«Հայաստան. ստեղծենք միասին». Իբրև սփյուռքահայ՝ երազանքս է օգտակար լինել Հայաստանին
Հուշիկ Կայմակամյանը սովորում է Լիբանանի Ամերիկյան համալսարանի Քաղաքագիտություն, միջազգային հարաբերություններ ֆակուլտետի 2-րդ կուրսում: Այժմ Հայաստանում է գտնվում ՀԲԸՄ-ի «Երևանյան ամառային պրակտիկա» ծրագրի շրջանակում, որն անցկացնում է ՀՀ սփյուռքի և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություններում:
Հուշիկը մասնակցում է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ կազմակերպած «Հայաստան. ստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքին:
Խոսելով մասնագիտական ընտրության մասին՝ Հուշիկն ասաց, որ իրեն դիվանագիտական ոլորտը միշտ հետաքրքրել է, հատկապես, որ Մերձավոր Արևելքի նման հակամարտությունների կենտրոնում գտնվող տարածաշրջանում է ապրում: «Ցանկանում եմ ապագայում կայացած և ճանաչված դիվանագետ դառնալ, որպեսզի կարողանամ հայ ժողովրդի  շահերը պաշտպանել և աշխատանքիս շնորհիվ Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման  և Հայ դատի հարցը առաջ տանել՝ հասնելով բոլորիս բաղձալի երազանքի իրականացմանը»,-«Հայերն այսօրի»  հետ զրույցում նշեց Հուշիկ Կայմակամյանը և հավելեց, որ, իբրև սփյուռքահայ, իր երազանք է Հայաստանին օգտակար լինել. կարծում է՝ ընտրած մասնագիտությունն իր առջև այդ հորիզոնը կբացի:
Ապագա դիվանագետը, խոսելով ապրիլի 2-ից 5-ը ղարաբաղաադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում Ադրբեջանի նախահարձակ գործողությունների մասին, իր դիրքորոշումն արտահայտեց. «Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո այս հարցը դիվանագիտական խաղաղ ճանապարհով է անհրաժեշտ լուծել, բայց Ադրբեջանն անպայման պետք է իր կատարած անօրինությունների համար պատասխան տա: Իսկ մենք, իբրև հայ ուսանողներ, համալսարանում մեր ջանքերով ստեղծված «Հայկական ակումբում» Արցախում տեղի ունեցող իրավիճակի մասին իրազեկեցինք մեր օտարազգի ընկերներին՝այդպիսով միջազգային հարթակներին նույնպես լսելի դարձնելով ադրբեջանական ագրեսիվ գործողությունների մասին: Տեղեկատվական տեսահոլովակներ, լուսանկարներ և այլ նյութեր ցուցադրեցինք համալսարանում, որոնք մեծ տարածում և արձագանք գտան»:
Հավելենք նաև, որ Հուշիկը կարևորում է այս համաժողովի կազմակերպումը, քանի որ հույս ունի կապեր հաստատել աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած երիտասարդների հետ և հետագա  համագործակցության ուղիներ որոնել:

«Создадим Армению вместе»: как армянка Диаспоры, мечтаю быть полезной Армении
Ушик Каймакамян учится на втором курсе факультета политологии, международных отношений Американского университета Ливана. В рамках программы ВАБС «Ереванская летняя практика», проводимой совместно с министерствами Диаспоры и иностранных дел РА, ныне находится в Армении.
Ушик участвует также в первом молодежном слете «Создадим Армению вместе», проводимом по инициативе Министерства Диаспоры РА совместно со Всеобщим армянским благотворительным союзом, фондами «Луйс» и «Айб».
Говоря о профессиональном выборе, Ушик сказала, что ее всегда интересовала дипломатическая сфера, тем более что живет в регионе, находящемся в эпицентре Ближневосточных конфликтов. «Хочу в будущем стать состоявшимся и известным дипломатом, чтобы суметь защищать интересы армянского народа и благодаря своей работе продвигать признание Нагорного Карабаха и вопрос Ай-Дат, добившись осуществления заветной мечты всех нас», – сказала в беседе с «Армяне сегодня» Ушик Каймакамян, добавив, что как армянка Диаспоры, мечтает быть полезной Армении: считает, что избранная специальность откроет перед ней такие горизонты.
Говоря о нападении, совершенном Азербайджаном на линии соприкосновения карабахо-азербайджанских войск 2-5 апреля, будущий дипломат высказала свою позицию: «После четырехдневной апрельской войны этот вопрос необходимо решать мирными дипломатическими путями, но Азербайджан непременно должен дать ответ за свои противоправные действия. Мы же, как армянские студенты, в созданном нашими силами «Армянском клубе» информировали о событиях в Арцахе нашихдрузей-иностранцев, тем самым озвучив на международных аренах этот вопрос. Показали в университете информационные видеоматериалы, фотографии».
Добавим также, что Ушик придает важность организации этого форума, поскольку надеется наладить связи с молодыми людьми, приехавшими из разных стран мира и найти пути дальнейшего сотрудничества.