Բողոքի երթ Ֆրանսիայի Մոնպելյե քաղաքում
Աշխարհի տարբեր քաղաքներում շարունակվում են ակցիաները`  ընդդեմ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված  ագրեսիվ գործողությունների: Ապրիլի 16-ին Ֆրանսիայի Մոնպելյե քաղաքի հայկական ընկերակցությունը քաղաքի կենտրոնում կազմակերպել էր Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ ուղղված ագրեսիվ գործողությունները դատապարտող  խաղաղ ցույց:
Մոնպելյեի Հայկական ընկերակցության նախագահ Կարեն Մխիթարյանը բոլոր մասնակիցների անունից հանդես է եկավ ելույթով` կոչ անելով հարգել Արցախի բնակչության ինքնորոշման իրավունքը և ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը:
Ինչպես Panorama.am-ի հետ զրուցում ասաց Մոնպելյեի մեր հայրենակցուհի Աննա Մաթևոսյանը, բողոքի ակցիան նախաձեռնած Մոնպելյե քաղաքի հայությանը միացել էին հարակից քաղաքներից ժամանած բազմաթիվ հայեր: Մասնակիցները հիմնական պահանջը, որը նախապես փոխանցվել է քաղաքային իշխանություններին, խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի կողմից կատարված ոճրագործությունները խստորեն դատապարտելն ու զինադադարի ռեժիմը պահպանել հարկադրելն էր:
Ի դեպ, Մոնպելյե քաղաքի հայկական ընկերակցությունը նախաձեռնել է նաև նյութական միջոցների հանգանակում, որը կփոխանցվի Արցախին:

Шествие протеста во французском городе Монпелье
В различных городах мира продолжаются акции протеста против агрессивных действий Азербайджана на карабахо-азербайджанской линии соприкосновения. Армянская ассоциация города Монпелье Франции 16 апреля организовала в центре города мирное шествие против агрессивных действий Азербайджана против народа Нагорного Карабаха.
Председатель армянской ассоциации Монпелье Карен Мхитарян выступил от имени всех участников с речью, призвав уважать право населения Арцаха на самоопределение и уважать независимость Нагорного Карабаха.
Как сказала в беседе с Panorama.am наша соотечественница ил Монпелье Анна Матевосян, к инициировавшему акцию протеста армянству города Монпелье присоединились армяне многочисленных соседних городов. Главное требование участников, заранее переданное городским властям – сурово осудить преступление, совершенное Азербайджаном в отношении мирного населения и принудить к соблюдению режима прекращения огня.
Кстати, армянская ассоциация города Монпелье инициировала также сбор материальных пожертвований, которые будут перечислены Арцаху.