«Հայաստան. ստեղծենք միասին». Իբրև սփյուռքահայ՝ երազանքս է օգտակար լինել Հայաստանին
Հուշիկ Կայմակամյանը սովորում է Լիբանանի Ամերիկյան համալսարանի Քաղաքագիտություն, միջազգային հարաբերություններ ֆակուլտետի 2-րդ կուրսում: Այժմ Հայաստանում է գտնվում ՀԲԸՄ-ի «Երևանյան ամառային պրակտիկա» ծրագրի շրջանակում, որն անցկացնում է ՀՀ սփյուռքի և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություններում:
Հուշիկը մասնակցում է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ կազմակերպած «Հայաստան. ստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքին:
Խոսելով մասնագիտական ընտրության մասին՝ Հուշիկն ասաց, որ իրեն դիվանագիտական ոլորտը միշտ հետաքրքրել է, հատկապես, որ Մերձավոր Արևելքի նման հակամարտությունների կենտրոնում գտնվող տարածաշրջանում է ապրում: «Ցանկանում եմ ապագայում կայացած և ճանաչված դիվանագետ դառնալ, որպեսզի կարողանամ հայ ժողովրդի  շահերը պաշտպանել և աշխատանքիս շնորհիվ Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման  և Հայ դատի հարցը առաջ տանել՝ հասնելով բոլորիս բաղձալի երազանքի իրականացմանը»,-«Հայերն այսօրի»  հետ զրույցում նշեց Հուշիկ Կայմակամյանը և հավելեց, որ, իբրև սփյուռքահայ, իր երազանք է Հայաստանին օգտակար լինել. կարծում է՝ ընտրած մասնագիտությունն իր առջև այդ հորիզոնը կբացի:
Ապագա դիվանագետը, խոսելով ապրիլի 2-ից 5-ը ղարաբաղաադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում Ադրբեջանի նախահարձակ գործողությունների մասին, իր դիրքորոշումն արտահայտեց. «Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո այս հարցը դիվանագիտական խաղաղ ճանապարհով է անհրաժեշտ լուծել, բայց Ադրբեջանն անպայման պետք է իր կատարած անօրինությունների համար պատասխան տա: Իսկ մենք, իբրև հայ ուսանողներ, համալսարանում մեր ջանքերով ստեղծված «Հայկական ակումբում» Արցախում տեղի ունեցող իրավիճակի մասին իրազեկեցինք մեր օտարազգի ընկերներին՝այդպիսով միջազգային հարթակներին նույնպես լսելի դարձնելով ադրբեջանական ագրեսիվ գործողությունների մասին: Տեղեկատվական տեսահոլովակներ, լուսանկարներ և այլ նյութեր ցուցադրեցինք համալսարանում, որոնք մեծ տարածում և արձագանք գտան»:
Հավելենք նաև, որ Հուշիկը կարևորում է այս համաժողովի կազմակերպումը, քանի որ հույս ունի կապեր հաստատել աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած երիտասարդների հետ և հետագա  համագործակցության ուղիներ որոնել:

Participant of “Armenia. Create Together” youth forum: “As a Diaspora Armenian, my dream is to help Armenia”
Houshig Gaimagamian is a 2nd year student of the Department of Political Sciences and International Affairs at the American University of Beirut and is currently in Armenia to participate in the AGBU Yerevan Summer Internship Program, which is being held by the RA Ministry of Diaspora and the RA Ministry of Foreign Affairs.
Houshig is also participating in the first “Armenia. Create Together” youth forum organized by the RA Ministry of Diaspora, in association with the Armenian General Benevolent Union, Luys Foundation and Ayb Foundation.
Talking about her choice of profession, Houshig said she had always been interested in diplomacy, especially since she lives in a region of conflicts like the Near East. “I want to become a successful and recognized diplomat so that I can protect the interests of the Armenian nation, work on advancing the issues of recognition of Nagorno-Karabakh and the Armenian Cause and help all us Armenians achieve our dream,” Houshig Gaimagamian stated in an interview with Hayern Aysor, adding that, as a Diaspora Armenian, her dream is to help Armenia and believes her chosen profession will open that horizon.
Talking about Azerbaijan’s attacks at the line of contact of the Nagorno-Karabakh-Azerbaijan conflicting forces on 2-5 April, the future diplomat said the following: “After the four-day war in April, this issue can only be solved peacefully and diplomatically, but Azerbaijan must definitely be held liable for its illegal acts. We, as Armenian students of the American University of Beirut, raised our foreign friends’ awareness about the situation in Artsakh through our Armenian Club and let the international community know about Azerbaijan’s aggression. We showed photos, videos and other materials at the university that sparked reactions.”
Let us add that Houshig attaches importance to this youth forum since she hopes to establish contacts with young Armenians from different countries and seek paths for cooperation.