Ստեփանակերտում կայացել է Թեհրանի «Զարթոնք» պարախմբի համերգը. լուսանկարներ
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակներում այսօր՝ հուլիսի 25-ին, Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում տեղի է ունեցել Թեհրանի «Զարթոնք» պարախմբի համերգը:
Համերգին «Զարթոնք» պարախումբը ներկայացրել է հայկական, իտալական, ռուսական, վրացական, աջարական ազգերի դասական պարեր:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Զարթոնք» պարախմբի գեղարվեստական ղեկավար և պարուսույց Լորետա Ավետիսյանն ասել է, որ իրենց պարի խումբը հիմնվել է Թեհրանում 1989 թվականին:
«Պարախմբի 60 հայ մասնակիցներով առաջին անգամ ենք Արցախում: Արվեստը, հայկական մշակույթը մեր մոտ մեծ արժեք ունեն. դրանք մենք ամեն կերպ պահում, պահպանում ու զարգացնում ենք: Ուրախալին այն է, որ ամեն տարի պարախմբում նկատվում են երեխաների մեծ հոսք և ակտիվություն»,-նշել է պարախմբի գեղարվեստական ղեկավարը:
«Պարախումբը հանդես է գալիս և´ հայկական և´ տարբեր ազգերի դասական պարերով: Այժմ ունենք 4-30 տարեկան 147 հայ անդամ: Այն օժանդակվում է խմբի ղեկավարի և ծնողներից կազմված խորհրդի կաղմից: Տարվա ընթացքում պարախումբը մասնակցում է Թեհրանում կազմակերպվող ազգային և կրոնական հանդիսություններին և միջոցառումներին:
Կազմակերպվել են միջոցառումներ նվիրված հայոց Մեծ եղեռնին, Հայաստանի Հանրապետության անկախությանը, մշակույթի օրվան, մայրերի տոնին, համահայկական և համադպրոցական խաղերին,պարի միջազգային օրվան: Մասնակցել ենք Երևանում իրականացված «Փյունիկ» փառատոնին, որպես Իրանից եկած առաջին խումբ:
Մեր մասնակցությունն ենք բերել Ռուսաստանի Նալչիկ և Վրաստանի Բաթումի քաղաքների միջազգային փառատոներին` Վրաստանում արժանանալով առաջին մրցանակի»,-տեղեկացրել է Լ. Ավետիսյանը և հավելել, որ Ստեփանակերտ գալու առաջին օրն իրենք ծաղիկներ են դրել Եղբայրական հուշահամալիրում: Ազգային տարազներով այցելել են «Մենք ենք մեր սարերը» հուշարձան, վաղն էլ պատրաստվում են մեկնել Գանձասար և Շուշի:

В Степанакерте состоялся концерт танцевальной группы «Зартонк» из Тегерана (фоторепортаж)
В рамках общеармянского фестиваля Министерства Диаспоры РА «Моя Армения» 25 июля во Дворце культуры и молодежи Степанакерта состоялся концерт танцевальной группы «Зартонк» из Тегерана.
На концерте танцевальный ансамбль представил армянские, итальянские, русские, грузинские, аджарские классические танцы.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» художественный руководитель и хореограф танцевального ансамбля «Зартонк» Лорета Аветисян сказала, что их ансамбль основан в Тегеране в 1989 году.
«Ансамблем с 60 участниками впервые в Арцахе. �?скусство, армянская культура у нас обладают большой ценностью, мы всемерно сохраняем и развиваем их. Радует то, что в ансамбле ежегодно наблюдается большой приток детей и активность», – отметила художественный руководитель ансамбля.
«Танцевальный ансамбль выступает с классическими танцами как армянскими, так и других народов. Ныне у нас насчитывается 147 участников в возрасте от 4 до 30 лет. Поддержку ансамблю оказывает совет в составе руководителя и родителей. В течение года ансамбль участвует в организуемых в Тегеране национальных и религиозных мероприятиях.
Были организованы мероприятия, посвященные Геноциду армян, независимости Республики Армения, Дню культуры, празднику материнства, общеармянским и общешкольным играм, Международному дню танца. Участвовали в проведенном в Ереване фестивале «Пюник» как первая группа, приехавшая из �?рана.
Мы участвовали также в международных фестивалях, организованных в российском городе Нальчик и грузинском Батуми, в Грузии удостоившись первой премии», – сказала Л.Аветисян, добавив, что в первый день приезда в Степанакерт возложили цветы в братском мемориальном комплексе. В национальных нарядах посетили памятник «Мы и наши горы», завтра же собираются отправиться в Гандзасар и Шуши.