Հռոմի պապի հետ Մերձավոր Արևելքի խաղաղության համար «աղոթող» պատանիները. Աղոթք առ Սիրիա
Հունիսի 25-ին Հանրապետության հրապարակում Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի էկումենիկ արարողությանը կմասնակցեն Սիրիայում ծնված, սակայն Սիրիական պատերազմից հետո Հայաստան տեղափոխված՝ Սոնա Կարադանայանը, Վանա Վարդանյանը և Հակոբ Չոլաքյանը: Հալեպում, Դեր Զորում, Քեսապում ծնված պատանիներն իրենց ծննդավայրից բերված մեկ բուռ հողով մասնակիցը կդառնան ալեկոծյալ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար Հռոմի Պապի աղոթքին:
Ներկայացնում ենք սիրիահայ պատանիների մասին «Հայերն այսօրի» փոքրիկ անդրադարձը:
Սոնա Կարադանայան
13-ամյա Սոնա Կարադանայանը ծնվել է Սիրիայի Հալեպ քաղաքում: Սիրիական պատերազմը սկսվելուց հետո՝ 2012 թվականի օգոստոսին Սոնան ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Հայաստան:
Հայոց ցեղասպանությունից հետո Սիրիան դարձել է այն երկիրը, որը ապաստան է տվել Սոնայի նախնիներին ու դարձել աղջկա ծննդավայրը:
Սոնայի նախապապը Կիլիկիայի Չորք-Մարզվան գյուղից է, նախամայրը՝ Այնթապից:
Ընտանիքում առ այսօր սերնդե-սերունդ փոխանցվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Սոնայի նախամոր պատմությունը:
«Իմ նախամայրը նորածին է եղել, երբ սկսվել է Հայոց ցեղասպանությունը: Բազմանդամ ընտանիքը ստիպված է եղել թողնել Այնթապը ու փախչել Քիլիս, ծնողները նորածնին թոնրի մեջ են թաքցրել այն մտադրությամբ, որ հաջորդ օրը վերադառնան ու նրան էլ իրենց հետ տանեն: Վերադառնալ կարողացել են միայն երկու օր անց: Երբ բացում են թոնրի բերանը, տեսնում են, որ երեխան ողջ է, սակայն թոնիրը կամաց ծխում է, ինչի պատճառով այրվել էին նախամորս ոտքի մատները: Այդպես էլ՝ առանց ոտքի մատների, ապրեց նախամայրս: Ու ամեն անգամ՝ որպես Ցեղասպանությունից մնացած դառը հիշողություն, նա իր առանց մատների ոտքերն էր ցույց տալիս»,-«Հայերն այսօրին» պատմում է Սոնան ու հավելում՝ որ եթե նախամայրս այդ ժամանակ մահանար, մեր ընտանիքը դժվար թե գոյություն ունենար այսօր:
Սոնան այժմ սովորում է Երևանի Նելսոն Ստեփանյանի անվան թիվ 71 դպրոցում: Արդեն հասցրել է ինտեգրվել Հայաստանի կյանքին, նոր ընկերներ ձեռք բերել: Հանրապետության հրապարակում կայանալիք էկումենիկ արարողությանը մասնակցելու և Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին մոտիկից տեսնելու լուրը՝ շատ ուրախությամբ է ընդունել. «Շատ ուրախացա, երբ ասացին, որ ես պետք է մասնակցեմ Հանրապետության հրապարակում կայանալիք արարողությանը: Կարծում եմ՝ հպարտություն է, որ Հռոմի պապը քո հայրենիք է այցելում, իսկ դու պետք է նրան նվիրված միջոցառման մասնակիցը դառնաս: Ընկերներս երբ իմացան այդ մասին, ասացին՝ Երանի քեզ:»
Սոնան շատ բան չի հիշում Սիրիական պատերազմից, որովհետև պատերազմը սկսվելուց անմիջապես հետո՝ տեղափոխվել են Հայաստան: Բայց առ այսօր Սիրիայում են մնացել իր ընկերները, որոնց հետ մշտական կապի մեջ է. «Ես ուզում եմ, որ Սիրիայում խաղաղություն հաստատվի և իմ ծննդավայրը նորից իր հին կյանքին վերադառնա: Ես խաղաղություն եմ ուզում նաև իմ հայրենիքի՝ Հայաստանի համար: Չեմ ուզում, որ պատերազմ լինի իմ հայրենիքում: Կարծում եմ՝ ոչ մի մարդ չի ցանկանա, որ կորցնի իր հայրենիքը: Թեև շատ կցանկանայի, որ մի օր մենք կարողանայինք վերադարձնել նաև Արևմտյան Հայաստանը, մեր Արարատ սարը»:
Հակոբ Չոլաքյան
Հակոբ Չոլաքյանը բնիկ քեսապցի է, 13 տարեկան է: Ծնվել է Գարատուրան գյուղում, որտեղ դարեր ի վեր ապրել են իր հայրական և մայրական տոհմերը՝ Չոլաքյանները և Սաղտճյանները:
Հակոբը հատուկ հետաքրքրություն ունի իր հայրենի Քեսապի շրջանի հայոց պատմության, բարբառի և նիստուկացի նկատմամբ: Կրթությունը ստացել է Հալեպի և Քեսապի ազգային վարժարաններում: Հայրը Հալեպում հայերենի ուսուցիչ է եղել: 2012-ին նրանք վերջնականապես որոշել են հաստատվել Քեսապում: «2014 թվականի մարտ 21-ին, երբ Թուրքիայի կողմից պատերազմական խոշոր գործողություններ սկսվեցին Քեսապի շրջաններում, մեր ընտանիքն ամբողջ ժողովրդի հետ ստիպված թողեց տունն ու տեղը և պատսպարվեց Լաթաքիայի հայոց եկեղեցու բակում, որտեղ երկու շաբաթ մնալուց հետո՝ գնացինք Լիբանան, ապա վերջնականապես հաստատվեցինք Հայաստանում»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց Հակոբը և հավելեց, որ հաճախ էր ծնողների ցանկություն հայտնում, որ իրեն Հայաստան բերեն:
Հայաստանը Հակոբի համար երբեք օտար երկիր չի եղել: Այն իր հայրենիքն է: Նա բավականին շատ տեղեկություններ գիտի Հայաստանի բնության, Երևանի, ճարտարապետական կոթողների և Արցախյան պատերազմի մասին: Մինչ Հայաստան գալն էլ արևելահայերեն արդեն կարդում էր և հասկանում: Իսկ Երևանի Պուշկինի անվան դպրոցի ուսուցիչները, դասընկերները, որտեղ սովորում է Հակոբը, օտարական չեն համարել իրեն, ցանկացած հարցում օգնել են`ընտելանալու նոր միջավայրին:
Հակառակ այս ամենին՝ Հակոբը խորը կարոտ է զգում Միջերկրական ծովի ափին գտնվող հայրենի Գարատուրան գյուղի հանդեպ: Կարոտը ամոքելու պատճառով էլ Երևանում հաճախում է «Վարք Հարանց» պարախումբ, որտեղ Քեսապի ժողովրդական երգեր, պարերգեր և պարեր են սովորեցնում:
Հունիսի 25-ին Հակոբ Չոլաքյանը սփյուռքահայ երիտասարդների հետ Հանրապետության հրապարակում մասնակցելու է Էկումենիկ արարողությանը և Խաղաղության աղոթքին:
Մաղթում է, որ Հռոմի Պապի այցելությունը օրհնաբեր լինի Հայաստանի և Արցախի և Սիրիայի համար և ասում. «Հնարավորություն ունենալու դեպքում Հռոմի Պապին խնդրելու է աղոթել, որպեսզի Սիրիայում խաղաղություն հաստատվի»,- «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց Հակոբը:
Վանա Վարդանյան
Գեղեցկուհի Վանայի ընտանիքը Սիրիայի Դեր Զոր քաղաքից է, մի վայր, որ դարձավ Ցեղասպանությունից մազապուրծ հայորդիների հանգրվանը: Վանայի նախպապը այդ հայորդիներից մեկն էր: Նրան հաջողվել է ողջ մնալ` 7 անգամ փրկվելով ջարդերի սարսափից: Վերջին` 7-րդ անգամը ճակատագրական էր, քանի որ այս անգամ նա ստիպված էր մեռած ձևանալ` իրական մահից խուսափելու համար:
Դեր Զորում Վարդանյանների ընտանիքը նոր բույն է հյուսում` վերընձյուղվելով ու դառնալով մի մեծ գերդաստան: Այդ գերդաստանի ամենաերիտասարդ շառավիղներից մեկի` Վանայի ընտանիքն այսօր ապրում է Հայաստանում: Հայաստան են տեղափոխվել մի քանի տարի առաջ, երբ Սիրիայում մոլեգնեց պատերազմը: Պատերազմի սկզբում ընտանիքը ապաստան գտավ Հալեպում, որն այն ժամանակ ավելի ապահով էր, քան Դեր Զորը, իսկ երբ Հալեպում էլ սկսեցին ռումբեր որոտալ, տեղափոխվեցին Հայաստան` այստեղ կառուցելու ընտանիքի ապագան:
15-ամյա Վանան այսօր հաճախում է «Քվանտ» վարժարան, ունի բազմաթիվ ընկերներ ու երազանքներ: Դրանցից մեկն ի կատար է ածվում այսօր` Հռոմի պապի մատուցած էկումենիկ արարողությանը` իր անմիջական մասնակցությամբ: Իսկ ամենամեծ երազանքն է, որ իր ծննդավայրը՝ Դեր-Զորը, որ յուրահատուկ խորհուրդ ունի հայ ժողովրդի համար, վերգտնի իր խաղաղությունը…

The youth to be “praying” for peace in the Near East along with the Pope (Prayer for Syria)
On June 25, Syrian-Armenians Sona Karadanaian, Vana Vartanian and Hagop Cholakian, who were born in Syria and moved to Armenia due to the Syrian war, will participate in the Ecumenical Ceremony of Pope Francis at Republic Square. They will join the Pope and pray for the establishment of peace in the region with handfuls of soil brought from their native cities of Aleppo, Deir ez-Zor and Kessab.
We present Hayern Aysor’s short coverage of the Syrian-Armenian youth.
Sona Karadanaian
Sona Karadanaian, 13, was born in Aleppo, Syria. After the war broke out in Syria, she and her family moved to Armenia in August 2012.
In the wake of the Armenian Genocide, Syria became the country that provided shelter to Sona’s forefathers and became her birthplace.
Sona’s forefather was from the Chork-Marzvan village of Cilicia, and her mother was from Aintab.
Sona’s foremother survived the Armenian Genocide, and the family has transmitted her story from one generation to the next.
“My foremother was a newborn when the Armenian Genocide began. The multi-member family was forced to leave Aintab and escape to Kilis. The newborn’s parents hid their child in an oven, thinking they would return the next day and take her with them. Only two days later were they able to return. When they opened the lid of the oven, they saw that their child was alive, but my foremother’s toes had been burnt because of the smoke that was slowly coming out of the oven. My foremother lived without her toes. Every time she remembered the bitter days of the Armenian Genocide, she would show her toes,” Sona told Hayern Aysor, adding that if her foremother had died, her family wouldn’t have existed.
Sona is currently attending Nelson Stepanyan School N 71 of Yerevan. She has already been integrated into life in Armenia and has made new friends. She was very happy when she found out that she would be able to participate in the Ecumenical Ceremony at Republic Square and see Pope Francis up close. “I was very happy when I was told that I would be able to participate in the ceremony at Republic Square. I think it is a pride for any nation to receive the Pope, and you have to participate in an event devoted to him. When my friends found out about this, they said they would also like to participate.”
Sona doesn’t remember a lot of the Syrian war because she moved to Armenia right after the war broke out. However, her friends are still in Syria, and she is always in touch with them. “I want to see peace in Syria and the old Aleppo. I also want peace in my homeland, Armenia. I don’t want a war in my homeland. I don’t think anyone wants to lose his homeland, though I would really like for us Armenians to be able to regain Western Armenia, our Mount Ararat.”
Hagop Cholakian
Hagop Cholakian was born in Kessab. He is 13 years old. He was born in the Garaturan village where his father’s and mother’s families (the Cholakians and Saghdjians) had lived for centuries.
Hagop is especially interested in the history, dialect and lifestyles of the Armenians of his native Kessab. He received his primary education at the Armenian schools in Aleppo and Kessab. His father was an Armenian language teacher in Aleppo. In 2012, the family finally decided to settle in Kessab. “On March 21, 2014, Turkey launched large-scale military attacks against Kessab. Like all the Armenians of Kessab, we were also compelled to leave our home and take shelter in the yard of the Armenian church of Latakia. We stayed there for two weeks, left for Lebanon and finally settled in Armenia,” Hagop said in an interview with Hayern Aysor, adding that he had been telling his parents that he wanted to go to Armenia.
Armenia had never been a foreign country for Hagop. It is his homeland. He knows quite a lot about the nature of Armenia, the architectural monuments of Yerevan and the Artsakh war. Before coming to Armenia, he could already read in Eastern Armenian and understand it. The teachers and students of the Pushkin School of Yerevan didn’t look at him as a stranger and helped him adapt to the new environment.
Despite all this, Hagop really misses the Garaturan village located at the coast of the Mediterranean Sea. In order for the longing to heal, he learns the folk songs and dances of Kessab as a member of the Vark Harants Dance Group in Yerevan.
On June 25, Hagop Cholakian will join other young Diaspora Armenians in the Ecumenical Ceremony and Prayer for Peace at Republic Square.
He wishes that the visit of the Pope will bring blessings to Armenia, Artsakh and Syria. “If possible, I will ask the Pope to pray for peace to be established in Syria,” Hagop said in an interview with Hayern Aysor.
Vana Vartanian
The family of the beautiful Vana is from the Syrian city of Deir ez-Zor, a place that became a landmark for the Armenians having escaped the Armenian Genocide. Vana’s forefather was one of the Armenians who escaped the genocide. He managed to stay alive after escaping the massacres seven times. The last, seventh time was fatal since this time he was forced to pretend he was dead in order to avoid death.
In Deir ez-Zor, the Vartanians started a new life, got back on their feet and became one large family. Today, the family of Vana, one of the youngest descendants of the large family, is living in Armenia. The family moved to Armenia a couple of years ago when the war broke out in Syria. When the war had just broken out, the family took shelter in Aleppo, which was safer at the time than Deir ez-Zor, but when Aleppo was bombarded, they moved to Armenia to shape the future of their family.
Vana, 15, is currently attending the Kvant School and has many friends and dreams. One of her dreams is coming true today since she will participate in the Ecumenical Ceremony with the Pope. Her greatest dream is to see peace reestablished in Deir ez-Zor, which is a unique symbol for the Armenian people.