«Արի տուն». ես իմ կողմից կավելացնեմ՝ հայի՛ տուն». Մարիանա Գրիգորյան, հյուրընկալող
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցներին իրենց հյուրընկալ ընտանեկան հարկի ներքո ընդունող հայաստանցիները՝ տարբեր մասանգիտության, տարբեր աշխարհայացքի տեր մարդիկ, ընդհանուր մի բան ունեն, այն է` հային բնորոշ յուրահատուկ, սրտաբուխ հյուրասիրությունը, հյուրամեծար լինելը: Հե՛նց այդ մոտեցումն է ջերմացնում սփյուռքահայ երեխաներին ու անտես թելերով կապում Հայրենիքին. այդպիսի հյուրընկալությունը հայկական ազգային ավանդույթներից մեկն է, որին ծանոթանում են  օտար ափերում, օտար բարքերով ապրող միջավայրից եկած հայորդիները և, թերևս, իրենց հետ տանում են  այդ ջերմ ընդունելությունից կայծեր,  որոնք, ով գիտե, գուցե տարիներ անց  մի բոցկլտուն խարույկ դառնան: Հյուրընկալ ընտանիքներից մեկի ներկայացուցիչ տիկին Մարիանա Գրիգորյանի հետ «Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում հարցազրույցիս ընթացքում ինձ զարմանք ու հիացմունք պատճառեց մեր հայրենակցուհու՝ հյուրընկալելու մեծահոգության ու պատրաստակամության  աստիճանը, պատասխանատվությունն ու  իրեն վստահված գործի կարևորությունը:
-Տիկի՛ն Մարիանա,  ի՞նչը  Ձեզ ուղղորդեց՝ Ձեր հարկի ներքո հյուրընկալելու  սփյուռքահայ երեխաների, այն էլ՝ մի քանիսին.  չէ՞ որ դա ինչ- որ տեղ   հոգս,  նաև՝ ֆինանսական, հոգեբանական, բարոյական մեծ պատասխանատվություն է. իհարկե, կարևոր նախապայմաններից  մեկն էլ բարի կամքի դրսևորումն է, մեծ սիրտ ու հոգի ունենալը:
-Ես պետական աշխատող եմ, Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի թիվ 153 մանկապարտեզի տնօրենն եմ. մեր համայնքի ղեկավարը՝ Գևորգ Ղազարյանը (հիմա փոխվել է), մեզ հավաքեց, խորհրդակցություն անցկացրեց և ասաց, որ «Արի տուն» ծրագրի երեխաներից պետք է հյուրընկալենք և հարցրեց, թե ով ցանկություն և հնարավորություն ունի, ես համաձայնությունս տվեցի՝ սատարելով մեր երիտասարդ թաղապետին և իմ ընտանեկան հարկի ներքո հյուրընկալեցի Բելգիայից երկու քույրիկների՝ Օվսաննային ու Զովինարին, ովքեր, հետո պարզվեց, Հրանտ Դինքի զարմուհիներն էին, մյուս հյուրս  Սոնան էր՝ Իսպանիայից, հետո թաղապետարանի այդ աշխատանքները համակարգող աշխատակիցն ասաց, որ երկու երեխա էլ կան Ռուսաստանից, կարո՞ղ եմ արդյոք նրանց էլ վերցնել, սիրով համաձայնեցի. քույր ու եղբայր էին, որոնց էլ մի առանձին սենյակ հատկացրեցի. դա նախանցյալ տարի էր:  Մեր  ընտանեկան հարկի ներքո միշտ էլ շատ հյուրեր են լինում, այնպես որ,  հյուր ընդունելը մեզ համար հաճույք է, ինչպես ժողովուրդն է ասում՝ հյուրն Աստծունն է: Զարմացած էի, որ Բելգիայից եկած երեխաները մի բառ անգամ չգիտեին  ռուսերեն, Ռուսաստանից եկածներն էլ հայերեն  մի բառ անգամ չգիտեին,  սակայն շատ կարճ ժամանակում կարողացան մեկը մյուսին հասկանալ: Երեխաները բոլորն էլ սիրում էին խորոված, ամուսինս օրումեջ մեր բակում խորոված էր անում, ցանկանում էր հաճույք պատճառել երեխաներին. լինելով գործարար աշխարհի մարդ ու շատ զբաղված՝ կարողանում էր հասցնել  խորովածի գործը: Մենք ընտանիքում երեքով ենք՝ ես, տղաս, ամուսինս. մեզանից մեկնումեկն առավոտյան այդ 5 երեխաներին, հաճախ՝ երկու մեքենաներով, հասցնում էր Սփյուռքի նախարարություն, որպեսզի այնտեղից սկսեն  իրենց ուղևորությունները դեպի Հայաստանի պատմամշակութային հուշարձաններ: Երեկոյան, երբ վերադառնում էին  ուղևորությունից, նրանց տանում էինք զբոսանքի.  գնացել ենք Սևան, Օշական,  թատրոն, օպերա, սրճարաններ, նրանք մասնակից են եղել հայկական հարսանիքի… Ես տանից հաճախ դուրս չեմ գալիս, սակայն այդ երեխաների համար գրեթե ամեն օր ինչ-որ հետաքրքիր բան էի ձեռնարկում:  Երբ սկսվեցին ճամբարային օրերը,  բելգիացի քույրիկները զանգեցին ինձ՝ ասելով՝ կխնդրենք, եկո՛ւր հոս…Կարծեցի, թե խնդիրներ ունեն, անմիջապես գնացի  Ճամբար, սակայն պատճառաբանեցին, որ  ուզում են իրենց կողքին լինեմ:   Բելգիացի աղջիկներս այնքան էին պատմել իրենց ծնողներին իմ մասին, որ անցյալ  տարի իրենց հայրիկի հետ երեք օրով եկան Հայաստան, որից երկու օրն անցկացրին մեզ հետ: Աղջիկներից մեկը՝ Օվսաննան, ընկեր ուներ,  որոշել էր  ամուսնանալ և ինձ հետ պայման կապեց՝ ներկա գտնվելու իր  ամուսնության արարողությանը՝ ասելով, որ եթե մերժեմ, ինքը դժբախտ կլինի… Այո՛, համամիտ եմ, որ այս հյուրընկալությունը մեծ պատասխանատվություն է, սակայն, բացի նյութական  ու կենցաղային լավ պայմաններից, բացի հարմարավետ սենյակներում նրանց տեղավորելուց՝ մարդ պետք է իր հոգո՛ւմ ու սրտո՛ւմ կարողանա տեղավորել  այդ  երեխաներին. փա՛ռք Աստծո, մեր ընտանիքի բոլոր անդամներն էլ սրտաբաց են: Մեր տանը հյուրընկալված երեխաներին ընդունել ենք հարազատի պես, նրանք էլ շատ կապվեցին մեր ընտանիքին:
-Քանի՞  տարի  և քանի՞ հայորդիների եք ընդունել Ձեր տանը և արդյոք Ձեր  տանը հյուրընկալված երեխաները միշտ համերա՞շխ են եղել, խնդիրներ չե՞ն ծագել նրանց հարաբերություններում:
2013  թվականից եմ սկսել ընդունել սփյուռքահայ երեխաների. հյուրընկալել եմ  16 հոգու: Այս տարի ընդունել եմ 3 հոգու. ես մասնագիտությամբ հոգեբան  եմ, երկար տարիներ աշխատել եմ  և աշխատում եմ երեխաների հետ,  ուստի   հասկանում եմ նրանց հոգեբանությունը, և փառք Աստծո, խնդիրներ երբեք չեն եղել: Մեր խաղաղ և համերաշխ ընտանիքը հաճույքով ընդունեց  ու պահեց նրանց: Ովքեր հայերեն ընդհանրապես չգիտեին, իմ հորդորով սկսեցին կամաց-կամաց, թեև կոտրատված  բառապաշարով, խոսել մայրենիով. երբ ՌԴ-ից եկածները փորձում էին խոսել ռուսերեն լեզվով, ես ընդհատում էի՝ ասելով՝ ճապոներեն մի՛ խոսիր, խոսի՛ր հայերեն: Նրանց նվիրեցի  երաժշտական Այբբենարան, որով սկսեցին սովորել, տարել են իրենց հետ: Հիմա ռուսաստանցի աղջիկներիցս մեկը՝ Տաթևիկը, Հայաստանում է. այստեղ մի տղա սիրահարվել էր նրան, հանդիպեցի նաև այդ տղային, ցանկացա ծանոթանալ, իմանանալ,  թե ով է իմ «աղջկա» ընտրյալը, տղային խորհուրդ տվեցի, որ ինքն էլ շարունակի ուսումը, քանի որ Տաթևիկը իրավաբանություն է ուսումնասիրում…Այսինքն՝ իմ Տաթևիկի ապագայի համար էլ եմ մտահոգված. այսօր   կարևոր տեղ ունենք գնալու, պետք է Տաթևիկի համար մի լավ զգեստ գնեմ, հիմա շտապում եմ խանութ, որտեղ նա ինձ է սպասում: Ահա այսպիսի հարաբերություններ են ձևավորվում ինձ հարազատ դարձած երեխաների ու իմ միջև:
-Ո՞ր երկրներից եկած հայորդիներն են ավելի դժվարությամբ հարմարվել նոր միջավայրին. Ձեր կարծիքով ո՞րն է դրա պատճառը:
-Ավելի դժվար են հարմարվում Ռուսաստանից եկածները. նրանք այնքան էլ շփվող չեն, մի տեսակ սառնություն  կա, որն, իմ կարծիքով, պայմանավորված է ապրած միջավայրով, ընտանիքի դրվածքով: Բացարձակապես չեն խոսում հայերենով, որն ինձ մեծ ցավ է պատճառում:
-Ձեր ընտանիքում բոլո՞րն են կողմ եղել հյուրընկալության Ձեր  որոշմանը:
Միանշանա՛կ. ես արդեն ասացի, որ մենք սովոր ենք շատ հյուրեր ընդունելու, հյուրամեծար ենք, հյուրասեր, այս դեպքում՝ առավել ևս, քանզի մեր հյուրերը  Սփյուռքում  ապրող մեր հայ երեխաներն են, որոնցից շատերն առաջին անգամ են Հայաստանում, հայկական օջախներում, ուստի առավել պարտավորված ես զգում քեզ. բոլոր երեխաներն էլ մեր տանը շատ ազատ են եղել, ուշադրության և հոգատարության  կենտրոնում: Ամուսինս գործարար է, շատ է զբաղվածությունը, սակայն նա  չի զլացել պատրաստել մեր տանը հյուրընկալված երեխաների համար հաճախակի  պատրաստել նրանց սիրած կերակրատեսակը՝  մեր հայկական  համով- հոտով խորովածը: Տղաս միաժամանակ 2 մագիստրատուրայում է  սովորում, նա ևս շատ է զբաղված, հիմնականում ես եմ  երեխաների հետ լինում:
-Այդ  օրերին  հյուրընկալված երեխաների հետ ի՞նչ հետաքրքիր  միջոցառումների եք մասնակցել, ու՞ր եք տարել նրանց…
-Անցյալ աշնանը  մայրիկիս 92-ամյակն էր. ես Օշականից եմ, քույրս  էլ է այնտեղ ապրում. տեղի մշակույթի տունն այդ առիթով աշնան տոն էր կազմակերպել. մի գունագեղ, մի անմոռանալի տոն էր դա, որին մասնակից դարձան իմ տանը հյուրընկալված երեխաները. նրանք  բառեր չէին գտնում՝ արտահայտելու իրենց հիացմունքը. դա՛ էլ հայկական ավանդույթի մի  արարողություն էր, որը նրանց համար և՛ հայրենասիրության, և՛ հայկական օջախում մեծերի, ծնողի հանդեպ տածած  մեծ սիրո  ու հարգանքի մի յուրօրինակ դաս էր:
-Տիկի՛ն Մարիանա, ի՞նչ արտառոց դեպք կարող եք հիշել՝ կապված Ձեր տան հյուրերից մեկնումեկի հետ:
-Այո՛, եղել է մի այդպիսի առանձնահատուկ դեպք. իմ տանը հյուրընկալված աղջիկներից մեկը մտել էր քաղաքի  մեծ խանութներից մեկը . փակվելու ժամանակ նրան չէին նկատել, մնացել էր ներսում, իսկ ես սպասում էի,  այնքա՜ն անհանգիստ էի. հեռախոսազանգերիս չէր պատասխանում, ի վերջո, կարողացա կապվել նրա հետ, արագ հասա տվյալ խանութ, ոստիկանությունից եկան, դուռը բացեցին: Հավատացե՛ք, ասես հարազատ աղջկաս հետ էր պատահել դա. փարվել էինք միմյանց, հուզվել:
-Դուք  բազմազբաղ անձնավորություն եք, կարողացե՞լ եք ամեն ինչ ժամանակին հասցնել, երբ Ձեր հարկի ներքո ապրել են նաև  ոչ ընտանիքի անդամներ:
-Ես հյուրընկալելու որոշումը կայացրել եմ՝ քաջ գիտակցելով իմ զբաղվածության աստիճանը: Հասցրել եմ ամեն ինչ. կարողացել եմ շփվել նաև ընտանիքիս հետ: Երբևէ չեմ զղջացել, որ  շատ երեխաների եմ հյուրընկալել:
– Տիկի՛ն Մարիանա, Դուք ասացիք, որ Ձեր ընտանիքում հյուրընկալված բոլոր երեխաների հետ էլ կապ եք պահպանում, բոլորին էլ հարազատի պես եք ընդունել. կա՞ արդյոք մեկը, ում հետ ավելի կապված եք:
– Բոլորի հետ էլ կապված եմ, գրում են ինձ, զանգում, տեսակապով ենք զրուցում. մի խոսքով՝ բազմանդամ մի ընտանիք էլ ունեմ, սակայն  ավելի շատ կապված եմ ՌԴ-ի Նիժնի Նովգորոդ քաղաքից  Տաթևիկ Մեհրաբյանի հետ: Նրանք բոլորն էլ մեր հայ երեխաներն են, մեր հարազատները, և Հայաստանը բոլոր հայերի տունն է:  Հաճույքով և պատրաստակամությամբ դարձյալ կընդունեմ մեր սփյուռքահայ երեխաներին. երբ ասում ենք՝ «Արի տուն», այնպես պետք է անենք, որ այդ տունը  հարազատ դառնա, որ այդ կանչը կրկին  նրանց տուն բերի: «Արի տուն». ես իմ կողմից կավելացնեմ՝ հայի՛ տուն: Ես շատ բարձր եմ գնահատում ՀՀ սփյուռքի նախարարության հայրենանվեր հայապահպան գործունությունը, շատ մեծ համակրանք ունեմ Սփյուռքի նախարարի՝ պետական գործչի և մարդ տեսակի հանդեպ. նախարարության ծրագրերն ու իրականացվող բոլոր միջոցառումներն այսօր կարևոր եմ համարում  թե՛ Սփյուռքում, թե՛ Հայրենիքում ապրող  բոլոր հայերի համար:
-Շնորհակալությու՛ն, տիկին Գրիգորյան, որ, Դուք էլ, Ձեր հերթին, Ձեր լավ վերաբերմունքով  կարողանում եք սիրո մի կամուրջ դառնալ Հայաստանի և Սփյուռքի միջև:

«Ари тун»: от себя добавлю – дом армянина»: Марианна Григорян, гостеприимная семья
Жители Армении, гостеприимно принимающие у своего семейного очага участников программы Министерства Диаспоры РА «Ари тун» – люди разных профессий, разных мировоззрений, однако обладающие одним общим качеством – присущим армянам сердечным гостеприимством. �?менно такой подход притягивает детей армян Диаспоры, невидимыми нитями привязывает к Родине: подобное гостеприимство является одной из армянских национальных традиций, с которой знакомятся армянские дети, живущие на чужбине с чужими нравами. В ходе беседы с одной из представительниц таких гостеприимных семей, мое удивление и восторг вызвали великодушие, степень готовности нашей соотечественницы принимать гостей, ответственность за доверенное ей дело.
– Госпожа Марианна, что побудило Вас принимать в своем доме армянских детей из Диаспоры, причем нескольких сразу: ведь это в какой-то мере бремя, большая финансовая, психологическая, нравственная ответственность. Разумеется, одним из важных условий является проявление доброй воли, наличие большого сердца и души.
– Я работаю в государственной сфере, являюсь директором детского сада №153 общины Канакер-Зейтун, руководитель нашей общины Геворг Казарян (ныне сменился) собрал нас, провел совещание и сказал, что нужно принять детей-участников программы «Ари тун», спросил, у кого есть желание и возможность. Я согласилась, решив поддержать нашего молодого префекта, приняла в нашем доме двух сестричек из Бельгии – Овсанну и Зовинар, как позже выяснилось, племянниц Гранта Динка. Другой моей гостьей была Сона из �?спании, потом координатор этой работы от префектуры сказал, что есть еще двое детей из России – могу ли принять и их? Я охотно согласилась. Это были брат и сестра, предоставила им отдельную комнату. Это было в позапрошлом году.
В нашем доме всегда бывает много гостей, так что гостеприимство для нас удовольствие, как говорится в народе: гость – от Бога. Я была удивлена, что приехавшие из Бельгии дети ни слова не знали по-русски, а приехавшие из России – ни слова не знали на армянском. Однако спустя короткое время начали понимать друг друга. Все дети любили шашлык, муж через день жарил шашлык во дворе, хотелось доставить детям удовольствие. Будучи человеком делового мира и очень занятым, ему удавалось успевать делать шашлыки. В семье нас трое: мы с мужем и сын. Один из нас каждое утро пятерых этих детей, зачастую двумя машинами, доставляли детей в Министерство Диаспоры, откуда начинались их экскурсии по историко-культурным памятникам Армении. Вечером, когда возвращались, вместе шли на прогулку: побывали в Севане, Ошакане, посещали театры, оперу, кафе, дети даже участвовали в армянской свадьбе… Я нечасто выхожу из дома, но ради этих детей почти каждый день придумывали что-то интересное.
Когда началась лагерная смена, бельгийские сестрички попросили меня приехать к ним. Мне показалось, возникли проблемы, сразу отправилась в лагерь, но они сказали, что просто хотят, чтобы я была рядом. Они столько рассказывали обо мне своим родителям, что в прошлом году вместе с отцом приехали на три дня в Армению, два из них провели с нами. Одна из девочек, Овсанна, имела друга, решила выйти замуж и договорилась со мной присутствовать на ее свадьбе, заявив, что если откажу – она будет несчастна… Да, согласна, такое гостеприимство – огромная ответственность, однако помимо хороших материальных и бытовых условий человек должен суметь душой и сердцем воспринять этих детей: слава богу, в нашей семе с этим проблем нет. Гостивших в нашем доме детей принимали как родных, они также очень привязались к нашей семье.
– Сколько лет и сколько детей принимали в своем доме, всегда ли были дети дружны, не возникало ли проблем в их отношениях?
– Принимать детей из армянских семей Диаспоры начала в 2013 году, у нас гостили 16 человек. В нынешнем году гостили три ребенка: я по специальности психолог, долгие годы работала и работаю с детьми, так что понимаю их психологию, и слава Богу – проблем никогда не возникало. Наша мирная и дружная семья с удовольствием принимала их. Те, кто вообще не владел армянским, по моему совету начали понемногу, хотя и на ломаном, но говорить на армянском. Когда приехавшие из РФ пытались говорить на русском, я прерывала, говорила: не говори на японском, говори на армянском. Я подарила им музыкальный букварь, по которому начали учить и увезли с собой. Сейчас одна из российских девушек, Татевик, находится в Армении: здесь в нее влюбился один парень, я встретилась с ним, желая узнать, кто избранник «моей девочки», и посоветовала парню также продолжить учебу, поскольку Татевик изучает юриспруденцию… Хочу сказать, что я обеспокоена и будущим моей Татевик: сегодня мы идем в важное место, нужно купить для Татевик наряд, сейчас спешу в магазин, где она ждет меня. Вот такие складываются отношения со ставшими мне родными детьми.
– Дети из каких стран с большим трудом приспосабливались к новой среде: в чем, по Вашему мнению, причина этого?
– С большим трудом приспосабливаются приехавшие из России: они не слишком общительные, есть какая-то холодность, что, мне кажется, обусловлено средой обитания, устоями в семье. Совершенно не говорят на армянском, что мне причиняет большую боль.
– В Вашей семье все поддержали Ваше решение принимать гостей?
– Однозначно: я уже сказала, что мы привычны принимать много гостей, тем более в данном случае, поскольку наши гости – наши дети, проживающие в Диаспоре, многие из которых впервые оказались в Армении, в армянской семье, посему чувствуешь себя еще более обязанной. Все дети чувствовали себя в нашем доме совершенно свободно, были в центре внимания и заботы. Мой муж предприниматель, очень занятой человек, но не ленился часто готовить для гостивших в нашем доме детей их любимое блюдо – наш армянский ароматный шашлык. Сын одновременно учится в двух магистратурах, он также очень занят, с детьми в основном бываю я.
– В каких интересных мероприятиях побывали за эти дни с детьми, куда их водили?
– Осенью прошлого года было 92-летие моей мамы: я из Ошакана, сестра живет там же, по этому поводу в местном доме культуры организовала осенний праздник: это был красочный незабываемый праздник, в котором участвовали гостившие в нашем доме дети. Они не находили слов, чтобы выразить свой восторг. Это также была одна из традиционных армянских церемоний, ставшая для них своеобразным уроком и патриотизма, и любви и уважения к родителям в армянской семье.
– Госпожа Марианна, можете припомнить какое-либо чрезвычайное происшествие, связанное с гостившими в Вашем доме детьми?
– Да, был такой случай: одна из гостивших в нашем доме девочек зашла в большой магазин. При закрытии ее не заметили, она осталась внутри. А я ждала и была очень обеспокоена тем, что не отвечала на звонки. Наконец, смогла связаться с ней, быстро добралась до магазина, приехали из полиции и открыли дверь. Поверьте, будто с родной дочкой случилось это – обнялись и разволновались.
– Вы очень занятой человек, удавалось все успевать вовремя, когда в вашем доме жили и не члены Вашей семьи?
– Решение принять гостей я приняла, прекрасно сознавая степень своей занятости. Успевала все. Смогла даже общаться со своей семьей. Никогда не жалела, что принимала много детей.
– Госпожа Марианна, Вы сказали, что со всеми гостившими в Вашем доме детьми поддерживаете связь, всех принимали, как родных. Есть кто либо, с кем более связаны?
– Со всеми связана, мне пишут, звонят, беседуем по видеосвязи: одним словом, у нас сложилась очень большая семья, но больше связана с Татевик Меграбян из города Нижний Новгород РФ. Все они армянские дети, наши родные, и Армения – дом всех армян. С удовольствием и готовностью вновь приму армянских детей из Диаспоры: когда говорим «Ари тун», надо так говорить, чтобы этот дом стал для тебя родным, чтобы этот зов вновь привел их домой. «Ари тун»: от себя добавлю – дом армянина. Я очень высоко ценю патриотичную деятельность Министерства Диаспоры, направленную на сохранение армянства, питаю большую симпатию к министру Диаспоры – государственному деятелю и человеку, программы Министерства и реализуемые мероприятия считаю сегодня очень важными для всех армян – как в Диаспоре, так и в Армении.
– Спасибо, госпожа Григорян, за то, что Вам, в свою очередь, своим прекрасным отношением удается наводить мосты любви между Арменией и Диаспорой.