«Ճգնաժամի հինգ տարին. նոր կյանքի մաքառման հինգ տարին» խորագրով միջոցառում` նվիրված փախստականների համաշխարհային օրվան
Հունիսի 18-ին Մարիոթ հյուրանոցի Արարատ սրահում տեղի ունեցավ Փախստականների համաշխարհային օրվան նվիրված՝ «Ճգնաժամի հինգ տարին. նոր կյանքի մաքառման հինգ տարին» խորագրով՝ ՄԱԿ ՓԳՀ-ի և Օքսֆամ կազմակերպության համատեղ միջոցառումը, որն անցկացվեց ՄԱԿ ՓԳՀ-ի՝ «Մենք կանգնած ենք փախստականների կողքին» և Օքսֆամի «Սիրիայի կողքին» քարոզարշավների շրջանակներում:
Բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՄԱԿ ՓԳՀ գրասենյակի հայաստանյան մասնաճյուղի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիրվիրթը և Օքսֆամ մասնաճյուղի տնօրեն Մարգարիտա Հակոբյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց. «Սիրելի՛ սիրիահայեր, ուրախ եմ այսօր ողջունել ձեզ ձեր Հայրենիքում: Ամենախելացի որոշումը, որ կայացրիք սիրիական պատերազմի առաջին օրերին, ձեր Հայրենիք վերադառնալն էր: Շնորհակալություն: Ուրախ եմ, որ այստեղ կարողանում եք աշխատել, ստեղծագործել, նվիրվել և ձեր ներդրումն ունենալ Հայաստանի զարգացման գործում: Ուզում եմ հավատալ, որ դժվարությունները ետևում են մնացել: Մենք բոլորս՝ պետությունը, Սփյուռքի նախարարությունը, ՄԱԿ-ի գրասենյակը, միջազգային կազմակերպությունները, պետք է անենք ամեն ինչ, որ կարողանաք աշխատել, հզորանալ, հզորացնել մեր Հայրենիքը: Այսօր նշում ենք Փախստականի օրը, որը և՛ ձերն է, և՛ ձերը չէ. դուք փախստական չեք, դուք ձեր Հայրենիքում եք»:
Օքսֆամ մասնաճյուղի տնօրեն Մարգարիտա Հակոբյանը նշեց, որ աշխարհում փախստականների թիվը մեծանում է, և դա անհանգստացնող մարտահրավեր է բոլորի համար: Դիմելով սիրիահայերին՝ նա հավելեց. «Դուք փախստական չեք, դուք մեր հայրենակիցներն եք, և ձեր մշակույթը բերել եք մեր երկրի զարգացման գործին: Սփյուռքի նախարարության հետ համատեղ ծրագրեր ենք իրականացնում, որոնք կնպաստեն Հայաստանում ձեր կայացման և ինտեգրման գործընթացին: Դուք կարողանում եք ինքնաբավ լինել»:
ՄԱԿ ՓԳՀ գրասենյակի հայաստանյան մասնաճյուղի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիրվիրթը շեշտեց. «Մեծարգո՛ պարոն դեսպան, տիկի՛ն նախարար, հարգարժա՛ն հյուրեր, այսօր նշում ենք մի օր, որ նվիրված է այն մարդկանց, ովքեր ստիպված են եղել տեղահանվել և ապահով հանգրվան գտնել: Երբ ասում ենք ճգնաժամի 5 տարի, ասում ենք 5 տարի ոչնչացում, տառապանք և մահ: Ցավոք, Սիրիայի պատերազմը եզակի չէ, աշխարհում կան երկրներ, որ կործանման եզրին են: Շատ փխրուն բան է խաղաղություն ասվածը: Սիրիայի պատերազմի 5 տարին եղել է մաքառման 5 տարի: Սիրիահայերին Հայաստանում օգնել են և՛ կառավարությունը, և միջազգային ու հասարակական կազմակերպությունները, և՛ բնակչությունը: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Սփյուռքի նախարարին արդյունավետ աշխատանքի և համագործակցության համար»:
Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին սիրիական պատերազմի զոհերի հիշատակը:
Հնչեցին Զարուհի Բաբայանի և իր երգի ստուդիայի սաների «Ավե Մարիա», «Կիլիկիա» ստեղծագործությունների հիանալի կատարումները:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի ունեցավ տեղահանված սիրիացի գործարարների ձեռագործ աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառք, ինչպես նաև՝ փախստականների թեմատիկ ֆոտո-ցուցահանդես և հիշատակի մոմավառության արարողություն:
Միջոցառումն ավարտվեց փախստականների պատմություններն ամփոփող ՄԱԿ ՓԳՀ «Խաչմերուկներ» գրքի շնորհանդեսով: Ցուցադրվեց սիրիացի ոճաբան Գևորգ Շադոյանի երեխաների հագուստի հավաքածուն:

Мероприятие под девизом «Пять лет кризиса – пять лет борьбы за новую жизнь», посвященное Всемирному дню беженца
В зале «Арарат» гостиницы «Мариот» 18 июня состоялось мероприятие  «Пять лет кризиса – пять лет борьбы за новую жизнь», посвященное Всемирному дню беженца, совместно организованное ВКБ ООН и организацией «Оксфам» в рамках движений «Мы стоит рядом с беженцами» ВКБ ООН и «Рядом с Сирией» «Оксфам»
Со вступительными речами выступили министр Диаспоры РА Грануш Акопян, представитель офиса ВКБ ООН в Армении Кристоф Биервирт и директор филиала «Оксфам» Маргарита Акопян.
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры РА отметила: «Дорогие сирийские армяне, рада сегодня приветствовать вас на нашей Родине. Самое разумное решение, принятое вами с первых дней Сирийской войны – ваше возвращение на Родину. Спасибо. Рада, что можете здесь работать, созидать, вносить свой вклад в развитие Армении.  Хочу верить, что трудности остались позади. Все мы – государство, Министерство Диаспоры, офис ООН, международные организации, – должны сделать все возможное, чтобы суметь работать, становиться сильнее, повышать мощь нашей Родины. Мы сегодня отмечаем День беженца – ваш, и в то же время не ваш, ибо вы не беженцы, вы находитесь на вашей Родине».
Директор филиала «Оксфам» Маргарита Акопян отметила, что число беженцев в мире растет, и это вызов, беспокоящий всех. Обращаясь же к сирийским армянам, добавила: «Вы не беженцы, вы наши соотечественники, и привнесли вашу культуру в дело развития нашей страны. Совместно с Министерством Диаспоры мы реализуем программы, которые поспособствуют вашему становлению в Армении и процессу интеграции. Вы умете быть самодостаточными»,
Представитель филиала офиса ВКБ ООН в Армении Кристоф Биервирт подчеркнул: «Высокоуважаемый господин посол, госпожа министр, достопочтенные гости. Сегодня мы отмечаем день, посвященный людям, вынужденным покинуть родные места и найти надежное убежище. Говоря пять лет кризиса, мы имеем ввиду пять лет уничтожения, мук и смерти. Сирийская война, увы, не исключение, в мире есть страны, находящиеся на грани гибели. Мир – вещь очень хрупкая. Пять лет Сирийской войны были пятью годами борьбы. Сирийским армянам помогли в Армении и правительство, и международные и общественные организации, и население. Хочу выразить благодарность министру Диаспоры за эффективную работу и сотрудничество».
Присутствующие минутой молчания почтили память джертв Сирийской войны.
Прозвучали произведения «Аве Мария» и «Киликия» в замечательном исполнении Заруи Бабаян и воспитанников ее Студии песни.
В рамках мероприятия состоялась выставка-продажа поделок депортированных сирийских предпринимателей, а также тематическая фотовыставка беженцев и церемония зажжения свечей памяти.
Мероприятие завершилось презентацией книги историй беженцев «Перекрестки» ВКБ ООН. Была также продемонстрирована коллекция детской одежды стилиста Геворга Шадояна.