«Հայրենիքը յուրաքանչյուր հայի հոգին է. քանի դեռ ողջ է մարդը, հոգին նրա հետ է». Գարիկ Պապոյան
«Արի տուն-2016»- ի հերթական՝ 6-րդ փուլին մասնակցում են նաև Աբխազիայից ժամանած հայորդիներ՝ Աբխազիայի հայկական համայնքի մշակութային կազմակերպության ղեկավար Գարիկ Պապոյանի գլխավորությամբ, ում հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
-Գարի՛կ, մինչ այս ծրագրին առնչվող թեմաներով զրուցելը՝ անդրադառնանք «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին Աբխազիայից եկած պարախմբի մասնակցությանն ու ելույթին:
-Ասեմ, որ ես եկել եմ Աբխազիայի Գագրա քաղաքից, ներկայացնում եմ Աբխազիայի հայկական համայնքը, որի մշակույթի տան գեղարվեստական ղեկավարն եմ: Ես ներկայացրել եմ Աբխազիայի «Անի» պարային համույթը, որն իր ուժերի ներածին չափով կարողացավ գեղեցիկ ելույթ ունենալ հայաստանյան բեմերում. գնահատականը թողնում ենք հանդիսատեսներին: Խմբի ոչ բոլոր պարողներն են եկել:
–Ո՞ր երկրներից եկած պարախմբերի ելույթներն են Ձեզ համար ամենից տպավորիչը:
-Չեմ կարող հիացմունքով չխոսել Արգենտինայի պարախմբերի հրաշալի, բարձր մակարդակով ելույթի մասին. լինելով Հայաստանից այդքան հեռու գտնվող մի երկրում՝ արգենտինահայերը կարողացել են ստեղծել նման համույթներ և ջանասիրությամբ աշխատելու արդյունքում ստանալ բարձր որակ, ապահովել պրոֆեսիոնալ մակարդակ: Լավ պատրաստված էր նաև Սանկտ Պետերբուրգի պարախումբը, Էստոնիայի պարային համույթի ելույթը ևս տպավորիչ էր: Պետք է ասեմ, որ փառատոնին մասնակցող բոլոր խմբերն էլ, անշուշտ, աշխատել էին՝ պատշաճ մակարդակով ներկայանալու հայաստանյան հանդիսատեսին և մյուս երկրներից ելույթ ունեցող խմբերին: Այս փառատոնն ինչ- որ տեղ նաև մեզ համար յուրօրինակ ստուգատես էր, սեփական խմբերի մակարդակի որակավորում. ցանկացած ելույթ որևէ բեմում՝ պարախմբերի, երգիչ-երաժիշտների համար նաև ինքնադրսևորման հնարավորություն է: Շնորհակալությու՛ն ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը. այսօրինակ ծրագրերը նպաստում են Սփյուռքի տարբեր գաղթօջախներում ապրող հայերի մշակութային կյանքի զարգացմանն ու Հայրենիք- Սփյուռք գործակցության ամրապնդմանը:
-Գարի՛կ, քանի՞ երեխա է Աբխազիայից մասնակցում «Արի տուն-2016»-ի 6-րդ փուլին:
– 12 երեխա է մասնակցում, ես էլ իրենց հետ՝ 13 հոգի ենք Աբխազիայից: Խմբում ընդգրկված են 13 –ից մինչև 15 տարեկան երեխաներ, որոնցից միայ 2 հոգի են եղել Հայսատանում, մյուսներն առաջին անգամ են Հայրենիքում: Ինքս Հայաստանում եղել եմ 2015 թվականին. դա իմ սեփական նախաձեռնությունն էր. եկել էի ՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ջահերով երթին:
-Ինչպիսի՞ հայկական համայնք ունի Աբխազիան:
-Համախմբված, կուռ, հայասեր. համշենահայերը շատ հայրենասեր են, պատվախնդիր: Համայնքի նախագահ Խաչիկ Մինասյանն ու համայնքի ակտիվ անդամներից Սյուզան Թովմասյանը մեզ շատ են օգնում, աջակցում մշակութային բոլոր միջոցառումներին:
-Աբխազիա և Հայաստան. որտե՞ղ կնախընտրեք ապրել ու աշխատել Ձեր կյանքի հետագա տարիներին:
-Ես ծնվել ու մեծացել եմ Աբխազիայում. այստե՛ղ են ծնվել իմ պապերն ու ծնողներս, բայց մշտապես ունեմ Հայրենիքի զգացողությունը, գիտեմ, որ ես Հայաստան անունով մի ամրոց ունեմ: Դեռ ամուսնացած չեմ, սակայն կյանքս կապելու եմ միմիայն հայուհու հետ, իմ ընտանիքի հիմքերը պետք է լինեն հայեցի, ամուր, իմ զավակները պետք է խոսեն, գրեն ու կարդան հայերեն: Ես շատ եմ սիրում Հայաստանը, գեղեցիկ Երևանը, սակայն առայժմ մտադրություն չունեմ թողնելու Գագրան, որտեղ անցել են իմ մանկությունն ու պատանեկությունը. պարզապես մշտական կապի մեջ եմ Հայրենիքիս հետ. այն յուրաքանչյուր հայի հոգին է՝ անկախ աշխարհագրական տարածքից և քանի դեռ ողջ է մարդը, հոգին նրա հետ է:

Garik Papoyan: “The homeland is the soul of every Armenian-as long as a person is living, the soul is also living”
Young Armenians of Abkhazia, under the leadership of head of the cultural organization of the Armenian community of Abkhazia Garik Papoyan, are participating in the sixth stage of the 2016 “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora. Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with the participants.
Hayern Aysor: Garik, before we talk about the program, let’s touch upon the Armenian dance group of Abkhazia, which participated in and performed during the “My Armenia” Pan-Armenian Festival.
Garik Papoyan: I am from the city of Gagra of Abkhazia. I represent the Armenian community of Abkhazia and am the artistic director of the local culture home. I represented the Ani Dance Ensemble of Abkhazia, which did its best to give beautiful performances on stages in Armenia. However, not all members of the dance group were in Armenia.
Hayern Aysor: Which dance companies gave the most impressive performances?
G. P.: I admired the wonderful and professional performances of the dance companies of Argentina. Living in a country that is so far from Armenia, the Armenians of Argentina have managed to create such ensembles and have reached a high level of professionalism through hard work. The dance group of Saint Petersburg had rehearsed well, and the Armenian dance ensemble of Estonia was also impressive. I must say that all the participating dance groups and ensembles had worked hard to be presentable in front of Armenian audiences and the other dance companies. For us, this festival was also a unique test. Any performance on any stage serves as an opportunity for singers, musicians or dance companies to show themselves. I thank the RA Ministry of Diaspora. These kinds of programs help enhance cultural life of Armenians abroad and strengthen the partnership between Armenia and the Diaspora.
Hayern Aysor: Garik, how many Armenian children and youth of Abkhazia are participating in the sixth stage of the “Ari Tun” Program?
G. P.: There are 13 children and youth, including me. The group includes 13-15-year-olds, of which only two have been in Armenia before. The rest of them are visiting the Homeland for the first time ever. I personally visited Armenia in 2015 to participate in the torch-lit march dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.
Hayern Aysor: What is the Armenian community of Abkhazia like?
G. P.: It is a strong and united community of Armenians. The Armenians of Hamshen are very patriotic. The head of the community Khachik Minasyan and one of the active members of the community Syuzan Tovmasyan help us a lot and support all cultural events.
Hayern Aysor: Where would you prefer to live and work for the rest of your life-in Abkhazia or Armenia?
G. P.: I was born and raised in Abkhazia. My parents and grandparents were born in Abkhazia, but I have always had the sense of the Homeland. I know I have a citadel by the name of Armenia. I am not married yet, but I will only get married to an Armenian girl. I will provide my children with an Armenian upbringing. My children must read, write and speak in Armenian. I love Armenia and the beautiful Yerevan, but I still don’t intend to leave Gagra where I have spent my childhood and teenage years. I am simply always in touch with my Homeland. It is the soul of every Armenian, regardless of geographical area. As long as a person is living, the soul is also living.