«Սփյուռք» ամառային դպրոց-2016. Սփյուռքահայ ուսուցիչներն այցելեցին Երևանի թիվ 141 մանկապարտեզ
Հուլիսի 20-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրի «Հայոց լեզվի և պատմության ուսուցիչների, կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում» դասընթացի մասնակիցներն այցելեցին Երևանի թիվ 141 գիշերօթիկ մանկապարտեզ: «Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ սփյուռքահայ ուսուցիչներին դիմավորեցին մանկապարտեզի աշխատակիցներն ու պատրաստակամորեն ծանոթացրեցին մանկապարտեզի առօրյային, կազմակերպեցին փոքրիկ շրջայց:
Մանկապարտեզի տնօրեն Լուսինե Մատինյանը ուսուցիչներին ներկայացրեց մանկապարտեզի ստեղծման պատմությունը և գործունեությունը:
Ուսուցիչները, ջերմ մթնոլորտում շրջելով մանկապարտեզում, ծանոթացան նաև այստեղ ապրող և սովորող փոքրիկների հետ, դիտեցին երեխաների ձեռագործ աշխատանքները:
Լուսինե Մատինյանը «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում հայտնեց, որ մանկապարտեզ են հաճախում 300 երեխա, որոնց մի մասը նաև գիշերում է մանկապարտեզում: Մանկապարտեզը գործում է 24 ժամ և շուրջ տարի:
Մանկապարտեզը վերանորոգվել և ժամանակակից չափանիշներին է համապատասխանում նաև՝ շնորհիվ սփյուռքահայ բարերարների:
Ուսուցիչների հետ զրույցում մանկապարտեզի տնօրենն ասաց, որ շնորհակալ է Երևանի քաղաքապետարանին, որ հենց այս մանկապարտեզն են ընտրել ուսուցիչների այցի համար:
Մանկապարտեզ այցելությունը հատկապես հետաքրքիր էր սփյուռքահայ այն ուսուցիչներին, որոնք իրենց համայնքներում աշխատում են բողբոջ դասարանների հետ: Մանկապարտեզում նրանց հնարավորություն տրվեց ծանոթանալ ծրագրերին և դասընթացներին, որը նրանք կարող էին կիրառել և օգտագործել իրենց խմբերում:
Մանկապարտեզի փոքրիկները գեղեցիկ միջոցառում էին կազմակերպել՝ ուսուցիչներին ողջունելու և հանդիպումն առավել ջերմացնելու համար: Փոքրիկների ցուցադրած միջոցառումն այնքան գեղեցիկ էր, որ ուսուցիչների մեծ մասը հուզվեց:
Հանդիպման ավարտին Լուսինե Մատինյանը և մանկապարտեզի ողջ աշխատակազմը փոքրիկ հյուրասիրություն էին կազմակերպել Սփյուռքից ժամանած հյուրերի համար, ինչը շփումն առավել մտերմիկ, հետաքրքիր ու բովանդակալից դարձրեց:
Մանկապարտեզում թևածում էր հայրենասիրական ոգին: Ուսուցիչները նշեցին, որ շատ բան ունեն այս մանկապարտեզից իրենց հետ տանելու, հատկապես՝ մանուկների պայծառ ու ջինջ աչքերը, որոնք լի են հույսով ու հավատով:
«Շատ տպավորիչ և միաժամանակ հուզիչ էր մանկապարտեզ այցելությունը: Մենք ստացանք դրական լիցքեր ու հույզեր, որոնք կտանենք մեզ հետ: Շատ շնորհակալ եմ, որ բացի դպրոցներ այցելելուց՝ հնարավորություն ունենք նաև մանկապարտեզներին ծանոթանալու և մի քանի րոպե անցկացնելու փոքրիկների լուսավոր աշխարհում: Նրանք մեզ տեղափոխեցին դեպի մեր մանկություն»,-«Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ զրույցում ասաց հունաստանաբնակ ուսուցչուհի Ամալյա Թադևոսյանը:

«Летняя школа «Спюрк»-2016»: Учителя из Диаспоры посетили Ереванский детский сад №141
Участники курсов «Переподготовка учителей армянского языка и истории, организаторов образовательного дела» программы Министерства Диаспоры РА «Летняя школа «Спюрк» 20 июля посетили Ереванский детский сад №141. Как передает «Армяне сегодня», учителей из Диаспоры встретили сотрудники детсада и с готовностью ознакомили с буднями детского сада, организовали небольшую экскурсию.
Директор детского сада Лусине Матинян представила учителям историю создания и деятельность детского сада.
Учителя, в теплой атмосфере обойдя детский сад, познакомились с живущими и обучающимися здесь малышами, посмотрели рукоделия детей.
В беседе с «Армяне сегодня» Лусине Матинян сообщила, что детский сад посещают 300 детей, часть которых также ночует здесь. Детский сад функционирует 24 часа и круглый год.
Детский сад отремонтирован и соответствует современным стандартам в том числе и благодаря благотворителям из Диаспоры.
В беседе с учителями директор детского сада выразила благодарность Ереванский мэрии за  то, что именно этот детский сад был избран для посещения учителей.
Посещение детского сада  было особенно интересно тем учителям, которые в своих общинах работают с начальными классами. В детском саду им была предоставлена возможность познакомиться с программами и курсами, которые они могут применить в своих группах.
Малыши детского сада организовали небольшое мероприятие, чтобы приветствовать учителей. Мероприятие малышей было настолько прекрасным, что большая часть учителей растрогалась.
«Визит в детский сад был очень впечатляющим и волнующим. Мы получили позитивные заряды и эмоции, которые увезем с собой. Очень благодарны, что помимо походов в школы имели возможность познакомиться также с детскими садами и провести несколько минут в светлом мире малышей. Они перенесли нас в наше детство», – в беседе с корреспондентом «Армяне сегодня» сказала учительница Амалия Тадевосян из Греции.
Лусине ГР�?ГОРЯН
Волонтер программы «Летняя школа «Спюрк», студентка кафедры диаспороведения исторического факультета ЕГУ