Հեռակոնֆերանս՝ Ռուսաստանի Օրենբուրգի մարզի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Մայիսի 13-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ Օրենբուրգի մարզի «Տերյան» հայկական մշակույթի հասարակական հիմնադրամի և «Նաիրի» հայկական մշակութային կենտրոնի մասնակցությամբ հեռակոնֆերանս, որին մասնակցեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Հեռակոնֆերանսին Օրենբուրգից կապ հաստատեցին «Տերյան» հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Աննա Օսեփյանը, ղեկավավարներ և ձեռնարկատերեր՝ Սամվել Հովհաննիսյանը, Գևորգ Սարգսյանը, Հարություն Վանյանը, Աշոտ Օրդուխանյանը, Միխայիլ Մարությանը, Արմեն Բաղդասարյանը, Արմեն Հովհաննիսյանը, ուսուցիչներ, գործարարներ:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց, որ համայն հայության այսօրվա առաջին անհանգստացնող խնդիրը Արցախի և Հայաստանի սահմանի անվտանգությունն է: «Ուրախ եմ, որ ապրիլյան ծանր օրերին Օրենբուրգի հայ համայնքը նույնպես մեր կողքին կանգնեց և իր ներդրումը բերեց Արցախին օգնություն տրամադրելու հարցում: Մեր բանակը հզոր է և մարտունակ, ցանկացած պահի պատրաստ է հետ շպրտել թշնամու հարձակումները: Հայկական Սփյուռքը պետք է բոլոր հնարավոր միջոցները օգտագործի՝ Արցախի անկախությունը ճանաչելու գործում», – հավելեց գերատեսչության ղեկավարը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հաջորդիվ անդրադարձավ համայնքում հայապահպանության, մասնավորապես մայրենիի պահպանության խնդիրներին: «Մասնակցելով նախարարության հատկապես «Արի տուն» և «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրերին և այցլելով Հայաստան՝ դուք ամենաիրական հնարավորությունը կստեղծեք ձեր և ձեր զավակների համար հայերենը սովորելու կամ կատարելագործելու, հայկական մշակութային արժեքներին ծանոթանալու համար: Այս տարի կանցկացվի նաև «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը, որը հայկական երգի ու պարի միջոցով հայ մնալուն ուղղված ծրագիր է: Մենք ակնկալում ենք, որ Օրենբուրգի հայ համայնքը ևս ակտիվորեն կմասնակցի փառատոնին», – նշեց նա:
Գերատեսչության ղեկավարը հավելեց, որ նախարարությունն իրականացնում է Սփյուռքի հայկական կրթական հաստատություններին ուսումնական գրականության և օժանդակ նյութերի մշակման և տրամադրման աշխատանքներ: «Դուք ներկայացրեք, թե ինչպիսի գրքեր և որքան ուսումնաօժանդակ գրականություն է հարկավոր և մենք կտրամադրենք: Սիրով կիրականացնենք նաև Օրենբուրգում կազմակերպվող միջոցառումների մասին պատմող ձեր ուղարկած տեսանյութերը լրատվամիջոցների միջոցով ողջ հայկական աշխարհին տեղեկացնելու աշխատանքը, – նշեց նախարարը՝ հավելելով, – սիրելի՛ հայրենակիցներ, ձեր գործունեությամբ դուք ամրապնդում եք հայ-ռուսական բարեկամությունը: Հայաստան այցելելիս՝ անպայման եկեք ձեր՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարություն, մենք պատրաստ ենք լսել և օգնել բոլոր հարցերում: Այսօր Հայրենիքում հաստատվել է շուրջ 20 հազար սիրիահայ, նրանք հաջողությամբ ինտեգրվում են մեր իրականությանը, սեփական բիզնեսը ստեղծում: Սիրիահայերն իրենց հետ աշխատանքային նոր մշակույթ բերեցին Հայրենիք և աչքի են ընկնում գործի հանդեպ առանձնահատուկ նվիրվածությամբ»:
Այնուհետև Օրենբուրգից ելույթ ունեցավ «Տերյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գևորգ Սարգսյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց նախարարությանը՝ հեռակոնֆերանսը կազմակերպելու համար և նշեց. «Այս տարի մենք ավելի մեծ ջանքեր պիտի գործադրենք, որ հատկապես «Արի տուն» ծրագրին և «Իմ Հայաստան» փառատոնին Օրենբուրգից մեծ թվով պատանիներ ու երիտասարդներ մասնակցեն»:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրենն ընդգծեց, որ Օրենբուրգի «Նաիրի» հայկական մշակույթի կենտրոնը հիմանադրվել է 1992թ., իսկ 1998թ. մարզի Բուզուլուկ քաղաքում ստեղծվել է «ՆԻԳ հայկական համայնք» տարածքային հասարակական կազմակերպությունը: 2004թ. դեկտեմբերին Օրենբուրգում ստեղծվել է «Ազգային գյուղ» մշակութային միավորումը, որտեղ 10 ազգություններ` այդ թվում նաև հայերը, իրավունք են ստացել ստեղծելու իրենց ազգային օջախները: 2009թ. բացվել է Օրենբուրգի «Հայկական տունը», որտեղ գործում է հայկական կիրակնօրյա դպրոցը, թանգարանը, գրադարանը, մշակույթի կենտրոնը, «Արաքս» սրճարանը` ազգային խոհանոցով:
Գևորգ Սարգսյանը հավելեց, որ այժմ աշխատանքներ են տարվում հայկական եկեղեցի կառուցելու ուղղությամբ: «Մենք այստեղից սրտատրոփ հետևում ենք Արցախյան հակամարտությանը, մեր փոքրիկ ներդրումը բերել ենք հայոց բանակին օժանդակելու ուղղությամբ և ուզում ենք հավաստիացնել, որ այդ օգնությունը շարունակական է լինելու», – նշեց նա:
Քննարկվեցին Օրենբուրգի հայ համայնքի գործունեությանը, խնդիրներին, ինչպես նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական մյուս ծրագրերին համայնքի ներգրավվածությանը վերաբերող հարցեր:

RA Ministry of Diaspora holds teleconference with representatives of the Armenian community of Russia’s Orenburg Oblast
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/05/248.jpg)
On May 13, the RA Ministry of Diaspora held a teleconference with representatives of Teryan Armenian Cultural Non-Governmental Foundation of the Orenburg Oblast of the Russian Federation and Nayiri Armenian Cultural Center. RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan also participated in the teleconference.
Among the representatives from Orenburg were president of the board of Teryan Armenian Cultural Non-Governmental Foundation Anna Osepyan, the directors and entrepreneurs Samvel Hovhannisyan, Gevorg Sargsyan, Harutyun Vanyan, Ashot Ordukhanyan, Mikhail Marutyan, Armen Baghdasaryan and Armen Hovhannisyan, as well as teachers and businesspeople.
The Minister of Diaspora greeted the participants and stated that the current main issue concerning all Armenians today is the security on the borders of Artsakh and Armenia. “I am pleased with the fact that the Armenian community of Orenburg also stood with and made its contribution to Artsakh during the difficult days in April. The Armenian army is powerful and efficient and is ready to retaliate at any moment. Diaspora Armenians need to take all measures for the recognition of Artsakh’s independence,” the Minister added.
Minister Hranush Hakobyan touched upon preservation of the Armenian identity within the Armenian community and particularly discussed the preservation of the Armenian language. “By visiting Armenia and participating in the “Ari Tun” Program and the “Diaspora” Summer School Program of the RA Ministry of Diaspora, you and your children will have the opportunity to learn or improve your Armenian and become familiar with Armenian cultural values. This year, the RA Ministry of Diaspora will be holding the “My Armenia” Pan-Armenian Festival, which is a program that is aimed at helping Armenians preserve their national identity through song and dance. We expect to see the active participation of the Armenians of Orenburg as well,” she stated.
The Minister added that the RA Ministry of Diaspora develops textbooks and supporting materials and provides them to Armenian educational institutions abroad. “You can tell us what kinds of books and supporting materials you need, and we can provide them to you. It would also be our pleasure to present the videos of events organized in Orenburg to all Armenians around the world through the media,” the Minister noted, adding: “Dear Armenians of Orenburg, you strengthen the friendship between the Russians and Armenians with your activities. By visiting Armenia, make sure to visit the RA Ministry of Diaspora. We are ready to listen to you and help you solve any issue. Today, there are nearly 20,000 Syrian-Armenians who have settled in Armenia. They are successfully integrated into Armenian society and starting their own businesses. The Syrian-Armenians introduced a new culture in the Homeland and stand out with their special dedication to their jobs.”
Afterwards, Executive Director of Teryan Armenian Cultural Non-Governmental Foundation Gevorg Sargsyan gave a speech in which he expressed gratitude to the Ministry for organizing the teleconference and stated the following: “This year, we need to make more efforts to have as many young Armenians of Orenburg participate in the “Ari Tun” Program and in the “My Armenia” Pan-Armenian Festival as possible.”
The executive director of the Foundation emphasized that the Nayiri Armenian Cultural Center of Orenburg was founded in 1992 and that the “NIG Armenian Community” territorial non-governmental organization was established in the Buzuluk city of Orenburg Oblast in 1998. In December 2004, the Armenians of Orenburg created the “National Village” Cultural Union that has granted representatives of 10 nationalities, including the Armenians the right to create their national centers. Established in 2009, the “Armenian Home” of Orenburg has an Armenian Sunday school, a museum, a library, a cultural center and a café called “Arax” that serves Armenian national dishes.
Gevorg Sargsyan added that the Armenians of Orenburg are now working on building an Armenian church. “We are closely following the conflict in Artsakh. We have made our small contribution to support the Armenian army and would like to assure you that the assistance will be ongoing,” he mentioned.
The activities of the Armenian community of Orenburg, the community’s problems, as well as issues on the involvement of the community in the other pan-Armenian programs of the RA Ministry of Diaspora were discussed during the teleconference.