ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց Ավստրալիայի Արշակ և Սոֆի Գոլստըն ամենօրյա վարժարանի սաներին
Հունիսի 30-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ավստրալիայի Արշակ և Սոֆի Գոլստըն ամենօրյա վարժարանի սաներին՝ ուսուցիչների և տնօրեն Էդվարդ Դեմիրճյանի գլխավորությամբ:
Ճեմարանի սաներն արդեն ճամփորդել են Հայրենիքում, տեսել են Գառնին, Գեղարդը, եղել Ծիծեռնակաբերդում, Եռաբլուրում, այցելել են Մատենադարան, Գաֆեսճյան կենտրոն, Մարտական փառքի թանգարան:
Ողջունելով հյուրերին՝ՀՀսփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Դուք ձեր տանն եք: Բարով եք եկել Հայաստան: Համոզված եմ, որ այժմ, երբ տեսել ու ճանաչել եք ձեր Հայրենիքը, ծանոթացել հայ ժողովրդի պատմամշակութային արժեքներին, ձեր համայնքում ավելի մեծ եռանդով պիտի լծվեք հայապահպանության գործին, հայկական անուններով պիտի անվանակոչեք և հայեցի դաստիարակություն պիտի տաք ձեր զավակներին: Հասկացել եք, որ պետք է հաճախ գալ Հայրենիք՝ հանգստանալու, բարձրագույն ուսում ստանալու, իսկ մի օր նաև՝ հիմնական ապրելու նպատակով: Ձեր բնակության երկրներում դառնալով մրցունակ և կիրթ քաղաքացիներ՝ դուք միշտ կկարողանաք ձեր ներդրումը բերել նաև Հայաստանի հզորացման գործին: Արցախի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ թշնամին ևս մեկ անգամ հասկացավ, որ գործ ունի 10 միլիոն հայության հետ, որ Սփյուռքը Հայաստանի կողքին է»:
Անդրադառնալով Հռոմի Պապի՝ Հայաստան կատարած այցին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդգծեց. «Ձեզ նման շնորհաշատ 12 զույգ հայ մանուկներ և երիտասարդներ Մերձավոր Արևելքի հայ համայնքներից եկան Հայրենիք, իրենց բնակության երկրների հողն ու ջուրը բերեցին, լցրին ու ջրեցին նորատունկ խաղողի որթը, որը Պապն իր հետ տարավ Վատիկան: Մենք ուժեղ և անպարտելի ենք միասին, և Պապի այցելության օրերին հայ ժողովուրդը, որպես քրիստոնեությունն առաջինն ընդունած ազգ, միակամ, մեկ բռունցք դարձած մասնակցեց բոլոր միջոցառումներին»:
Նախարարը բարձր գնահատեց Արշակ և Սոֆի Գոլստըն ամենօրյա վարժարանի 30-ամյա գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ Սփյուռքում գործող յուրաքանչյուր հայկական կրթօջախ հայապահպանության փոքրիկ օազիս է: «Այսօր վարժարանում սովորում է շուրջ 250 աշակերտ: Ուրախ եմ, որ կրթօջախը մասնակցում է Սփյուռքի նախարարության համահայկական և հայապահպանությանն ուղղված ծրագրերին: Համոզված եմ, որ տարեցտարի առավել ակտիվ կընդգրկվեք հատկապես «Արի տուն», «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրերին, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին», – նշեց նա:
Այնուհետև վարժարանի սաները շնորհակալություն հայտնեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարին ջերմ ընդունելության համար, ներկայացրին իրենց տպավորություններն ու զգացողությունները Հայրենիքից, դիտեցին «Արի տուն» ծրագրի մասին պատմող տեսանյութ և խոստացան կրկին վերադառնալ Հայաստան:

Министр Диаспоры РА приняла воспитанников ежедневной гимназии Аршак и Софи Голстен Австралии
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 30 июня приняла воспитанников ежедневной гимназии Аршак и Софи Голстен Австралии вместе с педагогами и директором Эдвардом Демирчяном.
Воспитанники гимназии уже путешествовали по Родине, побывали в Гарни, Гегарде, Цицернакаберде, Ераблуре, посетили Матенадаран, центр «Гафесчян», Музей боевой славы.
Приветствовав гостей, министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила: «Вы у себя дома. Добро пожаловать в Армению. Убеждена, что теперь, когда увидели и познали свою Родину, познакомились с историко-культурными ценностями армянского народа, в своих общинах с еще большим энтузиазмом включитесь в работу по сохранению армянства, армянскими именами назовете своих детей и дадите им армянское воспитание. Вы осознали, что должны часто бывать на Родине – отдыхать, получить высшее образование, а однажды даже с целью жить постоянно. Став в странах проживания конкурентоспособными и образованными гражданами, вы всегда сможете внести свой вклад в дело развития Армении. Во время апрельской войны в Арцахе враг еще раз понял, что имеет дело с 10 миллионами армян и что Диаспора рядом с Арменией».
Коснувшись визита в Армению Папы Римского, министр Диаспоры РА подчеркнула: «Двенадцать пар подобных вам талантливых армянских детей и молодых людей из армянских общин Ближнего Востока приехали на Родину, привезя землю и воду из стран своего проживания. Засыпали и полили посаженную виноградную лозу, которую Папа увез с собой в Ватикан. Вместе мы сильны и непобедимы, и в дни визита Папы армянский народ, как первая нация, принявшая христианство, сжавшись в кулак, участвовало во всех мероприятиях».
Министр высоко оценила 30-летнюю деятельность ежедневной гимназии Аршак и Софи Голстен, подчеркнув, что каждый армянский очаг образования, функционирующий в Диаспоре, является маленьким оазисом сохранения армянства. «Сегодня в гимназии обучаются около 250 человек. Рада, что очаг образования участвует в общеармянских программах Министерства, направленных на сохранение армянства. Убеждена, что год от года вы еще более активно будете вовлекаться в программы «Ари тун», «Летняя школа «Спюрк», в общеармянский фестиваль «Моя Армения», – отметила она.
Затем воспитанники гимназии выразили благодарность министру Диаспоры РА за теплый прием, поделились своими впечатлениями и чувствами от Родины, посмотрели видеоматериал, рассказывающий о программе «Ари тун» и обещали вновь приехать в Армению.