Մի կյանքի պատմություն. Թորոս Թորանյան
Հալեպահայ գրող, հրապարակախոս, արձակագիր, հասարակական գործիչ, 120 գրքերի հեղինակ, բժիշկ Թորոս Թորանյանը, սիրիական պատերազմի պատճառով թողնելով իր ծննդավայրն ու հաստատվելով Հայրենիքում, շարունակում է նույն եռանդով ու ջանասիրությամբ, նվիրումով ստեղծագործել, մասնակիցը լինել Հայաստանի մշակութային կյանքի անցուդարձերին: Վերջերս Թորանյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության գրադարանը հարստացրեց իր նոր՝ 2016-ին լույս ընծայված գրքերով: Թորոս Թորանյանի «Ակնարկներ դոկտ. պրօֆ. Սուրեն Դանիէլեանի և «Սփիւռք» գիտաուսումնական կենտրոնի աշխատութիւններուն շուրջ», «Հարցազրոյցներ՝ Սուրիոյ մէջ դուրսէն պարտադրուած պատերազմին հետեւանքով ՀՀ-ի կողմէ սիրով ընդունուած հայերու հետ», «Անահիտ Թոփչեան. վիպագիր, արձակագիր» գրքերը մի քանի ամիս է, ինչ մեր գրասեղաններին են:
Մշակույթի անխոնջ մշակի հետ ծավալված «Հայերն այսօր»-ի համար պատրաստվող մեր զրույցի ընթացքում վաստակաշատ մտավորականը պատմեց իր անչափ հետաքրքիր ու հուզիչ կյանքի պատմությունը, զրուցեցինք նաև նրա անցած ստեղծագործական հարուստ ու տպավորիչ, բազմաբովանդակ գործունեության մասին:
«Ծնվել ու մեծացել եմ Հալեպում, արմատներս Կիլիկիայից են: Հորս չեմ հիշում, որովհետև երկու տարեկան եմ եղել, երբ նա մահացել է: Մեծ մորս ջարդի ժամանակ վտարել են գյուղից. մեր գյուղը Ներսես Շնորհալու գյուղից՝ Հռոմկլայից շատ մոտ է գտնվել, Ճիպին է կոչվել, որը թուրքերն անվանափոխել են՝ կոչելով Սայլակ քայա: Մայրս պատմում է, որ երեխաներով փողոց էին դուրս գալիս, քայլում. ծնողները փնտրում ու չէին գտնում իրենց երեխաներին, հետո գտնում էին Հռոմկլայում: Ջարդի ժամանակ մայրս 5-6 տարեկան է եղել. մեծ մայրս, քեռուս գրկած, քայլելով հասել է մինչև Եգիպտոս, մինչև Սուեզի ջրանցք. իսկ մորս հանձնել է մի քուրդ ընտանիքի՝ ասելով, որ ճանապարհին մեռնելու փոխարեն՝ ավելի լավ է մնա այդ ընտանիքում: Մեծ հայրս օսմանյան բանակի զինվոր է եղել, լքել է բանակը, փախել և գյուղ գնացել: Ասել են, որ աղջիկն ապրում է մի քուրդ ընտանիքում, գնացել է, որ աղջկան ետ վերցնի, քուրդ ընտանիքը դեմ չի կանգնել. երեխային ասել են, որ հայրն է եկել, արդեն քրդախոս դարձած երեխան ասել է, որ աչքերն իր հոր աչքերն են, բայց մորուքը շփոթմունք է առաջացնում. համոզում են, որ իր հայրն է: Մեծ հայրս, երեխային գրկած, դժվարությամբ հասել է Հալեպ: Մինչ այդ զինադադար է կնքվել, 1918-ին թուրքերը պարտվել են, անգլիացիներն ու ֆրանսիացիներն ասել են, որ հայերը կարող են վերադառնալ իրենց բնակավայրերը: Ժողովրդին նավով, հետո՝ ավտոբուսներով, հասցնում են Հալեպ, եկեղեցում հանդիպում են իրար, և ընտանիքն ամբողջանում է՝ մեծ հայրս, մեծ մայրս, քեռիս ու մայրս: Վերադառնում են գյուղ՝ Ճիպին, այդ գյուղն ուներ իր եկեղեցին ու դպրոցը՝ Կիլիկյան 6-ամյա վարժարանը. հայրս այդ վարժարանում է սովորել: Հանկարծ սկսվում է Քեմալի շարժումը, և սկսվում է հայերի 2-դ տարագրությունն, ու մենք հասնում ենք Հալեպ, որտեղ էլ 1928 թվականի փետրվարի 29-ին ծնվում եմ ես. 4 տարին մեկ եմ մեծանում: Վարպետ Մարտիրոս Սարյանն էլ նույն օրն է ծնվել: Մինչև 5 տարեկան դառնալս ես հայերեն չգիտեի, հետո սովորեցի, հաճախեցի Ազգային Պողոս Գյուլբենկյան վարժարան, որի բարերարն իր մահացած երեխայի՝ Պողոսիկի անունով էր կոչել դպրոցը. Լոնդոնում մեծ գործարանների տեր էր, իր կնոջ՝ Վերժինի մահից հետո էլ, նրա անունով՝ «Վերժին Գլուլբենկյան մայրանոց»՝ ծննդատուն բացեց, և այն մեծահասակ տղաների համար, ովքեր չէին կարող դպրոց հաճախել, գործարան հիմնեց, որտեղ տղաները կարող էին սղոցներով փայտ տաշել, փայտ կտրել, գոնե մի արհեստ սովորել: Նա Հալեպում հիմնեց նաև «Եփրատ» օրաթերթը, երկու տարի ինքը եղավ խմբագիրը, հետո ուրիշին հանձնեց: Այդ հրաշալի մարդը հայ ազգի մեծ նվիրյալներից էր: Այնպես որ, Հալեպը մեզ համար ասես երկրորդ Հայաստան դարձավ, որտեղ Էրգրից բերած բոլոր սովորությունները պահպանվեցին. Հալեպն այսօր ավերակների են վերածել: Հետո երկու տարի հաճախել եմ Հալեպի ամերիկյան քոլեջ, ուր տարվա վարձը չէի կարող վճարել, ուստի դրա դիմաց մաքրում էի դասասենյակները: Այդտեղ ավարտեցի 8-ամյակը: Երկրորդական ուսումս շարունակել եմ Կիպրոսի Մելքոնյան վարժարանում: Հետագայում, երբ արդեն ամուսնացած էի և երկու երեխա ունեի, գնացինք Բուլղարիա: Ես և կինս հետևեցինք համալսարանական դասընթացների. ես երրորդ կուրսի ուսանող էի, կինս՝ 2-րդ կուրսի, եկանք Հայաստան, մեկ տարի սովորեցինք Պետական համալսարանի բանասիրության բաժնում, երեխաներս հաճախեցին Եղ.Չարենցի անվան դպրոց, այնուհետև կնոջս՝ Արմինեի հետ խորհրդակցեցինք և որոշեցինք ընտրել բժշկի մասնագիտություն. սովորեցինք, ավարտեցինք: Սկզբում գնացի Փարիզ, այնտեղ վանեցի մոտիկ բարեկամ ունեմ, ով համալսարանն ավարտելու առիթով որոշեց ինձ նվեր անել՝ Փարիզ-Վան ուղևորության տոմս: Գնացի Վան, գիրք գրեցի Վանի մասին, շատերն ինձ այդ գրքով ճանաչեցին: Կարպիսն ինձ տուն տվեց, բժշկի գիշերային աշխատանք գտավ և ասաց, որ կարող եմ Արմինեի հետ, ընտանիքով գալ: Սակայն Արմինեի հետ խորհրդակցեցինք և որոշեցինք, որ ծեր ծնողներ ունենալով՝ ավելի ճիշտ կլինի գնանք մեր ծննդավայր: Գնացինք Դամասկոս, աշխատեցի որպես անեսթեզիոլոգ, որովհետև այնտեղ այդ մասնագիտության կարիքը կար, և ինքս էլ իմ հերթին անեսթեզիոլոգներ պատրաստեցի, Արմինեն էլ կանանց բժիշկ աշխատեց: Ապրեցինք մինչև սիրիական պատերազմը. Արմինեիս հետ ապրեցի 60 տարի. 60 տարի մենք երկուսով գիրք կարդացինք, զավակներս նույնպես ընթերցասեր են: Հիմա այստեղ ենք գերդաստանով՝ տղաս իր ընտանիքով է այստեղ, երկու աղջիկ ունի, մեծն այս տարի 10-րդ դասարան փոխադրվեց, աղջիկս է մեզ հետ, եղբայրս՝ իր ընտանիքով, այստեղ ծնված ծոռ ունեմ Արեգի անունով, ով արդեն 3 տարեկան է: Մեկ ծոռ էլ՝ Նոյ անունով, դրսում է ապրում, այստեղի քաղաքացիություն ունի: Մինչև Հայրենիքում մշտական բնակություն հաստատելը՝ ես միշտ եկել եմ Հայաստան, մասնակցել Գրողների միության համագումարներին, մշտապես կապ եմ ունեցել հայ մեծանուն գրողների հետ, եղել նրանց օջախներում, զրույցներ անցկացրել, շրջել եմ աշխարհով մեկ, դասախոսություններ կարդացել, ելույթներ ունեցել. ես երկու անգամ եղել եմ Չինաստանում, Հնդկաստանում, երկու անգամ եղել եմ Ավստրալիայում, Հարավային Ամերիկայում, Բրազիլիայում, տարբեր թեմաներով դասախոսություններ եմ կարդացել: Յուրաքանչյուր այցիս 60 ելույթ եմ ունեցել: Լոնդոնում դասախոսել եմ Պարույր Սևակի մասին՝ ցուցադրելով նաև լուսանկարները, Համո Սահյանի մասին եմ դասախոսել….Մի ամբողջ գիշեր Սևակի հետ զրուցել ու բանավիճել ենք, Համո Սահյանի հարկի ներքո հետաքրքիր զրույցներ ենք ունեցել… Նվիրվեցի գրական աշխարհին և մինչ օրս այդ աշխարհում եմ, գրում եմ, տպագրում գրքեր՝ տարբեր թեմաներով: Միայն այս տարի 8 գիրք եմ գրել, որոնցից չեն տպագրվել երեքը. հովանավոր եմ փնտրում: Տարիքիս առումով մի բան պատմեմ. մի քանի օր առաջ գնացել էի հանդիպման. (ես Երևանի բժշկական համալսարանի շրջանավարտներից եմ, ընդհանուր բժշկության բաժինն եմ ավարտել, Հայաստանի գրողների միության անդամ եմ դեռևս 1968 թվականից՝ ուսանողական տարիներից) գնացի Բժշկականի նախկին ռեկտորի՝ ակադեմիկոս Վիլեն Հակոբյանի մոտ, իմացավ իմ կատարած հսկայական աշխատանքի մասին, զարմացավ ու ասաց՝ պետք է բժիշկների կոնսիլիում հրավիրենք, տեսնենք, թե 90-ին մոտ տարիքում այսքան գործ ինչպե՞ս ես արել….Մեր գրողներից Անդրանիկ Ծառուկյանը 30 տարի առաջ հարցրեց, թե իմ այդչափ խանդավառությունը ե՞րբ պիտի վերջանա, ես պատասխանեցի՝ լեռան բխող աղբյուրին հարցրեք, թե ինչու է գիշեր-ցերեկ անդադար բխում. Ծառուկյանը ժպտաց, ասաց, որ շատ լավ պատկեր գծեցի ու առաջարկեց գրել այդ մասին…30 տարի անց գրեցի այդ մասին և տպագրեցի «Անդին» ամսագրում: Հիմա ապրում եմ Հայաստանում, հայրենադարձ եմ, սփյուռքահայ, սակայն այս բոլորը մեկ անուն ունի՝ հայ … Ես, լինելով սփյուռքահայ, ուզում եմ, որ հայաստանցին ճիշտ պատկերացում կազմի Սփյուռքի մասին: Պատրաստվում եմ գրել նաև իմ կյանքի վեպը. գրքի ընդհանուր վերնագրի անունն է՝ «Երկիր երթալն է ճիշտ», դա գրքի առաջին բաժինն է, երկրորդ բաժինը կկոչվի «Իմ կյանքի վեպը». պետության կողմից պետք է տպագրվի, խոստացել են ներառել 2017 թվականի ծրագրում: 300 անուն գիրք ունեմ հրատարակած (խմբագրած, որոշ մասի առաջաբանի հեղինակն եմ), որոնցից 120-ն իմ հեղինակածն են. անելիքներ շատ կան, պետք է աշխատեմ: Շատ մեծ գրադարան եմ ունեցել, Հալեպում էլ գրադարան եմ թողել, սակայն Հալեպից հույսս կորցրել եմ: Մեկ-երկու շաբաթից լույս կտեսնի 6-րդ գիրքս, 7-րդ գիրքս գրել եմ Ռուբեն Սևակի մասին: Ահա իմ կյանքի մեծ պատմությունը, որը հնարավորինս համառոտակի ներկայացրեցի Ձեր ուշադրությանը»:
…Հիրավի, գրականության անխոնջ մի մշակի մեծ կյանքի մեծ պատմություն է սա. պատմություն, որն իր բազմաբովանդակ ու տարողունակ էջերով նաև հանրագիտարանային գիտելիքների շտեմարան ու հարուստ ժառանգություն է սերունդների համար:

�?стория одной жизни: Торос Торанян
Армянский писатель, публицист, прозаик, общественный деятель из Алеппо, автор 120 книг, врач Торос Торанян, вследствие Сирийской войны оставив родные места и обосновавшись в Армении, продолжает с тем же энтузиазмом и преданностью творить, участвуя в культурной жизни Армении.  Недавно Торанян пополнил библиотеку Министерства Диаспоры РА своими новыми книгами, изданными в 2016 году. Книги Тороса Тораняна «Очерки о деятельности доктора-профессора Сурена Даниеляна и научно-образовательного центра «Спюрк», «Беседы с армянами, вследствие навязанной Сирии извне войны любезно принятыми в РА», «Анаит Топчян: романист, прозаик» уже несколько месяцев на наших письменных столах.
В беседе «Армяне сегодня» в неустанным служителем культуры заслуженный представитель интеллигенции рассказал чрезвычайно интересную историю своей жизни, побеседовали и о его богатом творческом пути и разнообразной деятельности.
«Родился и вырос в Алеппо, корни мои из Киликии. Отца не помню – мне было 2 года, когда он скончался. Бабушку мою во время Геноцида выдворили из села, которое было очень близко от села Нерсеса Шнорали Ромкла, село называлось Чипин, которое турки переименовали в Сайлак кая. Мама рассказывала, что мы с детьми выходили на улицу, ходили, родители искали и не находили своих детей, потом их находили в Ромкла. Во время Геноцида маме было 5-6 лет, бабушка с дядей на руках пешком добралась до Египта, Суэцкого  канала, а маму передала одной курдской семье, сказав: чем умереть по дороге, лучше пусть останется в этой семье. Дедушка был солдатом Османской армии, покинул ее и уехал в село. Сказали, что дочка живет в курдской семье, пошел забрать ее, и курдская семья не выступила против, ребенку сказали, что пришел отец. Она уже говорила на курдском, но сказала, что глаза отцовские, но ее смутила борода. Ребенка убедили, что это ее отец. Дедушка с ребенком на руках с трудом добрался до Алеппо. До этого было заключено перемирие,  1918 году турки потерпели поражение, англичане и французы заявили, что армяне могут возвратиться  родные места.  На пароходах, затем автобусах народ доставили в Алеппо, где в церкви встретились бабушка, дедушка, дядя и мама, всей семьей возвращаются в Чипин, где имелись церковь и школа – 6-летняя гимназия «Киликян», где учился мой отец. Внезапно начинается кемалистское движение, начинается вторая миграция армян. Моя семья добирается до Алеппо, где 29 февраля 1928 года родился я: раз в четыре года становлюсь на год старше. В этот же день родился Мартирос Сарьян. До 5-летнего возраста я не знал армянского, потом выучил, учился национальной гимназии «Погос Гюльбенкян», благотворитель которой назвал школу именем своего скончавшегося ребенка Погосика. Он имел в Лондоне большие заводы, после смерти жены, Вержин, основал родильный дом. А для взрослых мальчиков, которые не могли посещать школу,  основал завод, где они выполняли деревянные работы, осваивали ремесло. Он основал в Алеппо и газету «Евфрат», два года редактировал сам, потом передал другому. Этот прекрасный человек был великим патриотом армянской нации. Так что Алеппо стал для нас второй Арменией, где сохранились все обычаи, привезенные из Эргира. Алеппо сегодня превратился в руины. Потом два года посещал американский колледж в Алеппо, где не мог платить за учебу, взамен прибирался в классах. Здесь окончил 8-летку. Вторичное образование получил в гимназии «Мелконян» на Кипре. Впоследствии, когда был уже женат и имел двоих детей, переехали в Болгарию. Мы с женой поступили на университетские курсы – я был студентом 3 курса, жена – 2-го. Приехали в Армению, год проучились на филфаке Государственного университета, дети посещали школу им.Егише Чаренца, затем посоветовались с женой, Армине, и решили избрать специальность врача, проучились и окончили. Поначалу поехал в Париж – там у меня близкий родственник, выходец из Вана, который по случаю окончания университета решил сделать мне подарок – билет на путешествие Париж-Ван. Поехал в Ван, написал книгу о нем, и многие узнали меня по этой книге. Карпис дал мне дом, нашел ночную работу врача и сказал, что могу приехать вместе с семьей, однако было бы правильнее поехать на малую родину. Поехали в Дамаск, поработал анестезиологом – там была нужда в специалистах этого профиля, и сам, в свою очередь, готовил анестезиологов. Армине работала гинекологом.  Прожили до начала Сирийской войны: с Армине я прожил 60 лет: вместе читали книги, дети также книголюбы. Сейчас здесь всей семьей: сын со своей семьей, у него две дочери, старшая в этом году перешла в 10-й класс. С нами и дочка, брат с семьей, у меня тут родился правнук, назвали Ареги, ему уже 3 годика. У меня и другой правнук, Ной. До того, как постоянно обосноваться на Родине, я всегда приезжал в Армению, участвовал в съездах Союза писателей, постоянно поддерживал связь с великими армянскими писателями,   бывал у них в гостях, беседовал с ними, путешествовал по всему миру, читал лекции, выступал. Дважды бывал в Китае, �?ндии, Австралии, Южной Америке, Бразилии, читал лекции на разные темы. В каждую поездку имел до 60 выступлений. В Лондоне читал лекцию о Паруйре Севаке, демонстрируя также фотографии, подобную лекцию читал и о Амо Сагяне… Целую ночь беседовали и спорили с Севаком, интересные беседы были в доме Амо Сагяна… Посвятил себя литературному миру и до сего дня остаюсь в нем, пишу, издаю книги на разные темы.  Только в этом году написал 8 книг, из которых не изданы 3: ищу спонсоров. По поводу моего возраста расскажу один случай: несколько дней назад отправился на встречу (я выпускник отделения общей медицины Ереванского медицинского университета, член Союза писателей Армении с 1968 года, еще со студенческих лет) с бывшим ректором Медицинского Виленом Акопяном. Узнав о проделанной мною колоссальной работе, он удивился и сказал, что нужно созвать медицинский консилиум, чтобы выяснить, как в возрасте под 90 удается делать такую работу…    Один из наших писателей, Андраник Царукян, 30 лет назад спросил, когда иссякнет мой энтузиазм, я ответил: спросите у горного родника, почему он течет днем и ночью. Он улыбнулся и сказал, что я привел прекрасное сравнение, предложил написать об этом… Спустя 30 лет написал об этом и опубликовал  в журнале «Андин». Сейчас живу в Армении, репатриант, армянин из Диаспоры, однако все это имеет одно название – армянин… Будучи армянином из Диаспоры, я хочу, чтобы местные жители составили  верное представление о Диаспоре. Готовлюсь написать книгу и о своей жизни, которую назову «Правильнее ехать в Эргир». Это первый раздел книги, второй назову «Повесть моей жизни», которая будет издана государством – обещали включить в план 2017 года.   У меня издано 300 книг (отредактированы, написал предисловие к определенной части), из которых автор 120 – я. Дел много, я должен работать. В Алеппо у меня была очень большая библиотека, которую оставил там, однако надежду на Алеппо утерял. Через одну-две недели выйдет в свет 6-я моя книга, 7-ю написал о Рубене Севаке. Вот и вся история моей жизни, которую по возможности кратко представил вашему вниманию».
Воистину, это большая история большой жизни неустанного служителя литературы: история, своими многогранными страницами является также хранилищем энциклопедических знаний и богатое наследие для поколений.