Շնորհակալությո՛ւն, հայրենակից, շնորհակալությո՛ւն, բժիշկ…
Բարեգործությունն  աշխատանք չէ, այլ՝ մարդկային առաքինություն, առավել ևս՝  ոչ ցուցադրական բարեգործությունը: Եվ, փառք Աստծո, որ մեր օրերում քիչ  չէ այն մարդկանց  թիվը, ովքեր իրենց առաքելություններից  մեկն այս աշխարհում բարեգործությունն են համարում: Նրանցից մեկը՝ Ամերիկայի Կալիֆորնիայի նահանգից  միկրովիրաբույժ Արթուր Սալիբյանը, ով հյուրընկալվել  էր  ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում, հունիսի 13-ին  «Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում ունեցած մեր զրույցի ընթացքում զարմացրեց  ու հիացրեց  իր մարդ ու բժիշկ տեսակի համեստությամբ, կրծքագեղձի քաղցկեղով հիվանդ ու վիրահատվող հայ կանանց անշահախնդիր օգնելու պատրաստակամությամբ:
-Բժի՛շկ Սալիբյան, Դուք Հայաստան եք եկել մասնավո՞ր այցով:
-Ես  4 տարի  անընդմեջ Հայաստան եմ եկել՝ կրծքագեղձի  քաղցկեղով վիրահատվող կանանց  մոտ իրականացնելու վերականգնողական աշխատանքներ: Նպատակս է՝ օգնել վերականգնել կուրծքը՝ վիրահատության ժամանակ պահպանելով կրծքի մաշկն ու պտուկը՝ հետվիրահատական շրջանում  իմպլանտ տեղադրելու համար:
-Սեփակա՞ն նախաձեռնությամբ եք սկսել Ձեր գործունեությունը:
-Այո՛, դա եղել է իմ որոշումը, իմ նախաձեռնությունը: Ես կատարում եմ երկու գործողություն՝ կուրծքը հանելու և նույն ժամանակ՝  կրծքի մաշկն ու պտուկը պահպանելու:
Տարին 2 անգամ՝ 3 շաբաթով մայիս և սեպտեմբեր ամիսներին եմ գալիս Հայաստան:Մի քանի կենտրոնների, հիվանդանոցների բժիշկների հետ եմ աշխատում: Առաջին  անգամ, երբ 4  տարի առաջ 2 շաբաթով եկա  Հայաստան, աշխատեցի թիվ 8 հիվանդանոցի բժիշկ Կարեն Դանիելյանի հետ: Մինչ այժմ գրեթե 20 վիրահատություն եմ արել տեղի բժիշկների հետ: Հույս ունեմ հաջորդ տարի Հայաստանում գիտաժողով կազմակերպել և ցուցադրել մեր արած աշխատանքները, ցույց տալ, թե ինչպիսի մեթոդներով ենք աշխատում:
-Բժիշկներն, ում  հետ  աշխատում եք, առաջնորդվո՞ւմ   են  Ձեր խորհուրդներով:
-Այո՛, նրանք պատրաստակամ են՝ լսելու խորհուրդներ, սովորելու և կիրառելու իրենց աշխատանքում: Սկսած ինձանից՝ բոլոր բժիշկները պետք է շարունակ սովորեն ու կատարելագործվեն և համընթաց քայլեն  նորարարական տեխնոլոգիաներին: Աշխարհի մակարդակով  բժշկությունն այսօր մեծ զարգացում է ապրում, գրանցվում են   նոր նվաճումներ:
-Պարո՛ն Սալիբյան, կնշե՞ք  այն բժիշկների անուններն, ովքեր աշխատել և և աշխատում են Ձեր կողքին և  ավելի են հմտացել:
-Կարեն Դանիելյանը, ով սկզբում աշխատում էր 8-րդ հիվանդանոցում, Արմեն Քոչարյանը, Արթուր Ավետիսյանը, Անդրեյ Մինասյանը, Արթուր Սահակյանը, Ներսես Բերբերյանը:
-Արդյոք մեր ունեցած բժշկական սարքավորումներն իրենց  որակային առումով բավարարո՞ւմ են վիրահատական և վերականգնողական  աշխատանքների հետ կապված  անհրաժեշտ բոլոր պահանջները:
-Կան, որ բավարար են, սակայն կան կլինիկաներ, որոնք գործիքների համալրման, վերանորոգման  անհրաժեշտություն ունեն:
-Երևանում ամերիկահայ բարերար տիկին  Ռիտա  Պալյանի և Հրանուշ Հակոբյանի ջանքերով ստեղծվել է Հայ-ամերիկյան  առողջության  կենտրոն, որն ի սկզբանե ընդունված էր անվանել Մամոգրաֆիայի կենտրոն (գործադիր տնօրեն՝ Խաչանուշ Հակոբյան). այն իր գործունեության հենց սկզբում մեծ նվիրումով ու ժամանակի հրամայականի պահանջով սկսել է կրծքագեղձի ստուգումները, նախաքաղցկեղային շրջանի ուսումնասիրություններն ու վիրահատական միջամտությունները. Դուք համագործակցո՞ւմ  եք   այդ առաջատար կենտրոնի հետ:
-Այո՛, համագործակցում եմ: 8-րդ հիվանդանոցից հետո սկսեցի աշխատել նրանց հետ: Կենտրոնը հագեցած է նորագույն բարձրակարգ տեխնիկայով, սարքավորումներով և համալրված է լավ մասնագետներով. այն կարևոր գործունեություն է իրականացնում:
-Կրծքագեղձի քաղցկեղը գնալով ավելի է տարածվում աշխարհի մակարդակով. բժի՛շկ Սալիբյան,  ո՞րն է Ձեր կարծիքով այդ չարիքի բուն պատճառը:
-Պատճառները շատ են՝ օդի աղտոտվածությունը, ոչ օրգանական սնունդը, ոչ ճիշտ ապրելակերպը, աղտոտված ջուրը, սոցիալական անապահով վիճակը, բազմաքանակ սթրեսները….սակայն միակ և  ստույգ պատճառը հայտնի չէ:
-Արդյոք ճի՞շտ է այն տարածված կարծիքը, որ  երեխաներին կրծքով կերակրող կանայք  տոկոսային հարաբերությամբ ավելի  քիչ  են  հիվանդանում կրծքագեղձի քաղցկեղով:
-Ասո՛ւմ են…Ես այդ մասնագետը չեմ, սակայն հնարավոր է, որ դա էլ լավ ազդակ հանդիսանա՝ խուսափելու կրծքագեղձի քաղցկեղից:
-Դուք սովորեցնում եք, խորհուրդներ տալիս բժիշկներին, աշխատում եք նրանց հետ , նրանց կողքին. Ձեզ երբևէ չե՞ն առաջարկել  այդ բնագավառում ունեցած Ձեր մեծ փորձն ու գիտելիքները հաղորդել նաև  մեր Բժշկական համալսարանի ուսանողներին:
Առիթ չեմ ունեցել, ինձ չեն ուղղորդել ու առաջարկել,  չեն հրավիրել: Լավ կլիներ, որ մեկնումեկը դա կազմակերպեր, սիրով կհամաձայնեմ: Ես հանդիպել եմ նաև ՀՀ առողջապահության նախարարին, ով տեղյակ է իմ գործունեությունից:
-Պարո՛ն Սալիբյան, ի՞նչ կասեք Հայաստան ներմուծվող սիլիկոնե կրծքապարկերի՝ իմպլանտների մասին. ինչպիսի՞ն են դրանք որակային և գնային առումներով. թանկ չե՞ն:
-Կան բարձրորակ և ցածրորակ սիլիկոնե իմպլանտներ. ասեմ ,որ Հայաստանում դրանք ավելի  էժան են, մատչելի է գինը՝ 400 դոլար,  կան նաև անվճար տարբերակներ, իսկ Ամերիկայում շատ թանկ արժեն: Հայաստան գալիս՝ ես ինձ հետ բերում եմ անվճար հիմունքներով, սակայն այս այցիս, դժբախտաբար, չեմ բերել. սեպտեմբերին անպայման կբերեմ: Լավորակ է ԱՄՆ-ի 2 ընկերությունների արտադրանքը:
-Դուք անվճա՞ր եք կատարում բժշկական միջամտություններն ու վերականգնողական աշխատանքները:
-Այո՛, ես այդ ամենը բարեգործական հիմունքներով եմ անում: Ես իրենց հետ համաձայնության եմ եկել, որպեսզի վիրահատության համար ոչինչ չառնեն հիվանդներից:
-Հարգարժան դոկտո՛ր Սալիբյան, ասացեք, խնդրեմ, թե ինչը Ձեզ մղեց բարեգործության,  կա՞ր   որևէ շարժառիթ…
-Մի քանի պատճառներ կան. գլխավոր պատճառն այն է, որ  Հայաստան գալով՝ես տեսա, որ աշխարհում ընդհանրական դարձած վերականգնողական միջամտությունն այստեղ չեն անում և որոշեցի նախաձեռնել ինքս, նաև կանանց տեղյակ պահել , որ կա այդպիսի վերականգնողական միջամտություն. կինը պե՛տք է  իմանա, դա իր իրավունքն է:

Thank you, compatriot, doctor!
Benevolence is not a job, but a human virtue, especially when it is not demonstrative. Thank God, there are many people who consider benevolence one of their missions in this world. One of them is microsurgeon Artur Salibyan from California. Salibyan was hosted at the RA Ministry of Diaspora. On June 13, he was also hosted at the editorial office of Hayern Aysor where he amazed and charmed everyone by being a modest human being and doctor and unconditionally expressing the willingness to help women suffering from breast cancer and undergoing treatment.
Hayern Aysor: Dr. Salibyan, are you on a personal visit to Armenia?
Artur Salibyan: I have been visiting Armenia to help women undergoing surgeries for breast cancer with rehabilitation for the past four years. My goal is to help recover the breast, maintaining the skin and teat of the breast during surgery in order to place an implant in the post-surgery period.
Hayern Aysor: Did you start doing this on your own?
A. S.: Yes, it was my decision and my initiative. I perform two surgeries, that is, I remove the breast and maintain the skin and teat of the breast.
I visit Armenia twice a year for three weeks in the months of May and September. I collaborate with the doctors of several hospitals and medical centers. When I paid my first two-week visit to Armenia four years ago, I worked with Dr. Karen Danielyan from Hospital N 8. To this day, I have performed about 20 surgeries with the local doctors. I hope to organize a conference in Armenia next year and show the work that we have done, as well as show the methods that we use.
Hayern Aysor: Do the local doctors take your advice?
A. S.: Yes, they are willing to listen to advice, learn and use their knowledge in practice. Starting from me, all doctors need to continue to learn and improve and keep up with the innovative technologies. Medicine is developing dynamically and recording new achievements today.
Hayern Aysor: Mr. Salibyan, could you mention the names of doctors who have worked and continue to work with you and have become more skillful?
A. S.: Karen Danielyan, who used to work at Hospital N 8, as well as Armen Kocharyan, Artur Avetisyan, Andrey Minasyan, Artur Sahakyan and Nerses Berberyan.
Hayern Aysor: Does Armenia’s medical equipment meet all the requirements for surgeries and rehabilitation in terms of quality?
A. S.: There are devices that meet the requirements, but there are clinics that need to replenish and renew their devices.
Hayern Aysor: In Yerevan, Armenian American benefactor Rita Balian and Hranush Hakobyan created the Armenian-American Wellness Center, which was initially supposed to be called the Mammography Center. The executive director of the Center is Khachanush Hakobyan. After it was established, the Center started conducting checkups for breast cancer, studies in the pre-cancer period and surgical interventions with great dedication and due to the imperative of the time. Do you collaborate with that leading center?
A. S.: Yes, I do. After working at Hospital N 8, I started working with the Armenian-American Wellness Center, which is equipped with high-class, state-of-the-art devices and equipment and has good experts. The Center is important.
Hayern Aysor: Breast cancer is becoming more and more widespread. Dr. Salibyan, what do you think is the main reason or that evil?
A. S.: There are many reasons, including air pollution, inorganic food, a wrong lifestyle, polluted water, social insecurity and many stresses. However, there is not one reason.
Hayern Aysor: Is it right that breastfeeding women are less likely to be diagnosed with breast cancer?
A. S.: They say…I am not an expert, but that might serve as a good impetus for avoiding breast cancer.
Hayern Aysor: You teach doctors and give them advice. You work with them. Have you ever been offered to share your knowledge and experience with the students of Yerevan State Medical University?
A. S.: I haven’t had the occasion. I haven’t been guided, offered or invited. If somebody organized that, I would agree with pleasure. I have also met with the Minister of Health of the Republic of Armenia, who is aware of my activities.
Hayern Aysor: Mr. Salibyan, what do you have to say about silicone implants being imported to Armenia? How are they in terms of price and quality? Aren’t they expensive?
A. S.: There are high-quality and low-quality silicone implants. I must say that they are cheaper in Armenia. They cost $400 dollars. There are also free versions. The price is high in the United States. Whenever I visit Armenia, I bring with me free silicone implants, but unfortunately, I didn’t bring any during this visit. I will bring them in September. There are two American companies that produce high-quality products.
Hayern Aysor: Do you perform medical interventions and help women recover for free?
A. S.: Yes, I do it for free. I have agreed with the doctors to have them perform the surgeries for free.
Hayern Aysor: Respectable Dr. Salibyan, could you please tell us what made you want to do charities? Was there any motive?
A. S.: There are a couple of reasons. The main reason was that, coming to Armenia, I would see that Armenian doctors weren’t performing rehabilitative interventions. I decided to take the initiative and inform women that there is such rehabilitative intervention. Women must know. It is their right.
Hayern Aysor: Where did you study? Are there doctors in your family?
A. S.: I have studied at the University of California. As for my family, my grandfather was a doctor.