,000 dollars from my close friends in the USA, visited Artsakh and helped 26 families of soldiers who fell in the four-day Artsakh war. We also met with disabled and wounded soldiers and even went to see the families of those who were killed during the Artsakh liberation war.
Hayern Aysor: When did you start your spiritual service in the Armenian community of Buenos Aires?
Father Maghakia: In 2011, under the direction of the Supreme Patriarch, I was appointed pastor of the Saint Gregory the Illuminator Armenian Church of Buenos Aires.
Throughout the five years of my spiritual service, I have discovered a community of patriotic and pro-national Armenians who stay clung to the Armenia, their Motherland.
I have learned a lot from the Armenian community of Argentina. I am thankful and grateful to the Supreme Patriarch for trusting me. The trials and tribulations that an Armenian clergyman undergoes abroad provide the clergyman with the opportunity to serve more persistently in the future.
As far as the community is concerned, it consists of fourth generation Armenians. We have an organized community of 100,000 members.
With the feeling of patriotism, Argentine-Armenian benefactors carry out different kinds of social programs in the bordering villages of Armenia and Artsakh. They build churches and schools, supply water, build sport schools, etc.
There are Armenians who have never been to Armenia, but provide financial assistance to the Homeland. One of them is Eduardo Seferian, who has carried out a large charity program for Artsakh. Argentine-Armenian businessman Eduardo Eurnekian’s efforts are also invaluable.
Hayern Aysor: What are the trials and tribulations that an Armenian clergyman undergoes abroad?
Father Maghakia: There are many difficulties and challenges, but a clergyman needs to move forward without thinking twice and with the unwavering faith in Christ. Nothing comes easy.
The first challenge is that you are alone, and there are many faithful people following you. You need to establish close ties with them and gain their trust.
However, thank God, I have already become fully integrated into the community.
Hayern Aysor: Unquestionably, the relations between the Armenian Church and the Armenian community are of great significance for community life. How strong is that relationship?
Father Maghakia: It is hinged on strong foundations since it is a mutually beneficial cooperation. The community doesn’t hold any event without the Church.
Argentine-Armenian youth, who stand out with their great feeling of patriotism, also make their great contributions to ensure that partnership.
To unite them around the Church, we reopened the youth organization of the Armenian Diocese of Argentina established back in 1951. The members of the youth organization are the young members of various organizations and institutions with whom we organize and carry out various pro-national events and initiatives. I always say that the Church is a structure that is for everyone.
To strengthen the bonds between the Church and the community, I have been organizing Bible readings for the faithful every Thursday at the Prelacy for the past five years. People of all ages participate in the meetings, and we have created a small family with them. We discuss not only religious topics, but also other topics.
Hayern Aysor: Have the Armenians of Argentina managed to establish friendly ties with the Argentines over the years? What have you noticed?
Father Maghakia: Without exaggerating, the Armenians are anticipated and respected in Argentina. During community events, we receive the Argentines with open arms. The Argentines even ask us to invite them to Armenian national events. As for the partnership with Argentina, the political, economic and cultural relations are at a high level.
If you sit in a cab and tell the driver you are Armenian, he will immediately take you to the Armenia Quarter. In other words, the Argentines feel safe in the Armenian community of Argentina.
The Armenians of Argentina are engaged in all sectors of the country. A vast majority of them are jewelers and silversmiths, while others have their restaurants and are entrepreneurs. There are well-known Armenian lawyers, advocates, doctors, professors, intellectuals, musicians and other professionals in Argentina.
We have young Armenians who stand out with their activism in the cultural sphere. They have a good reputation and are respected in the community.
Hayern Aysor: It is clear that the danger of mixed marriages is troubling and growing day after day. What actions does the Church take to help the young Armenians preserve their national identity?
Father Maghakia: The issue of mixed marriages is truly problematic in Argentina.
Almost seven out of ten people get married to a foreigner. I think the main way of preventing the danger of mixed marriages is to try to help the youth preserve the Armenian identity when it is time so that they realize the importance of an Armenian family. Latin America is a free country, and it is a little hard to manage young Armenians in that flow.
Of course, the Church works with them, talks to them about national preservation, the Armenian language and national customs.
Hayern Aysor: We know that Primate of the Armenian Diocese of Argentina, Archbishop Gissak Mouradian has had close ties with Pope Francis. What interesting stories of the Pope has the archbishop shared?
Father Maghakia: Yes, Pope Francis has had very cordial and friendly ties with the Armenian community of Argentina and His Holiness Gissak back when the Pope was a cardinal of Argentina. The Pope felt the sincerity of the Armenians towards him, and that is what made him love and trust us. As we know, he maintains friendly relations with the Armenians.
His Holiness says the Pope has come to the Armenian Church of Argentina by bus very often. People had a very hard time trying to convince him to go to the Prelacy of the Catholic Church by car.
During the visit of the Pope to Armenia, though with great difficulty, members of the Armenian community of Argentina managed to not only meet the Pope with special invitations in the Mother See, but also talked and took photos with him. As always, the Pope received us with open arms. It was a wonderful meeting.
Hayern Aysor: What do you think Armenia got out of the Pope’s visit?
Father Maghakia: First, I must say that this was not an ordinary visit. As His Holiness had said, he was making a visit to the first Christian nation. Indeed, his visit was very important for us Armenians. The visit was important for the strengthening of the already close ties with the Roman Catholic Church. The establishment of those relations is also the result of the hard work of His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians.
Hayern Aysor: Being at a distance, what do you miss about Etchmiadzin?
When I was ordained a celibate priest, my one wish was to serve the Mother See of Holy Etchmiadzin to the sounds of the bells of the Mother See throughout my entire life.
Being at a distance, I have a great longing for the Mother See. It is our family which we always hope to return. The Mother See is the greatest glory of the spiritual essence of all Armenians around the world.