Նախագահը պարգևներ է հանձնել ԱՄՆ Արևելյան ափի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 30-ին ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգում այցելել է հայկական Սուրբ Հակոբ եկեղեցի:
Ինչպես տեղեկացնում են «Հայերն այսօր»-ին ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից, Հանրապետության Նախագահը Հայ Առաքելական եկեղեցու Արևելյան թեմի առաջնորդ Տեր Խաժակ արք. Պարսամյանի, Մեծի Տանն Կիլիկիո ԱՄՆ Արևելյան թեմի առաջնորդ Տեր Օշական արք. Չոլոյանի, «Հայաստան ծառ» ծրագրի հիմնադիր Քերոլին Մուգարի ու տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ ծաղկեպսակ է դրել եկեղեցու բակում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել:
Ավելի ուշ կայացել է ՀՀ Նախագահի հանդիպումը ԱՄՆ Արևելյան ափի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով: Հանդիպման ավարտին Հանրապետության Նախագահը համայնքային մի շարք գործիչների պարգևատրել է պետական բարձր պարգևով, խրախուսել շնորհակալագրերով:
Մասնավորապես` ՀՀ անկախության տոնի առթիվ, ինչպես նաև հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում նշանակալի ավանդի համար բժիշկ, Բոստոնի համալսարանի նախագահ Արամ Չոբանյանը պարգևատրվել է Մխիթար Հերացու մեդալով:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների պատշաճ կազմակերպման և անցկացման գործում ներդրած ավանդի համար միջոցառումները համակարգող Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Բոստոնի տարածաշրջանային հանձնախմբի անդամներ `Էնթոնի Բարսամյանը, Ջեյմս Գալուստյանը և Արա Նազարյանը պարգևատրվել են ՀՀ Նախագահի շնորհակալագրով:

Президент вручил награды представителям армянской общины Восточного побережья США
Президент Армении Серж Саргсян 30-го марта посетил церковь Св. �?акова в штате Массачусетс США. Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из пресс-службы главы государства, Президент Республики в сопровождении предстоятеля епархии Армянской Апостольской церкви Восточного побережья США  архиепископа Хажака Парсамяна, предстоятеля епархии Великого Дома Киликийского Восточного побережья США архиепископа Ошакана Чолояна, учредителя программы «Армянское дерево» Керолин Мугар и представителей местной армянской общины возложил венок к памятнику жертвам Геноцида во дворе этой церкви и отдал дань уважения.
Позднее состоялась встреча  Президента Сержа Саргсяна с представителями армянских общин Восточного побережья США, на которой глава государства выступил с речью. В конце встречи Серж Саргсян наградил некоторых деятелей армянской общины Восточного побережья США высокими правительственными наградами. В частности, в связи с праздником независимости РА, а также значительный вклад в укрепление связенй Родина-Диаспора презиздент Бостонского университета, врач Арам Чобанян был награжден медалью Мхитара Гераци. За значительный вклад в организацию и проведение на должном уровне мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян члены Бостонской региональной комиссии США по координации мероприятий Энтони Барсамян, Джеймс Галустян и Ара Назарян удостоились Благодарственных грамот Президента Армении.