Ռումինիայի Հայոց թեմի առաջնորդը հյուրընկալվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Հունիսի 29-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ռումինիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Տաթև եպիսկոպոս Հակոբյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարն արժևորեց հոգևոր առաջնորդի հայանպաստ գործունեությունը, բարձր գնահատեց վերջին տարիներին նրա իրականացրած աշխատանքը։
Սրբազան Հայրը շնորհակալություն հայտնեց ընդունելության համար, նշեց, որ Արցախյան քառօրյա պատերազմի օրերին եղել է Արցախում, հայ զինվորի կողքին: Հոգևոր առաջնորդը համոզված է, որ զինվորը նաև հոգևոր զորակցության կարիք ունի:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց համայնքի խնդիրներին, նախարարության ծրագրերին համայնքի մասնակցության ակտիվացմանը, քննարկվեցին և նախանշվեցին անելիքները:
Իր գործունեության ընթացքում Տաթև եպս. Հակոբյանը հիմնել է Շվեյցարահայ երիտասարդաց միությունը: Եղել է Հոլանդիայի Հայոց թեմի հոգևոր հովիվ, հիմնել է հինգ եկեղեցական ծխեր՝ Արնհեմ, Տոտրեխդ, Ասսըն, Այնթհովեն և Մաստրիխդ քաղաքներում, հիմնադրել է Ալմելոյի «Գեղարդ» երգչախումբը, կիրակնօրյա վարժարանը, Սուրբ Գրոց լսարանը և Հայ եկեղեցասիրաց կազմակերպությունը ( VAJA ):
2010թ. Ամստերդամի վարչության նախաձեռնությամբ Ամստերդամի Տիմըն գերեզմանոցում կանգնեցրել է խաչքար-հուշարձան` նվիրված Հայոց Ցեղասպանության նահատակների հիշատակին: Հրատարակել է Հոլանդիայի Հայոց հոգևոր հովվության պատկերազարդ եկեղեցական օրացույցը, կազմակերպել է Սուրբ Պատարագի հոլանդերեն թարգմանությունը:

Предстоятель армянской епархии Румынии посетил Министерство Диаспоры РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 29 июня приняла предстоятеля армянской епархии Румынии епископа Татева Акопяна.
Приветствовав гостя, министр высоко оценила проармянскую деятельность духовного лидера, его работу в последние годы.
Святейший отец выразил благодарность за прием, отметив, что во время четырехдневной войны был в Арцахе, рядом с армянскими воинами. Он убежден, что воин нуждается и в духовной поддержке.
В ходе беседы были затронуты проблемы общины, активизации участия общины в программах Министерства,  обсуждены и намечены предстоящие дела.
В процессе своей деятельности епископ Татев Акопян основал Союз армянской молодежи Швейцарии. Был духовным пастырем армянской епархии Голландии, основал 5 церковных приходов в городах Арнхем, Тотрехд, Ассен, Айнтховен и Маастрихт, создал хор «Гегард», воскресную гимназию, организацию армянских верующих ( VAJA ) Алмело.
По инициативе администрации Амстердама в 2010 году на кладбище Тимен был установлен памятник-хачкар, посвященный памяти жертв Геноцида армян. �?здал красочный церковный календарь Армянского духовного пастырства Голландии, организовал перевод Священной Литургии на голландский язык.