«Հայաստան. ստեղծենք միասին». Մեր նպատակն է, որ հայ մարդն առողջ լինի
ԱՄՆ Բոստոն քաղաքից ժամանած մեր հայրենակից Ալեն Չաղլասյանը մասնակցում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ կազմակերպված  «Հայաստան. ստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքին: Ալենը բժշկական կրթություն է ստացել  Լոնդոնի անգլիական քոլեջում՝ ավարտելով Ընդհանուր բժշկություն ֆակուլտետը: Քոլեջն ավարտելուց հետո սկսել է  աչքի հետազոտությամբ զբաղվել:
Մասնագիտական հաջողությունների և աշխատանքային գործունեության մասին խոսելով՝ Ալենն ասաց,  որ երկու տարի «Լույս»   հիմնադրամի միջոցով աշխատել է Ստեփանավանի Գարգար գյուղում և Լոռու մարզի Տաշիր քաղաքում:
«Ուզում ենք հասկանալ, թե Հայաստանում մեր հայրենակիցներն առողջական ինչ խնդիրներ ունեն, որպեսզի ըստ այդմ՝ կարողանանք համաչափ բժշկական օգնություն տրամադրել: Առանց վարանելու՝ մեր մասնագիտական փորձն ու կարողությունները պատրաստ ենք  ներդնել Հայաստանում և նպաստել, որպեսզի  հայ մարդն առողջ լինի: Հայաստանը միշտ մեր ուշադրության կենտրոնում է»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց Ալենը և հավելեց, որ այդ ուղղությամբ Հայաստանում մի նոր ծրագիր է շուտով իրականացնելու:
Բժշկական շարժական մեքենաներով շրջելու են գյուղերով՝ բժշկական տարբեր օգնություններ տրամադրելու այն մարդկանց, որոնք բժշկի մոտ հետազոտության գնալու  հնարավորություն չունեն: Ալենը լիահույս է, որ այս ծրագրով կկարողանան ինչ-որ չափով նպաստել նրանց առողջության բարելավմանը:
«Առաջին համալսարանական հիվանդանոցի պլաստիկ վիրաբույժ, Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի բժշկական ծրագրերի ղեկավար, ԵՊԲՀ Պլաստիկ և վերականգնողական վիրաբուժության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Գևորգ Յաղջյանի հետ Գարգար գյուղում մեկ այլ կարևոր ծրագիր ենք սկսել, որը «Հեռուստահանդես» անվանեցինք: Ծրագրի շնորհիվ՝ ուզում ենք ավելի ընդգրկուն, լայնածավալ աշխատանքներ կատարելով՝ հասկանալ, թե ինչ մակարդակի վրա է գտնվում հանրային առողջությունը և թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկել մարդկանց կյանքի որակը այս գյուղում բարձրացնելու համար:»,-ասաց Ալեն Չաղլասյանը:
Մեկ այլ բարեգործական նախագծով Ալենը մտադրիր է ամեն օր գյուղերի դպրոցների աշակերտների և բնակիչների համար դասընթացներ կազմակերպել՝ «Առողջ ապրելակերպ» թեմայով: Թե ինչու՞ են այս ծրագրերն իրականացնում գյուղաբնակների շրջանակում, Ալենը մի պատասխան ունի. «Գյուղերի բնակիչները, կարծես, ուշադրությունից մի փոքր դուրս են գտնվում: Նրանք հոգսաշատ են և իրենց առողջությամբ զբաղվելու համար ժամանակ չեն ունենում »:
Զրույցի վերջում Ալենը հավելեց, որ  Լոնդոնում սովորելու տարիներին նմանօրինակ համաժողովների շատ է մասնակցել: Կարծում է, որ նման  համաժողովները մասնագիտական առաջընթացի, նոր գիտելիքներ և հմտություններ  ձեռքբերելու համար լավագույն միջոցներից մեկն է: Նկատել է, որ հետագա գործունեության համար՝ այդ համաժողովներից ստացած փորձառությունը գործնական կիրառության համար անհրաժեշտ է  եղել:
Նույն հույսով և ակնկալիքներով էլ մասնակցում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ կազմակերպած  «Հայաստան. ստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքին:

“Armenia. Create Together”: “Our aim is to make sure Armenians stay healthy”
Boston-Armenian Allen Chaghlasian is participating in the first “Armenia. Create Together” youth forum, which is organized by the RA Ministry of Diaspora, in association with the Armenian General Benevolent Union, Luys Foundation and Ayb Foundation. After graduating from the Department of General Medicine at the English College in London, Allen started conducting eye research.
Talking about his career and achievements, Allen said he had worked in the Gargar village of Stepanavan and the Tashir city of Lori Province through Luys Foundation for two years.
“We want to understand what health problems our compatriots in Armenia have so that we can provide them with commensurate medical assistance. Without thinking twice, we are ready to invest our abilities and share our experiences in Armenia and help Armenians stay healthy. Armenia is always in our focus,” Allen said in an interview with Hayern Aysor and added that a new program would be carried out in this direction in Armenia.
He and representatives of Luys Foundation will be touring Armenia’s villages in cars to provide different medical services to people who can’t afford to go to a doctor for a checkup. Allen fully hopes this program helps improve people’s health in some way.
I have launched another major program with plastic surgeon of the First University Hospital, Medical Programs Director of the National Competitiveness Foundation of Armenia, Associate Professor of the Chair of Plastic and Rehabilitative Surgery at Yerevan State Medical University, candidate of medical sciences Gevorg Yaghjyan, and we have called the program “Telejournal”. Through extensive and large-scale efforts, we want to understand the level of public health in Armenia and what needs to be done to improve the quality of life in this village,” Allen Chaghlasian said.
Through another charity program, Allen intends to organize daily courses entitled “A Healthy Lifestyle” for the residents and schoolchildren of the villages. When asked why he is carrying out these programs with villagers, Allen had only one response. “It seems as people in the villages lack some attention. They have a lot of worries and can’t find the time to take care of themselves,” he said.
At the end, Allen added that he had participated in many similar forums and conferences during his years of study in London. He believes such forums and conferences serve as one of the best ways for making achievements, gaining new knowledge and acquiring new skills. He has noticed that the experience gained during those forums and conferences has been necessary in practice.
Allen is participating in the first “Armenia. Create Together” youth forum with the same hope and expectations. Let us remind that the forum is organized by the RA Ministry of Diaspora, in association with the Armenian General Benevolent Union, the Luys Foundation and the Ayb Foundation.