Դհոքի Ս. Ներսես Շնորհալի եկեղեցում կատարվել է հոգեհանգստյան կարգ և հայրապետական մաղթանք
Ապրիլի 8-ին, Իրաքում Դհոքի Ս. Ներսես Շնորհալի եկեղեցում մատուցվեց հոգեհանգստյան արարողություն՝ նվիրված ադրբեջանական հարձակումների արդյունքում ընկած զինվորների, ազատամարտիկների և, առհասարակ, բոլոր հայ նահատակների հոգիների խաղաղության համար: Այս մասին Դհոքից «Հայերն այսօրին» հայտնում է Այգ Պետրոսյան-Հակոբյանը:
Դհոքի հայ համայնքի հոգևոր հովիվ տեր Մասիս քհն. Շահինյանի կողմից  կատարվեց անդաստանի կարգ եւ  հղվեց հայրապետական մաղթանք:
Արարողության  ավարտին «Շնորհալիի» անվան դպրաց դասը եկեղեցում ներկա հավատացյալների մասնակցությամբ կատարեց «Մեր հայրենիքը»:
«Կսկիծս մեծ է, սակայն գոհունակությունս` չափազանց: Մեր ժողովուրդը ևս մեկ անգամ ի լուր աշխարհի ապացուցեց, որ հայն անպարտելի է: Արցախը միշտ էլ հայկական է եղել և այդպես էլ մնալու է»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Տեր Մասիս քհն. Շահինյանը և խոսքն ուղղելով հայ մայրերին՝ հավելեց. «Թող ձեր որդիները արժանանան Աստծո արքայությանը: Պի´նդ կացեք: Ձեր շնորհիվ է, որ այսօր մենք ազատ և անկախ Հայաստան և Արցախ ունենք: Օրհնված լինեք դուք»:
Տեր Մասիս քհն. Շահինյանը նաև նշեց, որ չնայած երկրի անկայուն վիճակին, այնուամենայնիվ, եկեղեցին փորձում է հնարավորինս երիտասարդությանը մատուցել հայոց լեզուն և պատմությունը` կազմակերպելով բազում դասընթացներ և միջոցառումներ ամբողջ տարվա ընթացքում:

Requiem Service performed and patriarchal wish conveyed at St. Nerses Shnorhali Church of Dohuk
On April 8, a Requiem Service was performed for the souls of the soldiers and freedom fighters killed during Azerbaijan’s attacks and, in general, the souls of all Armenian martyrs to rest in peace at the St. Nerses Shnorhali Church of Dohuk in Iraq, as Aig Bedrosian-Hagopian reported to Hayern Aysor.
Spiritual pastor of the Armenian community of Dohuk, Father Priest Massis Shahinian performed the ceremony of the land and conveyed a patriarchal wish.
At the end, the “Shnorhali” class of scholars performed “Mer Hairenik” Armenian national anthem for the faithful attending the church.
“I am in distress, but I am more than satisfied. Our nation showed the world once again that Armenians are invincible. Artsakh has always been and will be an Armenian land,” Father Priest Massis Shahinian told Hayern Aysor and addressed Armenian mothers, adding: “May your sons be in the kingdom of God. Stay strong! Thanks to you, today we have a free and independent Armenia and Artsakh. Bless you.”
Father Priest Massis Shahinian also stated that in spite of the instability, the Church tries to do everything it can to teach the youth Armenian language and history, organizing many courses and events throughout the year.