Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողություն՝ Երուսաղեմում
Երուսաղեմի գլխավոր հայկական եկեղեցում` Սուրբ Հակոբյանց վանքում ապրիլի 23-ին Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառում է անցկացվել: Այս մասին տեղեկացնում է The Jerusalem Post-ը:
Ոգեկոչման արարողությանը նախորդել է եկեղեցական պատարագը, որը ղեկավարել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Նուրհան Մանուկյանը: Պատարագին մասնակցել են Երուսաղեմի հայկական համայնքի ղեկավարները:
Տարելիցի հիշատակի միջոցառումների կազմակերպիչ Հարութ Բաղամյանը, ով Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ է, իսրայելական լրատվամիջոցին ասել է, որ հայկական համայնքը հիասթափված է ցեղասպանության հիշողության նկատմամբ պաշտոնական Իսրայելի վերաբերմունքից: «Նրանք որոշ երկրների նման ոչ թե ժխտում են կատարվածը, այլ պարզապես չեն խոսում դրա մասին: Անցյալում եղել են որոշ իսրայելցի քաղաքական գործիչներ, ովքեր իրենց տեսակետները հայտնել են Ցեղասպանության մասին, և մենք մեծապես գնահատում ենք դա: Սակայն մենք ակնկալում ենք, որ կառավարությո ւնը քաղաքականությունից առաջ հարգի արժեքները»,- armradio.am-ի փոխանցմամբ՝ ասել է նա` նշելով, թե իրենք հասկանում են, որ հարցն ունի քաղաքական բովանդակություն:
Բաղամյանն ընդգծել է, որ իրենք մեծ աջակցություն են տեսնում իսրայելական հասարակության կողմից, սակայն ակնկալում են, որ հրեական պետությունը պետք է լինի առաջինը, ով կճանաչի ու կխոսի խնդրի մասին:
Ապրիլի 24-ին Իսրայելի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները բողոքի ակցիաներ կանցկացնեն Երուսաղեմում Թուրքիայի հյուպատոսության և Թել Ավիվում Թուրքիայի դեսպանության դիմաց:

В �?ерусалиме состоялась церемония поминовения жертв Геноцида армян
В главной армянской церкви �?ерусалима – монастыре Св.Акопянц, 23 апреля состоялось мероприятие, посвященное 101-й годовщине Геноцида армян. Об этом сообщает The Jerusalem Post.
До начала церемонии была отслужена Литургия, которой руководил армянский патриарх �?ерусалима Нурхан Манукян. На ней присутствовали руководители армянской общины �?ерусалима.
Организатор мероприятий годовщины памяти Арут Багамян, потомок переживших Геноцид армян, сказал израильским СМ�?, что армянская община разочарована отношением официального �?зраиля к памяти Геноцида. «Подобно некоторым странам, они не отрицают происшедшее, а просто не говорят о нем. В прошлом были некоторые израильские политические деятели, которые выражали свою точку зрения о Геноциде армян, и мы это высоко ценим. Однако ожидаем, что правительство, выше политики, будет ставить ценности», – как передает armradio.am, сказал он, отметив, что они понимают политическую подоплеку вопроса.
Багамян подчеркнул, что они ощущают большую поддержку израильского общества, однако надеются, что государство �?зраиль должно быть первым, кто признает и заговорит об этом.
Представители армянской общины �?зраиля 24 апреля проведут акции протеста в �?ерусалиме – у консульства Турции, и в Тель Авиве – у посольства Турции.