«Այսօր գլխավորը Արցախի ինքնորոշման իրավունքի ուղղությամբ աշխատելն է». Սարգիս Շահինյան
Ներկայացնում ենք «Հայերն այսօրի» հարցազրույցը Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի գլխավոր քարտուղար, «Շվեյցարիա-Հայաստան» ընկերակցության նախագահ Սարգիս Շահինյանի հետ, ով վերջերս հայանպաստ ծավալուն գործունեության և միջխորհրդարանական բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար պարգևատրվել է Հայաստանի Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով:
– Պարո´ն Շահինյան, վերջերս Դուք արժանացաք ՀՀ Ազգային ժողովի Պատվո մեդալին: Ի՞նչ է Ձեզ համար նման գնահատանքը:
– Այս պարգևն ինձ համար մեծ նշանակություն ունի այն առումով, որ Հայաստանի ժողովրդի շահերը ներկայացնող խորհրդարանի կողմից է: Պարգևը տրվել է այն ջանքերի համար, որոնք տարիներ շարունակ իրականացվել են Շվեյցարիայի և Հայաստանի խորհրդարանները մերձեցնելու ուղղությամբ: Տարված աշխատանքի իմաստն այն է (և միշտ էլ այդպես է մնալու), որ քաղաքական համագործակցության կամուրջներն այն որակը ստանան, որը կնպաստի տնտեսական և ուսումնական ոլորտների փոխադարձաբար աճին ու արմատացմանը: Սակայն, ցանկությունը տարբերվում է իրականությունից:
Ի վերջո՝ իմ կարծիքով, Ազգային ժողովն այս պարգևատրումն իրականացրեց նաև՝ հաշվի առնելով կատարված ջանքերի իրականացումը զանազան մակարդակներում (նաև համաշխարհային գետնի վրա տարված ոչ պակաս արդյունավետ գործունեությունը), ինչն ինձ համար նշանակալի է և քաջալերական:
– Ձեր կարծիքով, այսօր ի՞նչ մակարդակի վրա են հայ-շվեյցարական հարաբերությունները:
– Շվեյցարիան տեսնում է իր դերակատարությունը Հայաստանում երկու գլխավոր ոլորտներում: Առաջինը՝ իբրև ռազմավարական և պատմական հակամարտությունների կենտրոն: Վերջինս Շվեյցարիային հնարավարություն կտա միջազգային հարթակում՝ իբրև լուծման գործոն, մեկ անգամ ևս ճանաչվել և հզորացնել պատմական հաշտեցնողի իր դիրքերը: Ամենակարևոր օրինակները Ցյուրիխի արձանագրությունների պատրաստման գործընթացն էր և Ղարաբաղի հակամարտության հաշտեցմանը նպաստելը, ինչպես օրինակ՝ անցյալ նոյեմբերին Սարգսյան-Ալիև նախագահների գագաթնաժողովի կազմակերպումը Բեռնում:
Երկրորդը՝ հասարակական զարգացումը և հումանիտար օգնություն մատուցելու ասպարեզն է, ինչը Շվեյցարիան անում է իր Արտաքին գործերի նախարարության (Զարգացման և համագործակցության դեպարտամենտի) միջոցով:
Սակայն երկկողմանի տնտեսական հարաբերություններն այնքան թույլ են, որ կարելի է հավասարեցնել ոչնչի: Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական խմբի նախագահ (միևնույն ժամանակ՝ Շվեյցարիայի Ազգային ժողովի փոխնախագահ) Դոմինիկ դը Բումանի այցը հուլիսի 24-26-ը նաև այս ոլորտը զարգացնելու նպատակ ուներ: Ասեմ նաև, որ Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանությունը, և դեսպան Լուկաս Գասսերն անձամբ, շատ մեծ ներդրում ունեցավ բոլոր ոլորտներում հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ:
– Ո՞ր ուղղությամբ, ո՞ր ոլորտներում է հնարավոր արդյունավետ համագործակցություններ իրականացնել:
– Ամենակարևոր ոլորտը, ուր կարող ենք մեծ աճ գրանցել՝ տուրիզմն է, որտեղ մեզ պետք է միայն նվազագույն ներդրում, ներքին ճանապարհների որակ, միջազգային մակարդակով մրցունակություն: Այս ամենն իրագործելու համար պետությունը պետք է առողջ, ստեղծագործող ուժերին առաջնություն տա և վերացնի մենաշնորհը: Միաժամանակ հարկավոր է տրանսպորտային կապերը զարգացնել և կարգավորել օդային ճանապարհի խոչընդոտները:
Մեր ամենահզոր պոտենցիալը տուրիզմն է, գյուղատնտեսությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները և բանկային համակարգը: Իսկ ամենաթույլ ոլորտը ծառայություններն են: Մենք կարիք ունենք մեր շուկան բացել այլ երկրներում, և դրա համար պետք է ունենանք մրցունակ ապրանք, որակի տեսակետից և պետք եղած քանակությամբ:
Մենք տարեկան 2811 արևայի ժամանակ ունենք, որը ոչ մի ձևով չենք օգտագործում: Կլիմայական պայմաններն են փոխվում, ինչի պատճառով մենք պետք է խնայենք մեր ռեսուրսները, հատկապես՝ ջրային:
– Ո՞րը (կամ որո՞նք) կհամարեք Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական խմբի կարևոր ձեռքբերումն այս տարիների ընթացքում:
– Մենք Շվեյցարիայի խորհրդարանում կարողացանք ստեղծել հայկական իրականության հանդեպ այն գիտակցությունը, որը նախկինում չկար: Սկսելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից՝ հասնելով Ղարաբաղյան հակամարտության մասին գիտակցության բարձրացում (չմոռանանք այս հունվարին Եվրախորհրդարանում տեղի ունեցած հակահայկական բանաձևի ձախողման դեպքը, որի գլխավոր հաջողություններից մեկը շվեյցարացի պատգամավորների՝ ի նպաստ Հայաստանի քվեարկությունն էր, ինչը, հասկանալի է, որ պատահականություն չէր), ինչպես նաև՝ Նախիջևանում Բաքվի կողմից գործադրված խաչքարերի ոչնչացման մասին միջազգային իրազեկում:
Մեր վերջին այցը (հունիսի վերջին) Դոմինիկ դը Բումանի հետ՝ երկկողմանի տնտեսական հարաբերությունները կենդանացնելու միտում ուներ:
12 տարվա ընթացքում Շվեյցարիա-Հայաստան բարեկամական խումբը 4 անգամ այցելել է Հայաստան և մեկ անգամ՝ Արցախ: Շեշտելով մեր սերտ հարաբերությունները Հայաստանի հետ՝ մենք միշտ ընդգծել ենք նաև թույլ կողմերը և՛ այս, և՛ նախորդ իշխանությունների:
Մասնակցել ենք նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից նախաձեռնած Քաղաքագետների և միջազգայնագետների համաժողովին (2012 թվականի նոյեմբերին), որտեղ ներկայացրել ենք մեր վերլուծությունները:
– Պարո´ն Շահինյան, հատկապես վերջին ամիսներին, բոլորիս մտահոգությունը Արցախի խնդիրն է և ԼՂՀ ճանաչման հարցը: Ինչպիսի՞ն են Շվեյցարիայի արձագանքներն այս հարցում և խորհրդարանական խումբն այս ուղությամբ ի՞նչ աշխատանքներ է տանում:
– Մեր գործողություններն այս պահին հասարակության մեջ գիտակցություն առաջացնելն է և խորհրդարանում, անհրաժեշտության դեպքում, վտանգները չեզոքացնելը (նշենք՝ Ռոբերտ Ուոլտերի բանաձևը ձախողելու արդյունավետ ջանքերը, որոնք իրագործվեցին Շվեյցարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահի և Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի համակարգված գործունեության շնորհիվ):
Մենք հասկանում ենք, որ այսօր գլխավորը Արցախի ինքնորոշման իրավունքի ուղղությամբ աշխատելն է: Սակայն դժվարանում ենք գտնել մի հստակ, կարմիր թել, ինչին կարող ենք հետևել, ինչպես օրինակ՝ Ստեփանակերտի վերադարձը բանակցությունների սեղանի շուրջ:
Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական խմբի կարևորագույն աշխատանքներից է 2011 թվականին Շվեյցարիայի խորհրդարանում լսում կազմակերպելը: Հրավիրված 4 միջազգայնագետները պատգամավորներին լուսաբանեցին Արցախի հակամարտության թե մարդկային իրավունքների կոնտեքստը, թե միջազգային իրավաբանության հարաբերությունները: Երկու լեզվով (ֆրանսերեն, գերմաներեն) հրատարակեցինք մի գրքույկ, որը ընդգրկում էր նաև մի CD-ROM, որտեղ լուսանկարներով և տեսանյութով փաստագրված էր Նախիջևանում Ադրբեջանի իրականացրած՝ մինչև այսօր անպատիժ ոճիրը:
– Պարո´ն Շահինյան, Արցախյան քառօրյա պատերազմը շատ բան փոխեց ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Սփյուռքում: Դուք զգո՞ւմ եք այդ փոփոխությունը և հատկապես որտե՞ղ:
– Պատերազմը ներխուժեց յուրաքանչյուրիս տուն և մտավ մեր հոգիների մեջ: Այն նույն տրավման առաջացրեց, ինչը որ 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժը և 1991-94 թվականների Արցախյան պատերազմը:
Արցախյան քառօրյա պատերազմը ցույց տվեց, որ բանակում մենք դեռ անելիքներ ունենք: Մենք իրավունք չունենք ո՛չ հարյուր, ո՛չ տասը, նույնիսկ մեկ զինվոր կորցնելու:
Քառօրյա պատերազմը ցույց տվեց նաև մեր հակառակորդին, որ նա երբեք չի կարողանալու ուժով գրավել ազատագրված տարածքները:
Պարգևատրման հաջորդ օրը՝ մայիսի 7-ին, ցանկացա գնալ զինվորական հոսպիտալ և այցելել մեր վիրավոր զինվորներին: Այն ինչ տեսա՝ շատ ծանր էր: Ընդմիշտ հաշմանդամ դարձած 19-20 տարեկան ապրող կյանքեր, որոնք իրենց խորունկ լռությամբ ինձ էին սովորեցնում մեր ազգի արժանապատվությունը:
Բոլորս հասկանում ենք, թե ինչ տեսակ ժողովրդի ենք պատկանում, և թե ինչ պետք է անենք այս տեսակ երիտասարդներին մեր զուսպ և գործնական շնորհակալությունը հայտնելու համար…
25 տարի է անցել Անկախությունից: Այսօր առավել քան երբևէ՝ պետք է ոչ թե խոսքերով միայն, այլ զուսպ, ամենօրյա գործով, կառուցողական քննադատություններ ընդունելով, հասկանալով և սխալները շտկելով շարունակենք գործել: Սա է մեր աշխատանքը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Սփյուռքում:
Ցեղասպանության ճանաչումը, որքան էլ կարևոր է յուրաքանչյուրիս համար, անցնում է երկրորդ գիծ: Մենք ունենք այսօր Արցախ, հայաբնակ տարածք, որն ատամներով պետք է պահենք հավերժ: Սա շատերը հասկացան Սփյուռքում: Այդ ամենը հիմա պիտի վերածենք գործի: Մեր ապագան մենք պիտի կերտենք, ուրիշ ոչ ոք, և հույսը՝ միայն մեզ վրա դնելով:

Sarkis Shahinian: “Today the most important thing is working for the right of Artsakh to self-determination”
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/07/sarkis-shahinian.jpg)
Hayern Aysor presents its interview with General Secretary of the Switzerland-Armenia Parliamentary Friendship Group and President of the Switzerland-Armenia Association Sarkis Shahinian, who was recently awarded with the Medal of Honor of the National Assembly of the Republic of Armenia for his extensive pro-Armenian activities and notable contributions to the strengthening of friendly relations between the Swiss and Armenian parliaments.
Hayern Aysor: Mr. Shahinian, you recently received the Medal of Honor of the RA National Assembly. What does this mean to you?
Sarkis Shahinian: This award means a lot to me in the sense that it is an award from the parliament, which represents the interests of the people of Armenia. The award was granted for the efforts that have been made for years to help strengthen the bonds between the Parliaments of Switzerland and Armenia. The meaning of our efforts is and always will be having the political cooperation contribute to and radicalize the development of economy and education in both countries. However, there is a different between desire and reality.
After all, I believe the National Assembly also took into consideration the efforts that have been made at various levels (also the fruitful work that has been done at the global level), and this is very important and encouraging for me.
Hayern Aysor: In your opinion, what is the level of the current relations between Armenia and Switzerland?
S. S.: Switzerland sees its role in Armenia in two major sectors. The first is that it sees itself as a center for strategic and historic conflicts. This will provide Switzerland with the opportunity to be recognized again as a factor for conflict resolution at the global level and reinforce its positions as a historic conciliator. The major examples were the drafting of the Protocols signed in Zurich and the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. For example, Switzerland organized the summit of Presidents Sargsyan and Aliyev in Bern in November 2015.
The second factor is social development and the provision of humanitarian assistance, which is made possible through the Ministry of Foreign Affairs (Department for Development and Cooperation).
However, the economic relations between Armenia and Switzerland are so weak that they can be equaled to zero. One of the purposes of the June 24-26 visit of President of the Switzerland-Armenia Parliamentary Friendship Group (also Vice-President of the National Assembly of Switzerland) to Armenia was to enhance this sector. I must also say that the Embassy of Switzerland in Armenia, and Lucas Gasser personally, made great contributions to the development of relations in all sectors.
Hayern Aysor: In which sectors or directions can there be effective cooperation?
S. S.: The major sector in which we can record progress is tourism where we only need minimum investments, quality of internal roads and competitiveness at the global level. To do all this, the government needs to promote healthy and creative forces and eliminate monopolies. At the same time, there is a need to enhance transport relations and regulate the aerial road barriers.
Tourism, agriculture, information technologies and the banking system are the sectors in which Armenia has the greatest potential. The weakest sector is the service sector. We need to open our market in other countries, and for that we need to have competitive products in terms of quality and the required quantity.
We have 2,811 solar times a year, but we don’t use it in any way. The climate is changing, and for that reason, we need to save our resources, especially water.
Hayern Aysor: Which achievement would you consider the major achievement that the Switzerland-Armenia Parliamentary Friendship Group has made over the past years?
S. S.: We managed to raise the awareness of Swiss Members of Parliament about the Armenian reality that they didn’t have. Starting from recognition of the Armenian Genocide and ending with a rise in the level of awareness about the Nagorno-Karabakh conflict (let us not forget the failure to pass an anti-Armenian resolution in the European Parliament in January, one of the major successes for which were the votes that Swiss parliamentarians cast for Armenia, and it is clear that this was not by chance), as well as global awareness about the eradication of cross-stones on the part of Baku in Nakhichevan.
Our latest visit (in late June) with Dominique de Buman was aimed at revitalizing the bilateral economic relations.
Over the past 12 years, the Switzerland-Armenia Parliamentary Friendship Group has visited Armenia four times and has visited Artsakh once. Stressing our close ties with Armenia, we have also always highlighted the weaknesses of these and the previous authorities.
In November 2012, we participated in the Conference of Political Scientists and International Affairs Experts organized by the RA Ministry of Diaspora and presented our analyses.
Hayern Aysor: Mr. Shahinian, recently, all Armenians were especially concerned about the Artsakh issue and recognition of the Nagorno-Karabakh Republic. How did Switzerland respond? What is the parliamentary group doing in this direction?
S. S.: We are currently working on raising public awareness and neutralizing the dangers in parliament, if necessary (let us mention the efforts that were made to not pass Robert Walter’s resolution, which were made through the coordinated efforts of the Switzerland-Armenia Parliamentary Friendship Group and the Armenian National Committee of Europe).
We understand that the key objective is to work on achieving the right of Artsakh to self-determination. However, we are having trouble finding the red string that we can follow, like the return of Stepanakert to the negotiating table.
One of the major actions of the Switzerland-Armenia Parliamentary Friendship Group is the hearings that we organized in the Swiss Parliament in 2011. The four guest international affairs experts presented the human rights context of the Artsakh conflict and the relations in international law. We published a booklet in two languages (French, German) that also include a CD-ROM containing photos and a video showing the crime that Azerbaijan committed in Nakhichevan that remains unpunished.
Hayern Aysor: Mr. Shahinian, the four-day war in Artsakh changed a lot of things in Armenia and the Diaspora. Do you feel that change? If so, where?
S. S.: The war invaded our hoes and entered our souls. It caused the same trauma that the 1988 Spitak Earthquake and the 1991-94 Artsakh war had caused.
The four-day Artsakh war showed that we Armenians still have a lot to do for our army. We don’t have the right to lose one hundred soldiers, ten soldiers or even one soldier.
The four-day war also showed our opponent that it will never be able to seize our liberated territories by force.
The day after I received the ward, on May 7, I wanted to go and see our wounded soldiers at the military hospital. What I saw was very grave. I saw 19-20-year-old boys who had become disabled and were teaching me how to have national dignity with their silence.
We all understand what kind of a nation we are and what we need to do to express our gratitude to these young men modestly and in practice.
Independence was declared 25 years ago. Today, more than ever, we need to continue to take action, not with words, but with modest and daily acts, accepting and understanding constructive criticism and fixing mistakes. This is our task in Armenia and abroad.
No matter how important recognition of the Armenian Genocide is for each of us, it is now the second plan. Today we have Artsakh, an Armenian-populated territory that we need to maintain forever. Many Armenians abroad understood this. Now we have to take action. Only we need to shape our future, and we can only rely on ourselves.