«Այսօր սիրիահայն ամենափնտրված աշխատողն է».Հրանուշ Հակոբյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Երևան էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում ներկա գտնվեց «Նոր հեռանկարներ սիրիահայերի համար» ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Միջոցառումն անցկացվում է «Տնտեսական հնարավորությունների շաբաթ» բիզնես համաժողովի շրջանակներում, որը կազմակերպել էր Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը(GIZ):
Բիզնես համաժողովին մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը, սիրիահայերի հիմնախնդիրներով զբաղվող միջազգային և հայաստանյան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ցուցահանդեսին մասնակցում էին սիրիական պատերազմի հետևանքով Հայաստան տեղափոխված և գործարարությամբ զբաղվող սիրիահայերի յոթանասունից ավելի ընկերություններ ու անհատ ձեռնարկատերեր:
Բացման խոսքով հանդես եկավ «Հարավային Կովկասի մասնավոր հատվածի զարգացում» տարածաշրջանային ծրագրի տնօրեն տկն. Մարիտա Ռիդելը:
Սիրիահայերի հիմնախնդիրների վերաբերյալ ելույթ ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա մասնավորապես ասաց. «Մեծարգո պարոն Նախագահ, հարգարժան ներկաներ, սիրելի սիրիահայեր արդեն 5 տարի շարունակվող սիրիական ծանրագույն թնջուկի պատճառով Հայաստան են տեղափոխվել 20 հազար մարդ, որոնցից 17 հազարը հաստատվել է Հայրենիքում:
Պարոն Նախագահ, Դուք հանձնարարեցիք բոլոր պետական կառավարման մարմիններին լինել յուրաքանչյուր սիրիահայի կողքին, ականջալուր լինել նրանց ամենատարբեր խնդիրներին, արագ արձագանքել, լուծումներ գտնել և ինտեգրել հայաստանյան հասարակությանը:
Այսօր առանց երկմտելու կարող ենք արձանագրել, որ կրթական, սոցիալական, մշակութային բնագավառներում ինտեգրման գործընթացը մոտենում է իր ավարտին:
2500 պատանիներ և աղջիկներ իրենց կրթությունն են ստանում դպրոցներում և համալսարաններում, պետությունը, Գյուլբենկյան հիմնարկությունը և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը ֆինանսավորում են նրանց կրթությունը:
Պետական պատվերի շրջանակներում 3000-ից ավելի մարդ ստացել է բժշկական օգնություն և սպասարկում:
Ինտեգրման կարևոր ցուցանիշ է այն փաստը, որ շուրջ 13 հազար սիրիահայի ՀՀ նախագահի հրամանագրով շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն, իսկ 1800-ն էլ ստացել են կացության կարգավիճակ:
Սիրիահայերի հիմնախնդիրների թեթևացմանն իրենց օգնությունը բերեցին ոչ միայն տեղական և միջազգային կազմակերպությունները, այլև իրենց ուժերով ստեղծված հասարակական կազմակերպությունները, որոնց հետ իրականացվել է մոտ 100 բարեգործական ծրագիր:
Ինտեգրումը հայաստանյան հանրությանը լիարժեք է դառնում, երբ ինտեգրվում են տնտեսապես և ունենում սեփական օջախ:
Ամեն ամիս միջգերատեսչական հանձնաժողովում ի մի են բերվում ձեռքբերումները, վեր հանվում հիմնախնդիրները և որոշվում յուրաքանչյուրիս անելիքները:
Կառավարության տասնյակ որոշումներով, օրենքների փոփոխություններով պարզեցվել և հեշտացվել են այն իրավահարաբերությունները, որոնք վերաբերում են մեր հայրենակիցների կեցության, սոցիալական և աշխատանքային խնդիրներին:
Պետական քաղաքականության մաս է կազմում նրանց աշխատանքի տեղավորման, մասնագիտական կողմնորոշման, պատրաստման և վերապատրաստման, զբաղվածության խթանման, հնարավորությունների և կարողությունների դրսևորմանը աջակցելը:
Այսօր հազարավոր սիրիահայեր աշխատում են կրթության, գիտության, առողջապահության, արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, սպասարկման ոլորտներում: Եթե սկզբնական շրջանում մեր գործատուները դժվարությամբ, թերահավատորեն էին նրանց ընդունում աշխատանքի, ապա 1-2 ամիս անց ամենափնտրված աշխատողը դառնում էր սիրիահայը:
Սակայն նրանց մեջ կան շատ մարդիկ, որ ցանկանում էին գործ դնել, բիզնես սկսել: Այդ պատճառով էր, որ Էկոնոմիկայի նախարարության հետ մենք սկսեցինք՝ օրենսդրությունը սովորեցնել՝ բիզնես սկսելու, շուկան ուսումնասիրել և առաջարկներ տալ, օգնել բիզնես ծրագրեր կազմել, ֆինանսական աջակցություն հատկացնել հիպոտեքի, դրամաշնորհների ձևով:
Այսօր սիրիահայերի հիմնադրած 100-ավոր ձեռնարկություններ են գործում Հայաստանում. դրանք ավտոսպասարկման, սննդի, ռեստորանային, սրճարանային բիզնեսներ են, նրանք արծաթագործության, ոսկերչության մեջ մեծ հաջողություններ ունեն: Ունենք բազմաթիվ հաջող օրինակներ: Նրանք աշխատանքի նկատմամբ ունեն պատասխանատվություն և նվիրված վերաբերմունք, բերել են նոր մշակույթ, նոր վերաբերմունք: Բոլորս արդեն գիտենք, եթե սիրիական ապրանք է, ուրեմն որակյալ է:
Նրանք բոլորն օժտված մարդիկ են, ունեն անսպառ շնորհք, ներկայացնում են ձեռքի աշխատանքներ, ձեռագործներ, ասեղնագործություններ, գորգեր, արծաթյա և ոսկյա զարդեր, անուշահամ քաղցրավենիք, որոնք սիրելի են ոչ միայն հայաստանցիների, այլև օտարների համար:
Շնորհակալ ենք ձեզ, որ, կորցնելով ամեն ինչ, սակայն գտնելով ձեր Հայրենիքը, շարունակում եք ստեղծագործել, պահպանել լավագույն ավանդույթները, շարունակում եք հարստացնել հայկական կյանքը և նույնիսկ ձեր փոքր խնայողություններից մաս հանում մեր հերոսական Արցախին և անպարտ բանակին:
Սիրիահայերի հիմնախնդիրների աջակցության հարցում իրենց լուման են ներդնում ոչ միայն Հայաստանի, այլ Սփյուռքի կազմակերպությունները, օգնության ձեռք են մեկնում միջազգային կառույցներն ու օտարերկրյա պետությունները: Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ խորին շնորհակալություն հայտնել բոլոր կառույցներին, կազմակերպություններին, որ առաջին օրից մեզ հետ են, նյութական, բարոյական լուրջ աջակցություն են ցուցաբերում սրիահայերին: Եվ համոզված եմ, որ այս շաբաթը ևս կօգնի 10-յակ սիրիահայերի սկսելու իրենց գործը: Ուզում եմ շնորհակալ լինել նաև Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությանը՝(GIZ) այս օրերը կազմակերպելու համար և վստահ եմ, որ հատկապես ցուցադրությունները Ձեզ շատ դուր կգան»:
Հանրապետության Նախագահը ծանոթացավ տարբեր ոլորտներում բիզնես գործունեություն ծավալած սիրիահայերի աշխատանքների արդյունքներին՝ ցուցահանդեսում ներկայացված արտադրատեսականուն և առաջարկվող ծառայությունների սպառման հնարավորություններին, ընթացիկ խնդիրներին ու զարգացման ծրագրերին: Հայաստանյան մասնավոր ձեռնարկությունները ցուցահանդեսում սիրիահայերին ներկայացրին նաև իրենց մոտ առկա աշխատատեղերը և ծառայությունները, իսկ պետական ու միջազգային հաստատությունները՝ աջակցության իրենց ծրագրերը: Տպագրության, հրատարակչության, ոսկերչության, փայտամշակման, զբոսաշրջության, ասեղնագործության, սարքավորումների արտադրության, հաստոցաշինության և այլ ոլորտներում արտադրանք թողարկող մեր հայրենակիցների ջանքերը Սերժ Սարգսյանը ոգևորիչ համարեց և բարձր գնահատեց ներկայացված ապրանքների որակական հատկանիշները: Նախագահը սիրիահայ ձեռներեցների հետ քննարկեց իրենց արտադրանքի իրացման և արտահանման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:

«Сирийский армянин сегодня самый востребованный работник»: Грануш Акопян
Президент Серж Саргсян сегодня в выставочном комплексе «Ереван-ЭКСПО» присутствовал на церемонии открытия выставки «Новые перспективы для сирийских армян». Мероприятие проводится в рамках бизнес-форума «Неделя экономических возможностей», организованного Германским обществом международного сотрудничества (GIZ).
В бизнес-форуме участвовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, министр экономики РА Арцвик Минасян, представители армянских и международных организаций, занимающихся проблемами сирийских армян.
В выставке принимали участие более семидесяти компаний и частных предпринимателей, которые в результате войны в Сирии переселились в Армению и здесь основали свой бизнес.
Со вступительной речью выступила директор регионального проекта «Развитие частного сектора Южного Кавказа» госпожа Марита Ридел.
С речью о проблемах сирийских армян выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян, в частности сказавшая: «Многоуважаемый господин Президент, уважаемые присутствующие, дорогие сирийские армяне. Вследствие тяжелого кризиса, продолжающегося в Сирии уже 5 лет, в Армению переехали 20 тысяч человек, из которых 17 тысяч обосновались на Родине.
Господин Президент, Вы поручили всем органам государственного управления быть рядом с каждым сирийским армянином, прислушиваться к каждой из их разнообразных проблем, оперативно реагировать, находить решения, интегрировать в общество Армении.
Без колебаний сегодня можно констатировать, что в образовательной, социальной, культурной сферах процесс интеграции близится  к завершению.
2500 юношей и девушек получают образование в школах и университетах, государство, учреждение Гюльбенкян и Всеобщий армянский благотворительный союз финансируют их образование.
В рамках государственного заказа более 3000 человек получили медицинскую помощь и обслуживание.
Одним из важных показателей интеграции является тот факт, что около 13 тысячам сирийских армян указом Президента РА предоставлено гражданство РА, еще 1800 получили вид на жительство.
Облегчению проблем сирийских армян помогли не только местные и международные организации, но и созданные их силами общественные организации, совместно с которыми реализовано около 100 благотворительных проектов.
�?нтеграция в армянское общество становится полноценным, когда интегрируются экономически и имеют собственный очаг.
Ежемесячно на заседаниях межведомственной комиссии обобщаются достижения, вскрываются проблемы, определяются задачи каждого из нас.
Десятками правительственных решений, корректировками законов упрощены и облегчены правоотношения, касающиеся вопросов проживания, социальных и трудоустройства наших соотечественников.
Частью государственной политики стали их трудоустройство, профессиональная ориентация, содействие подготовке и переподготовке, стимулирование занятости, содействие проявлению возможностей и способностей.
Сегодня тысячи сирийских армян работают в сферах образования, науки, здравоохранения, промышленности, сельского хозяйства, обслуживания. Если в начальный период наши работодатели с трудом, недоверием принимали их на работу, то спустя один-два месяца сирийский армянин становился самым востребованным работником.
Однако среди них есть много людей, желающих основать бизнес. �?менно поэтому совместно с Министерством экономики мы начали обучать законодательству – начинать бизнес, изучать рынок, помогали составить бизнес-планы, выделять финансовое содействие в виде ипотек и грантов.
Сегодня в Армении функционируют сотни предприятий, основанных сирийскими армянами: это бизнес автотехобслуживания, пищевой, ресторанный, кафе. Больших успехов они добились в области среброделания и ювелирной. �?меется множество удачных примеров. Они проявляют ответственность и преданное отношение к работе, привнесли новую культуру, новое отношение. Всем уже известно, что если товар сирийский – значит качественный.
Все они одаренные люди, обладают неисчерпаемыми дарованиями, представляют поделки, рукоделия, вышивки, ковры, серебряные и золотые украшения, вкусные сладости, полюбившиеся не только жителям Армении, но и иностранцам.
Благодарны вам, что, утеряв все, но обретя свою Родину, вы продолжаете созидать, сохраняете лучшие традиции, продолжаете обогащать армянскую жизнь и даже выделяете из своих скромных сбережений долю для нашего героического Арцаха и непобедимой армии.
В вопросе содействия сирийским армянам свой вклад вносят организации не только Армении, но и Диаспоры, руку помощи протягивают международные структуры и зарубежные государства.
Пользуясь случаем, хочу выразить глубокую благодарность всем структурам и организациям, с первых дней сотрудничающим с нами, оказывающим сирийским армянам серьезную материальную и моральную помощь. Убеждена, что эта неделя также поможет десяткам сирийских армян начать свой бизнес. Хочу выразить благодарность также Германскому обществу международного сотрудничества (GIZ) за организацию этих дней и уверена, что экспозиция вам очень понравится».
Президент Республики ознакомился с плодами труда сирийских армян в различных сферах бизнеса: с ассортиментом представленной на выставке продукции и возможностями сбыта предлагаемых услуг, поинтересовался существующими проблемами и планами развития. Армянские частные компании на выставке представляют сирийским армянам также имеющиеся у них рабочие места и услуги, а государственные и международные организации – свои программы помощи.
Усилия наших соотечественников, наладивших производство в типографской, полиграфической, ювелирной, деревообрабатывающей, туристической сферах, в вышивальном ремесле, станкостроительном и приборостроительном производстве и в других отраслях Серж Саргсян счел воодушевляющими и высоко оценил качественные показатели представленных товаров. Президент обсудил с сирийскими армянами вопросы, касающиеся возможностей сбыта и экспорта производимой ими продукции.