«Արի տուն». ես իմ կողմից կավելացնեմ՝ հայի՛ տուն». Մարիանա Գրիգորյան, հյուրընկալող
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցներին իրենց հյուրընկալ ընտանեկան հարկի ներքո ընդունող հայաստանցիները՝ տարբեր մասանգիտության, տարբեր աշխարհայացքի տեր մարդիկ, ընդհանուր մի բան ունեն, այն է` հային բնորոշ յուրահատուկ, սրտաբուխ հյուրասիրությունը, հյուրամեծար լինելը: Հե՛նց այդ մոտեցումն է ջերմացնում սփյուռքահայ երեխաներին ու անտես թելերով կապում Հայրենիքին. այդպիսի հյուրընկալությունը հայկական ազգային ավանդույթներից մեկն է, որին ծանոթանում են  օտար ափերում, օտար բարքերով ապրող միջավայրից եկած հայորդիները և, թերևս, իրենց հետ տանում են  այդ ջերմ ընդունելությունից կայծեր,  որոնք, ով գիտե, գուցե տարիներ անց  մի բոցկլտուն խարույկ դառնան: Հյուրընկալ ընտանիքներից մեկի ներկայացուցիչ տիկին Մարիանա Գրիգորյանի հետ «Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում հարցազրույցիս ընթացքում ինձ զարմանք ու հիացմունք պատճառեց մեր հայրենակցուհու՝ հյուրընկալելու մեծահոգության ու պատրաստակամության  աստիճանը, պատասխանատվությունն ու  իրեն վստահված գործի կարևորությունը:
-Տիկի՛ն Մարիանա,  ի՞նչը  Ձեզ ուղղորդեց՝ Ձեր հարկի ներքո հյուրընկալելու  սփյուռքահայ երեխաների, այն էլ՝ մի քանիսին.  չէ՞ որ դա ինչ- որ տեղ   հոգս,  նաև՝ ֆինանսական, հոգեբանական, բարոյական մեծ պատասխանատվություն է. իհարկե, կարևոր նախապայմաններից  մեկն էլ բարի կամքի դրսևորումն է, մեծ սիրտ ու հոգի ունենալը:
-Ես պետական աշխատող եմ, Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի թիվ 153 մանկապարտեզի տնօրենն եմ. մեր համայնքի ղեկավարը՝ Գևորգ Ղազարյանը (հիմա փոխվել է), մեզ հավաքեց, խորհրդակցություն անցկացրեց և ասաց, որ «Արի տուն» ծրագրի երեխաներից պետք է հյուրընկալենք և հարցրեց, թե ով ցանկություն և հնարավորություն ունի, ես համաձայնությունս տվեցի՝ սատարելով մեր երիտասարդ թաղապետին և իմ ընտանեկան հարկի ներքո հյուրընկալեցի Բելգիայից երկու քույրիկների՝ Օվսաննային ու Զովինարին, ովքեր, հետո պարզվեց, Հրանտ Դինքի զարմուհիներն էին, մյուս հյուրս  Սոնան էր՝ Իսպանիայից, հետո թաղապետարանի այդ աշխատանքները համակարգող աշխատակիցն ասաց, որ երկու երեխա էլ կան Ռուսաստանից, կարո՞ղ եմ արդյոք նրանց էլ վերցնել, սիրով համաձայնեցի. քույր ու եղբայր էին, որոնց էլ մի առանձին սենյակ հատկացրեցի. դա նախանցյալ տարի էր:  Մեր  ընտանեկան հարկի ներքո միշտ էլ շատ հյուրեր են լինում, այնպես որ,  հյուր ընդունելը մեզ համար հաճույք է, ինչպես ժողովուրդն է ասում՝ հյուրն Աստծունն է: Զարմացած էի, որ Բելգիայից եկած երեխաները մի բառ անգամ չգիտեին  ռուսերեն, Ռուսաստանից եկածներն էլ հայերեն  մի բառ անգամ չգիտեին,  սակայն շատ կարճ ժամանակում կարողացան մեկը մյուսին հասկանալ: Երեխաները բոլորն էլ սիրում էին խորոված, ամուսինս օրումեջ մեր բակում խորոված էր անում, ցանկանում էր հաճույք պատճառել երեխաներին. լինելով գործարար աշխարհի մարդ ու շատ զբաղված՝ կարողանում էր հասցնել  խորովածի գործը: Մենք ընտանիքում երեքով ենք՝ ես, տղաս, ամուսինս. մեզանից մեկնումեկն առավոտյան այդ 5 երեխաներին, հաճախ՝ երկու մեքենաներով, հասցնում էր Սփյուռքի նախարարություն, որպեսզի այնտեղից սկսեն  իրենց ուղևորությունները դեպի Հայաստանի պատմամշակութային հուշարձաններ: Երեկոյան, երբ վերադառնում էին  ուղևորությունից, նրանց տանում էինք զբոսանքի.  գնացել ենք Սևան, Օշական,  թատրոն, օպերա, սրճարաններ, նրանք մասնակից են եղել հայկական հարսանիքի… Ես տանից հաճախ դուրս չեմ գալիս, սակայն այդ երեխաների համար գրեթե ամեն օր ինչ-որ հետաքրքիր բան էի ձեռնարկում:  Երբ սկսվեցին ճամբարային օրերը,  բելգիացի քույրիկները զանգեցին ինձ՝ ասելով՝ կխնդրենք, եկո՛ւր հոս…Կարծեցի, թե խնդիրներ ունեն, անմիջապես գնացի  Ճամբար, սակայն պատճառաբանեցին, որ  ուզում են իրենց կողքին լինեմ:   Բելգիացի աղջիկներս այնքան էին պատմել իրենց ծնողներին իմ մասին, որ անցյալ  տարի իրենց հայրիկի հետ երեք օրով եկան Հայաստան, որից երկու օրն անցկացրին մեզ հետ: Աղջիկներից մեկը՝ Օվսաննան, ընկեր ուներ,  որոշել էր  ամուսնանալ և ինձ հետ պայման կապեց՝ ներկա գտնվելու իր  ամուսնության արարողությանը՝ ասելով, որ եթե մերժեմ, ինքը դժբախտ կլինի… Այո՛, համամիտ եմ, որ այս հյուրընկալությունը մեծ պատասխանատվություն է, սակայն, բացի նյութական  ու կենցաղային լավ պայմաններից, բացի հարմարավետ սենյակներում նրանց տեղավորելուց՝ մարդ պետք է իր հոգո՛ւմ ու սրտո՛ւմ կարողանա տեղավորել  այդ  երեխաներին. փա՛ռք Աստծո, մեր ընտանիքի բոլոր անդամներն էլ սրտաբաց են: Մեր տանը հյուրընկալված երեխաներին ընդունել ենք հարազատի պես, նրանք էլ շատ կապվեցին մեր ընտանիքին:
-Քանի՞  տարի  և քանի՞ հայորդիների եք ընդունել Ձեր տանը և արդյոք Ձեր  տանը հյուրընկալված երեխաները միշտ համերա՞շխ են եղել, խնդիրներ չե՞ն ծագել նրանց հարաբերություններում:
2013  թվականից եմ սկսել ընդունել սփյուռքահայ երեխաների. հյուրընկալել եմ  16 հոգու: Այս տարի ընդունել եմ 3 հոգու. ես մասնագիտությամբ հոգեբան  եմ, երկար տարիներ աշխատել եմ  և աշխատում եմ երեխաների հետ,  ուստի   հասկանում եմ նրանց հոգեբանությունը, և փառք Աստծո, խնդիրներ երբեք չեն եղել: Մեր խաղաղ և համերաշխ ընտանիքը հաճույքով ընդունեց  ու պահեց նրանց: Ովքեր հայերեն ընդհանրապես չգիտեին, իմ հորդորով սկսեցին կամաց-կամաց, թեև կոտրատված  բառապաշարով, խոսել մայրենիով. երբ ՌԴ-ից եկածները փորձում էին խոսել ռուսերեն լեզվով, ես ընդհատում էի՝ ասելով՝ ճապոներեն մի՛ խոսիր, խոսի՛ր հայերեն: Նրանց նվիրեցի  երաժշտական Այբբենարան, որով սկսեցին սովորել, տարել են իրենց հետ: Հիմա ռուսաստանցի աղջիկներիցս մեկը՝ Տաթևիկը, Հայաստանում է. այստեղ մի տղա սիրահարվել էր նրան, հանդիպեցի նաև այդ տղային, ցանկացա ծանոթանալ, իմանանալ,  թե ով է իմ «աղջկա» ընտրյալը, տղային խորհուրդ տվեցի, որ ինքն էլ շարունակի ուսումը, քանի որ Տաթևիկը իրավաբանություն է ուսումնասիրում…Այսինքն՝ իմ Տաթևիկի ապագայի համար էլ եմ մտահոգված. այսօր   կարևոր տեղ ունենք գնալու, պետք է Տաթևիկի համար մի լավ զգեստ գնեմ, հիմա շտապում եմ խանութ, որտեղ նա ինձ է սպասում: Ահա այսպիսի հարաբերություններ են ձևավորվում ինձ հարազատ դարձած երեխաների ու իմ միջև:
-Ո՞ր երկրներից եկած հայորդիներն են ավելի դժվարությամբ հարմարվել նոր միջավայրին. Ձեր կարծիքով ո՞րն է դրա պատճառը:
-Ավելի դժվար են հարմարվում Ռուսաստանից եկածները. նրանք այնքան էլ շփվող չեն, մի տեսակ սառնություն  կա, որն, իմ կարծիքով, պայմանավորված է ապրած միջավայրով, ընտանիքի դրվածքով: Բացարձակապես չեն խոսում հայերենով, որն ինձ մեծ ցավ է պատճառում:
-Ձեր ընտանիքում բոլո՞րն են կողմ եղել հյուրընկալության Ձեր  որոշմանը:
Միանշանա՛կ. ես արդեն ասացի, որ մենք սովոր ենք շատ հյուրեր ընդունելու, հյուրամեծար ենք, հյուրասեր, այս դեպքում՝ առավել ևս, քանզի մեր հյուրերը  Սփյուռքում  ապրող մեր հայ երեխաներն են, որոնցից շատերն առաջին անգամ են Հայաստանում, հայկական օջախներում, ուստի առավել պարտավորված ես զգում քեզ. բոլոր երեխաներն էլ մեր տանը շատ ազատ են եղել, ուշադրության և հոգատարության  կենտրոնում: Ամուսինս գործարար է, շատ է զբաղվածությունը, սակայն նա  չի զլացել պատրաստել մեր տանը հյուրընկալված երեխաների համար հաճախակի  պատրաստել նրանց սիրած կերակրատեսակը՝  մեր հայկական  համով- հոտով խորովածը: Տղաս միաժամանակ 2 մագիստրատուրայում է  սովորում, նա ևս շատ է զբաղված, հիմնականում ես եմ  երեխաների հետ լինում:
-Այդ  օրերին  հյուրընկալված երեխաների հետ ի՞նչ հետաքրքիր  միջոցառումների եք մասնակցել, ու՞ր եք տարել նրանց…
-Անցյալ աշնանը  մայրիկիս 92-ամյակն էր. ես Օշականից եմ, քույրս  էլ է այնտեղ ապրում. տեղի մշակույթի տունն այդ առիթով աշնան տոն էր կազմակերպել. մի գունագեղ, մի անմոռանալի տոն էր դա, որին մասնակից դարձան իմ տանը հյուրընկալված երեխաները. նրանք  բառեր չէին գտնում՝ արտահայտելու իրենց հիացմունքը. դա՛ էլ հայկական ավանդույթի մի  արարողություն էր, որը նրանց համար և՛ հայրենասիրության, և՛ հայկական օջախում մեծերի, ծնողի հանդեպ տածած  մեծ սիրո  ու հարգանքի մի յուրօրինակ դաս էր:
-Տիկի՛ն Մարիանա, ի՞նչ արտառոց դեպք կարող եք հիշել՝ կապված Ձեր տան հյուրերից մեկնումեկի հետ:
-Այո՛, եղել է մի այդպիսի առանձնահատուկ դեպք. իմ տանը հյուրընկալված աղջիկներից մեկը մտել էր քաղաքի  մեծ խանութներից մեկը . փակվելու ժամանակ նրան չէին նկատել, մնացել էր ներսում, իսկ ես սպասում էի,  այնքա՜ն անհանգիստ էի. հեռախոսազանգերիս չէր պատասխանում, ի վերջո, կարողացա կապվել նրա հետ, արագ հասա տվյալ խանութ, ոստիկանությունից եկան, դուռը բացեցին: Հավատացե՛ք, ասես հարազատ աղջկաս հետ էր պատահել դա. փարվել էինք միմյանց, հուզվել:
-Դուք  բազմազբաղ անձնավորություն եք, կարողացե՞լ եք ամեն ինչ ժամանակին հասցնել, երբ Ձեր հարկի ներքո ապրել են նաև  ոչ ընտանիքի անդամներ:
-Ես հյուրընկալելու որոշումը կայացրել եմ՝ քաջ գիտակցելով իմ զբաղվածության աստիճանը: Հասցրել եմ ամեն ինչ. կարողացել եմ շփվել նաև ընտանիքիս հետ: Երբևէ չեմ զղջացել, որ  շատ երեխաների եմ հյուրընկալել:
– Տիկի՛ն Մարիանա, Դուք ասացիք, որ Ձեր ընտանիքում հյուրընկալված բոլոր երեխաների հետ էլ կապ եք պահպանում, բոլորին էլ հարազատի պես եք ընդունել. կա՞ արդյոք մեկը, ում հետ ավելի կապված եք:
– Բոլորի հետ էլ կապված եմ, գրում են ինձ, զանգում, տեսակապով ենք զրուցում. մի խոսքով՝ բազմանդամ մի ընտանիք էլ ունեմ, սակայն  ավելի շատ կապված եմ ՌԴ-ի Նիժնի Նովգորոդ քաղաքից  Տաթևիկ Մեհրաբյանի հետ: Նրանք բոլորն էլ մեր հայ երեխաներն են, մեր հարազատները, և Հայաստանը բոլոր հայերի տունն է:  Հաճույքով և պատրաստակամությամբ դարձյալ կընդունեմ մեր սփյուռքահայ երեխաներին. երբ ասում ենք՝ «Արի տուն», այնպես պետք է անենք, որ այդ տունը  հարազատ դառնա, որ այդ կանչը կրկին  նրանց տուն բերի: «Արի տուն». ես իմ կողմից կավելացնեմ՝ հայի՛ տուն: Ես շատ բարձր եմ գնահատում ՀՀ սփյուռքի նախարարության հայրենանվեր հայապահպան գործունությունը, շատ մեծ համակրանք ունեմ Սփյուռքի նախարարի՝ պետական գործչի և մարդ տեսակի հանդեպ. նախարարության ծրագրերն ու իրականացվող բոլոր միջոցառումներն այսօր կարևոր եմ համարում  թե՛ Սփյուռքում, թե՛ Հայրենիքում ապրող  բոլոր հայերի համար:
-Շնորհակալությու՛ն, տիկին Գրիգորյան, որ, Դուք էլ, Ձեր հերթին, Ձեր լավ վերաբերմունքով  կարողանում եք սիրո մի կամուրջ դառնալ Հայաստանի և Սփյուռքի միջև:

The citizens of Armenia hosting participants of the “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora as host families have different professions and world views, but they have something In common, and that is the heartfelt hospitality that is characteristic of Armenians and their veneration for guests. It is this approach that warms the young Diaspora Armenians and ties them to the Homeland with invisible strings. Such hospitality is one of the national traditions of the Armenian people that the young Armenians of different countries learn. Perhaps they even take “sparks” of that cordial reception and, who knows, those “sparks” might turn into a fire years later. During my interview with a representative of a host family, Mariana Grigoryan at the editorial office of Hayern Aysor, what amazed me was my compatriot’s generosity and willingness to host the participants, as well as her sense of responsibility and how much importance she attached to the job that she is trusted with.
Hayern Aysor: Mrs. Grigoryan, what made you want to host young Armenians from the Diaspora and several of them at that? After all, it is a worry and a great financial, psychological and moral responsibility. Of course, one of the major preconditions is the manifestation of good will. A host must also have a big heart and soul.
Mariana Grigoryan: I am a public servant and the director of Kindergarten #153 of the Kanakert-Zeytun Administrative District of Yerevan. The head of our district, Gevorg Ghazaryan (he has been dismissed from office) gathered us, held a consultation, told us that we had to host the participants of the “Ari Tun” Program and asked which of us wanted to and could host them. I agreed, supported the young head of our district and hosted two sisters, Ovsanna and Zovinar from Belgium. It turned out that they were cousins of Hrant Dink. My other guest was Sona from Spain. The person in charge of coordinating the activities asked me if I could host two more participants from Russia. I agreed with pleasure. They were siblings whom I gave a separate room. That was two years ago. My family always hosts many people. So, hosting guests is a great pleasure for us. As the Armenian people say, the guest is God’s guest. I was amazed that the participants from Belgium didn’t even know a word in Russian and that the participants from Russia didn’t know a word in Armenian, but in a short amount of time, they were able to understand each other. They all loved Armenian barbecue. My husband would barbecue every other day. He wanted to please the participants. Despite his busy schedule, he managed to find time to make barbecue.  My family consists of three members. In the mornings, one of us would take those five children to the Ministry of Diaspora so that they could start their tours to historic and cultural monuments in Armenia. When they would return in the evenings, we would take them out for strolls. We visited Lake Sevan, Oshakan, a theater, the opera house and cafes. They also participated in an Armenian wedding…I often don’t leave home, but I would organize something interesting for them almost every day…When the camping event was launched, the Belgian-Armenian sisters called me and told me to come, saying “Yekur Hos” (Come here in Western Armenian). I thought they had problems and immediately went to the camp, but they said they wanted me to be with them…The Belgian-Armenian girls had told their parents so much about me that they came to Armenia with their father last year for three days and spent two of those days with me. One of the girls, Ovsanna had a boyfriend. She had decided to get married and said I had to attend her wedding ceremony. She told me that if I rejected, she would be miserable…Yes, I agree that being a host is a great responsibility, but besides having good conditions and accommodating a guest in suitable rooms, one needs to be able to “accommodate” them in his or her soul and heart. Thank God, all the members of our family are open-hearted. We have received all the participants like relatives, and they have become very attached to our family.
Hayern Aysor: How long have you been hosting the participants? How many have you hosted? Have all the participants been in solidarity? Haven’t there been problems?
M. G.: I started hosting the Diaspora Armenian teens and youth in 2013 and have hosted 16 participants to this day. This year, I hosted three participants. By profession, I am a psychologist. I have worked and still work with children. So, I understand their psychologies, and thank God, there have never been problems. My peaceful and harmonious family received and hosted them with pleasure. Those who didn’t know Armenian at all, took my advice and slowly started speaking Armenian, even in broken Armenian. When the Armenians from the Russian Federation tried to speak Russian, I would interrupt them and tell them to speak Armenian. I gave them musical alphabets as gifts. They started learning and took the books with them. Now one of the girls from Russia, Tatevik, is in Armenia. An Armenian boy fell in love with her. I also met that boy and wanted to know whom my “daughter” had chosen. I advised the boy to continue his studies since Tatevik was studying law. So, I am also concerned about my Tatevik’s future. Today we have an important place to go. I have to buy a dress for Tatevik and am rushing to the store where she is waiting for me. These are the kinds of relations with the participants whom I have hosted.
Hayern Aysor: Which countries are the countries from where the Armenians have had a hard time adapting to the new environment? What do you think is the reason?
M. G.: The Armenians from Russia have a harder time. They don’t communicate very much and are sort of cold. I think it is due to the environment in which they have lived and their families. They don’t speak Armenian at all, and this is very painful for me.
Hayern Aysor: Did all the members of your family support your decision?
M. G.: Definitely! As I already said, we are used to hosting many guests, especially when our guests are young Armenians from the Diaspora, most of which visit Armenia for the first time and stay with Armenian families. So, I feel more committed. All the participants have felt very free at our house and have been in the center of attention. My husband is a businessman and is very busy, but he has always made their favorite dishes such as the tasty Armenian barbecue for the guests. My son is studying to obtain two Master’s degrees and is also very busy, but he mainly spends his time with the guests.
Hayern Aysor: What interesting events have you participated in during those days? Where have you taken them?
M. G.: Last autumn marked my mother’s 92nd birthday. I am from Oshakan where my sister lives. On that occasion, the local culture home had organized an event to celebrate autumn. It was a great and unforgettable event that my guests also participated in. They couldn’t find the words to express their feelings. This was also a traditional Armenian ceremony that served as a unique lesson of patriotism and of showing great love for and respect towards adults and parents.
Hayern Aysor: Mrs. Grigoryan, do you remember any extraordinary event that is connected to any one of your guests?
M. G.: Yes, there has been such an event. One of the girls staying at my home had entered a big store in the city. When the store was closing, nobody had noticed her and had locked her in. I was waiting for her. I was so worried! She wouldn’t respond to my calls. I finally managed to contact her and rushed to the store. Police officers came and opened the door. Believe me when I say that it was as if my daughter had been locked in. We hugged each other and got very emotional.
Hayern Aysor: You are a busy person. Did you manage to do everything on time when you had guests?
M. G.: I was well aware of my busy schedule when I made the decision to host the participants. I managed everything. I was able to be with my family as well. I have never regretting hosting the participants.
Hayern Aysor: Mrs. Grigoryan, you said you maintain ties with all the young Diaspora Armenians you have hosted. Have you hosted each participant as your child? Is there anyone you have established a closer connection with?
M. G.: I keep in touch with all of them. They write to me, call me on the phone and talk to me on Skype. Basically, I have another large family, but I am more connected to Tatevik Mehrabyan from the city of Nizhni Novgorod of the Russian Federation. They all are our Armenian children, our relatives, and Armenia is the home of all Armenians. When we say “Ari Tun” (Come Home), we have to make sure that home becomes a familiar place and the call brings them home. “Ari Tun”-I will add “Hayi Tun” (Home of Armenians). I praise the pro-national activities that the RA Ministry of Diaspora carries out for national preservation and highly respect the Minister of Diaspora as a state figure and a human being. I believe all the programs and events of the RA Ministry of Diaspora are important for all Armenians in Armenia and abroad.
Hayern Aysor: Thank you, Mrs. Grigoryan for being able to help establish a bridge of love between Armenia and the Diaspora with your kindness.