Օլեգ Եսայանը հանդիպեց «Արի տուն-2013» ծրագրի մասնակից մոսկվաբնակ երիտասարդների հետ
Հոկտեմբերի 11-ին ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունում տեղի է ունեցել ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանի և ՀՀ Սփյուռքի նախարարության «Արի տուն-2013» հայրենաճանաչության ծրագրի մոսկվաբնակ երիտասարդների հանդիպումը: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ դեսպանության մշակույթի գծով խորհրդական Մ.Բաբայանը, մամլո քարտուղար Է.Ջամբազյանը, երկրորդ քարտուղար Վ.Մելքումովան:
2013թ ընթացքում «Արի տուն» ծրագրին ՌԴ-ից մասնակցել է 262 երիտասարդ: Հանդիպմանը ներկա էին Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի պատմական ֆակուլտետի, մաթեմատիկական ֆակուլտետի, Մոսկվայի Ս.Վիտտեի անվան համալսարանի կառավարման ֆակուլտետի, Մոսկվայի լեռնային համալսարանի, Ռուսաստանյան Սոցիալական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի և Մոսկվայի մի շարք հանրակրթական դպրոցների և վարժարանների ուսանողներ և աշակերտներ:
Բացման խոսքում դեսպան Եսայանը, ողջունելով երիտասարդներին, ընդգծել է սփյուռքի դերն ու կարևորությունը համայն հայության կյանքում, «Արի տուն» ծրագրի արդիականությունը և կարևորությունը, մի ծրագրի, որն օգնում է բացահայտել արտերկրում բնակվող հայության ներուժը:
Հանդիպմանը խոսվեց հայոց լեզվի շարունակական ուսուցման կարևորության, Հայաստանից դուրս ազգային մթնոլորտի ստեղծման կարևորության, ինչպես նաև դրան խոչընդոտող հանգամանքների մասին: Նա հակիրճ անդրադարձավ հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերություններին, հայապահպանության խնդիրներին:
«Արի տուն» ծրագրի մասնակիցները շնորհակալություն հայտնեցին ՀՀ Սփյուռքի նախարարությանը և ՀՀ դեսպանությանը՝ իրականացրած ծրագրի և կազմակերպված ընդունելության համար: Հայտնելով իրենց գոհունակությունը՝ որոշ երիտասարդներ ընդգծեցին, որ ցանկալի կլիներ հաջորդ տարիների ընթացքում հնարավորություն ունենալ «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում այցելել նաև Լեռնային Ղարաբաղ` տեղի հայկական մշակութային կոթողներին և ավանդույթներին ծանոթանալու համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ծրագրի կազմակերպիչներին` որոշ երիտասարդներ խոսեցին Հայաստանում հայրենիքի զգացումը վերապրելու, ինչպես նաև նման ծրագրերին ապագայում մասնակցելու ցանկության մասին:
Հանդիպման վերջում երիտասարդների համար կազմակերպվեց շրջայց դեսպանության շենքում: Նրանք ծանոթացան Լազարյանների ընտանիքի պատմությանը և դեսպանության տարածքում գտնվող պատմական նշանակություն ունեցող հիշարժան հուշարձաններին:

Олег Есаян встретился с проживающими в Москве молодыми людьми, участвовавшими в программе «Ари тун»
В посольстве РА в РФ 11 октября состоялась встреча посла РА в РФ Олега Есаяна с проживающими в Москве молодыми людьми, участвовавшими в программе ознакомления с Родиной «Ари тун-2013». На встрече присутствовали советник посольства РА по культуре М.Бабаян, пресс-секретарь Э.Джамбазян, второй секретарь В.Мелкумова.
В течение 2013 года в программе «Ари тун» из РФ участвовали 262 молодых человека. На встрече присутствовали студенты исторического, математического факультетов Московского государственного университета им.М.Ломоносова, факультета управления Московского университета им. С.Витте, Московского горного университета, юридического факультета Российского социального университета, а также учащиеся ряда московских общеобразовательных школ и гимназий.
В своей вступительной речи, приветствовав молодых людей, посол Есаян подчеркнул роль и важность Диаспоры в жизни всего армянства, актуальность и важность программы «Ари тун» – программы, которая помогает выявить потенциал армянства, живущего за рубежом.
На встрече говорилось о важности последовательного изучения армянского языка, создания национальной атмосферы за пределами Армении, а также о препятствующих этому обстоятельствах. Посол кратко коснулся двусторонних армяно-российских отношений, проблем сохранения армянства.
Участники программы «Ари тун» выразили благодарность Министерству Диаспоры РА и посольству РА за осуществленную программу и организованный прием. Выразив свое удовлетворение, некоторые молодые люди подчеркнули, что было бы желательно в последующие году иметь возможность в рамках программы «Ари тун» посетить также Нагорный Карабах для ознакомления с тамошними армянскими культурными памятниками и традициями.
Выражая благодарность организаторам программы, некоторые молодые люди поделились ощущением Родины, пережитым в Армении, а также желание в дальнейшем также участвовать в подобных программах.
В завершение встречи для молодых людей была организована экскурсия по зданию посольства. Они ознакомились с историей семьи Лазарянов и памятниками на территории посольства, имеющими историческое значение.