«Տեսանք նախարար Հրանուշ Հակոբյանի Սփյուռքին հառած ամուր հայացքը». սփյուռքահայ գործիչներ
«Հայերն այսօրը» տեղեկացրել էր, որ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պատվիրակության կազմում ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մարտի 26-ին Վաշինգտոնում հանդիպել է ՀՅԴ Արևելյան շրջանի կենտրոնական վարչության անդամ Հովսեփ Ավագյանի և ՀՄԸՄ Արևելյան շրջանի կենտրոնական վարչության ատենապետ Վահե Թանաշյանի հետ: ՀՀ դեսպանատանը կայացած հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը:
«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ՀՅԴ Արևելյան շրջանի կենտրոնական վարչության անդամ Հովսեփ Ավագյանը նշեց, որ առաջին անգամ է, որ նման հանդիպում էր կայանում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ. «Ներկաներս շատ տպավորված էինք շուրջ 2 ժամ տևած հանդիպումից: Այդ կարճ ժամանակում անգամ զգացինք ՀՀ սփյուռքի նախարարության և հատկապես նախարար Հրանուշ Հակոբյանի վերաբերմունքը, սերն ու հոգածությունը Սփյուռքի համայնքների, կազմակերպությունների, կառույցների նկատմամբ: Հանդիպումը վեր հանեց այն բոլոր ջանքերը, որոնք գործադրվում են, որպեսզի Հայրենիք-Սփյուռք կապը ոչ միայն ամուր լինի, այլև՝ արդյունավետ: Ու թե ինչպես պետք է աշխատենք, գործակցենք, որպեսզի Սփյուռքը կարողանա նեցուկ լինել Հայաստանի հզորացմանը»:
Հովսեփ Ավագյանը նշեց, որ զրույցի ընթացքում նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորել է Սփյուռքի կազմակերպությունների, կառույցների, միությունների նախաձեռնած այն բոլոր միջոցառումները, գիտաժողովները, հավաքներն ու բանակումները, որոնք կազմակերպվում են Հայաստանում և նպաստում՝ Հայաստան-Սփյուռք կապերի մերձեցմանը, սերտացմանն ու փոխճանաչողությանը: Միաժամանակ հավելեց, որ Հրանուշ Հակոբյանը պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակելու, աջակցելու բոլոր այդ ձեռնարկներին:
«Հանդիպման ընթացքում զգացինք, որ նախարարի ամենօրյա մտահոգությունների, ուշադրության կենտրոնում է նաև Հայաստանում հաստատված սիրիահայերի խնդիրը: Նա մանրամասն ներկայացրեց այն բոլոր աշխատանքները, որոնք իրականացնում է ՀՀ կառավարությունը՝ աջակցելու համար Հայրենիքում հաստատված մեր հայրենակիցներին: Ամենաազդեցիկն այն էր, որ մենք զգացինք տիկին նախարարի անձնական մոտեցումը այս հարցին, նրա ապրումները, այս դժվար պահին նրանց կողքին լինելու պատրաստակամությունը և ցանկությունը՝ ինչ-որ կերպ թեթևացնելու Հայաստանում հաստատված սիրիահայերի ցավը: Այդ ամենը մենք տեսանք նրա խոսքերում և աչքերում: Հուզվեցինք, երբ տիկին նախարարը խոսեց, որ ՀՀ կառավարությունը հոգում է նաև սիրիահայերի թաղման հարցերը, որպեսզի նրանք իրենց որբ չզգան»:
Պարոն Ավագյանը նշեց, որ Հրանուշ Հակոբյանը խոսել է նաև դժվարությունների, Կանադայում, եվրոպական երկրներում հաստատված սիրիահայերի մասին և խնդրել՝ ավելի լավ աշխատանք տանել, որպեսզի բարձրաձայնվեն այն բոլոր աշխատանքները, որոնք իրականացնում է ՀՀ կառավարությունն այս ուղղությամբ:
«Ուրախ ենք և շնորհակալ, որ այս հնարավորությունն ունեցանք: Տեսանք նախարար Հրանուշ Հակոբյանի Սփյուռքին հառած ամուր հայացքը, հաստատակամությունը, որպեսզի ամուր մնան մեր հարաբերությունները, մեկտեղվեն մեր բոլոր նպատակները»,-նշեց Հովսեփ Ավագյանն ու հավելեց, որ նախարարի խոսքերը, նրա հետ հանդիպումը մտորելու առիթ են տվել, թե ինչպես է հնարավոր գործակցել և փորձել համախմբել ԱՄՆ Արևելյան շրջանի կրթական, գիտական, տնտեսական ներուժը՝ Հայաստանին օգտակար լինելու համար:
«Միասնաբար գործակցել՝ ի նպաստ Հայաստանի հզորացման ու բարօրության, որպեսզի մեր երկրի, ժողովրդի վիճակը լավանա, արտագաղթը նվազի և մարդիկ բարեկեցիկ կյանքով ապրեն: Պետք է յուրաքանչյուրս իր ոլորտում հստակ ծրագրեր նախանշի և ներկայացնի նախարարին, որպեսզի միասնաբար, յուրաքանչյուրս մեր կարելիությունների սահմանում փորձենք օգտակար լինել մեր հայրենիքին ու հայրենակիցներին: Նախարարի խոսքերից հետո միայն հասկացանք, որ ինչքան, առաջին հայացքից շատ պարզ թվացող, բաներ կան, որոնց մասին չենք մտածել նախկինում: Ինչպես օրինակ՝ Հայաստան այցելելը, որով կնպաստենք զբոսաշրջության զարգացմանը, հայրենիքում դրամական հաշիվներ բացելը, տուն գնելը և այլն»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում իր խոսքը եզրափակեց Հովսեփ Ավագյանը:
ՀՄԸՄ Արևելյան շրջանի կենտրոնական վարչության ատենապետ Վահե Թանաշյանը «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց, որ հանդիպման ընթացքում Հրանուշ Հակոբյանն խոսել է նախարարության աշխատանքների, ծրագրերի մասին, անդրադարձել Ամերիկայի հայկական համայնքի դերակատարությանը՝ Հայաստանի հզորացմանը նպաստելու գործում:
«Հրանուշ Հակոբյանը շեշտեց՝ միայն հզոր Հայաստանը կարող է օգտակար լինել ողջ հայությանը, որ հզոր Հայաստանն է մեր միակ երաշխիքը՝ դիմագրաված խնդիրների լուծման: Նախարարը նաև քաջալերեց միասնական ծրագրերի իրագործումը, Հայաստանում 4 տարին մեկ անցկացվող ՀՄԸՄ-ի բանակումները և հորդորեց, որ քաջալերենք հատկապես Սփյուռքի երիտասարդների Հայաստան այցելությունները»,-նշեց Վահե Թանաշյանը:

Diaspora Armenian figures: “We saw Minister Hranush Hakobyan’s powerful glance at the Diaspora”
Hayern Aysor had reported that RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, who is in the USA as part of the delegation led by RA President Serzh Sargsyan, met on March 26 with member of the ARF-D Eastern Region Central Committee Hovsep Avakian and Homenetmen Eastern US Regional Executive Chair Vahe Tanashian in Washington DC. Ambassador of the Republic of Armenia to the United States of America Grigor Hovhannisyan was also attending the meeting held at the Embassy of the Republic of Armenia.
In an interview with Hayern Aysor, member of the ARF-D Eastern Region Central Committee Hovsep Avakian stated that this was the first meeting with Minister Hranush Hakobyan. “We were very impressed with the nearly 2-hour meeting. In that short period, we felt the love, attitude and generosity of the RA Ministry of Diaspora and particularly the love, attitude and generosity of Minister Hranush Hakobyan for and towards the Armenian communities, as well as structures and organizations of the Armenian Diaspora. The meeting helped show all the efforts that are being made to make sure the Armenia-Diaspora relations are not only strong, but also effective and how we have to work together to make sure the Diaspora is able to support Armenia’s reinforcement.”
Hovsep Avakian mentioned that during the conversation, Minister Hranush Hakobyan attached importance to all the events, forums, conferences and scout camps that Diaspora Armenian structures, organizations, unions, societies and associations organize in Armenia and how they contribute to the rapprochement and strengthening of Armenia-Diaspora relations and to mutual recognition. Avakian added that Hranush Hakobyan expressed willingness to support and assist in the implementation of all those events and initiatives.
“During the meeting, we felt that the issue of the Syrian-Armenians in Armenia is also a matter of concern and in the center of attention of the Minister. She provided details about all the activities that the Government of the Republic of Armenia is carrying out to support our compatriots having settled in the Homeland. The most beautiful thing was that we felt the Minister’s personal approach to the issue, her feelings, as well as her desire and willingness to stand by their side at this difficult moment and to mitigate the pain of the Syrian-Armenians in Armenia in some way. We saw all that in her words and in her eyes. We were moved when the Minister said that the Government of the Republic of Armenia is also taking care of the issues related to the burial of Syrian-Armenians so that they don’t feel like orphans.”
Avakian stated that Hranush Hakobyan had also talked about the difficulties, the Syrian-Armenians in Canada and in countries across Europe and had asked to work harder so that everyone talks about all the activities that the Government of the Republic of Armenia is carrying out in that direction.
“We are pleased and grateful for this opportunity. We saw the powerful glance of Minister Hranush Hakobyan at the Diaspora and her persistence to make sure our relations remain strong and all our goals are common,” Hovsep Avakian stated, adding that the Minister’s words and the meeting made them think about how they could cooperate and try to consolidate the educational, scientific and economic potential of the US Eastern Region to help Armenia.
“We need to work together for the welfare and reinforcement of Armenia and for the betterment of our country and people. We need to work together to reduce emigration and make sure people live the good life. Each of us needs to create a specific plan and present it to the Minister so that we can try to help our homeland and our compatriots to the best of our ability. Only after listening to the Minister did we understand that there are many things that seem simple at first sight and that we hadn’t thought about before. For instance, visits to Armenia that can help develop tourism, help Armenians open bank accounts in Armenia, purchase homes, etc.,” Hovsep Avakian concluded in an interview with Hayern Aysor.
In an interview with Hayern Aysor, Homenetmen US Eastern Regional Committee Chair Vahe Tanashian said Hranush Hakobyan had talked about the programs and activities of the RA Ministry of Diaspora and had touched upon the role of the Armenian American community in promoting Armenia’s reinforcement.
“Hranush Hakobyan stressed that only a powerful Armenia can be helpful to all Armenians and that a powerful Armenia is the only guarantee of the Armenian nation to solve the issues that it faces. The Minister also encouraged us to carry out joint programs and projects and the Homenetmen camping events once every four years in Armenia and urged us to encourage Diaspora Armenian youth to visit Armenia,” Vahe Tanashian stated.