Արթուր Ջանիբեկյանի հիմնադրամը գնել է Վիլյամ Սարոյանի տունը Ֆրեզնոյում
20-րդ դարի ամերիկյան գրականության հսկաներից մեկը՝ Վիլյամ Սարոյանն ապրում և ստեղծագործում էր Ֆրեզնոյի Գուպեր միջնակարգ դպրոցից (Gooper Middle School) արևմուտք ընկած 2729 Գրիֆիֆ Վեյ (W Griffith Way) փողոցում գտնվող առանձնատանը: Այսօր մեծանուն գրողի տունը գտնվում է ամայացած ու դատարկված վիճակում՝ փայտե պատուհաններով, խնամքի բացակայության արդյունքում առաջացած լուրջ վերանորոգում պահանջող պատերով, հատակով և այլն:
Խորապես գիտակցելով Սարոյանի թողած ժառանգության համամարդկային կարևորությունը, հաշվի առնելով առանձնատան անմխիթար վիճակը և նպատակ ունենալով փրկել այն ոչնչացումից՝ 2015 թվականին այն գնեց Արթուր Ջանիբեկյանի կողմից ստեղծված «Ինտելեկտուալ ռենեսանս» հիմնադրամը, որը վերջին երկու տարիների ընթացքում մեծ զարկ է տվել հայերեն Վիքիպեդիայի զարգացմանը և նպաստել հայկական ինտելեկտուալ ներուժը միջազգային մակարդակի բարձրացնելուն:
Համաձայն հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության՝ առանձնատունը վերակառուցվելու է որպես տուն-թանգարան, որն ապրելու է ստեղծագործական բուռն կյանքով՝ հանդիսանալով մշակութային օջախ ոչ միայն համայն հայության, այլև ամբողջ աշխարհի համար: Տուն-թանգարանում կազմակերպվելու են գրական երեկոներ, փառատոններ և այլ մշակութային միջոցառումներ:
«Ինտելեկտուալ ռենենսանս» հիմնադրամը մշակում է, և շուտով հանրության դատին կհանձնի տուն-թանգարանի վերակառուցման նախագիծն ու գործունեության պլանը: Հիմնադրամն առաջարկում է բոլոր ցանկացողներին ներկայացնել իրենց գաղափարներն՝ ուղարկելով նամակ info@saroyanmuseum.com էլ. հասցեին:
«Մենք մեծ ուրախությամբ կքննարկենք բոլոր առաջարկները»,– ասվում է հիմնադրամի տարածած հաղորդագրությունում:

Фонд Артура Джанибекяна приобрел дом Вильяма Сарояна во Фрезно
Один из гигантов американской литературы XX века, Вильям Сароян жил и творил в особняке, находящиеся на улице 2729 Грифиф Вей, к западу от средней школы Гупер города Фрезно. Сегодня дом великого писателя  пустует, вследствие отсутствия ухода серьезного ремонта требуют полы с стены.
Глубоко осознавая общечеловеческую важность наследия Сарояна, учитывая неутешительное состояние особняка и преследуя цель спасти его от уничтожения, в 2015 году его приобрел фонд «�?нтеллектуальный ренессанс», основанный Артуром Джанибекяном, который в течение последних двух лет стимулировал развитие армянской википедии и способствовал повышению армянского интеллектуального потенциала до мирового уровня.
Согласно распространенному фондом сообщению, особняк будет реконструирован как Дом-музей, который будет жить бурной творческой жизнью, выступая очагом культуры не только для армянства, но и всего мира. Там будут организовываться литературные вечера, фестивали и другие культурные мероприятия.
Фонд «�?нтеллектуальный ренессанс» разрабатывает и вскоре представит на суд общественности проект реконструкции и план деятельности Дома-музея. Фонд предлагает всем желающим представить свои идеи по следующему адресу: info@saroyanmuseum.com.
«Мы с большим удовольствием обсудим любые предложения», – говорится в распространенном фондом сообщении.