Արթուր Ջանիբեկյանի հիմնադրամը գնել է Վիլյամ Սարոյանի տունը Ֆրեզնոյում
20-րդ դարի ամերիկյան գրականության հսկաներից մեկը՝ Վիլյամ Սարոյանն ապրում և ստեղծագործում էր Ֆրեզնոյի Գուպեր միջնակարգ դպրոցից (Gooper Middle School) արևմուտք ընկած 2729 Գրիֆիֆ Վեյ (W Griffith Way) փողոցում գտնվող առանձնատանը: Այսօր մեծանուն գրողի տունը գտնվում է ամայացած ու դատարկված վիճակում՝ փայտե պատուհաններով, խնամքի բացակայության արդյունքում առաջացած լուրջ վերանորոգում պահանջող պատերով, հատակով և այլն:
Խորապես գիտակցելով Սարոյանի թողած ժառանգության համամարդկային կարևորությունը, հաշվի առնելով առանձնատան անմխիթար վիճակը և նպատակ ունենալով փրկել այն ոչնչացումից՝ 2015 թվականին այն գնեց Արթուր Ջանիբեկյանի կողմից ստեղծված «Ինտելեկտուալ ռենեսանս» հիմնադրամը, որը վերջին երկու տարիների ընթացքում մեծ զարկ է տվել հայերեն Վիքիպեդիայի զարգացմանը և նպաստել հայկական ինտելեկտուալ ներուժը միջազգային մակարդակի բարձրացնելուն:
Համաձայն հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության՝ առանձնատունը վերակառուցվելու է որպես տուն-թանգարան, որն ապրելու է ստեղծագործական բուռն կյանքով՝ հանդիսանալով մշակութային օջախ ոչ միայն համայն հայության, այլև ամբողջ աշխարհի համար: Տուն-թանգարանում կազմակերպվելու են գրական երեկոներ, փառատոններ և այլ մշակութային միջոցառումներ:
«Ինտելեկտուալ ռենենսանս» հիմնադրամը մշակում է, և շուտով հանրության դատին կհանձնի տուն-թանգարանի վերակառուցման նախագիծն ու գործունեության պլանը: Հիմնադրամն առաջարկում է բոլոր ցանկացողներին ներկայացնել իրենց գաղափարներն՝ ուղարկելով նամակ info@saroyanmuseum.com էլ. հասցեին:
«Մենք մեծ ուրախությամբ կքննարկենք բոլոր առաջարկները»,– ասվում է հիմնադրամի տարածած հաղորդագրությունում:

Artur Janibekyan’s foundation has purchased William Saroyan’s house in Fresno
William Saroyan, one of the giants of 20th century American literature, lived and worked in the house located at 2729 Griffith Way, which is located west from Gooper Middle School. Today, the great writer’s house is empty and deserted, with wooden windows, walls and a floor that are in need of big renovation due to lack of care, etc.
Being deeply aware of the universal importance of Saroyan’s legacy, taking into consideration the poor condition of the house and with the purpose of saving it from demolition, in 2015, the house was purchased by Artur Janibekyan’s Intellectual Renaissance Foundation, which has boosted the development of Wikipedia and has helped increase the potential of Armenian intellectuals to the international level over the past two years.
According to the Foundation’s press release, the house will be renovated to become a home-museum that will serve as a cultural center not only for all Armenians of the world, but also the whole world. The home-museum will host literary events, festivals and other cultural events.
The Intellectual Renaissance Foundation is developing and will soon present the plan for renovation of the home-museum and the action plan. The Foundation recommends that everyone submit their ideas by sending a letter to info@saroyanmuseum.com.