Տեղի ունեցավ լավագույն գիտագեղարվեստական աշխատանքների համահայկական մրցանակաբաշխության արդյունքների ամփոփման արարողությունը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/10/mrcanakabashxutyun-1.jpg)
Հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանի, Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահ Արա Աբրահամյանի նախագահությամբ Հայաստանի գրողների միության դահլիճում տեղի ունեցավ լավագույն գիտական և ստեղծագործական աշխատանքների համահայկական մրցանակաբաշխության արդյունքների ամփոփման արարողությունը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը: Նա մասնավորապես նշեց, որ մրցանակաբաշխությունը կազմակերպվում է արդեն տասը տարի և տարեցտարի ավելի է հզորանում ու ընդլայնում ծրագրի աշխարհագրությունը: «Պետք է շարունակենք, որովհետև կա հետաքրքրություն, ակտիվ մասնակցություն: Ավելացնելու ենք նոր ուղղություններ և անվանակարգեր: Ողջունում եմ ներկաներին, հաղթողներին», – ասաց նա:
Այնուհետև սկսվեց դափնեկիրների պարգևատրումը: Դիպլոմները հանձնվեցին Արա Աբրահամյանի, Ռադիկ Մարտիրոսյանի, Հրանուշ Հակոբյանի կողմից:
Ըստ անվանակարգերի գիտության բնագավառում համահայկական մրցանակաբաշխության հաղթողներին ներկայացրեց ՀՀ Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի ակադեմիկոս-քարտուղար Հրանտ Մաթևոսյանը:
«Մեր հավատամքը՝ պետականություն, միասնականություն և ազգային ինքնություն» նշանաբանով լրագրողական լավագույն հրապարակումների մրցանակաբաշխության հաղթողներին ներկայացրեց Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Աստղիկ Գևորգյանը:
Կերպարվեստի բնագավառում անցկացված մրցանակաբաշխության հաղթողներին ներկայացրեց Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը:
«Մեր սահմանը» թեմայով կինոնախագծի՝ վավերագրական ֆիլմի սցենարների և ռեժիսորական մշակումների մրցույթում հաղթողներին ներկայացրեց Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ Ռուբեն Գևորգյանցը:
Համահայկական գրական մրցանակաբաշխության բնագավառում հաղթողներին ներկայացրեց ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, մրցութային հանձնաժողովի նախագահ Աէլիտա Դոլուխանյանը:
Եվ վերջում ՀՀ սփյուռքի նախարարության 5 ամյա հոբելյանի կապակցությամբ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը «Մայրենիի դեսպան» մեդալով պարգևատրեց Հայաստանի և Սփյուռքի մշակույթի գործիչներին ու մտավորականներին, շնորհակալագրեր հանձնեց Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության զարգացմանը, հայապահպանությանը նպաստելու և ազգանպաստ գործունեության համար:

Ceremony summing up results of pan-Armenian awards for best scientific and artistic works
On October 10, a ceremony summing up the results of the pan-Armenian awards for best scientific and artistic works was held at the hall of the Union of Writers of Armenia under the direction of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, President of the RA National Academy of Sciences Radik Martirosyan and President of the Union of Armenians of Russia and the World Armenian Congress.
In his welcoming remarks, President of the Union of Armenians of Russia Ara Abrahamyan particularly mentioned that the awards have been held for the past decade and that the geography is expanding year after year. “We have to continue because people are interested and are actively participating. We’ll be adding new areas and categories. We commend the gathered and the winners,” Abrahamyan said.
Diplomas were presented by Ara Abrahamyan, Radik Martirosyan and Hranush Hakobyan.
The winners of the pan-Armenian awards in science were presented with awards according to the categories by academician-secretary of the RA National Academy of Sciences Hrant Matevosyan.
The winners of the awards for best articles with the slogan “Our Belief: Statehood, Unity and National Identity” were presented by President of the Union of Journalists of Armenia Astghik Gevorgyan.
President of the Union of Artists of Armenia Karen Aghamyan presented the winners of the awards for works of fine arts.
The winners of the contest for screenplays and adaptations in directing of documentaries with the topic “Our Border” were presented by President of the Union of Cinematographers of Armenia Ruben Gevorgyants.
Correspondent of the RA National Academy of Sciences, president of the contest committee Aelita Dolukhanyan presented the winners of the pan-Armenian literature awards.
In the end, in light of the 5th anniversary of the RA Ministry of Diaspora, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan presented the “Ambassador of the Native Language” Medal to intellectuals and cultural figures of Armenia and the Diaspora, as well as certificates of appreciation for contribution to and pro-national activities for the development of the Armenia-Diaspora partnership and preservation of the Armenian identity.