Հեռակոնֆերանս՝ Ռուսաստանի Օրենբուրգի մարզի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Մայիսի 13-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ Օրենբուրգի մարզի «Տերյան» հայկական մշակույթի հասարակական հիմնադրամի և «Նաիրի» հայկական մշակութային կենտրոնի մասնակցությամբ հեռակոնֆերանս, որին մասնակցեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Հեռակոնֆերանսին Օրենբուրգից կապ հաստատեցին «Տերյան» հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Աննա Օսեփյանը, ղեկավավարներ և ձեռնարկատերեր՝ Սամվել Հովհաննիսյանը, Գևորգ Սարգսյանը, Հարություն Վանյանը, Աշոտ Օրդուխանյանը, Միխայիլ Մարությանը, Արմեն Բաղդասարյանը, Արմեն Հովհաննիսյանը, ուսուցիչներ, գործարարներ:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց, որ համայն հայության այսօրվա առաջին անհանգստացնող խնդիրը Արցախի և Հայաստանի սահմանի անվտանգությունն է: «Ուրախ եմ, որ ապրիլյան ծանր օրերին Օրենբուրգի հայ համայնքը նույնպես մեր կողքին կանգնեց և իր ներդրումը բերեց Արցախին օգնություն տրամադրելու հարցում: Մեր բանակը հզոր է և մարտունակ, ցանկացած պահի պատրաստ է հետ շպրտել թշնամու հարձակումները: Հայկական Սփյուռքը պետք է բոլոր հնարավոր միջոցները օգտագործի՝ Արցախի անկախությունը ճանաչելու գործում», – հավելեց գերատեսչության ղեկավարը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հաջորդիվ անդրադարձավ համայնքում հայապահպանության, մասնավորապես մայրենիի պահպանության խնդիրներին: «Մասնակցելով նախարարության հատկապես «Արի տուն» և «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրերին և այցլելով Հայաստան՝ դուք ամենաիրական հնարավորությունը կստեղծեք ձեր և ձեր զավակների համար հայերենը սովորելու կամ կատարելագործելու, հայկական մշակութային արժեքներին ծանոթանալու համար: Այս տարի կանցկացվի նաև «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը, որը հայկական երգի ու պարի միջոցով հայ մնալուն ուղղված ծրագիր է: Մենք ակնկալում ենք, որ Օրենբուրգի հայ համայնքը ևս ակտիվորեն կմասնակցի փառատոնին», – նշեց նա:
Գերատեսչության ղեկավարը հավելեց, որ նախարարությունն իրականացնում է Սփյուռքի հայկական կրթական հաստատություններին ուսումնական գրականության և օժանդակ նյութերի մշակման և տրամադրման աշխատանքներ: «Դուք ներկայացրեք, թե ինչպիսի գրքեր և որքան ուսումնաօժանդակ գրականություն է հարկավոր և մենք կտրամադրենք: Սիրով կիրականացնենք նաև Օրենբուրգում կազմակերպվող միջոցառումների մասին պատմող ձեր ուղարկած տեսանյութերը լրատվամիջոցների միջոցով ողջ հայկական աշխարհին տեղեկացնելու աշխատանքը, – նշեց նախարարը՝ հավելելով, – սիրելի՛ հայրենակիցներ, ձեր գործունեությամբ դուք ամրապնդում եք հայ-ռուսական բարեկամությունը: Հայաստան այցելելիս՝ անպայման եկեք ձեր՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարություն, մենք պատրաստ ենք լսել և օգնել բոլոր հարցերում: Այսօր Հայրենիքում հաստատվել է շուրջ 20 հազար սիրիահայ, նրանք հաջողությամբ ինտեգրվում են մեր իրականությանը, սեփական բիզնեսը ստեղծում: Սիրիահայերն իրենց հետ աշխատանքային նոր մշակույթ բերեցին Հայրենիք և աչքի են ընկնում գործի հանդեպ առանձնահատուկ նվիրվածությամբ»:
Այնուհետև Օրենբուրգից ելույթ ունեցավ «Տերյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գևորգ Սարգսյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց նախարարությանը՝ հեռակոնֆերանսը կազմակերպելու համար և նշեց. «Այս տարի մենք ավելի մեծ ջանքեր պիտի գործադրենք, որ հատկապես «Արի տուն» ծրագրին և «Իմ Հայաստան» փառատոնին Օրենբուրգից մեծ թվով պատանիներ ու երիտասարդներ մասնակցեն»:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրենն ընդգծեց, որ Օրենբուրգի «Նաիրի» հայկական մշակույթի կենտրոնը հիմանադրվել է 1992թ., իսկ 1998թ. մարզի Բուզուլուկ քաղաքում ստեղծվել է «ՆԻԳ հայկական համայնք» տարածքային հասարակական կազմակերպությունը: 2004թ. դեկտեմբերին Օրենբուրգում ստեղծվել է «Ազգային գյուղ» մշակութային միավորումը, որտեղ 10 ազգություններ` այդ թվում նաև հայերը, իրավունք են ստացել ստեղծելու իրենց ազգային օջախները: 2009թ. բացվել է Օրենբուրգի «Հայկական տունը», որտեղ գործում է հայկական կիրակնօրյա դպրոցը, թանգարանը, գրադարանը, մշակույթի կենտրոնը, «Արաքս» սրճարանը` ազգային խոհանոցով:
Գևորգ Սարգսյանը հավելեց, որ այժմ աշխատանքներ են տարվում հայկական եկեղեցի կառուցելու ուղղությամբ: «Մենք այստեղից սրտատրոփ հետևում ենք Արցախյան հակամարտությանը, մեր փոքրիկ ներդրումը բերել ենք հայոց բանակին օժանդակելու ուղղությամբ և ուզում ենք հավաստիացնել, որ այդ օգնությունը շարունակական է լինելու», – նշեց նա:
Քննարկվեցին Օրենբուրգի հայ համայնքի գործունեությանը, խնդիրներին, ինչպես նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական մյուս ծրագրերին համայնքի ներգրավվածությանը վերաբերող հարցեր:

Видеоконференция с участием представителей армянской общины Оренбургской области России
В Министерстве Диаспоры РА 13 мая состоялась видеоконференция с участием представителей общественного фонда армянской культуры «Терян» и армянского культурного центра «Наири» Оренбургской области, в которой участвовала министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
�?з Оренбурга к видеоконференции подключились председатель совета фонда «Терян» Анна Овсепян, руководители и предприниматели Самвел Ованнисян, Геворг Саркисян, Арутюн Ванян, Ашот Ордуханян, Михаил Марутян, Армен Багдасарян, Армен Ованнисян, педагоги, предприниматели.
Приветствовав участников, министр Диаспоры РА отметила, что проблемой номер один, волнующей все армянство, на сегодняшний день является безопасность Арцаха и границ Армении. «Рада, что в тяжелые апрельские дни армянская община Орендурга также встала рядом с нами и внесла свой вклад в предоставление Арцаху помощи. Наша армия могуча и боеспособна, в любой момент готова отшвырнуть врага. Армянская Диаспора должна использовать все возможные средства в деле признания независимости Арцаха», – добавила глава ведомства.
Затем министр Грануш Акопян коснулась вопросов сохранения в общине армянства, в частности, родного языка. «Участвуя в программах Министерства, в частности, «Ари тун» и «Летняя школа «Спюрк», посещая Армению вы создадите самую реальную возможность для себя и своих детей выучить армянский или усовершенствовать его знание, познакомиться с армянскими культурными  ценностями. В этом году будет проведен также общеармянский фестиваль «Моя Армения» – программа, нацеленная на то, чтобы сохранить армянственность посредством армянской песни и танца. Мы надеемся, что армянская община Оренбурга также примет активное участие в фестивале», – отметила она.
Руководитель ведомства добавила, что Министерство осуществляет работы по разработке и предоставлению армянским образовательным учреждениям Диаспоры учебной литературы и вспомогательных материалов. «Вы представьте, какие учебники и какое количество вспомогательной литературы необхолдимо, и мы предоставим. Охотно реализуем также работу по предоставлению всему армянскому миру посредством СМ�? присланный вами видеоматериал, рассказывающий об организуемых в Оренбурге мероприятиях, – отметила министр, добавив: – Дорогие соотечественники, своей деятельностью  вы укрепляете армяно-российскую дружбу. Посещая Армению, непременно приходите в свое Министерство Диаспоры РА – мы готовы выслушать и помочь в любых вопросах.
Сегодня на Родине обосновались около 20 тысяч сирийских армян, они успешно интегрируются в наши реалии, создают собственный бизнес. Они привезли с собой на Родину новую культуру труда и отличаюится особой преданностью делу».
Затем из Оренбурга выступил исполнительный директор фонда «Терян» Геворг Саркисян. Он выразил благодарность Министерству за организация видеоконференции, отметив: «В этом году мы должны приложить еще больше усилий, чтобы в программах Министерства Диаспоры РА, особенно «Ари тун» и фестивале «Моя Армения» участвовало большее число юношей и девушек из Оренбурга».
�?сполнительный директор фонда подчеркнул, чт о армянский культурный центр «Наири» Оренбурга был основан в 1992г., а в 1998г. в городе Бузулук области создана региональная общественная организация «Армянская община Н�?Г». В декабре 2004 года в Оренбурге был создан культурный союз  «Национальная деревня», где 10 национальностей, в том числе и армяне, получили право создать свои национальные очаги. В 2009 году открылся «Армянский дом» Оренбурга, где функционируют армянская воскресная школа, музей, библиотека, культурный центр, кафе «Аракс» с национальной кухней.
Геворг Саркисян добавил, что сейчас ведутся работы по возведению армянской церкви. «Мы оттуда с трепетом в сердце наблюдаем за Арцахским конфликтом, внесли наш небольшой вклад в содействие армянской армии и хотим заверить, что эта помощь будет постоянной», – отметил он.
Были обсуждены вопросы, касающиеся деятельности, проблем армянской общины Оренбурга, а также вовлеченности общины в другие общеармянские программы Министерства Диаспоры РА.