ՀՀ սփյուռքի նախարարը մասնակցեց Գալուստ Գյուլբենկյանի ծննդյան օրվան նվիրված միջոցառմանը
Մարտի 23-ին լրացավ հայազգի մեծ բարերար Գալուստ Գյուլբենկյանի ծննդյան 147- ամյակը, և այդ առթիվ ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ Հայ բարերարների ճեմուղում կայացավ մեծանուն հային նվիրված միջոցառում:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ մեծ բարերարի անունը կրող դպրոցի սաների հետ ծաղիկներ դրեց Գալուստ Գյուլբենկյանի հուշակոթողի առջև:
Գյուլբենկյանի կյանքի և գործունեության մասին ուշագրավ դրվագներ պատմող համարներով ելույթ ունեցան Երևանի Գալուստ Գյուլբենկյանի անվան թիվ 190 ավագ դպրոցի սաները:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց, որ Գյուլբենկյանը հայապահպանության անկյունաքար էր համարում հայ եկեղեցին, ուստի նրա բարեգործական ամենամեծ ներդրումները կապված էին եկեղեցու հետ։ «Խորհրդային տարիներից առ այսօր «Գալուստ Կիւլպէնկեան» հիմնադրամը օգնում է Երևանի Մատենադարանին, մեծ բարերարի անվան կրթաթոշակներով են ապահովվում աշխարհի տարբեր երկրների հայազգի հարյուրավոր ուսանողներ», – նշեց նախարարը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն արժևորեց մեծ բարերարի ավանդը՝ Ցեղասպանությունից մազապուրծ հայությանը Լիբանանի Այնճար գյուղում և Բեյրութի Պուրճ Համուտ թաղամասում տեղավորելու գործում:
Գյուլբենկյանի կյանքի ու գործունեության, հետագայում՝ «Գալուստ Կիւլպէնկեան» հիմնադրամի բազմաբնույթ բարեգործական ծրագրերի մասին խոսեց դպրոցի տնօրեն Կարինե Զատիկյանը:
Միջոցառման մասնակից դպրոցականները խոստացան օրինակ վերցնել Գալուստ Գյուլբենկյանից և անմար պահել նրա անունը:

Министр Диаспоры приняла участие в мероприятии, посвященном дню рождения Галуста Гюльбенкяна
Двадцать третьего марта исполнилась 147-я годовщина со дня рождения великого мецената-армянина Галуста Гюльбенкяна. По этому случаю по инициативе Министерства Диаспоры РА на Аллее армянских благотворителей состоялось мероприятие, посвященное юбилею великого армянина.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян вместе с учащимися школы, носящей имя великого мецената, возложила цветы к обелиску Галуста Гюльбенкяна.
�?нтересные эпизоды из жизни и деятельности Гюльбенкяна рассказали воспитанники Ереванской старшей школы №190 им. Галуста Гюльбенкяна.
Министр Диаспоры РА отметила, что Гюльбенкян считал краеугольным камнем сохранения армянства Армянскую церковь, посему его самые крупные благотворительные вклады связаны с церковью. «Начиная с советских времен и по сей день фонд «Галуст Гюльбенкян» помогает Ереванскому Матенадарану, именной стипендией великого мецената обеспечиваются сотни студентов-армян в разных странах мира», – отметила министр.
Министр Грануш Акопян высоко оценила вклад великого благотворителя в деле размещения армян, едва спасшихся от Геноцида, в селе Айнчар Ливана и квартале Пурч Гамуд Бейрута.
О жизни и деятельности Гюльбенкяна, последующих разнообразных благотворительных проектах фонда  «Галуст Кюльпенкян» говорила директор школы Карине Затикян.
Участвовавшие в мероприятии школьники обещали брать пример с Галуста Гюльбенкяна и свято хранить его имя.