«Շնորհակալությու՛ն, Հայաստան, շնորհակալությու՛ն, Սփյուռքի նախարարություն». Այսիմա Լարիսա Քըլըչեր
«Արի տուն-2016» ծրագրի մասնակիցները, բացի Հայրենիքի տեսարժան վայրերում լինելուց, մայրաքաղաքի Եղ. Չարենցի անվան դպրոցում մասնակցում են նաև հայոց լեզվի դասընթացների՝ այդ ժամանակահատվածում հնարավորինս գիտելիքներ ձեռք բերելով մայրենիից ու գրականությունից: Դասընթացն անցկացնող մայրենիի ուսուցչուհու հանձնարարությամբ նրանք իրենց կարծիքներն են շարադրել Հայաստանի մասին, ինչպես նաև իրենց շնորհակալական խոսքն են հայտնել ջերմ ընդունելության համար:
«Առաջին օրերին շատ էի հուզված՝ ընտանիքիցս հեռու լինելու պատճառով, բայց Հայաստանում շրջելուց հետո տրամադրությունս բարձրացավ և շատ ուրախ եմ, որ այստեղ եմ: Իմ հողի ծառերին ու իմ երկրի ճաշերին սիրահարվեցի: Այսօր վերջին օրն է, դրա համար շատ եմ տխրում: Հայաստանն այսպիսին, այսքա՜ն գեղեցիկ դարձնելու համար հայերը շատ ջանք թափեցին, որպեսզի այն փոխանցեն նոր սերնդին: Շա՛տ շնորհակալություն հայաստանցիներին. շնորհակալությու՛ն Հայաստան, շնորհակալությու՛ն Սփյուռքի նախարարություն»,- գրել է 2-րդ փուլի մասնակից Այսիմա Լարիսա Քըլըչերը՝ Թուրքիայից:
«-Հայաստա՛ն, բարև: Այս ի՜նչ գեղեցիկ է Արարատի տեսարանը:
-Ի՞նչ է, դու չե՞ս տեսել Արարատն այս կողմից:
-Չէ, չեմ տեսել, շատ հեռու է ինձնից:
-Նայի՛ր, այնքան էլ հեռու չէ, տեսա՞ր:
-Այո՛… գեղեցիկ է, օրերով կարող եմ նայել ու չկշտանալ: Հիմա հասկացա, թե ինչու այստեղ ամեն ինչի անունն Արարատ է…»,- այսպիսի փոքրիկ մի զրույցով է Հայաստանի մասին իր զգացումներն արտահայտել Թուրքիայից եկած երեխաների խմբի ղեկավար, 24-ամյա Նադիա Դուրաքօղլուն:
«Շնորհակալությու՛ն ՀՀ սփյուռքի նախարարությանն՝ այս գեղեցիկ ծրագրի համար. այն մեզ հնարավորություն է ընձեռում ճանաչել մեր Հայրենիքի մշակույթը, ավելի մոտիկից ծանոթանալու ավանդույթներին ու պատմամշակութային արժեքներին: Շա՛տ շնորհակալություն տիկին Շողիկին, ով կարճ ժամանակահատվածում մեզ սովորեցրեց հայոց այբուբենը, սովորեցրեց երգեր, պարեր: Այդ ամենը մեզ համար շատ հետաքրքիր նորություն էր»,- իր հիացական վերաբերմունքն է արտահայտել Մոսկվայից եկած 15-ամյա Արթուր Մանուկյանը:
«Ես շատ շնորհակալ եմ «Արի տուն» ծրագրի բոլոր կազմակերպիչներին: Ծրագրի շնորհիվ ես տեսա իմ Հայրենիքը, սովորեցի հայերեն խոսել, սովորեցի իմ Հայրենիքի պատմության կարևոր դրվագները: Շնորհակալություն եմ հայտնում հայոց լեզվի ուսուցչուհուն: Շատ ուրախ եմ, որ ընդգրկվեցի այս կարևոր ծրագրում»,-գրել է ծրագրի 2-րդ փուլի մասնակից Մոսկվայից եկած 13 տարեկան Մերի Պետրոսյանը:
«Արի տուն» ծրագրի շնորհիվ ես հրաշալի ամառ անցկացրի Հայաստանում, շփվեցի տարբեր երկրներից եկած հայ երեխաների հետ: Անսահման շնորհակալ եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ մեզ այսպիսի հնարավորություն ընձեռելու համար»,- այսպես է գրել ՌԴ-ի Օբնինսկ քաղաքից 14 տարեկան Լիանա Թադևոսյանը՝ շարադրանքի վերջում իր նկարած խորհրդանշական սրտիկների պատկերով ասես ցանկանալով մեկ անգամ ևս ընդգծել Հայրենիքի ու ծրագրի հանդեպ տածած իր ջերմ վերաբերմունքն ու երախտագիտությունը:

«Спасибо, Армения, спасибо, Министерство Диаспоры»: Надиа Дуракоглу Клчер
Участники программы «Ари тун-2016», помимо посещения достопримечательностей Армении, в столичной школе им.Е.Чаренца участвуют в курсах армянского языка, в этот период по возможности приобретая знания по родному языку и литературе. По поручению преподавателя родного языка они изложили свои мнения об Армении, а также выразили благодарность за теплый прием.
«В первые дни очень волновалась, потому что была вдали от семьи, но после экскурсий по Армении настроение улучшилось и очень рада, что нахожусь здесь. Влюбилась в деревья и блюда моей страны. Сегодня последний день, поэтому очень грустно. Чтобы сделать Армению такой красивой, армяне приложили много сил, и передадут ее следующим поколениям. Большое спасибо Армении, ее жителям, Министерству Диаспоры», – написала участник второго этапа Айсима Лариса Крчер из Турции.
«Здравствуй, Армения. Как красива панорама Арарата.
– Что, ты не видел Арарат с этой стороны?
– Нет, не видел, он очень далеко от меня.
– Посмотри, не так уж далеко, видишь?..
– Да… Красивый, днями могу смотреть и не наслаждаться. Теперь понял, почему все здесь носит название Арарат…»
Такой маленькой беседой выразила свои чувства к Армении руководитель приехавшей из Турции группы детей, 24-летняя Надиа Дуракоглу.
«Спасибо Министерству Диаспоры РА за эту замечательную программу: она дала нам возможность познать культуру нашей Родины, ближе познакомиться с традициями и историко-культурными ценностями. Большое спасибо госпоже Шогик, которая за короткое время обучила нас армянскому алфавиту, песням, танцам. Все это стало для нас очень интересными новинками», – выразил свое восхищение приехавший из Москвы 15-летний Артур Манукян.
«Очень благодарна всем организаторам программы «Ари тун». Благодаря программе я увидела свою Родину, научилась говорить на армянском, узнала важные эпизоды истории моей Родины. Выражаю благодарность и учительнице армянского языка. Очень рада, что приняла участие в этой важной программе», – написала участница 2 этапа программы 13-летняя Мери Петросян из Москвы.
«Благодаря программе «Ари тун» я провела в Армении прекрасное лето, пообщалась с армянскими детьми из разных стран. Безгранично благодарна Министерству Диаспоры РА за то, что предоставило нам такую возможность», – так написала 14-летняя Лиана Тадевосян из города Обнинск РФ, нарисованными в конце своего сочинения символическими сердечками будто желая еще раз подчеркнуть свое теплое отношение и признательность к Родине и программе.