«Հայաստանի հետ գործակցելով՝ կարող ենք տարբեր ծրագրեր իրականացնել». Գլենդելի քաղաքային խորհրդի անդամ
Գլենդելի քաղաքային խորհրդի առաքելության, իրականացրած ծրագրերի ու առաջիկա աշխատանքների մասին է «Հայերն այսօրի» հարցազրույցը Գլենդելի քաղաքային խորհրդի անդամ Վարդան Ղարպետյանի հետ:
-Պարո՛ն Ղարպետյան, ի՞նչ ճանապարհ եք անցել մինչև Գլենդելի քաղաքային խորհրդի անդամ դառնալը:
– Պայքարելով ու ամենօրյա աշխատանքի շնորհիվ եմ հասել այդ պաշտոնին: Իմ ընտանիքը համայնքային կյանքում միշտ ակտիվ է եղել: 2003 թվականից սկսած՝ ընդգրկված եմ եղել Գլենդելի քաղաքապետարանի տարբեր հանձնախմբերի մեջ: Ինչպես օրինակ՝ ճարտարապետական հանձնախմբում, որի որոշմամբ և թույլտվությամբ է քաղաքում ցանկացած շինություն կառուցվում: Այնուհետև աշխատանքներ եմ ծավալել պատմական շինությունների հանձնախմբի մեջ: Այս հանձնախումբն իրավունք ունի արգելել պատմական շենքերի քանդումը և փոփոխությունների կատարումը:
Հավելեմ նաև, որ քաղաքային խորհրդի անդամների ընտրությունները 4 տարին մեկ է տեղի ունենում: Մինչև քաղաքային խորհրդի անդամ ընտրվելը, երեք անգամ մասնակցել եմ ընտրություններին:
– Պարո՛ն Ղարպետյան, խոսենք Գլենդելի քաղաքային խորհրդի կազմում իրականացվող ծրագրերի, նախագծերի մասին: Այդ ամենը կյանքի կոչելիս՝ հիմնական ռազմավարություն ունեք:
– Հիմնական ռազմավարությունն այն է, որ ամեն ջանք գործադրում ենք բոլորի կյանքի որակը բարձրացնելու համար: Իհարկե, այդ ամենից օգտվում են նաև գլենդելահայերը:
Երբ քաղաքային խորհրդի անդամ ընտրվեցի, առաջինը Գլենդելի տարեց բնակիչների բնակարանների վարձավճարի հարցը քննարկման դրեցի. բնակարանների ամսավճարը թանկացել է, նրանք չեն կարողանում վճարում կատարել: Հետամուտ լինելով խնդրի լուծմանը՝ հիմա արդեն նրանց համար 80 բնակարան է կառուցվում, որոնք առավել մատչելի գներով է նրանց տրամադրվելու:
Իսկ երիտասարդների համար դպրոցի բակերում, այգիներում ֆուտբոլի դաշտեր ենք կառուցում: Միայն ֆուտբոլի դաշտեր կառուցելու նպատակով՝ շուրջ 10 միլիոն դոլար տրամադրեցինք: Նրանց հաճելի ժամանցը ապահովելու համար կառուցում ենք այգիներ: Կարևոր էր նաև ավտոկանգառների կառուցման հարցը: Կառուցվելու է երեք հարմարավետ ավտոկանգառ, որպեսզի մարդիկ մեքենան կայանելիս՝ խնդրի առջև չկանգնեն:
– Հայ համայնքի համար կարևոր ձեռքբերում է Գլենդելում հայ-ամերիկյան թանգարանի ստեղծումը: Այդ նպատակով ԱՄՆ Կալիֆորնիայի նահանգապետ Ջերի Բրաունը նահանգի 2016-2017թթ. բյուջեից 1 մլն դոլար է հատկացրել կառուցման համար: Այժմ ի՞նչ ընթացքի մեջ են գտնվում շինարարական աշխատանքները:
– Այո՛, կարևոր և պատմական նշանակություն ունեցող իրադարձություն է այն դառնալու Գլենդելի հայ համայնքի կյանքում:
Հայ-ամերիկյան թանգարանի շենքն իր մեջ ներառելու է ցուցասրահներ, կրթական-մշակութային կենտրոններ, փոքրիկ թատրոն ու դասասենյակներ:
1.7 հեկտար մակերեսով թանգարանը դրսից շրջապատված կլինի գեղեցիկ պարտեզով, կկանգնեցվի նաև Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակներին նվիրված հուշարձան: Այն գտնվելու է Գլենդելի «Սիվիք Աուդիթորիում»-ի և Հանրային քոլեջի հարևանությամբ:
Թանգարանի կառուցման որոշումը կայացվել է 2014 թվականի նոյեմբերի 4-ին Գլենդելի քաղխորհրդի անդամների և ԱՄՆ Արևմտյան շրջանի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման հանձնախմբի միջև համաձայնագրի կնքման հիման վրա:
Նշեմ նաև, որ թանգարանի ընթացիկ աշխատանքները կանոնակարգելու համար ստեղծվել է հատուկ հանձնախումբ, որոնց հետ կապի մեջ ենք գտնվում: Տրամադրված հողատարածքի համար նրանք մեկ տարի ժամանակ ունեն, որպեսզի մեզ շինարարական աշխատանքների հարցերի հետ կապված ճարտարապետական նախագծեր և առաջարկներ ներկայացնեն:
Դրանից հետո, անհրաժեշտության դեպքում, մենք նրանց խորհուրդներով կօգնենք, որպեսզի ամեն ինչ լավ ստացվի:
Հուսանք՝ երեք տարի հետո կազդարարենք թանգարանի բացման ուրախալի լուրը:
-Գլենդելի քաղաքային խորհրդում միակ հայը Դու՞ք եք:
-Ո՛չ, երեք հայ անդամ ունի քաղաքային խորհուրդը, իսկ ընդհանուր հաշվով՝ հինգ հոգի են: Քաղաքապետի պաշտոնն ամեն տարի փոխվում է: Եթե պատմական ակնարկ կատարենք, ապա հարկ է նշել, որ մինչ այժմ Գլենդելը հինգ հայ քաղաքապետ է ունեցել: Առաջին հայ քաղաքապետը Լարրի Զարյանն է եղել, որին հաջորդել են Րաֆֆի Մանուկյանը, Բոբ Յուսեֆյանը, Զարեհ Սինանյանը և Արա Նաջարյանը:
Հաջորդ տարի, ամենայն հավանականությամբ, Գլենդելի քաղաքապետ ես կդառնամ:
-Պարո՛ն Ղարպետյան, հե՞շտ է արդյոք Գլենդելի քաղաքապետի պաշտոնին հասնել և մարդկանց վստահության քվեին արժանանալ:
-Քաղաքապետին բնակիչները չեն ընտրում: Խորհրդի կազմում գտնվող հինգ անդամներն են որոշում, թե իրենցից ով է լինելու քաղաքապետը: Կարելի է ասել՝ այն ավելի խորհրդանշական պաշտոն է:
Իսկ քաղաքային խորհրդի պաշտոնում ընտրվելու համար ընդամենը ժողովրդի վստահությանը պետք է արժանանաս: Եթե հասարակությունը վստահի քեզ, ապա կքվեարկի, եթե ոչ, ապա պետք չէ սպասել նրա աջակցությանը:
Ընտրություններում ազգային պատկանելիությունն այլևս դեր չի խաղում, այդ շրջանն արդեն անցել է. մարդիկ շատ ավելի փորձառու և քաղաքականապես հասուն են դարձել: Նրանք պարզապես հայ լինելու համար չեն քվեարկի քո օգտին:
-Ընտրվելով Գլենդելի քաղաքապետի պաշտոնում՝ ի՞նչ նոր ծրագրերով ու գաղափարներով հանդես կգաք:
-Քաղաքապետ ընտրվելուց հետո նպատակ ունեմ Գլենդելի քաղաքապետարանի աշխատակիցներից և Միացյալ կրթական խորհրդի անդամներից պատվիրակություն կազմել և Հայաստան բերել: Մտահղացում ունեմ, որ Գլենդելի Ոստիկանության, Շտապ օգնության, Ճանապարհային երթևեկության և մյուս համակարգերի աշխատակիցները Հայաստան գան, ծանոթանան իրենց գործընկերներին, տեսնեն այստեղի աշխատանքային պայմանները և ինչու ոչ՝ նաև փոխայցելություններ կատարեն՝ կիսվելով իրենց փորձառությամբ:
Առհասարակ, Հայաստանի հետ գործակցելով՝ կարող ենք տարբեր ծրագրեր իրականացնել: Նախ սկսենք փոքր սարը բարձրանալուց, որպեսզի հետագայում բարձունքի հասնենք: Ինչպես ասում են՝ մեծ քար վերցնողը կդժվարանա այն իր ուսերից ներքև գցել:
– Արցախյան քառօրյա պատերազմը մեկ անգամ ևս ապացուցեց հայ ժողովրդի միասնականությունը: Գլենդելի հայ համայնքն ի՞նչ ծրագրերով նեցուկ եղավ Արցախին:
– Առաջին իսկ պահից ականջալուր եղանք Արցախյան քառօրյա պատերազմի հետևանքով Հայաստանում և Արցախում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Համայնքն անմիջապես ոտքի կանգնեց. հեռուստամարաթոններ կազմակերպեցինք, տարբեր հաշվեհամարներ և ֆոնդեր բացեցինք, նաև անհատները օգնություն ցուցաբերեցին:
Այդ ընթացքում մշտական կապի մեջ էինք ԼՂՀ կառավարության հետ` հասկանալու համար, թե ինչ տեսակի օժանդակություն է անհրաժեշտ տրամադրել: Առաջարկեցինք նաև մարդուժով օգնել. եղան կամավորներ, որոնք ցանկացան Արցախ մեկնել: Կամավորներն այդ մասին բարձրախոսով հայտարարեցին ապրիլի 23-ին տեղի ունեցած համահավաքի ժամանակ:
Ուզում եմ՝ Հայաստանում վստահ լինեն, որ սփյուռքահայերը պատրաստ են ամեն կերպ աջակցելու Արցախին և Հայոց բանակին:
Ապրիլյան պատերազմը մեկ անգամ ևս հնարավորություն տվեց տեսնելու Թուրքիայի և Ադրբեջանի իրական դեմքը և հասկանալու նրանց նպատակները: Մեկ անգամ ևս ականատես եղանք թշնամու դաժան քաղաքականությանը, որին զոհ գնացին և վիրավորվեցին հայ խաղաղ բնակիչները և քաջարի զինվորները:
Իբրև հայ, հպարտությունս մեծ է՝ տեսնելով, թե ինչպես հայ զինվորներն անպարտ ոգով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած պատերազմը հաղթեցին: Գուցե Հայոց բանակը հակառակորդին քանակապես զիջում է, բայց որակի, պատրաստվածության և մարտունակության առումով, անկասկած, առաջատար է:
Հիմա մեր տղաներին միայն լավ սպառազինել և առողջ սննդով է անհրաժեշտ ապահովել:
-Պարո՛ն Ղարպետյան, Հայաստանում գտնվելու օրերին մասնակցեցիք նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի երրորդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Կցանկանայինք լսել Ձեր կարծիքը ծրագրի մասին:
– Անշուշտ, գովելի է «Արի տուն» ծրագրի իրականացումը: Այն սփյուռքահայ երիտասարդներին հայրենասիրությամբ վարակելու, Հայրենիքի պատմությանը, տեսարժան վայրերին ծանոթացնելու, սեփական արմատներին վերադառնալու մի մեծ ազդակ է:
Կարևոր է նաև այն, որ նրանք հնարավորություն են ունենում հայկական հյուրընկալ ընտանիքում ապրել և հայոց լեզվի դասընթացների մասնակցել:
Աղջիկս նույնպես ներկա էր «Արի տուն» ծրագրի բացմանը: Նա, տեսնելով մասնակից երեխաների ուրախությունը, ոգևորվեց և ծրագրին մասնակցելու ցանկություն հայտնեց: Գուցե հաջորդ տարի նա նույնպես «Արի տան» կանչով Հայաստան գա:

«Сотрудничая с Арменией, мы можем реализовать различные программы»: член городского совета Глендейла
О миссии городского совета Глендейла, реализованных программах и предстоящей делах – беседа «Армяне сегодня» с членом городского совета Глендейла Варданом Гарпетяном.
– Господин Гарпетян, какой путь Вы прошли, прежде чем стать членом городского совета Глендейла?
– Этого поста я достиг благодаря постоянной борьбе и каждодневному труду. Наша семья всегда активно участвовала в общинной жизни. Начиная с 2003 года участвовал в работе различных комиссий мэрии Глендейла – к примеру, архитектурной комиссии, решением и с разрешения которой в городе осуществляется любое строительство. Работал в комиссии исторических сооружений. Эта комиссия наделена правом запрещать сносить или вносить изменения в исторические сооружения.
Добавлю также, что выборы членов городского совета проводятся раз в 4 года. До того, как быть избранным членом городского совета, трижды участвовал в выборах.
– Господин Гарпетян, поговорим о программах, проектах, реализуемых в составе городского совета Глендейла. Реализуя все это, у Вас имеется основная стратегия?
– Основная стратегия состоит в том, что мы прилагаем все усилия, чтобы повысить качество жизни всех. Конечно, всем этим пользуются и армяне Глендейла.
Когда был избран членом городского совета, первым долгом поставил на обсуждение вопрос квартплаты пожилых жителей Глендейла: она повысилась, и они не имели возможности ее выплачивать. Последовательно занимаясь решением проблемы, ныне уже для них строятся 80 квартир, которые будут им предоставляться по более доступным ценам.
А для молодежи в школьных дворах, парках строим футбольные поля, с каковой целью ассигновали около 10 млн долларов. Для обеспечения приятного досуга создаем парки. Важен также вопрос оборудования автостоянок – построим три удобных автостоянки, чтобы у людей не возникало проблем с парковкой машин.
– Важным достижением для армянской общины Глендейла является создание Армяно-американского музея. С этой целью губернатор штата Калифорния США Джерри Браун из бюджета штата выделил 1 млн долларов. В каком состоянии сейчас строительные работы?
– Да, это станет важным и значительным событием в жизни армянской общины Глендейла. Здание Армяно-американского музея будет включать демонстрационные залы, образовательно-культурные центры, маленький театр и аудитории.
Музей площадью 1,7 гектара будет окружен красивым сквером, будет установлен памятник канонизированным жертвам Геноцида армян. Музей будет построен по соседству с глендейльским «Сивик Аудиториум» и Общественным колледжем.
Решение о строительстве музея было принято 4 ноября 2014 года на основе соглашения между членами городского совета Глендейла и комиссией Западного региона США по поминовению 100-летия Геноцида армян.
Отмечу также, что для координации текущих работ по строительству музея создана специальная комиссия, с которым мы поддерживаем постоянную связь. Комиссии предоставлен срок в один год для представления архитектурных проектов и предложений. Затем, в случае необходимости, мы поможем им советами, чтобы все получилось хорошо. Надеемся, что через три года возвестим радостную весть об открытии музея.
– Вы единственный армянин в городском совете Глендейла?
– Нет, в составе городского совета трое армян, а в общей сложности 5 человек. Мэр меняется ежегодно. Если совершить исторический экскурс, то нужно отметить, что до сих пор в Глендейле было 5 мэров-армян. Первым мэром-армянином был Ларри Зарян, за которым последовали Раффи Манукян, Боб Юсефян, Заре Синанян и Ара Наджарян. В будущем году, по всей вероятности, мэром Глендейла стану я.
– Господин Гарпетян, легко ли достичь поста мэра Глендейла и удостоиться вотума доверия людей?
– Мэра избирают не жители. Пятеро членов совета решают, кто из них станет мэром. Можно сказать, это скорее символическая должность. А чтобы избираться членом городского совета, нужно завоевать доверие народа. Если общественность тебе доверяет, то проголосует, если нет – на ее поддержку рассчитывать не приходится.
Национальная принадлежность на выборах не играет роли – этот период пройден: люди стали опытнее и политически более зрелыми. Они не станут за тебя голосовать просто потому, что ты армянин.
– Будучи избранным на пост мэра Глендейла, с какими новыми программами и идеями выступите?
– После избрания мэром поставил своей целью сформировать делегацию из работников мэрии Глендейла и Объединенного образовательного совета и привезти в Армению. Есть идея привезти в Армению сотрудников полиции, «Скорой помощи», дорожного движения и других служб Глендейла, чтобы познакомились с коллегами, увидели здешние условия работы, почему бы нет, организовали взаимные визиты, делясь своим опытом.
Вообще, сотрудничая с Арменией, мы можем реализовать различные программы. Начнем с восхождения на маленькие горы, чтобы впоследствии достичь высот. Как говорится, взявший тяжелый камень затруднится сбросить его с плеч.
– Четырехдневная Арцахская война еще раз доказала сплоченность армянского народа. Какими программами поддержала Арцах армянская община Глендейла?
– В первый же момент мы внимательно следили за событиями в Арцахе и Армении. Община сразу же поднялась на ноги, организовали телемарафоны, открыли различные счета и фонды, помогли и отдельные лица.
В этот период мы были на постоянной связи с правительством НКР, чтобы понять, какого рода помощь необходима. Предложили также помочь человеческим потенциалом – нашли добровольцы, изъявившие желание выехать в Арцах, о чем заявили на митинге 23 апреля.
Хочу, чтобы в Армении были уверены: армяне Диаспоры всемерно поддержать Арцах и Армянскую армию.
Апрельская война еще раз дала возможность увидеть подлинные лица Турции и Азербайджана и понять их цели. Мы еще раз стали очевидцами жестокой политики врага, жертвами которых стали и получили ранения мирные армянские граждане и отважные воины. Как армянин, я очень горжусь, видя, как армянские воины с непобедимым духом победили в развязанной Азербайджаном войне. Возможно, Армянская армия уступает противнику в численности, но в плане качества, подготовки и боеспособности, несомненно, является лидером. Ныне наших ребят нужно хорошо вооружить и обеспечить здоровым питанием.
– Господин Гарпетян, в дни пребывания в Армении Вы приняли участие также в церемонии открытий 3 этапа программы Министерства Диаспоры РА «Ари тун». Хотелось бы услышать Ваше мнение об этой программе.
– Вне всякого сомнения, реализация программы «Ари тун» заслуживает всех похвал. Для молодых армян Диаспоры это большой мессидж, заражающий патриотизмом, знакомящий с историй, достопримечательностями Родины, возвращающий к собственным корням.
Важно также то, что они имеют возможность жить в гостеприимных армянских семьях и участвовать в курсах армянского языка.
Моя дочь тоже присутствовала на открытии программы «Ари тун», и видя радость детей-участников, воодушевилась и изъявила желание тоже участвовать в программе. Возможно, в будущем году она тоже приедет в Армению по зову «Ари тун».