Բողոքի երթ Ֆրանսիայի Մոնպելյե քաղաքում
Աշխարհի տարբեր քաղաքներում շարունակվում են ակցիաները`  ընդդեմ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված  ագրեսիվ գործողությունների: Ապրիլի 16-ին Ֆրանսիայի Մոնպելյե քաղաքի հայկական ընկերակցությունը քաղաքի կենտրոնում կազմակերպել էր Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ ուղղված ագրեսիվ գործողությունները դատապարտող  խաղաղ ցույց:
Մոնպելյեի Հայկական ընկերակցության նախագահ Կարեն Մխիթարյանը բոլոր մասնակիցների անունից հանդես է եկավ ելույթով` կոչ անելով հարգել Արցախի բնակչության ինքնորոշման իրավունքը և ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը:
Ինչպես Panorama.am-ի հետ զրուցում ասաց Մոնպելյեի մեր հայրենակցուհի Աննա Մաթևոսյանը, բողոքի ակցիան նախաձեռնած Մոնպելյե քաղաքի հայությանը միացել էին հարակից քաղաքներից ժամանած բազմաթիվ հայեր: Մասնակիցները հիմնական պահանջը, որը նախապես փոխանցվել է քաղաքային իշխանություններին, խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի կողմից կատարված ոճրագործությունները խստորեն դատապարտելն ու զինադադարի ռեժիմը պահպանել հարկադրելն էր:
Ի դեպ, Մոնպելյե քաղաքի հայկական ընկերակցությունը նախաձեռնել է նաև նյութական միջոցների հանգանակում, որը կփոխանցվի Արցախին:

Protest held in France’s Montpelier
Actions against Azerbaijan’s acts of aggression on the Nagorno-Karabakh-Azerbaijan line of contact continue in different cities across the globe. On April 16, the Armenian Association of the French city of Montpelier held a peaceful demonstration condemning Azerbaijan’s acts of aggression against the people of Nagorno-Karabakh in the heart of the city.
President of the Armenian Association of Montpelier Karen Mkhitaryan spoke on behalf of all the participants and called on respecting the right of the people of Artsakh to self-determination and recognizing the independence of Nagorno-Karabakh.
As an Armenian citizen of Montpelier Anna Matevosyan told Panorama.am, several Armenians from nearby cities had joined the Armenians of Montpelier. The participants’ main demand, which they had previously made to the municipal authorities, was to strictly condemn Azerbaijan’s crimes against civilians and force Azerbaijan to maintain the ceasefire regime.