«ՌԱԿ-ը փորձում է դժվարությունները դյուրացնող կողմ լինել». Սևակ Հակոբյան
Մայիսի 26-27-ը Ռամկավար ազատական կուսակցությունը Երևանում գումարեց իր հերթական՝ 27-րդ  ընդհանուր պատգամավորական ժողովը:
Ժողովի ավարտին ընտրվեց կուսակցության նոր կենտրոնական վարչությունը, որի անդամները մայիսի 30-ին հանդիպեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ:
Ներկայացնում ենք «Հայերն այսօրի» հարցազրույցը նորընտիր վարչության ատենադպիր, Լիբանանի «Զարթոնք» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Սևակ Հակոբյանի հետ:
– Պարո՛ն Հակոբյան, ինչպե՞ս կամփոփեք 27-րդ  ընդհանուր պատգամավորական ժողովը:
– Մայիսի 26-27-ը Երևանում գումարվեց Ռամկավար ազատական կուսակցության 27-րդ պատգամավորական ժողովը, որին ներկա էին 19 տարածաշրջաններից 16 ներկայացուցիչներ: Ինչպես սովորաբար է լինում՝ ժողովի ընթացքում ընտրվում է նոր կենտրոնական վարչություն, որը համարվում է կուսակցության խորհուրդը:
Ժողովի ավարտին ընտրվեց նոր ղեկավարություն, կենտրոնական վարչության նոր անդամներ՝ առաջիկա երեք տարիների համար: Կենտրոնական վարչության ատենապետ ընտրվեց Արգենտինայից Սերխիո Նահապետյանը: Կարևոր է, որ նորընտիր վարչության մեջ ներկայացված են կուսակցության գրեթե բոլոր շրջանակներն ու շրջանները:
Այս ժողովի առանձնահատկությունն այն էր, որ 1921 թվականից ի վեր առաջին անգամ էր կազմակերպվում Հայաստանում: Երկու օրերի քննարկումների արդյունքում՝ միասնաբար ուղենշվեցին առաջիկա երեք տարիների ծրագրերը, և հարցերը միասնաբար քննարկելու, լուծումներ գտնելու, որոշումներ կայացնելու մեխանիզմները: Կարևոր էր նաև այն առումով, որ առաջին անգամ է, որ համեմատաբար ավելի երիտասարդ անդամներ են ընդգրկվել վարչության կազմում: Միաժամանակ կուսակցության պատմության մեջ երկրորդ դեպքն է, երբ կին անդամ է ընտրվում կենտրոնական վարչության կազմում:
– Առաջիկա տարիներին կուսակցության առջնահերթությունները որո՞նք են լինելու:
– Առաջնահերթությունների մեջ են ինչպես նախկինում եղած, սակայն տակավին չիրականացված, այնպես էլ նոր ծրագրեր:
Ժողովի ավարտին ՌԱԿ-ն իր զորակցությունը հայտնեց Հայոց բանակին, Հայաստանի և Արցախի քաջարի զինվորներին, հայրենի պետականությանը և իր նվիրումը Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում ապրող հայ ժողովրդին:
Վերահաստատեց, որ ՌԱԿ-ի դավանանքն ու մտասևեռումը եղել ու մնում է մշտապես ծառայել հայ ժողովրդի գերագույն շահերին: Կուսակցությունը հաստատեց իր ազգային հանձնառությունը՝ շարունակելու պայքարը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, հայ ժողովրդի պահանջատիրության իրականացման, ինչպես նաև՝ Արցախի ճանաչման ուղղությամբ:
Ժողովը կարևորեց ջավախահայության խնդիրները, վերահաստատեց սիրիահայերին օգտակար լինելու պատրաստակամությունը:
ՌԱԿ-ը նաև պատրաստակամություն հայտնեց, առաջնորդվելով հայ ժողովրդի գերագույն շահերին ծառայելու նախանձախնդրությունից, գործակցելու Սփյուռքի բոլոր այն կառույցների հետ, որոնք ունեն միևնույն մտասևեռումը՝ համադրելու, ներդաշնակելու և արդյունավետ դարձնելու իրականացվող աշխատանքները:
– Պարո´ն Հակոբյան, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ՌԱԿ-ի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը կարևորեց Հայաստանի զարգացման, Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման և հայապահպանության խնդիրները: Ռամկավար ազատական կուսակցությունն այս ուղղությամբ ի՞նչ աշխատանքներ է իրականացնում:
– Հայրենիքի ամենադժվար, անգամ 180 աստիճանի տարբեր գաղափարախոսություն ունենալու օրերին Ռամկավար ազատական կուսակցությունը միշտ եղել է հայրենիքի կողքին այն պարզ տրամաբանությամբ, որ վարչակարգերը, իշխանություններն անցողիկ են, սակայն  հայրենիքը հավերժ է:  Հայաստանն այսօր անկախ է, ինչը մեզ ավելի է պարտադրում հայրենիքի կողքին լինել անկախ բոլոր դժվարություններից, և փորձել դժվարությունները դյուրացնող կողմ լինել:
Անշուշտ, դժվարությունները, աղմուկը շատ է այսօր, նկատի ունենալով երկրի հասարակական-տնտեսական պայմանները, արդարության պակասը, սակայն մենք հասկանում ենք, որ այս երկիրը տակավին երիտասարդ է, շատ ավելի հին երկրներ դեռ ունեն նմանօրինակ հարցեր, խնդիրներ: Մենք լավատես ենք. միմյանց օգնությամբ, փոխհասկացողությամբ՝ հայրենի իշխանությունները ելքեր կգտնեն:
Իսկ ցանկացած փոփոխություն պետք է տեղի ունենա հայրենի հողի վրա: Հայրենիքից հեռու լոզունգներ արձակելը, իշխանություններին դասեր տալը, փոփոխությունների կոչերը մենք գիտենք ինչի կարող են հանգեցնել: Դրսում ունենք արդեն նման փորձառություն. օրինակ՝ Արաբական գարունը և այլն: Մենք բնավ չենք ուզում հայրենիքն այդ վիճակում տեսնել: Ցանկացած փոփոխություն պետք է տեղի ունենա հայրենիքում, ներսից, օրենքով և իր տրաբանության սահմաններում:
Ինչ վերաբերում է ԼՂՀ խնդիրին, ապա այդ հարցը պետք է իր ցանկալի լուծումը ստանա դիվանագիտական աշխարհում: Միջազգային ընտանիքն այլևս պետք է պատասխանատվություն վերցնի՝ ճանաչելով արցախցի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, ինչպես մյուս ազգերի: Հատկապես, որ Արցախն արդեն 25 տարի անկախ է, և ժողովուրդն է ընտրել իր ինքնորոշման իրավունքը, իր ճակատագիրը:
Մեզ համար ուրախալի երևույթ է, որ եթե ոչ պետական, ապա քաղաքների, նահանգների մակարդակով արդեն Արցախի ճանաչման գործընթացը սկսել է տեղի ունենալ: Յուրաքանչյուրիս պարտականությունն է՝ մեր ապրած երկրներում Արցախի ճանաչման լոբբինգը անել: Սա ազգային, ավանդական, համահայկական կազմակերպությունների պարտականությունն է: Ռամկավար ազատական կուսակցությունը ևս, ինչպես մյուսները, պետք է օգտվի իր ունեցած ծանոթություններից, քաղաքական կյանքում ունեցած ներկայությունից՝ այս բոլորը ծառայեցնելով Արցախի անկախության ճանաչմանը:
– Պարո՛ն Հակոբյան, ԶԼՄ-ներն ի՞նչ կարող են անել այս հարցերում:
– Լրատվամիջոցներն ամենակարևոր խոսափողն են՝ այս մտքերը տարածելու և հանրության սեփականությունը դարձնելու առումով: Հետևաբար, մենք մեր կարելի ենք անում, իհարկե՝ մեր կարողությունների սահմանում:
Նախ պետք է ժամանակի փոփոխությանը ենթարկվել, համահունչ քայլել: Օրինակ՝ «Հայերն այսօր» պարբերականն առաջին իսկ օրից էլեկտրոնային կայք-էջ է: «Զարթոնքը» տպագիր թերթ է՝ իր ավանդական մտածողությամբ, ավանդական աշխատանքային ձևով և իր ավանդական պատասխանատուներով:
Ես համեմատաբար երիտասարդ խմբագիր եմ և իմ, թերթի պատասխանատուների համար դեռ շատ անելիքներ կան առջևում: Բարեբախտաբար, վստահությունը մեծ է, և մենք ժամանակակից միջոցներն օգտագործելով՝ դեպի առաջ կգնանք: «Զարթոնքը» Ռամկավար ազատական կուսակցության օրգանն է, և բնական է, որ պետք է ծառայի նաև կուսակցության ռազմավարության տարածմանը և նրա խոսափողը լինի, ինչն էլ փորձում ենք մեր կարելիությունների սահմանում կատարել:
– Ինչքա՞ն ժամանակ է, որ ղեկավարում եք «Զարթոնքը»:
– Ես «Զարթոնքի» աշխատակից եմ եղել դեռ փոքր տարիքից, բայց պաշտոնի եմ անցել շուրջ երկու տարի:
Հայկական թերթերը, որոնք գոյատևել են  Սփյուռքում, հիմնականում ազգային կուսակցությունների օրգաններ են: Անձնական նախաձեռնությունները, դժբախտաբար, ժամանակի ընթացքում դադարել են գոյություն ունենալ հասկանալի պատճառներով: Միութենականն ու կուսակցականն թերթերն են, որոնք իրենց կռնակին ունենալով հաստատություն կամ կուսակցություն՝ ամեն տեսակ զոհողության  գնով շարունակում են գոյատևել:
Այս պատճառով է, որ համարվում է կուսակցական խոսափողը, բայց դա, անշուշտ, թերթին իր առաքելությունից ոչ մի մետր չի շեղում: Իսկ Սփյուռքի մամուլի հիմնական առաքելությունը հայապահպանությունն է. եթե մեկ ընթերցող էլ մնա, մենք պետք է շարունակենք թերթեր հրատարակել և ընթերցողին հասցնել, որպեսզի այդ թերթերի միջոցով զգա իր հայկականությունը և հայկական լուր ստանա:
Դժբախտաբար ժամանակները փոխվել են, որոնք մեր առջև նոր մարտահրավերներ են դրել: Օրինակ՝ «Հայերն այսօրը» արևելահայերենից և արևմտահայերենից բացի, ունի նաև ռուսերեն և անգլերեն տարբերակ, որն  իր կարևորությունը և տրամաբանությունն ունի: «Զարթոնքի», «Նոր օրի» պարագայում ևս այդպես է, իսկ «The Armenian Mirror-Spectator»-ը միայն անգլերեն է:
Դժբախտաբար, բոլորս գիտենք և սա գաղտնիք չէ, որ Սփյուռքում հայախոս երիտասարդների թիվը գնալով քչանում է: Լիբանանի օրինակով կարող եմ ասել, որ մինչև 30 տարեկան երիտասարդների ավելի քան կեսը հայերենով ընթերցել չգիտեն. նրանց մեջ է նաև տղաս: Սա ցավ է մեզ համար, մենք, իհարկե, պատասխանատու ենք, սակայն ժամանակներն են այդպիսին, և այդ ամենի առաջն առնելը շատ դժվար է:
Այս նպատակով է, որ մենք փորձում ենք շաբաթը մեկ անգամ անգլերեն տարբերակով հրապարակում իրականացնել, որպեսզի այդ երիտասարդները թերթին կապված մնան, հայկական լուրեր կարդան:
Պարո՛ն Հակոբյան,, որպես վերջաբան՝ ինչ կհավելեք:
– Ուզում եմ  հաջողություն մաղթել «Հայերն այսօրին»: Այն շատ կարևոր կայք-էջ է: Ինչպես մեր ներկայացուցիչների հանդիպման ժամանակ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ասաց, հատվածական բնույթ չունի: «Հայերն այսօրը» այն լրատվական միջոցն է, որտեղ Սփյուռքի բոլոր կազմակերպությունները, կուսակցությունները արդարորեն են ներկայացված:

«ПРА пытается найти возможности смягчить трудности»: Севак Акопян
Партия Рамкавар-Азатакан 26-27 мая созвала в Ереване свое очередное, 27-е делегатское собрание, по окончании которого было избрано новое правление. Члены его 30 мая встретились с министром Диаспоры РА Грануш Акопян.
Представляем беседу «Армяне сегодня» с секретарем новоизбранного правления, главным редактором Ливанской ежедневной газеты «Зартонк» Севаком Акопяном.
– Господин Акопян, как Вы обобщите 27-е делегатское собрание?
– 26-27 мая в Ереване было созвано 27-е делегатское собрание партии Рамкавар-Азатакан, на котором присутствовали 16 представителей из 19 регионов. Как правило, на собрании избирается новое центральное правление, которое считается советом партии.
По завершении собрания было избрано новое руководство, члены нового центрального правления на предстоящие три года. Председателем центрального правления был избран Серхио Нагапетян из Аргентины. Важно, что в новом правлении представлены почти все круги и регионы партии.
Особенностью этого собрания было то, что начиная с 1921 года впервые оно проводится в Армении. По итогам двухдневных дебатов мы совместно определили программы на предстоящие три года, механизмы совместного обсуждения вопросов, нахождения выходов, принятия решений.
Важно также, что впервые в состав правления избраны относительно молодые члены. В то же время это второй случай в истории партии, когда в состав централдьного правления партии избирается женщина.
– Каковы будут приоритеты партии на предстоящие годы?
– Среди приоритетов как имевшиеся ранее и не реализованные, так и новые программы.
По завершении собрания ПРА выразила поддержку Армянской армии, отважным воинам Армении и Арцаха, родной государственности, свою преданность армянскому народу, живущему в Армении, Арцахе и Диаспоре.
Было подтверждено, что миссией ПРА было и остается постоянное служение высшим интересам армянского народа. Партия подтвердила свое обязательство продолжать борьбу за международное признание Геноцида армян, реализацию требования армянского народа, а также международное признание Арцаха.
Собрание отметило важность проблем армян Джавахка, подтвердило готовность помогать сирийским армянам.
ПРА также выразила готовность сотрудничать со всеми структурами Диаспоры, имеющими те же цели – совместить, гармонизировать и сделать эффективными осуществляемую работу.
– Господин Акопян, министр Диаспоры РА Грануш Акопян на встрече с представителями ПРА отметила важность вопросов развития Армении, признания Нагорного Карабаха и сохранения армянства. Какую работу ведет ПРА в этих направлениях?
– Даже в самые тяжелые для Родины дни, обладая диаметрально противоположными идеологиями, ПРА всегда была рядом с Родиной по той простой логике, что режимы и власти преходящи, а Родина вечна. Армения сегодня независима, что ещзе более обязывает нас быть рядом с Родиной и пытаться изыскать средства смягчить трудности.
Трудностей сегодня, конечно, много, имею ввиду социально-экономические условия страны, есть дефицит справедливости, однако мы понимаем, что страна пока молода, подобные проблемы имеются и в более состоявшихся странах. Мы оптимисты: помогая друг другу, родные власти найдут выходы.
А любые изменения должны происходить на родной земле. Выступать с лозунгами вдали от Родины, поучать власти, призывы к переменам – мы прекрасно знаем, к чему все это может привести. За рубежом уже имеется подобные опыт – к примеру, «Арабская веста» и т.д. Мы бы никогда не хотели видеть Родину в таком положении. Любые перемены на родине должны происходить изнутри, в рамках закона и логики.
Что касается проблемы НКР, то этот вопрос должен получить делаемое решение в дипломатическом мире. Отныне мировое сообщество должно взять ответственность признать право народа Арцаха на самоопределение, как другие нации. Тем более, что Арцах уже 25 лет фактически независим и народ избрал свое право на самоопределение, свою судьбу.
Нас радует, что если не на государственном, то на уровне городов и штатов уже начался процесс признания Арцаха. Долг каждого лоббировать признание Арцаха в странах проживания. Это обязанность национальных, традиционных, общеармянских организаций. ПРА, как и другие, должна задействовать имеющиеся знакомства, свое присутствие в политической жизни, поставив все это на службу признания Арцаха.
– Господин Акопян, что могут сделать в этом вопросе СМ�??
– СМ�? – важнейший рупор в плане распространения этих мыслей и превращения их в собственность общества. Следовательно, мы делаем все, что возможно.
Прежде всего, нужно шагать в ногу со временем. К примеру, «Армяне сегодня» с первого же дня является электронным сайтом. «Зартонк» – печатная газета со своим традиционным мышлением, стилем работы, своими традиционными ответственными.
Я относительно молодой редактор и мне, ответственным газеты многое еще предстоит сделать. К счастью, доверие велико, и мы, используя современные средства, будем двигаться вперед. «Зартонк» – орган партии Рамкавар-Азатакан, и естественно, должен служить распространению стратегии партии, быть ее рупором, что мы и пытаемся осуществлять.
– Сколько времени Вы возглавляете «Зартонк»?
– Я уже с юных лет был сотрудником «Зартонка», но в должность вступил около двух лет назад.
Армянские газеты, существующие в Диаспоре, в основном являются органами национальных партий. Личная инициатива, увы, со временем перестала существовать по понятным причинам. Союзные и партийные газеты, имея за спиной учреждение или партию, при всех трудностях, продолжают существовать.
�?менно поэтому газета считается рупором партии, но это не отвлекаете от основной миссии. А главная миссия прессы Диаспоры – сохранение армянства: если останется хоть один читатель, мы обязаны продолжать издавать газету и доставлять читателю, дабы он ощущал свою армянственность, читал армянские новости.
Времена, увы, изменились, они выдвинули перед нами новые вызовы. К примеру, «Армяне сегодня», помимо западноармянского и восточноармянского, имеет также русский и английский варианты, что весьма важно и логично. В случае «Зартонка» и «Нор ор» тоже так. А вот «The Armenian Mirror-Spectator» издается только на английском.
К сожалению, и это всем известно, не является секретом, в Диаспоре с течением времени сокращается численность молодежи, говорящей на армянском. На примере Ливана могу сказать, что более половины молодых людей в возрасте до 30 лет, среди которых и мой сын, не умеют читать на армянском. Это причиняет нам большую боль, конечно, мы в ответе за это, однако таковы времена, и препятствовать всему этому очень трудно.
�?менно поэтому мы пытаемся раз в неделю выходить на английском языке, дабы эта молодежь была привязана к газете, читала армянские новости.
– Что хотели бы добавить в качестве заключения?
– Хочу пожелать успехов «Армяне сегодня». Это очень важный сайт. Как сказала на встрече с нашими представителями министр Диаспоры Грануш Акопян, она не носит сегментного характера. «Армяне сегодня» – то издание, где все организации и партии Диаспоры справедливо представлены.