Հռոմի պապի հետ Մերձավոր Արևելքի խաղաղության համար «աղոթող» պատանիները. Աղոթք առ Սիրիա
Հունիսի 25-ին Հանրապետության հրապարակում Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի էկումենիկ արարողությանը կմասնակցեն Սիրիայում ծնված, սակայն Սիրիական պատերազմից հետո Հայաստան տեղափոխված՝ Սոնա Կարադանայանը, Վանա Վարդանյանը և Հակոբ Չոլաքյանը: Հալեպում, Դեր Զորում, Քեսապում ծնված պատանիներն իրենց ծննդավայրից բերված մեկ բուռ հողով մասնակիցը կդառնան ալեկոծյալ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար Հռոմի Պապի աղոթքին:
Ներկայացնում ենք սիրիահայ պատանիների մասին «Հայերն այսօրի» փոքրիկ անդրադարձը:
Սոնա Կարադանայան
13-ամյա Սոնա Կարադանայանը ծնվել է Սիրիայի Հալեպ քաղաքում: Սիրիական պատերազմը սկսվելուց հետո՝ 2012 թվականի օգոստոսին Սոնան ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Հայաստան:
Հայոց ցեղասպանությունից հետո Սիրիան դարձել է այն երկիրը, որը ապաստան է տվել Սոնայի նախնիներին ու դարձել աղջկա ծննդավայրը:
Սոնայի նախապապը Կիլիկիայի Չորք-Մարզվան գյուղից է, նախամայրը՝ Այնթապից:
Ընտանիքում առ այսօր սերնդե-սերունդ փոխանցվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Սոնայի նախամոր պատմությունը:
«Իմ նախամայրը նորածին է եղել, երբ սկսվել է Հայոց ցեղասպանությունը: Բազմանդամ ընտանիքը ստիպված է եղել թողնել Այնթապը ու փախչել Քիլիս, ծնողները նորածնին թոնրի մեջ են թաքցրել այն մտադրությամբ, որ հաջորդ օրը վերադառնան ու նրան էլ իրենց հետ տանեն: Վերադառնալ կարողացել են միայն երկու օր անց: Երբ բացում են թոնրի բերանը, տեսնում են, որ երեխան ողջ է, սակայն թոնիրը կամաց ծխում է, ինչի պատճառով այրվել էին նախամորս ոտքի մատները: Այդպես էլ՝ առանց ոտքի մատների, ապրեց նախամայրս: Ու ամեն անգամ՝ որպես Ցեղասպանությունից մնացած դառը հիշողություն, նա իր առանց մատների ոտքերն էր ցույց տալիս»,-«Հայերն այսօրին» պատմում է Սոնան ու հավելում՝ որ եթե նախամայրս այդ ժամանակ մահանար, մեր ընտանիքը դժվար թե գոյություն ունենար այսօր:
Սոնան այժմ սովորում է Երևանի Նելսոն Ստեփանյանի անվան թիվ 71 դպրոցում: Արդեն հասցրել է ինտեգրվել Հայաստանի կյանքին, նոր ընկերներ ձեռք բերել: Հանրապետության հրապարակում կայանալիք էկումենիկ արարողությանը մասնակցելու և Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին մոտիկից տեսնելու լուրը՝ շատ ուրախությամբ է ընդունել. «Շատ ուրախացա, երբ ասացին, որ ես պետք է մասնակցեմ Հանրապետության հրապարակում կայանալիք արարողությանը: Կարծում եմ՝ հպարտություն է, որ Հռոմի պապը քո հայրենիք է այցելում, իսկ դու պետք է նրան նվիրված միջոցառման մասնակիցը դառնաս: Ընկերներս երբ իմացան այդ մասին, ասացին՝ Երանի քեզ:»
Սոնան շատ բան չի հիշում Սիրիական պատերազմից, որովհետև պատերազմը սկսվելուց անմիջապես հետո՝ տեղափոխվել են Հայաստան: Բայց առ այսօր Սիրիայում են մնացել իր ընկերները, որոնց հետ մշտական կապի մեջ է. «Ես ուզում եմ, որ Սիրիայում խաղաղություն հաստատվի և իմ ծննդավայրը նորից իր հին կյանքին վերադառնա: Ես խաղաղություն եմ ուզում նաև իմ հայրենիքի՝ Հայաստանի համար: Չեմ ուզում, որ պատերազմ լինի իմ հայրենիքում: Կարծում եմ՝ ոչ մի մարդ չի ցանկանա, որ կորցնի իր հայրենիքը: Թեև շատ կցանկանայի, որ մի օր մենք կարողանայինք վերադարձնել նաև Արևմտյան Հայաստանը, մեր Արարատ սարը»:
Հակոբ Չոլաքյան
Հակոբ Չոլաքյանը բնիկ քեսապցի է, 13 տարեկան է: Ծնվել է Գարատուրան գյուղում, որտեղ դարեր ի վեր ապրել են իր հայրական և մայրական տոհմերը՝ Չոլաքյանները և Սաղտճյանները:
Հակոբը հատուկ հետաքրքրություն ունի իր հայրենի Քեսապի շրջանի հայոց պատմության, բարբառի և նիստուկացի նկատմամբ: Կրթությունը ստացել է Հալեպի և Քեսապի ազգային վարժարաններում: Հայրը Հալեպում հայերենի ուսուցիչ է եղել: 2012-ին նրանք վերջնականապես որոշել են հաստատվել Քեսապում: «2014 թվականի մարտ 21-ին, երբ Թուրքիայի կողմից պատերազմական խոշոր գործողություններ սկսվեցին Քեսապի շրջաններում, մեր ընտանիքն ամբողջ ժողովրդի հետ ստիպված թողեց տունն ու տեղը և պատսպարվեց Լաթաքիայի հայոց եկեղեցու բակում, որտեղ երկու շաբաթ մնալուց հետո՝ գնացինք Լիբանան, ապա վերջնականապես հաստատվեցինք Հայաստանում»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց Հակոբը և հավելեց, որ հաճախ էր ծնողների ցանկություն հայտնում, որ իրեն Հայաստան բերեն:
Հայաստանը Հակոբի համար երբեք օտար երկիր չի եղել: Այն իր հայրենիքն է: Նա բավականին շատ տեղեկություններ գիտի Հայաստանի բնության, Երևանի, ճարտարապետական կոթողների և Արցախյան պատերազմի մասին: Մինչ Հայաստան գալն էլ արևելահայերեն արդեն կարդում էր և հասկանում: Իսկ Երևանի Պուշկինի անվան դպրոցի ուսուցիչները, դասընկերները, որտեղ սովորում է Հակոբը, օտարական չեն համարել իրեն, ցանկացած հարցում օգնել են`ընտելանալու նոր միջավայրին:
Հակառակ այս ամենին՝ Հակոբը խորը կարոտ է զգում Միջերկրական ծովի ափին գտնվող հայրենի Գարատուրան գյուղի հանդեպ: Կարոտը ամոքելու պատճառով էլ Երևանում հաճախում է «Վարք Հարանց» պարախումբ, որտեղ Քեսապի ժողովրդական երգեր, պարերգեր և պարեր են սովորեցնում:
Հունիսի 25-ին Հակոբ Չոլաքյանը սփյուռքահայ երիտասարդների հետ Հանրապետության հրապարակում մասնակցելու է Էկումենիկ արարողությանը և Խաղաղության աղոթքին:
Մաղթում է, որ Հռոմի Պապի այցելությունը օրհնաբեր լինի Հայաստանի և Արցախի և Սիրիայի համար և ասում. «Հնարավորություն ունենալու դեպքում Հռոմի Պապին խնդրելու է աղոթել, որպեսզի Սիրիայում խաղաղություն հաստատվի»,- «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց Հակոբը:
Վանա Վարդանյան
Գեղեցկուհի Վանայի ընտանիքը Սիրիայի Դեր Զոր քաղաքից է, մի վայր, որ դարձավ Ցեղասպանությունից մազապուրծ հայորդիների հանգրվանը: Վանայի նախպապը այդ հայորդիներից մեկն էր: Նրան հաջողվել է ողջ մնալ` 7 անգամ փրկվելով ջարդերի սարսափից: Վերջին` 7-րդ անգամը ճակատագրական էր, քանի որ այս անգամ նա ստիպված էր մեռած ձևանալ` իրական մահից խուսափելու համար:
Դեր Զորում Վարդանյանների ընտանիքը նոր բույն է հյուսում` վերընձյուղվելով ու դառնալով մի մեծ գերդաստան: Այդ գերդաստանի ամենաերիտասարդ շառավիղներից մեկի` Վանայի ընտանիքն այսօր ապրում է Հայաստանում: Հայաստան են տեղափոխվել մի քանի տարի առաջ, երբ Սիրիայում մոլեգնեց պատերազմը: Պատերազմի սկզբում ընտանիքը ապաստան գտավ Հալեպում, որն այն ժամանակ ավելի ապահով էր, քան Դեր Զորը, իսկ երբ Հալեպում էլ սկսեցին ռումբեր որոտալ, տեղափոխվեցին Հայաստան` այստեղ կառուցելու ընտանիքի ապագան:
15-ամյա Վանան այսօր հաճախում է «Քվանտ» վարժարան, ունի բազմաթիվ ընկերներ ու երազանքներ: Դրանցից մեկն ի կատար է ածվում այսօր` Հռոմի պապի մատուցած էկումենիկ արարողությանը` իր անմիջական մասնակցությամբ: Իսկ ամենամեծ երազանքն է, որ իր ծննդավայրը՝ Դեր-Զորը, որ յուրահատուկ խորհուրդ ունի հայ ժողովրդի համար, վերգտնի իր խաղաղությունը…

Юноши и девушки, молящийся за мир на Ближнем Востоке вместе с Папой Римским: Молитва за Сирию
В экуменической церемонии Папы Римского Франциска на площади Республики 25 июня примут участие и родившиеся в Сирии, но вследствие Сирийской войны переехавшие в Армению Сона Караданаян, Вана Варданян и Акоп Чолакян. Родившиеся в Алеппо, Дейр Зоре и Кесабе, горстью привезенной с малой родины земли они примут участие в молитве Папы Римского за утверждение мира в регионе.
Представляем маленький очерк «Армяне сегодня» о молодых сирийских армянах.
Сона КАРАДАНАЯН
13-летняя Сона родилась в сирийском городе Алеппо. После начала Сирийской войны, в августе 2012 года Сона с семьей переехала в Армению.
После Геноцида армян Сирия стала страной, предоставившей убежище предкам Соны и стала родиной девочки. Прадедушка Соны был из села Чорк Марзван Киликии, прабабушка – из Айнтапа.
В семье до сих пор из поколения в поколение передается история прабабушки Соны.
«Моя прабабушка была новорожденной, когда начался Геноцид армян. Многочисленная семья вынуждена была оставить Айнтан и бежать в Килис, родители спрятали новорожденную в тонире, намереваясь вернуться на следующий день и забрать ее. Вернуться смогли только спустя два дня. Открыв крышку тонира, увидели, что ребенок жив, но тонир едва теплится, из-за чего были обожжены пальцы ног прабабушки. Так прожила она без пальцев ног. �? каждый раз, как горькую память о Геноциде, она показывала свои ноги», – рассказала Сона, добавив, что если бы прабабушка тогда погибла, их семья  сегодня едва ли существовала бы.
Сона ныне учится в Ереванской школе №71 им.Нельсона Степаняна. Уже успела интегрироваться в жизнь Армении, приобрести новых друзей. Весть о возможности участвовать в экуменической церемонии на площади Республики и вблизи увидеть Папу Римского она восприняла с большой радостью: «Очень обрадовалась, когда сказали, что я должна участвовать в церемонии. Думаю, это гордость, когда Папа Римский посещает твою Родину, а ты  должна участвовать в посвященном ему мероприятии. Когда друзья узнали об этом – позавидовали».
Сона мало что помнит о Сирийской войне, потому что сразу после начала войны они переехали в Армению. Но до сего дня в Сирии остались ее друзья, с которыми она поддерживает связь постоянно: «Я хочу, чтобы в Сирии воцарился мир, и моя родина вернулась к своей прежней жизни. Хочу мира и  моей родине Армении. Не хочу, чтобы была война на моей родине. Думаю, ни один человек не захочет терять родину. Хотя и очень бы хотела, чтобы однажды мы могли вернуть и Западную Армению, нашу гору Арарат».
Акоп Чолакян коренной кесабец, ему 13 лет. Родился в селе Гаратуран, где испокон веков жили его предки по отцу и матери – Чолакяны и Сахтчяны.
Акоп питает особый интерес к истории, говору и обычаям родного Кесабского района. Образование получил в Национальных гимназиях Алеппо и Кесаба. Отец был в Алеппо учителем армянского языка. В 2012-м они окончательно решили обосноваться в Кесабе. «21 марта 2014 года, когда со стороны Турции начались крупные военные действия в районах Кесаба, наша семья, вместе со всем народом, оставила дом и приютилась во дворе армянской церкви Латакии, откуда спустя две недели отправились в Ливан, затем окончательно обосновались в Армении», – в беседе с «Армяне сегодня» сказал Акоп, добавив, что часто просил родителей привезти его в Армению.
Армения для Акопа никогда не была чужой страной. Это его Родина. Он довольно много знает о природе Армении, архитектуре Еревана и Арцахской войне. До приезда в Армению читал и понимал на восточноармянском. А педагоги, одноклассники в Ереванской школе им.Пушкина, где учится Акоп, не считают его чужаком, помогают в любом вопросе, освоиться в новой среде.
Вопреки всему этому, Акоп чувствует глубокую ностальгию по родному селу Гаратуран на берегу Средиземного моря. �?менно чтобы утолить тоску посещает в Ереване танцевальную группу «Варк Харанц», где обучают кесабским народным песням и танцам.
25 июня Акоп Чолакян, вместе с другими молодыми армянами Диаспоры на площади Республики примет участие в экуменической церемонии и Молитве о Мире.  Желает, чтобы визит Папы Римского принес благословение Армении, Арцаху и Сирии, и говорит: «При возможности, попрошу Папу Римского помолиться о том, чтобы в Сирии воцарился мир», – сказал Акоп в беседе с «Армяне сегодня».
Вана ВАРДАНЯН
Семья красавицы Ваны – из сирийского города Дейр Зор, ставшего приютом для армян, едва спасшихся от Геноцида. Прадедушка Ваны был одним из них. Ему удалось уцелеть, семь раз спасаясь от ужасов истребления.   Последний, седьмой раз оказался судьбоносным, поскольку вынужден был прикинуться мертвым, чтобы избежать настоящей смерти.
В Дейр Зоре семья Варданянов свила новое гнездо, став большим кланом. Одна из самых молодых ветвей этого  клана, семья Ваны, сегодня живет в Армении, куда переехали несколько лет назад, когда в Сирии началась война. В начале войны семья нашла убежище в Алеппо, в то время бывшем более безопасным, чем Дейр Зор, а когда и в Алеппо начали рваться бомбы – переехали в Армению, чтобы здесь строить будущее семьи.
15-летняя Вана сегодня учится в гимназии «Квант», имеет множество друзей и мечтаний. Одно из них реализуется сегодня – участием в экуменической церемонии Папы Римского. Самая же большая мечта, чтобы ее малая родина, Дейр Зор, имеющая особую символику для армянского народа, вновь обрела мир и покой…