«Այսօր գլխավորը Արցախի ինքնորոշման իրավունքի ուղղությամբ աշխատելն է». Սարգիս Շահինյան
Ներկայացնում ենք «Հայերն այսօրի» հարցազրույցը Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի գլխավոր քարտուղար, «Շվեյցարիա-Հայաստան» ընկերակցության նախագահ Սարգիս Շահինյանի հետ, ով վերջերս հայանպաստ ծավալուն գործունեության և միջխորհրդարանական բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար պարգևատրվել է Հայաստանի Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով:
– Պարո´ն Շահինյան, վերջերս Դուք արժանացաք ՀՀ Ազգային ժողովի Պատվո մեդալին: Ի՞նչ է Ձեզ համար նման գնահատանքը:
– Այս պարգևն ինձ համար մեծ նշանակություն ունի այն առումով, որ Հայաստանի ժողովրդի շահերը ներկայացնող խորհրդարանի կողմից է: Պարգևը տրվել է այն ջանքերի համար, որոնք տարիներ շարունակ իրականացվել են Շվեյցարիայի և Հայաստանի խորհրդարանները մերձեցնելու ուղղությամբ: Տարված աշխատանքի իմաստն այն է (և միշտ էլ այդպես է մնալու), որ քաղաքական համագործակցության կամուրջներն այն որակը ստանան, որը կնպաստի տնտեսական և ուսումնական ոլորտների փոխադարձաբար աճին ու արմատացմանը: Սակայն, ցանկությունը տարբերվում է իրականությունից:
Ի վերջո՝ իմ կարծիքով, Ազգային ժողովն այս պարգևատրումն իրականացրեց նաև՝ հաշվի առնելով կատարված ջանքերի իրականացումը զանազան մակարդակներում (նաև համաշխարհային գետնի վրա տարված ոչ պակաս արդյունավետ գործունեությունը), ինչն ինձ համար նշանակալի է և քաջալերական:
– Ձեր կարծիքով, այսօր ի՞նչ մակարդակի վրա են հայ-շվեյցարական հարաբերությունները:
– Շվեյցարիան տեսնում է իր դերակատարությունը Հայաստանում երկու գլխավոր ոլորտներում: Առաջինը՝ իբրև ռազմավարական և պատմական հակամարտությունների կենտրոն: Վերջինս Շվեյցարիային հնարավարություն կտա միջազգային հարթակում՝ իբրև լուծման գործոն, մեկ անգամ ևս ճանաչվել և հզորացնել պատմական հաշտեցնողի իր դիրքերը: Ամենակարևոր օրինակները Ցյուրիխի արձանագրությունների պատրաստման գործընթացն էր և Ղարաբաղի հակամարտության հաշտեցմանը նպաստելը, ինչպես օրինակ՝ անցյալ նոյեմբերին Սարգսյան-Ալիև նախագահների գագաթնաժողովի կազմակերպումը Բեռնում:
Երկրորդը՝ հասարակական զարգացումը և հումանիտար օգնություն մատուցելու ասպարեզն է, ինչը Շվեյցարիան անում է իր Արտաքին գործերի նախարարության (Զարգացման և համագործակցության դեպարտամենտի) միջոցով:
Սակայն երկկողմանի տնտեսական հարաբերություններն այնքան թույլ են, որ կարելի է հավասարեցնել ոչնչի: Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական խմբի նախագահ (միևնույն ժամանակ՝ Շվեյցարիայի Ազգային ժողովի փոխնախագահ) Դոմինիկ դը Բումանի այցը հուլիսի 24-26-ը նաև այս ոլորտը զարգացնելու նպատակ ուներ: Ասեմ նաև, որ Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանությունը, և դեսպան Լուկաս Գասսերն անձամբ, շատ մեծ ներդրում ունեցավ բոլոր ոլորտներում հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ:
– Ո՞ր ուղղությամբ, ո՞ր ոլորտներում է հնարավոր արդյունավետ համագործակցություններ իրականացնել:
– Ամենակարևոր ոլորտը, ուր կարող ենք մեծ աճ գրանցել՝ տուրիզմն է, որտեղ մեզ պետք է միայն նվազագույն ներդրում, ներքին ճանապարհների որակ, միջազգային մակարդակով մրցունակություն: Այս ամենն իրագործելու համար պետությունը պետք է առողջ, ստեղծագործող ուժերին առաջնություն տա և վերացնի մենաշնորհը: Միաժամանակ հարկավոր է տրանսպորտային կապերը զարգացնել և կարգավորել օդային ճանապարհի խոչընդոտները:
Մեր ամենահզոր պոտենցիալը տուրիզմն է, գյուղատնտեսությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները և բանկային համակարգը: Իսկ ամենաթույլ ոլորտը ծառայություններն են: Մենք կարիք ունենք մեր շուկան բացել այլ երկրներում, և դրա համար պետք է ունենանք մրցունակ ապրանք, որակի տեսակետից և պետք եղած քանակությամբ:
Մենք տարեկան 2811 արևայի ժամանակ ունենք, որը ոչ մի ձևով չենք օգտագործում: Կլիմայական պայմաններն են փոխվում, ինչի պատճառով մենք պետք է խնայենք մեր ռեսուրսները, հատկապես՝ ջրային:
– Ո՞րը (կամ որո՞նք) կհամարեք Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական խմբի կարևոր ձեռքբերումն այս տարիների ընթացքում:
– Մենք Շվեյցարիայի խորհրդարանում կարողացանք ստեղծել հայկական իրականության հանդեպ այն գիտակցությունը, որը նախկինում չկար: Սկսելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից՝ հասնելով Ղարաբաղյան հակամարտության մասին գիտակցության բարձրացում (չմոռանանք այս հունվարին Եվրախորհրդարանում տեղի ունեցած հակահայկական բանաձևի ձախողման դեպքը, որի գլխավոր հաջողություններից մեկը շվեյցարացի պատգամավորների՝ ի նպաստ Հայաստանի քվեարկությունն էր, ինչը, հասկանալի է, որ պատահականություն չէր), ինչպես նաև՝ Նախիջևանում Բաքվի կողմից գործադրված խաչքարերի ոչնչացման մասին միջազգային իրազեկում:
Մեր վերջին այցը (հունիսի վերջին) Դոմինիկ դը Բումանի հետ՝ երկկողմանի տնտեսական հարաբերությունները կենդանացնելու միտում ուներ:
12 տարվա ընթացքում Շվեյցարիա-Հայաստան բարեկամական խումբը 4 անգամ այցելել է Հայաստան և մեկ անգամ՝ Արցախ: Շեշտելով մեր սերտ հարաբերությունները Հայաստանի հետ՝ մենք միշտ ընդգծել ենք նաև թույլ կողմերը և՛ այս, և՛ նախորդ իշխանությունների:
Մասնակցել ենք նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից նախաձեռնած Քաղաքագետների և միջազգայնագետների համաժողովին (2012 թվականի նոյեմբերին), որտեղ ներկայացրել ենք մեր վերլուծությունները:
– Պարո´ն Շահինյան, հատկապես վերջին ամիսներին, բոլորիս մտահոգությունը Արցախի խնդիրն է և ԼՂՀ ճանաչման հարցը: Ինչպիսի՞ն են Շվեյցարիայի արձագանքներն այս հարցում և խորհրդարանական խումբն այս ուղությամբ ի՞նչ աշխատանքներ է տանում:
– Մեր գործողություններն այս պահին հասարակության մեջ գիտակցություն առաջացնելն է և խորհրդարանում, անհրաժեշտության դեպքում, վտանգները չեզոքացնելը (նշենք՝ Ռոբերտ Ուոլտերի բանաձևը ձախողելու արդյունավետ ջանքերը, որոնք իրագործվեցին Շվեյցարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահի և Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի համակարգված գործունեության շնորհիվ):
Մենք հասկանում ենք, որ այսօր գլխավորը Արցախի ինքնորոշման իրավունքի ուղղությամբ աշխատելն է: Սակայն դժվարանում ենք գտնել մի հստակ, կարմիր թել, ինչին կարող ենք հետևել, ինչպես օրինակ՝ Ստեփանակերտի վերադարձը բանակցությունների սեղանի շուրջ:
Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական խմբի կարևորագույն աշխատանքներից է 2011 թվականին Շվեյցարիայի խորհրդարանում լսում կազմակերպելը: Հրավիրված 4 միջազգայնագետները պատգամավորներին լուսաբանեցին Արցախի հակամարտության թե մարդկային իրավունքների կոնտեքստը, թե միջազգային իրավաբանության հարաբերությունները: Երկու լեզվով (ֆրանսերեն, գերմաներեն) հրատարակեցինք մի գրքույկ, որը ընդգրկում էր նաև մի CD-ROM, որտեղ լուսանկարներով և տեսանյութով փաստագրված էր Նախիջևանում Ադրբեջանի իրականացրած՝ մինչև այսօր անպատիժ ոճիրը:
– Պարո´ն Շահինյան, Արցախյան քառօրյա պատերազմը շատ բան փոխեց ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Սփյուռքում: Դուք զգո՞ւմ եք այդ փոփոխությունը և հատկապես որտե՞ղ:
– Պատերազմը ներխուժեց յուրաքանչյուրիս տուն և մտավ մեր հոգիների մեջ: Այն նույն տրավման առաջացրեց, ինչը որ 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժը և 1991-94 թվականների Արցախյան պատերազմը:
Արցախյան քառօրյա պատերազմը ցույց տվեց, որ բանակում մենք դեռ անելիքներ ունենք: Մենք իրավունք չունենք ո՛չ հարյուր, ո՛չ տասը, նույնիսկ մեկ զինվոր կորցնելու:
Քառօրյա պատերազմը ցույց տվեց նաև մեր հակառակորդին, որ նա երբեք չի կարողանալու ուժով գրավել ազատագրված տարածքները:
Պարգևատրման հաջորդ օրը՝ մայիսի 7-ին, ցանկացա գնալ զինվորական հոսպիտալ և այցելել մեր վիրավոր զինվորներին: Այն ինչ տեսա՝ շատ ծանր էր: Ընդմիշտ հաշմանդամ դարձած 19-20 տարեկան ապրող կյանքեր, որոնք իրենց խորունկ լռությամբ ինձ էին սովորեցնում մեր ազգի արժանապատվությունը:
Բոլորս հասկանում ենք, թե ինչ տեսակ ժողովրդի ենք պատկանում, և թե ինչ պետք է անենք այս տեսակ երիտասարդներին մեր զուսպ և գործնական շնորհակալությունը հայտնելու համար…
25 տարի է անցել Անկախությունից: Այսօր առավել քան երբևէ՝ պետք է ոչ թե խոսքերով միայն, այլ զուսպ, ամենօրյա գործով, կառուցողական քննադատություններ ընդունելով, հասկանալով և սխալները շտկելով շարունակենք գործել: Սա է մեր աշխատանքը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Սփյուռքում:
Ցեղասպանության ճանաչումը, որքան էլ կարևոր է յուրաքանչյուրիս համար, անցնում է երկրորդ գիծ: Մենք ունենք այսօր Արցախ, հայաբնակ տարածք, որն ատամներով պետք է պահենք հավերժ: Սա շատերը հասկացան Սփյուռքում: Այդ ամենը հիմա պիտի վերածենք գործի: Մեր ապագան մենք պիտի կերտենք, ուրիշ ոչ ոք, և հույսը՝ միայն մեզ վրա դնելով:

«Сегодня главное – работать в плане права Арцаха на самоопределение»: Саркис Шагинян
Представляем беседу «Армяне сегодня» с генеральным секретарем группы дружбы Швейцария-Армения, президентом ассоциации «Швейцария-Армения» Саркисом Шагиняном, за широкомасштабную деятельность на благо армянства и значительный вклад в укрепление дружественных межпарламентских связей недавно был награжден Почетной медалью Национального Собрания РА.
– Господин Шагинян, недавно Вы удостоились Почетной медали Национального Собрания РА. Чем является для Вас подобная оценка?
– Эта награда имеет для меня большое значение в том смысле, что вручена парламентом, представляющим интересы народа Армении, за усилия, которые на протяжении долгих лет предпринимались с целью сближения парламентов Швейцарии и Армении. Смысл всей проведенной работы в том (и так будет оставаться всегда), чтобы придать мостам политического сотрудничества   качества, которые поспособствуют взаимному росту экономической и образовательной сфер. Однако желание и реальность – разные вещи.
В конечном счете, как мне кажется, Национальное Собрание вручило эту награду и учетом и реализации приложенных усилий на разных уровнях (в том числе и не менее эффективная деятельность в мировом масштабе), что для меня весьма важно.
– По Вашему мнению, на каком уровне сегодня находятся армяно-швейцарские отношения?
– Швейцария усматривает свою роль в Армении в двух главных сферах. Первая – как центр стратегических и исторических конфликтов. Последнее дает Швейцарии возможность еще раз высупить и усилить на международном уровне в качестве фактора урегулирования свои позиции исторического примирителя. Самые главные примеры – процесс подготовки Цюрихских протоколов и содействие урегулированию Карабахского конфликта, как, к примеру, организация в ноябре прошлого года саммита президентов Саргсяна и Алиева в Берне.
Вторая сфера – общественное развитие и оказание гуманитарной помощи, что Швейцария делает посредством Министерства иностранных дел (департамент развития и сотрудничества).
Однако двусторонние экономические отношения настолько слабы, что можно приравнять к нулю. Визит председателя парламентской группы  Швейцария-Армения (одновременно вице-спикера Национального Собрания Швейцарии) Доминика де Бумана 24-26 июня также преследует цель развить эту сферу. Скажу также, что посольство Швейцарии в РА, лично посол Лукас Гассер внес большой вклад в развитие отношений во всех отраслях.
– В каком направлении, в какой сфере возможно реализовать эффективное сотрудничество?
– Самая главная сфера, где возможно зарегистрировать большой рост – туризм, где нужны минимальные инвестиции, качество внутренних дорог, конкурентоспособность на международном уровне. Для реализации всего этого государство должно дать приоритет здоровым созидательным силам, устранить монополии. В то же время нужно развивать транспортные связи и устранить препятствия на воздушных путях.
Наш самый мощный потенциал – туризм, сельское хозяйство, информационные технологии и банковская система. Самая же слабая сфера – услуги. Мы нуждаемся в открытии нашего рынка в других странах, а для этого должны иметь конкурентоспособную продукцию с точки зрения качества и в необходимом количестве.
У нас есть 2811 часов солнечного времени в год, которое никак не используется. Климатические условия меняются, вследствие чего мы должны экономить наши ресурсы, особенно водные.
– Что Вы считаете важнейшими достижениями парламентской группы Швейцария-Армения за эти годы?
– Мы сумели сформировать в парламенте Швейцарии осознание армянских реалий, чего не было прежде. Начав с признания Геноцида армян, достигнув повышения осознания сути Карабахского конфликта (не будем забывать факт провала в январе этого года в Европарламенте антиармянской резолюции, залогом чего послужило голосование швейцарских парламентариев в пользу Армении, что, естественно, было не случайно), а также  международное информирование об уничтожении со стороны Баку армянских хачкаров в Нахиджеване. Наш последний визит с Домиником де Буманом (в конце июня) преследовал цель оживить двусторонние экономические отношения.
В течение 12 лет группа дружбы Швейцария-Армения четыре раза посещала Армению и один раз Арцах. Акцентируя наши тесные отношения с Арменией мы всегда отмечали слабые стороны действующих и прежних властей.
Мы участвовали также в форуме политологов и международников, организованном Министерством Диаспоры РА (в ноябре 1212 г), где представили наши аналитические данные.
– Господин Шагинян, в последние месяцы проблема Карабаха и признания НКР стоит  для нас особенно остро. Какова реакция Швейцарии в этом вопросе и какую работу ведет в этом направлении парламентская группа?
– Наши действия в данный момент ориентированы на распространение информации в обществе и в случае необходимости – нейтрализация угроз в парламенте (вспомним эффективные усилия по торпедированию резолюции Роберта Уолтера, осуществленные благодаря скоординированным действиям председателя группы дружбы Швейцария-Армения и комиссии Ай-Дат Европы).
Мы понимаем, что сегодня главное – работать в плане права Арцаха на самоопределение. Однако затрудняемся найти четкую красную нить, по которой могли бы следовать, как, например, возвращение Степанакерта за стол переговоров.
Важнейшей работой парламентской группы Швейцария-Армения можно считать организацию слушаний в парламенте Швейцарии в 2011 году. Приглашенные четверо международников  просветили парламентариев относительно Арцахского конфликта в контексте прав человека, международные юридические отношения. На двух языках (французском и немецком) издали книжку, включающую также CD-ROM, в которой фотографиями и видемаетриалами было зафиксировано преступление, совершенное Азербайджаном в Нахиджеване и по сей день оставшееся безнаказанным.
– Господин Шагинян, четырехдневная Арцахская война многое изменила как в Армении, так и в Диаспоре. Вы ощущаете эти перемены, и где особенно?
– Война вторглась в дом каждого из нас, осела в наших душах. Ту же травму вызвало Спитаксмкое землетрясение 1988 года и Арцахская война 1991-1994гг.
Четырехдневная Арцахская война показала, что в армии нам еще многое  нужно сделать. У нас нет права терять ни 100, ни 10, ни даже 1 воина.
Четырехдневная война показала также нашему противнику, что ему никогда не удастся силой завладеть  освобожденными территориями.
На следующий день после награждения, 7 мая, мне захотелось пойти в военный госпиталь, проведать наших раненых солдат. Картина, увиденная мною, была очень тяжелой. Ставшие навсегда инвалидами 19-20 летние молодые парни, своим глубоким молчанием демонстрировавшие достоинство нашей нации.
Все мы прекрасно понимаем, какой мы народ, что должны делать, чтобы выразить  этим молодым парням нашу сдержанную и деятельную благодарность…
С момента обретения независимости минуло 25 лет. Сегодня более, чем когда либо, не на словах, а в каждодневных делах, принимая конструктивную критику, осознавая и исправляя ошибки будем продолжать действовать. В этом наша работа как в Армении, так и в Диаспоре.
Признание Геноцида, как бы важно это ни было для каждого из нас, отходит на второй план. У нас сегодня есть Арцах, армянонаселенная территория, которую должны вечно защищать зубами. Многие в Диаспоре поняли это. Все это мы должны теперь превратить в дела. Наше будущее должны создавать мы сами – никто другой, и полагаясь только на себя.