Մկրտությունից մինչև «Արի տուն». 13-ամյա հայ պատանին առաջին անգամ է Հայաստանում
ԱՄՆ Գլենդել քաղաքից Հայաստան եկած 13-ամյա Դավիթ Աբրահամյանն առաջին անգամ է Հայրենիքում: ԱՄՆ-ում ծնված ու մեծացած պատանին, ով հայերեն չգիտի, շփոթված է. «Արի տուն-2016»-ի 4-րդ փուլի հանդիսավոր բացման արարողությանը, երբ նրան հրավիրեցին բեմ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի կողմից ծրագրի շապիկն ու գլխարկը հագնելու, տղան լաց եցավ…«Դավիթն ամոթխած է և հուզական»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում այսպես մեկնաբանեց որդու հուզմունքը՝ Դավիթի հայրը՝  Վիգեն Աբրահամյանը:
«Արի տուն» ծրագրի մասին վաղուց էի լսել, և որոշեցի, որ տղաս նույնպես գա  ծրագրին մասնակցելու, որպեսզի կապվի  Հայրենիքի, իր ժողովրդի հետ: Դավիթը շատ մեծ ցանկություն ունի հայերեն սովորելու: Քանի որ Գլենդելում հայկական դպրոց չի հաճախում, ցավոք, հայերեն չգիտի: Շատ ընդունակ երեխա է, հետաքրքրված է մաթեմատիկայով, դպրոցական օլիմպիադաների հաղթող է ճանաչվել»,-ասում է Վիգեն Աբրահամյանը, ով 27 տարի է, ինչ Հայրենիքից դուրս է ապրում: Ընտանիքում Դավիթը եղբայր ու երկու  քույր ունի: Ի դեպ, մեծ եղբայրը՝ Հարութը, անցյալ տարի է եղել Հայաստանում և կամավորական ծրագրով սահմանամերձ գյուղերում աշխատել: Հենց նա է ոգևորել եղբորը, որ վերջինս նույնպես գա Հայաստան:
Բացի «Արի տանը» մասնակցելուց, Աբրահամյանները ևս մեկ կարևոր առաքելություն ունեին Հայրենիքում: «Մենք վաղուց մտադրվել էինք, որ փոքր տղայիս մկրտությունը Հայաստանում կատարենք: Իմանալով, որ Աբովյան քաղաքում իր անունով (Սուրբ Դավիթ) եկեղեցի կա, հենց այնտեղ էլ երեկ մկրտեցինք մեր Դավթին»,-պատմում է ընտանիքի հայրն ու հայացքը ուղղում դեռևս արցունքոտ աչքերով իրեն նայող տղային. «Դավիթը հիմա էլ շատ հուզված է. նրա համար ամեն ինչ այստեղ նոր է ու անծանոթ»,-եզրափակում է Վիգեն Աբրահամյանը՝ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի կառավարությանը՝ ի դեմս ՀՀ սփյուռքի նախարարության՝ նման ծրագիր ստեղծելու և իրականացնելու համար:

От крещения до «Ари тун»: 13-летний армянский юноша впервые приезхал в Армению
Тринадцатилетний Давид Абрамян из города Глендейл США в Армению приехал впервые. Родившийся и выросший в США юноша, не владеющий армянским, был в растерянности: когда его во время церемонии открытия 4-го этапа «Ари тун-2016» пригласили  на сцену, где министр Диаспоры РА Грануш Акопян вручала майки и панамки с эмблемой «Ари тун»,  парнишка заплакал… «Давид очень стеснительный и эмоциональный мальчик, – сказал в беседе с «Армяне сегодня» отец Давида Виген Абрамян. – О программе «Ари тун» слышал давно, и решил, что сыну тоже нужно приехать, принять участие в программе, чтобы привязаться к Родине, своему народу. Давид очень хочет выучить армянский. Поскольку в Глендейле не посещает армянскую школу, армянского не знает. Очень способный ребенок, интересуется математикой, признавался победителем школьной олимпиады».
Сам Виген Абрамян 27 лет живет вдали от Родины.  У Давида есть брат и две сестры. Кстати, старший брат, Арут, в прошлом году приезжал в Армению – по волонтерской программе работал в приграничных селах. �?менно он и воодушевил брата также побывать в Армении.
Помимо участия в «Ари тун» у Абрамянов есть и другая важная миссия в Армении. «Мы давно намеревались крестить младшего сына в Армении. Узнав, что в городе Абовян есть церковь его имени (Сурб Давид) буквально вчера крестили там нашего Давида, – рассказывает отец и устремляет взгляд в еще заплаканные глаза сына. – Давид сейчас очень взволнован. Все для него здесь ново и незнакомо».
Виген Абрамян еще раз выразил благодарность правительству Армении в лице Министерства Диаспоры за создание и реализацию такой программы.