Դալիթան «Կանչ»-ը նվիրել է զոհված հայորդիներին .տեսանյութ
ՀՀ սփյուռքի, պաշտպանության, մշակույթի, կրթության և գիտության նախարարությունների աջակցությամբ Ազգային կինոկենտրոնը ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Կանչ» գեղարվեստական ֆիլմը:
Ֆիլմի պրեմիրեան տեղի կունենա ապրիլի 20-ին՝ «Մոսկվա» կինոթատրոնում:
Քեսաբի ու Ադանայի կոտորածներից հետո կենդանի մնացած պատանիներ Վարդանն ու Միհրանը (մեկը բռնությամբ, մյուսը` կամա թե ակամա) հայտնվել են թուրքական ռազմական վարժարանում:
Վարդանն այլ ելք չունենալով՝ ենթարկվում է վարժարանի վարչակարգին, սակայն նրան երևացող մոր, հոր, պապի և քրոջ՝ Արաքսիի տեսիլքները անընդհատ հիշեցնում են պապի նվիրած մագաղաթյա Սուրբ գրքի մասին, որը խլել են թուրքերը…
Պատրաստ է նաև ֆիլմի համանուն տեսահոլովակը, որի սաունդթրեքը կատարում է երգչուհի Դալիթա Ավանեսյանը, իսկ նրան նվագակցում է փոքրիկ դուդուկահար Թաթուլ Համբարձումյանը:
«Առաջին անգամ էի վոկալիզի կատարումով հանդես գալիս: Հպարտությունս և հուզմունքս աննկարագրելի է, որ կարողացա մասնակցություն ունենալ ազգապահպան և հայրենանվեր այս գործում: Զուգադիպության, թե նախախնամության շնորհիվ՝ տեսահոլովակի պրեմիերան համընկավ Արցախում տեղի ունեցող ողբերգական իրադարձությունների հետ, և ես կատարումս նվիրում եմ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների հետևանքով վերջին օրերին Արցախի սահմանին զոհված հերոս հայորդիների հիշատակին»,-«Հայերն այսօրին» տեղեկացրեց երգչուհին:

With the support of the Ministries of Diaspora, Defense, Culture and Education and Science of the Republic of Armenia, the National Cinema Center of Armenia is presenting the film “Kanch” (Call), which is dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.
The premiere will be held at Moscow Cinema on April 20.
Staying alive after the massacres in Kessab and Adana, young Vardan and Mihran find themselves in a Turkish military school, one by force, and the other-whether he wanted to or not.
Not having any resort, Vardan submits to the administration of the school, but his visions of his mother, father, grandfather and sister Araxi constantly remind him of the parchment Holy Book that his grandfather had given to him and taken away from him by the Turks…
The video clip for the homonymous film is also ready. The soundtrack features songs by singer Dalita Avanesyan, who is accompanied by little dudukist Tatul Hambardzumyan.
“I was vocalizing for the first time. Words can’t describe how nervous I was and how proud I was to have been able to take part in this pro-national act aimed at preserving of the Armenian identity. Whether it was a coincidence or providence, the premiere of the video clip coincided with the tragic events taking place in Artsakh, and I dedicate my performance to the memory of heroic Armenian soldiers who recently died on the border of Artsakh as a result of Azerbaijan’s military actions,” the singer told Hayern Aysor.