ՀՀ նախագահի այցելությունը հաստատեց հայ ժողովրդի միասնականությունը. ԱՄՆ Արևելյան Հայոց թեմի Առաջնորդ
Ավարտվել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակության այցը ԱՄՆ. պատվիրակության կազմում էր նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: ՀՀ Նախագահին ողջ այցի ընթացքում ուղեկցել է նաև ԱՄՆ Արևելյան Հայոց թեմի Առաջնորդ Տեր Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը:
«Այս օրերի ընթացքում հոգեպարար զգացումներ և ազգային վառ ապրումներ եմ ունեցել: Բոստոնի հայ համայնքը կարևոր նշանակություն ունեցող շրջան է հայերի համար, և մայր գաղութներից մեկն է: Շնորհակալություն ենք հայտնում Նախագահին, որ ուշադրության կենտրոնում պահեց այս համայնքը և այցելության եկավ: ՀՀ նախագահի այցելությունը հաստատեց հայ ժողովրդի միասնականությունը և ամրապնդեց ազգային, եկեղեցական շահը՝ ի նպաստ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության»,-«Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ հեռախոսազրույցում շեշտեց  Տեր Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը:
Սրբազան Հայրը կարևորեց այն փաստը, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ամենուր ելույթների ընթացքում միասնականության և համախմբվածության կոչ էր հղում: Միասնականության խորհրդանիշերից էր նաև Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դրոշների վեր խոյացումը, որը մեկ անգամ ևս փաստեց Մասաչուսեթսի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագծի ընդունումը և Արցախի Հանրապետության  Անկախության ճանաչման բանաձի հաստատումը:
Հուզառատ է եղել այցելությունը «Հայկական ժառանգության պուրակ», որտեղ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրին ծաղկեպսակ են դրել և հարգանքի տուրք մատուցել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Ծաղկեպսակ են դրել նաև հայկական Սուրբ Հակոբ եկեղեցու բակում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին:
Խոսելով հանդիպումների մասին՝ Սրբազան Հայրը ընդգծեց ՀՀ Նախագահի հանդիպումը Մասաչուսեթսի նահանգապետ Չարլզ Բեյքերի հետ, որի ընթացքում Նախագահը փաստել է Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև առկա սերտ հարաբերությունների մասին:
Առաջնորդը կարևորեց նաև ուսումնական հաստատություններ (Թաֆթս համալսարանի իրավունքի և դիվանագիտության Ֆլեթչեր դպրոց, Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիաների ինստիտուտ, Հարվարդի համալսարանի Քենեդիի անվան կառավարման դպրոց) կատարած այցելությունների ժամանակ Նախագահի հայ ուսանողներին փոխանցած պատգամը, որով խրախուսել է երիտասարդներին և ասել, որ ամեն ինչ  անելու է նրանց առաջընթացի համար, քանի որ հենց նրանք են դառնալու  Հայաստան երկրի տերը:
«Ոգեշունչ էր Սուրբ Ստեփանոս ազգային վարժարանի սաների, ուսուցիչների և  Սուրբ Հակոբ եկեղեցում հայ համայնքի հետ հանդիպումները: Համայնքային հանդիպմանը շուրջ 900 մարդ էր ներկա՝ հայկական տարբեր կազմակերպություններից, եկեղեցիներից, միություններից և այլ կառույցներից: Առհասարակ ուզում եմ ասել, որ այս այցելությունը ոչ միայն զորացրեց, խանդավառեց և գոտեպնդեց հայ համայնքին, այլև ամրապնդեց Հայաստանի հետագա հարաբերությունները Մասաչուսեթս նահանգի հետ. այդ մասին վկայում նաև տեղական մամուլի հրապարակումները »,-իր խոսքը եզրափակեց Սրբազան Հայրը:

Primate of US Eastern Diocese: “RA President’s visit affirmed the unity of the Armenian people”
The visit of the delegation led by RA President Serzh Sargsyan to the USA is over. RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan was also part of the delegation. The President was accompanied by Primate of the US Eastern Diocese, Father Archbishop Khazhak Parsamian throughout the whole visit.
“During these days, I had soul-stirring emotions and felt great as an Armenian. The Armenian community of Boston is of important significance for the Armenians and is one of the major Armenian communities of the Diaspora. We express gratitude to the President for keeping this community in focus and for making a visit. The visit of the President affirmed the unity of the Armenian people and reinforced the interest of the nation and church for the Armenia-Artsakh-Diaspora triumvirate,” Father Archbishop Khazhak Parsamian stressed in a phone conversation with Hayern Aysor.
His Holiness attached importance to the fact that RA President Serzh Sargsyan would call for unity and consolidation in all of his speeches. One of the symbols of that unity was also the raising of the national flags of the Republic of Armenia, the Artsakh Republic and the United States of America which proved once again the adoption of the draft law on Armenian Genocide recognition by the State of Massachusetts and the approval of the resolution on recognition of Independence of the Artsakh Republic.
The visit to the Armenian Heritage Park was touching. At the Armenian Heritage Park, the delegates laid a wreath near the Armenian Genocide Memorial and paid their respects to the victims of the Armenian Genocide. They also laid a wreath near the Armenian Genocide Memorial located in the yard of the Saint Hakop Armenian Church.
Talking about the meetings, His Holiness underlined the meeting of the RA President with Governor of Massachusetts Charles Baker. During the meeting, the President stated the close relations between Armenia and the United States.
The Primate also attached importance to the message that the President conveyed to Armenian students during his visits to educational institutions (Fletcher School of Law and Diplomacy at Tufts University, the Massachusetts Institute of Technology, the John F. Kennedy School of Management at Harvard University), encouraging the youth and telling them that he would do everything for their advancement since they will become the owners of the land Armenia in the future.
“The meetings with students of the Saint Stepanos Armenian School and with members of the Armenian community at Saint Hakop Church were inspiring. There were nearly 900 people attending the meeting with community members, including representatives of various Armenian churches, organizations, unions, societies, associations and other structures. Generally speaking, I would like to say that this visit not only strengthened, excited and reinforced the Armenian community, but also strengthened the future relations between Armenia and the State of Massachusetts. Evidence of that are the press releases issued by the local presses,” His Holiness concluded.