«Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակիցները հյուրընկալվեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում
Հուլիսի 12-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոցի երիտասարդ առաջնորդների և լրագրողների դասընթացների մասնակիցները դպրոցի ղեկավար Մհեր Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ հյուրընկալվեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում: Նրանց ընդունեց ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Նախարարի տեղակալը պատասխանեց Սփյուռքից ժամանած մեր հայրենակիցներին հուզող հարցերին, որոնք մեծամասամբ վերաբերում էին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ տեղի ունեցող վերջին զարգացումներին:
Շավարշ Քոչարյանը ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական տեսակետը ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը, ռուս-թուրքական հարաբերությունների փոփոխության արդյունքում Հայաստանի շահերին առնչվող, Հայաստան-Վրաստան փոխհարաբերություններին, Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ տնտեսական նոր կապերի ամրապնդմանը, ինչպես նաև սիրիական ճգնաժամի արդյունքում հայկական համայնքի շահերի պաշտպանությանն ուղղված դիվանագիտական քայլերին վերաբերող հարցերի մասին:
Հանդիպման ավարտին «Սփյուռք» ամառային դպրոցի ղեկավար Մհեր Հովհաննիսյանը շնորհակալություն հայտնեց նախարարի տեղակալին՝ ներկաների հարցերին համապարփակ և սպառիչ պատասխաններ տալու համար:

Участники «Летней школы «Спюрк» посетили Министерство иностранных дел РА
Участники курсов молодых лидеров и журналистов «Летней школы «Спюрк» Министерства Диаспоры РА по главе с руководителем школы Мгером Ованнисяном 12 июля посетили Министерство иностранных дел РА, где их принял заместитель министра �?Д РА Шаварш Кочарян.
Замминистра ответил на вопросы, волнующие наших соотечественников из Диаспоры, которые в основном касались последних развитий в урегулировании Карабахского конфликта.
Шаварш Кочарян представил официальную точку зрения РА относительно членства Армении в ЕАЭС, по вопросам, касающимся интересов Армении в свете изменения русско-турецких отношений, взаимоотношений Армения-Грузия, укрепления новых экономических связей с �?сламской Республикой �?ран, а также дипломатических шагов, направленных на защиту интересов армянской общины в условиях Сирийского кризиса.
По окончании встречи руководитель «Летней школы «Спюрк» Мгер Ованнисян выразил благодарность заместителю министра за всеобъемлющие и исчерпывающие ответы на вопросы присутствующих.