Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագ Բուենոս Այրեսում
Մարտի 19-ին Բուենոս Այրեսի Մայր տաճարում Բուենոս Այրեսի արքեպիսկոպոս, Արգենտինայի հոգևոր առաջնորդ, կարդինալ Մարիո Աուրելիո Պոլիի հանդիսապետությամբ մատուցվեց Սուրբ պատարագ 1915թ. Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն զոհերի հիշատակին:
Պատարագին ներկա էին Արգենտինայի արտաքին գործերի և պաշտամունքի նախարարության կրոնի հարցերով փոխնախարար Խուան Լաուրեանո Լանդաբուրուն, Բուենոս Այրեսի կառավարության մարդու իրավունքների հարցերով փոխքարտուղար Կալուդիո Ավրուխը, Արգենտինայում հայ առաքելական և կաթողիկե եկեղեցիները ներկայացնող ողջ հոգևոր դասը, Արգենտինայում հույն ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդը, կրոնական և ազգային փոքրամասնությունների, արգենտինահայ համայնքային կառույցների, կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, պատգամավորներ, հասարակական- քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, լրագրողներ:
Պատարագի ընթացքում կատարվեց էկումենիկ աղոթք՝ Լատինական Ամերիկայի կաթողիկե եկեղեցու առաջնորդ, գերապայծառ Վարդան արքեպիսկոպոս Պողոսյանի, Հայ առաքելական եկեղեցու Արգենտինայի և Չիլիի առաջնորդ Գիսակ արքեպիսկոպոս Մուրադյանի մասնակցությամբ:
Պատարագի ավարտին իր խոսքում Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Ալեքսան Հարությունյանը շնորհակալություն հայտնեց արքեպիսկոպոս Մարիո Աուրելիո Պոլիին` Հայոց ցեղասպանության նահատակների հոգիների հանգստության համար կատարված աղոթքի, ինչպես նաև այդ ծանր վիշտը հայ ժողովրդի հետ միասնաբար կիսելու համար, ինչի ապացույցն է նաև ներկայիս Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապ, այն ժամանակ Բուենոս Այրեսի արքեպիսկոպոս Բերգոլիոյի առաջնորդության տարիներին Բուենոս Այրեսի մայր տաճարում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության 90-րդ տարելիցին նվիրված հայկական խաչքարը:

Liturgy in the memory of victims of the Armenian Genocide in Buenos Aires
On March 19, Archbishop, Clergy Leader of Argentina, Archbishop of Buenos Aires Cardinal Mario Aurelio Poli performed holy liturgy in the memory of 1.5 million victims of the Armenian Genocide.
Deputy Minister of Foreign Affairs and Worship on religious issues Juan Laureano Landaburu, undersecretary of Human Rights of the Buenos Aires City Government Claudio Avruj, representatives of the Armenian Apostolic and Catholic Churches of Argentina, leader of Greek Orthodox Church, representatives of religious and national minorities, Argentinian Armenian community structures, cultural institutions, parliamentarians, politicians and public figures, diplomats and journalists attended the event.
During the liturgy ecumenical prayer was performed by Primate of the Diocese of the Armenian Catholic Church in Latin America, His Eminence Archishop Vardan Poghosyan and Primate of Diocese of the Armenian Apostolic Church in Argentina and Chile, Archbishop Gisak Muradyan.
In his remarks, at the end of the liturgy, Ambassador of Armenia to Argentina Alexan Harutyunyan expressed gratitude to Archbishop Mario Aurelio Polie for performed prayer for the repose of souls of the victims of the Armenian Genocide, as well as unanimously shared great sorrow, and the best example is the cross-stone, dedicated to the 90th Anniversary of the Armenian Genocide, installed in Catedral de Buenos Aires by Pope Francis, then Archbishop of Buenos Aires Bergolio.