Տեղի ունեցավ լավագույն գիտագեղարվեստական աշխատանքների համահայկական մրցանակաբաշխության արդյունքների ամփոփման արարողությունը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/10/mrcanakabashxutyun-1.jpg)
Հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանի, Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահ Արա Աբրահամյանի նախագահությամբ Հայաստանի գրողների միության դահլիճում տեղի ունեցավ լավագույն գիտական և ստեղծագործական աշխատանքների համահայկական մրցանակաբաշխության արդյունքների ամփոփման արարողությունը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը: Նա մասնավորապես նշեց, որ մրցանակաբաշխությունը կազմակերպվում է արդեն տասը տարի և տարեցտարի ավելի է հզորանում ու ընդլայնում ծրագրի աշխարհագրությունը: «Պետք է շարունակենք, որովհետև կա հետաքրքրություն, ակտիվ մասնակցություն: Ավելացնելու ենք նոր ուղղություններ և անվանակարգեր: Ողջունում եմ ներկաներին, հաղթողներին», – ասաց նա:
Այնուհետև սկսվեց դափնեկիրների պարգևատրումը: Դիպլոմները հանձնվեցին Արա Աբրահամյանի, Ռադիկ Մարտիրոսյանի, Հրանուշ Հակոբյանի կողմից:
Ըստ անվանակարգերի գիտության բնագավառում համահայկական մրցանակաբաշխության հաղթողներին ներկայացրեց ՀՀ Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի ակադեմիկոս-քարտուղար Հրանտ Մաթևոսյանը:
«Մեր հավատամքը՝ պետականություն, միասնականություն և ազգային ինքնություն» նշանաբանով լրագրողական լավագույն հրապարակումների մրցանակաբաշխության հաղթողներին ներկայացրեց Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Աստղիկ Գևորգյանը:
Կերպարվեստի բնագավառում անցկացված մրցանակաբաշխության հաղթողներին ներկայացրեց Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը:
«Մեր սահմանը» թեմայով կինոնախագծի՝ վավերագրական ֆիլմի սցենարների և ռեժիսորական մշակումների մրցույթում հաղթողներին ներկայացրեց Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ Ռուբեն Գևորգյանցը:
Համահայկական գրական մրցանակաբաշխության բնագավառում հաղթողներին ներկայացրեց ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, մրցութային հանձնաժողովի նախագահ Աէլիտա Դոլուխանյանը:
Եվ վերջում ՀՀ սփյուռքի նախարարության 5 ամյա հոբելյանի կապակցությամբ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը «Մայրենիի դեսպան» մեդալով պարգևատրեց Հայաստանի և Սփյուռքի մշակույթի գործիչներին ու մտավորականներին, շնորհակալագրեր հանձնեց Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության զարգացմանը, հայապահպանությանը նպաստելու և ազգանպաստ գործունեության համար:

Состоялась церемония подведения итогов общеармянского конкурса лучших художественных работ
Под председательством министра Диаспоры РА Грануш Акопян, президента НАН РА Радика Мартиросяна, президента Союза армян России и Всемирного армянского конгресса Ара Абрамяна 10 октября в зале Союза писателей Армении состоялась церемония подведения итогов общеармянского конкурса лучших научных и художественных работ.
С приветственной речью выступил президент Союза армян России Ара Абрамян. Он, в частности, отметил, что конкурс организуется уже 10 лет, и год от года становится мощнее, расширяется география программы. «Мы должны продолжать, поскольку есть интерес, активное участие. Добавим новые направления и номинации. Приветствую присутствующих, победителей», – сказал он.
Затем началось награждение лауреатов. Дипломы вручили Ара Абрамян, Радик Мартиросян и Грануш Акопян.
Победителей общеармянского конкурса в области науки по номинациям представил академик-секретарь Национальной Академии наук РА Грант Матевосян.
Победителей конкурса на лучшие журналистские публикации под девизом «Наша вера – государственность, единство и национальная идентичность» представила председатель Союза журналистов Армении Астхик Геворгян.
Победителей конкурса, проведенного в области изобразительного искусства, представил председатель Союза художников Армении Карен Агамян.
Победителей конкурса сценариев документальных фильмов и режиссерских разработок кинопроекта «Наша граница» представил председатель Союза кинематографистов Армении Рубен Геворгянц.
Победителей общеармянского литературного конкурса представила член-корреспондент НАН РА, председатель конкурсной комиссии Аэлита Долуханян.
�? в заключение в связи с 5-й годовщиной Министерства Диаспоры РА министр Диаспоры РА Грануш Акопян наградила медалью «Посол родного языка» деятелей культуры и представителей интеллигенции Армении и Диаспоры, вручила Благодарственные Грамоты за содействие развитию взаимодействия Родина-Диаспора, сохранению армянства и деятельность на благо нации.