Մի կյանքի պատմություն. Թորոս Թորանյան
Հալեպահայ գրող, հրապարակախոս, արձակագիր, հասարակական գործիչ, 120 գրքերի հեղինակ, բժիշկ Թորոս Թորանյանը, սիրիական պատերազմի պատճառով թողնելով իր ծննդավայրն ու հաստատվելով Հայրենիքում, շարունակում է նույն եռանդով ու ջանասիրությամբ, նվիրումով ստեղծագործել, մասնակիցը լինել Հայաստանի մշակութային կյանքի անցուդարձերին: Վերջերս Թորանյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության գրադարանը հարստացրեց իր նոր՝ 2016-ին լույս ընծայված գրքերով: Թորոս Թորանյանի «Ակնարկներ դոկտ. պրօֆ. Սուրեն Դանիէլեանի և «Սփիւռք» գիտաուսումնական կենտրոնի աշխատութիւններուն շուրջ», «Հարցազրոյցներ՝ Սուրիոյ մէջ դուրսէն պարտադրուած պատերազմին հետեւանքով ՀՀ-ի կողմէ սիրով ընդունուած հայերու հետ», «Անահիտ Թոփչեան. վիպագիր, արձակագիր» գրքերը մի քանի ամիս է, ինչ մեր գրասեղաններին են:
Մշակույթի անխոնջ մշակի հետ ծավալված «Հայերն այսօր»-ի համար պատրաստվող մեր զրույցի ընթացքում վաստակաշատ մտավորականը պատմեց իր անչափ հետաքրքիր ու հուզիչ կյանքի պատմությունը, զրուցեցինք նաև նրա անցած ստեղծագործական հարուստ ու տպավորիչ, բազմաբովանդակ գործունեության մասին:
«Ծնվել ու մեծացել եմ Հալեպում, արմատներս Կիլիկիայից են: Հորս չեմ հիշում, որովհետև երկու տարեկան եմ եղել, երբ նա մահացել է: Մեծ մորս ջարդի ժամանակ վտարել են գյուղից. մեր գյուղը Ներսես Շնորհալու գյուղից՝ Հռոմկլայից շատ մոտ է գտնվել, Ճիպին է կոչվել, որը թուրքերն անվանափոխել են՝ կոչելով Սայլակ քայա: Մայրս պատմում է, որ երեխաներով փողոց էին դուրս գալիս, քայլում. ծնողները փնտրում ու չէին գտնում իրենց երեխաներին, հետո գտնում էին Հռոմկլայում: Ջարդի ժամանակ մայրս 5-6 տարեկան է եղել. մեծ մայրս, քեռուս գրկած, քայլելով հասել է մինչև Եգիպտոս, մինչև Սուեզի ջրանցք. իսկ մորս հանձնել է մի քուրդ ընտանիքի՝ ասելով, որ ճանապարհին մեռնելու փոխարեն՝ ավելի լավ է մնա այդ ընտանիքում: Մեծ հայրս օսմանյան բանակի զինվոր է եղել, լքել է բանակը, փախել և գյուղ գնացել: Ասել են, որ աղջիկն ապրում է մի քուրդ ընտանիքում, գնացել է, որ աղջկան ետ վերցնի, քուրդ ընտանիքը դեմ չի կանգնել. երեխային ասել են, որ հայրն է եկել, արդեն քրդախոս դարձած երեխան ասել է, որ աչքերն իր հոր աչքերն են, բայց մորուքը շփոթմունք է առաջացնում. համոզում են, որ իր հայրն է: Մեծ հայրս, երեխային գրկած, դժվարությամբ հասել է Հալեպ: Մինչ այդ զինադադար է կնքվել, 1918-ին թուրքերը պարտվել են, անգլիացիներն ու ֆրանսիացիներն ասել են, որ հայերը կարող են վերադառնալ իրենց բնակավայրերը: Ժողովրդին նավով, հետո՝ ավտոբուսներով, հասցնում են Հալեպ, եկեղեցում հանդիպում են իրար, և ընտանիքն ամբողջանում է՝ մեծ հայրս, մեծ մայրս, քեռիս ու մայրս: Վերադառնում են գյուղ՝ Ճիպին, այդ գյուղն ուներ իր եկեղեցին ու դպրոցը՝ Կիլիկյան 6-ամյա վարժարանը. հայրս այդ վարժարանում է սովորել: Հանկարծ սկսվում է Քեմալի շարժումը, և սկսվում է հայերի 2-դ տարագրությունն, ու մենք հասնում ենք Հալեպ, որտեղ էլ 1928 թվականի փետրվարի 29-ին ծնվում եմ ես. 4 տարին մեկ եմ մեծանում: Վարպետ Մարտիրոս Սարյանն էլ նույն օրն է ծնվել: Մինչև 5 տարեկան դառնալս ես հայերեն չգիտեի, հետո սովորեցի, հաճախեցի Ազգային Պողոս Գյուլբենկյան վարժարան, որի բարերարն իր մահացած երեխայի՝ Պողոսիկի անունով էր կոչել դպրոցը. Լոնդոնում մեծ գործարանների տեր էր, իր կնոջ՝ Վերժինի մահից հետո էլ, նրա անունով՝ «Վերժին Գլուլբենկյան մայրանոց»՝ ծննդատուն բացեց, և այն մեծահասակ տղաների համար, ովքեր չէին կարող դպրոց հաճախել, գործարան հիմնեց, որտեղ տղաները կարող էին սղոցներով փայտ տաշել, փայտ կտրել, գոնե մի արհեստ սովորել: Նա Հալեպում հիմնեց նաև «Եփրատ» օրաթերթը, երկու տարի ինքը եղավ խմբագիրը, հետո ուրիշին հանձնեց: Այդ հրաշալի մարդը հայ ազգի մեծ նվիրյալներից էր: Այնպես որ, Հալեպը մեզ համար ասես երկրորդ Հայաստան դարձավ, որտեղ Էրգրից բերած բոլոր սովորությունները պահպանվեցին. Հալեպն այսօր ավերակների են վերածել: Հետո երկու տարի հաճախել եմ Հալեպի ամերիկյան քոլեջ, ուր տարվա վարձը չէի կարող վճարել, ուստի դրա դիմաց մաքրում էի դասասենյակները: Այդտեղ ավարտեցի 8-ամյակը: Երկրորդական ուսումս շարունակել եմ Կիպրոսի Մելքոնյան վարժարանում: Հետագայում, երբ արդեն ամուսնացած էի և երկու երեխա ունեի, գնացինք Բուլղարիա: Ես և կինս հետևեցինք համալսարանական դասընթացների. ես երրորդ կուրսի ուսանող էի, կինս՝ 2-րդ կուրսի, եկանք Հայաստան, մեկ տարի սովորեցինք Պետական համալսարանի բանասիրության բաժնում, երեխաներս հաճախեցին Եղ.Չարենցի անվան դպրոց, այնուհետև կնոջս՝ Արմինեի հետ խորհրդակցեցինք և որոշեցինք ընտրել բժշկի մասնագիտություն. սովորեցինք, ավարտեցինք: Սկզբում գնացի Փարիզ, այնտեղ վանեցի մոտիկ բարեկամ ունեմ, ով համալսարանն ավարտելու առիթով որոշեց ինձ նվեր անել՝ Փարիզ-Վան ուղևորության տոմս: Գնացի Վան, գիրք գրեցի Վանի մասին, շատերն ինձ այդ գրքով ճանաչեցին: Կարպիսն ինձ տուն տվեց, բժշկի գիշերային աշխատանք գտավ և ասաց, որ կարող եմ Արմինեի հետ, ընտանիքով գալ: Սակայն Արմինեի հետ խորհրդակցեցինք և որոշեցինք, որ ծեր ծնողներ ունենալով՝ ավելի ճիշտ կլինի գնանք մեր ծննդավայր: Գնացինք Դամասկոս, աշխատեցի որպես անեսթեզիոլոգ, որովհետև այնտեղ այդ մասնագիտության կարիքը կար, և ինքս էլ իմ հերթին անեսթեզիոլոգներ պատրաստեցի, Արմինեն էլ կանանց բժիշկ աշխատեց: Ապրեցինք մինչև սիրիական պատերազմը. Արմինեիս հետ ապրեցի 60 տարի. 60 տարի մենք երկուսով գիրք կարդացինք, զավակներս նույնպես ընթերցասեր են: Հիմա այստեղ ենք գերդաստանով՝ տղաս իր ընտանիքով է այստեղ, երկու աղջիկ ունի, մեծն այս տարի 10-րդ դասարան փոխադրվեց, աղջիկս է մեզ հետ, եղբայրս՝ իր ընտանիքով, այստեղ ծնված ծոռ ունեմ Արեգի անունով, ով արդեն 3 տարեկան է: Մեկ ծոռ էլ՝ Նոյ անունով, դրսում է ապրում, այստեղի քաղաքացիություն ունի: Մինչև Հայրենիքում մշտական բնակություն հաստատելը՝ ես միշտ եկել եմ Հայաստան, մասնակցել Գրողների միության համագումարներին, մշտապես կապ եմ ունեցել հայ մեծանուն գրողների հետ, եղել նրանց օջախներում, զրույցներ անցկացրել, շրջել եմ աշխարհով մեկ, դասախոսություններ կարդացել, ելույթներ ունեցել. ես երկու անգամ եղել եմ Չինաստանում, Հնդկաստանում, երկու անգամ եղել եմ Ավստրալիայում, Հարավային Ամերիկայում, Բրազիլիայում, տարբեր թեմաներով դասախոսություններ եմ կարդացել: Յուրաքանչյուր այցիս 60 ելույթ եմ ունեցել: Լոնդոնում դասախոսել եմ Պարույր Սևակի մասին՝ ցուցադրելով նաև լուսանկարները, Համո Սահյանի մասին եմ դասախոսել….Մի ամբողջ գիշեր Սևակի հետ զրուցել ու բանավիճել ենք, Համո Սահյանի հարկի ներքո հետաքրքիր զրույցներ ենք ունեցել… Նվիրվեցի գրական աշխարհին և մինչ օրս այդ աշխարհում եմ, գրում եմ, տպագրում գրքեր՝ տարբեր թեմաներով: Միայն այս տարի 8 գիրք եմ գրել, որոնցից չեն տպագրվել երեքը. հովանավոր եմ փնտրում: Տարիքիս առումով մի բան պատմեմ. մի քանի օր առաջ գնացել էի հանդիպման. (ես Երևանի բժշկական համալսարանի շրջանավարտներից եմ, ընդհանուր բժշկության բաժինն եմ ավարտել, Հայաստանի գրողների միության անդամ եմ դեռևս 1968 թվականից՝ ուսանողական տարիներից) գնացի Բժշկականի նախկին ռեկտորի՝ ակադեմիկոս Վիլեն Հակոբյանի մոտ, իմացավ իմ կատարած հսկայական աշխատանքի մասին, զարմացավ ու ասաց՝ պետք է բժիշկների կոնսիլիում հրավիրենք, տեսնենք, թե 90-ին մոտ տարիքում այսքան գործ ինչպե՞ս ես արել….Մեր գրողներից Անդրանիկ Ծառուկյանը 30 տարի առաջ հարցրեց, թե իմ այդչափ խանդավառությունը ե՞րբ պիտի վերջանա, ես պատասխանեցի՝ լեռան բխող աղբյուրին հարցրեք, թե ինչու է գիշեր-ցերեկ անդադար բխում. Ծառուկյանը ժպտաց, ասաց, որ շատ լավ պատկեր գծեցի ու առաջարկեց գրել այդ մասին…30 տարի անց գրեցի այդ մասին և տպագրեցի «Անդին» ամսագրում: Հիմա ապրում եմ Հայաստանում, հայրենադարձ եմ, սփյուռքահայ, սակայն այս բոլորը մեկ անուն ունի՝ հայ … Ես, լինելով սփյուռքահայ, ուզում եմ, որ հայաստանցին ճիշտ պատկերացում կազմի Սփյուռքի մասին: Պատրաստվում եմ գրել նաև իմ կյանքի վեպը. գրքի ընդհանուր վերնագրի անունն է՝ «Երկիր երթալն է ճիշտ», դա գրքի առաջին բաժինն է, երկրորդ բաժինը կկոչվի «Իմ կյանքի վեպը». պետության կողմից պետք է տպագրվի, խոստացել են ներառել 2017 թվականի ծրագրում: 300 անուն գիրք ունեմ հրատարակած (խմբագրած, որոշ մասի առաջաբանի հեղինակն եմ), որոնցից 120-ն իմ հեղինակածն են. անելիքներ շատ կան, պետք է աշխատեմ: Շատ մեծ գրադարան եմ ունեցել, Հալեպում էլ գրադարան եմ թողել, սակայն Հալեպից հույսս կորցրել եմ: Մեկ-երկու շաբաթից լույս կտեսնի 6-րդ գիրքս, 7-րդ գիրքս գրել եմ Ռուբեն Սևակի մասին: Ահա իմ կյանքի մեծ պատմությունը, որը հնարավորինս համառոտակի ներկայացրեցի Ձեր ուշադրությանը»:
…Հիրավի, գրականության անխոնջ մի մշակի մեծ կյանքի մեծ պատմություն է սա. պատմություն, որն իր բազմաբովանդակ ու տարողունակ էջերով նաև հանրագիտարանային գիտելիքների շտեմարան ու հարուստ ժառանգություն է սերունդների համար:

The story of a life: Toros Toranian
After leaving his hometown of Aleppo and settling in Armenia due to the Syrian war, Armenian writer, publicist, prose writer, public figure, author of 120 books and doctor Toros Toranian continues to create with the same vigor, diligence and dedication and participates in the cultural events that take place in Armenia. Recently, Toranian added his new books released this year to the library of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia. It has already been a couple of months since the author released his books entitled “Essays about the activities of Dr. Professor Suren Danielyan and the “Diaspora” Scientific and Educational Center”, “Interviews with Armenians who were cordially received by the Republic of Armenia as a result of the war imposed on Syria from abroad” and “Anahid Topchian: Novelist, Prose Writer”.
In the interview with Hayern Aysor, the merited intellectual shared the very touching and interesting story of his life and talked about his rich, impressive and substantial career.
“I was born and raised in Aleppo. My roots trace back to Cilicia. I don’t remember my father because I was 2 when he died. During the Armenian Genocide, the Turks expelled my grandmother from our village, which was called Nerses Shnorhali. It was very close to Hromklay and used to be called Tchipin, but the Turks changed the name and called it Saylak Kaya. My mother told me how she and the other children would go out to the street for walks and how their parents would search them and find them in Hromklay. During the massacres, my mother was about five or six years old. With my uncle in her hands, my grandmother walked until the Suez Canal in Egypt and handed my mother over to a Kurdish family, telling them that it would be better for my mother to stay with that family instead of dying on the road. My grandfather was a soldier of the Ottoman army. He left the army, escaped and went to his village. They had told him that his daughter was living with a Kurdish family. He went to take his girl, and the Kurdish family didn’t go against him. The Kurds told the girl that her father had come after her. The already Kurdish-speaking girl said the eyes were her father’s eyes, but the beard caused confusion. However, the family convinced her that he was her father. My grandfather had trouble reaching Aleppo with the child in his arm. The armistice had been signed until then. In 1918, the Turks were defeated, and the English and French said the Armenians could return to their residences. The people were transported to Aleppo in a ship and later in buses. My grandfather, grandmother, maternal uncle and mother reunited in a church. They returned to Tchipin village, which had a church and a school, that is, the 6-year Kilikian School. My father had attended that school. Suddenly, the Kemal movement began, and the Armenians were deported again. We reached Aleppo where I was born on February 29, 1928. I grow old once every four years. The master Martiros Saryan was also born on that day. I didn’t know Armenian until the age of 5, but I learned the language and attended the Boghos Gulbenkian National School, the benefactor of which had named the school after his deceased child Boghosik. He was the owner of large factories in London. After the passing of his wife, Verzhin, he opened the Verzhin Gulbenkian Maternity Ward. For adult men who couldn’t go to school, he established a factory where they could chip wood with saws and learn at least a kind of craft. In Aleppo he also established the Yeprat Daily and served as editor for two years, after which he handed the job to another person. That wonderful man was one of the great devotees of the Armenian nation. So, for us, Aleppo became our second Armenia. We preserved all the customs of the Yergir (Land). Today, Aleppo is in ruins. I also attended the American college in Aleppo for two years. I couldn’t pay the tuition and started cleaning classrooms. I finished the 8th grade and continued my secondary education at Melkonian School of Cyprus. Later, when I was married and had two children, we left for Bulgaria. My wife and I took courses at the local university. I was in my third year of studies, and my wife-in her second year of studies when we came to Armenia. We studied in the Department of Philology of Yerevan State University for a year, and our children attended Yeghishe Charents School. Afterwards, my wife, Armine and I consulted and decided to become doctors. We studied and graduated. In the beginning, I went to Paris where I had a close friend, Garbis from Van. On the occasion of my graduation, he bought me a ticket to Paris and Van. I went to Van, wrote a book about it, and that book made me popular. Garbis gave me a house, found me a job as a night doctor and said I could go with my family. However, I consulted with Armine, and we decided that since our parents were old, it would be better for us to go to our birthplace. We left for Damascus and I started working as an anesthesiologist because Damascus was in need of anesthesiologists. In my turn, I trained anesthesiologists, and Armine trained female doctors. We lived until the Syrian war. I lived with my Armine for 60 years. We read books together for 60 years, and our children also love to read. Now we are here with our extended family. My son and his family are here with their two daughters, the eldest of which was transferred to the 10th grade this year. My daughter and my brother and his family are also here. My great-grandchild, Areg was born in Armenia and is already 3 years old. My other great-grandchild, Noy lives abroad, but he is an Armenian national. Before settling in the Homeland, I had always visited Armenia. I have participated in the congresses of the Union of Writers of Armenia. I have had ties with great Armenian writers, been hosted in their homes and held interviews with them. I have toured the world, given lectures and made speeches. I have been to China and India twice, Australia, South America and Brazil twice and have given lectures devoted to various topics. I have given 60 speeches during each visit. In London I have given a lecture devoted to Paruyr Sevak and shown his photos. I have also given a lecture devoted to Hamo Sahyan…I have talked to and disputed with Sevak for one night and have had interesting conversations with Hamo Sahyan in his home…I became dedicated to literature and am still involved in the field. I write and publish books devoted to various topics. I wrote eight books this year alone, and only three have not been published since I am looking for a sponsor. Let me share a story about my age. A couple of days ago, I went to a meeting at Yerevan State Medical University (I am an alumnus of the Department of General Medicine at Yerevan State Medical University and have been a member of the Union of Writers of Armenia since 1968 when I was a student). I visited the University’s former rector, academician Vilen Hakobyan, who was amazed when he learned about the tremendous job that I had done and said he had to organize a medical consilium to find out how I had managed to achieve so much before the age of 90…Thirty years ago, Armenian writer Andranik Tsarukyan asked me when al that vigor would cease to exist, and I told him to ask the source of the mountain that comes day and night. Tsarukyan smiled and said I drew it perfectly and suggested that I write something about that…Thirty years later, I wrote about it and printed it in Andi magazine. Currently, I am living in Armenia. I am a repatriate and a Diaspora Armenian, but I am Armenian…Being a Diaspora Armenian, I want the people in Armenia to have a clear picture of the Armenian Diaspora. I am preparing to write a novel about my life and title it “Going to the Land is the Right Thing to Do”. That will be the first part of the book, and the second part will be entitled “The Novel of My Life”. The government will be publishing it and has promised to include it in the plan for the year 2017. I have 300 books that have been published (I have edited books and am the author of the prefaces of some books), of which 120 are my own. There is still a lot of work to do. I have to continue working. I have had a large library. I left a library in Aleppo, but I haven’t lost my hope with Aleppo. My sixth book will be released in about two weeks, and my seventh book is devoted to Ruben Sevak. This was the long story of my life that I presented as briefly as possible.”
…This is truly the long story of the great life of an unwavering cultural figure-a story that also serves as a database of encyclopedic knowledge and rich heritage for the generations with its many pages of substantial information.