Շնորհակալությո՛ւն, հայրենակից, շնորհակալությո՛ւն, բժիշկ…
Բարեգործությունն  աշխատանք չէ, այլ՝ մարդկային առաքինություն, առավել ևս՝  ոչ ցուցադրական բարեգործությունը: Եվ, փառք Աստծո, որ մեր օրերում քիչ  չէ այն մարդկանց  թիվը, ովքեր իրենց առաքելություններից  մեկն այս աշխարհում բարեգործությունն են համարում: Նրանցից մեկը՝ Ամերիկայի Կալիֆորնիայի նահանգից  միկրովիրաբույժ Արթուր Սալիբյանը, ով հյուրընկալվել  էր  ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում, հունիսի 13-ին  «Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում ունեցած մեր զրույցի ընթացքում զարմացրեց  ու հիացրեց  իր մարդ ու բժիշկ տեսակի համեստությամբ, կրծքագեղձի քաղցկեղով հիվանդ ու վիրահատվող հայ կանանց անշահախնդիր օգնելու պատրաստակամությամբ:
-Բժի՛շկ Սալիբյան, Դուք Հայաստան եք եկել մասնավո՞ր այցով:
-Ես  4 տարի  անընդմեջ Հայաստան եմ եկել՝ կրծքագեղձի  քաղցկեղով վիրահատվող կանանց  մոտ իրականացնելու վերականգնողական աշխատանքներ: Նպատակս է՝ օգնել վերականգնել կուրծքը՝ վիրահատության ժամանակ պահպանելով կրծքի մաշկն ու պտուկը՝ հետվիրահատական շրջանում  իմպլանտ տեղադրելու համար:
-Սեփակա՞ն նախաձեռնությամբ եք սկսել Ձեր գործունեությունը:
-Այո՛, դա եղել է իմ որոշումը, իմ նախաձեռնությունը: Ես կատարում եմ երկու գործողություն՝ կուրծքը հանելու և նույն ժամանակ՝  կրծքի մաշկն ու պտուկը պահպանելու:
Տարին 2 անգամ՝ 3 շաբաթով մայիս և սեպտեմբեր ամիսներին եմ գալիս Հայաստան:Մի քանի կենտրոնների, հիվանդանոցների բժիշկների հետ եմ աշխատում: Առաջին  անգամ, երբ 4  տարի առաջ 2 շաբաթով եկա  Հայաստան, աշխատեցի թիվ 8 հիվանդանոցի բժիշկ Կարեն Դանիելյանի հետ: Մինչ այժմ գրեթե 20 վիրահատություն եմ արել տեղի բժիշկների հետ: Հույս ունեմ հաջորդ տարի Հայաստանում գիտաժողով կազմակերպել և ցուցադրել մեր արած աշխատանքները, ցույց տալ, թե ինչպիսի մեթոդներով ենք աշխատում:
-Բժիշկներն, ում  հետ  աշխատում եք, առաջնորդվո՞ւմ   են  Ձեր խորհուրդներով:
-Այո՛, նրանք պատրաստակամ են՝ լսելու խորհուրդներ, սովորելու և կիրառելու իրենց աշխատանքում: Սկսած ինձանից՝ բոլոր բժիշկները պետք է շարունակ սովորեն ու կատարելագործվեն և համընթաց քայլեն  նորարարական տեխնոլոգիաներին: Աշխարհի մակարդակով  բժշկությունն այսօր մեծ զարգացում է ապրում, գրանցվում են   նոր նվաճումներ:
-Պարո՛ն Սալիբյան, կնշե՞ք  այն բժիշկների անուններն, ովքեր աշխատել և և աշխատում են Ձեր կողքին և  ավելի են հմտացել:
-Կարեն Դանիելյանը, ով սկզբում աշխատում էր 8-րդ հիվանդանոցում, Արմեն Քոչարյանը, Արթուր Ավետիսյանը, Անդրեյ Մինասյանը, Արթուր Սահակյանը, Ներսես Բերբերյանը:
-Արդյոք մեր ունեցած բժշկական սարքավորումներն իրենց  որակային առումով բավարարո՞ւմ են վիրահատական և վերականգնողական  աշխատանքների հետ կապված  անհրաժեշտ բոլոր պահանջները:
-Կան, որ բավարար են, սակայն կան կլինիկաներ, որոնք գործիքների համալրման, վերանորոգման  անհրաժեշտություն ունեն:
-Երևանում ամերիկահայ բարերար տիկին  Ռիտա  Պալյանի և Հրանուշ Հակոբյանի ջանքերով ստեղծվել է Հայ-ամերիկյան  առողջության  կենտրոն, որն ի սկզբանե ընդունված էր անվանել Մամոգրաֆիայի կենտրոն (գործադիր տնօրեն՝ Խաչանուշ Հակոբյան). այն իր գործունեության հենց սկզբում մեծ նվիրումով ու ժամանակի հրամայականի պահանջով սկսել է կրծքագեղձի ստուգումները, նախաքաղցկեղային շրջանի ուսումնասիրություններն ու վիրահատական միջամտությունները. Դուք համագործակցո՞ւմ  եք   այդ առաջատար կենտրոնի հետ:
-Այո՛, համագործակցում եմ: 8-րդ հիվանդանոցից հետո սկսեցի աշխատել նրանց հետ: Կենտրոնը հագեցած է նորագույն բարձրակարգ տեխնիկայով, սարքավորումներով և համալրված է լավ մասնագետներով. այն կարևոր գործունեություն է իրականացնում:
-Կրծքագեղձի քաղցկեղը գնալով ավելի է տարածվում աշխարհի մակարդակով. բժի՛շկ Սալիբյան,  ո՞րն է Ձեր կարծիքով այդ չարիքի բուն պատճառը:
-Պատճառները շատ են՝ օդի աղտոտվածությունը, ոչ օրգանական սնունդը, ոչ ճիշտ ապրելակերպը, աղտոտված ջուրը, սոցիալական անապահով վիճակը, բազմաքանակ սթրեսները….սակայն միակ և  ստույգ պատճառը հայտնի չէ:
-Արդյոք ճի՞շտ է այն տարածված կարծիքը, որ  երեխաներին կրծքով կերակրող կանայք  տոկոսային հարաբերությամբ ավելի  քիչ  են  հիվանդանում կրծքագեղձի քաղցկեղով:
-Ասո՛ւմ են…Ես այդ մասնագետը չեմ, սակայն հնարավոր է, որ դա էլ լավ ազդակ հանդիսանա՝ խուսափելու կրծքագեղձի քաղցկեղից:
-Դուք սովորեցնում եք, խորհուրդներ տալիս բժիշկներին, աշխատում եք նրանց հետ , նրանց կողքին. Ձեզ երբևէ չե՞ն առաջարկել  այդ բնագավառում ունեցած Ձեր մեծ փորձն ու գիտելիքները հաղորդել նաև  մեր Բժշկական համալսարանի ուսանողներին:
Առիթ չեմ ունեցել, ինձ չեն ուղղորդել ու առաջարկել,  չեն հրավիրել: Լավ կլիներ, որ մեկնումեկը դա կազմակերպեր, սիրով կհամաձայնեմ: Ես հանդիպել եմ նաև ՀՀ առողջապահության նախարարին, ով տեղյակ է իմ գործունեությունից:
-Պարո՛ն Սալիբյան, ի՞նչ կասեք Հայաստան ներմուծվող սիլիկոնե կրծքապարկերի՝ իմպլանտների մասին. ինչպիսի՞ն են դրանք որակային և գնային առումներով. թանկ չե՞ն:
-Կան բարձրորակ և ցածրորակ սիլիկոնե իմպլանտներ. ասեմ ,որ Հայաստանում դրանք ավելի  էժան են, մատչելի է գինը՝ 400 դոլար,  կան նաև անվճար տարբերակներ, իսկ Ամերիկայում շատ թանկ արժեն: Հայաստան գալիս՝ ես ինձ հետ բերում եմ անվճար հիմունքներով, սակայն այս այցիս, դժբախտաբար, չեմ բերել. սեպտեմբերին անպայման կբերեմ: Լավորակ է ԱՄՆ-ի 2 ընկերությունների արտադրանքը:
-Դուք անվճա՞ր եք կատարում բժշկական միջամտություններն ու վերականգնողական աշխատանքները:
-Այո՛, ես այդ ամենը բարեգործական հիմունքներով եմ անում: Ես իրենց հետ համաձայնության եմ եկել, որպեսզի վիրահատության համար ոչինչ չառնեն հիվանդներից:
-Հարգարժան դոկտո՛ր Սալիբյան, ասացեք, խնդրեմ, թե ինչը Ձեզ մղեց բարեգործության,  կա՞ր   որևէ շարժառիթ…
-Մի քանի պատճառներ կան. գլխավոր պատճառն այն է, որ  Հայաստան գալով՝ես տեսա, որ աշխարհում ընդհանրական դարձած վերականգնողական միջամտությունն այստեղ չեն անում և որոշեցի նախաձեռնել ինքս, նաև կանանց տեղյակ պահել , որ կա այդպիսի վերականգնողական միջամտություն. կինը պե՛տք է  իմանա, դա իր իրավունքն է:

Спасибо, соотечественник, спасибо, доктор…
Благотворительность – не работа, а человеческая миссия. �? слава Богу, что в наши дни немало людей, которые считают одним из своих предназначений в этом мире благотворительность. Один из них микрохирург из Американского штата Калифорния  Артур Салибян, побывавший в Министерстве Диаспоры АР и  13 июня, во время беседы в редакции «Армяне сегодня», поразил и привел в восторг своей скромностью человека и врача, готовностью помогать страдающим раком молочной железы и нуждающимся в операции армянским женщинам.
Доктор Салибян, Вы приехали в Армению с частным визитом?
– Я четыре года подряд приезжаю в Армению проводить реабилитацию с женщинами, перенесшими операцию  рака молочной железы. Цель – помочь реабилитировать грудь, сохраняя во время операции кожу груди и сосок, чтобы в реабилитационный период вживить имплант.
– По собственной инициативе начали эту деятельность?
– Да, это было мое решение, моя инициатива. Я совершаю две операции: удаляю грудь и в то же время сохраняя кожу груди и сосок.
Приезжаю два раза в год, в мае и сентябре, на три недели. Работаю с врачами нескольких центров, больниц. Когда первый раз приехал четыре года назад на две недели, работал с врачом больницы №8 Кареном Даниеляном. До сих пор сделал около 20 операций с местными врачами. Надеюсь в будущем году организовать в Армении симпозиум и продемонстрировать проделанную нами работу, показать, какими методами работаем.
– Врачи, с которыми работаете, руководствуются Вашими рекомендациями?
– Да, они охотно слушают советы, учатся и применяют полученные знания на практике. Начиная с меня, все врачи постоянно должны учиться, совершенствоваться, шагать в ногу с современными технологиями. На мировом уровне медицина сейчас переживает большое развитие, регистрируются новые достижения.
– Господин Салибян, назовете имена врачей, которые работали с Вами и приобрели опыт?
– Карен Даниелян, Армен Кочарян, Артур Аветисян, Андрей Минасян, Артур Саакян, Нерсес Берберян.
– Отвечает ли имеющееся у нас медицинское оборудование всем требованиям, предъявляемым как во время операции, так и реабилитационного процесса?
– Некоторые отвечают, но имеются клиники, нуждающиеся в пополнении оборудования.
– Усилиями американской благотворительницы, армянки Риты Палян и Грануш  Акопян в Ереване создан Армяно-американский медицинский центр, который изначально принято было называть Центром маммографии (исполнительный директор Хачануш Акопян). �?значально центр специализировался на исследованиях предракового периода и хирургических вмешательствах. Вы сотрудничаете с этим ведущим центром?
– Да, сотрудничаю. После 8-й больницы начал  работать с ними. Центр оснащен новейшей высококачественной техникой, оборудованием, пополнен отличными специалистами – он осуществляет важную деятельность.
– Рак молочной железы приобретает в мире все большее распространение, доктор Салибян, в чем, на Ваш взгляд, причина этого бедствия?
– Причин много: загрязненность воздуха, неорганическое питание, неверный образ жизни, загрязненная вода, необеспеченное социальное положение, разнообразные и многочисленные стрессы… Однако единственная и точная причина неизвестна.
– Верно ли бытующее мнение, что женщины, кормящие грудью, реже заболевают раком молочной железы?
– Говорят… Это не мой профиль, однако возможно, что и это служит хорошим стимулом избежать болезни.
– Вы учите, даете советы врачам, работаете с ними. Вам никогда не предлагали передать Ваш опыт и знания также студентам нашего Медицинского университета?
– Не было повода – мне не предлагали, не приглашали. Хорошо было бы, чтобы кто-либо это организовал – охотно соглашусь. Я встречался и с министром здравоохранения РА, которые в курсе моей деятельности.
– Господин Салибян, что скажете об импортируемых в Армению силиконовых имплантах для груди – каковы они в качественном и ценовом аспекте, не дорогие?
– Есть высококачественные и низкокачественные силикиновые импланты. Замечу, что в Армении они дешевле – 400 долларов. Есть и бесплатные варианты. В Америке они стоят дорого. Приезжая в Армению, я привожу с собой бесплатные импланты, но в этот раз, к сожалению, не привез, в сентябре непременно привезу. Хорошее качество обеспечивают две американские компании.
– Вы выполняете бесплатно хирургические вмешательства и реабилитационные процессы?
– Да, все это я делаю на благотворительных началах. Мы достигли договоренности, чтобы за операции  ничего у больных не брали.
– Уважаемые доктор Салибян, скажите пожалуйста, что подвигло Вас на благотворительность, был какой либо повод?..
– Есть несколько причин. Главная в том, что, приехав в Армению, я увидел, что распространенное в мире реабилитационное вмешательство здесь не практикуется, и решил инициировать сам, а также информировать женщин, что существует такое реабилитационное вмешательство: женщины должны знать об этом, это их право.