Ադրբեջանի դեսպանը չկարողացավ չեղարկել առաջիկա շաբաթ օրը Ամստերդամի համալսարանում Արցախին վերաբերող սեմինարը
Նիդերլանդների խորհրդարանի սոցիալիստական (SP) կուսակցության խմբակցության պատգամավոր  Հարի Վան Բոմելը վրդովված է  Նիդերլանդներում Ադրբեջանի դեսպանի գործողություններից: Վերջինս այս երկրի խորհրդարանին բողոքի նամակ է հղել, հոլանդացի խորհրդարանականի Արցախում մի սեմինարի մասնակցության առթիվ: Խորհրդարանականը դեռ այս տարվա սկզբներին էր եղել տարածաշրջանում և առաջիկա շաբաթ օրը Ամստերդամի համալսարանում պետք է հանդես գար իր ուղևորության տպավորություններով: Այս մասին հայտնում է «Հայերն այսօրը»՝ հղում կատարելով «Նիդերլանդական օրագրին»:
Ադրբեջանցի դեսպանին նյարդայնացրել է խորհրդարանի անդամի Արցախում սեմինարի նիստերի մասնակցությունը, նա պատճառաբանել է, որ Արցախի անկախությունը ճանաչված  չէ:
Հարի Վան Բոմելը  դեսպանի նամակը որակել է «պարզ ու քաղաքական ահաբեկություն», ավելացնելով որ դրանով չէ, որ որոշվում է՝ ինքն աջակցում է, թե ոչ,կամ կողմ է, թե դեմ անկախությանը:
Հարի Վան Բոմելը  պահանջում է, որ խորհրդարանի պալատը տա այս ամենի պաշտոնական պատասխանը.«Մենք չենք կարող նման հարցերը աչքաթող անել: Այն պետք է ներառել որոշակի նորմերի մեջ: Նիդերլանդների խորհրդարանի անդամը կարող է և պետք է ամեն բանի մասին ազատ արտահայտվել»:
Այսքանով սկանդալային այս պատմությունը չի ավարտվել: Ադրբեջանը դեմ է նաև Ամստերդամի համալսարանում   Հարի Վան Բոմելի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի կոնֆլիկտային հարցերի կարգավորման թեմայով հանրային քննարկումներին: Խորհրդարանին ու կառավարությանը Ադրբեջանի դեսպանատան ուղարկած նամակում այդ առթիվ ափսոսանք է հայտնվում:
Դեսպանատունը սպասում է, որ իշխանությունները գոնե կերաշխավորեն, որ Վան Բոմելը չճանաչված երկրին վերաբերող սեմինարին հանդես գա միջազգային նորմերին և իրավունքներին համապատասխան: Երբ փորձել են կոնկրետ ճշգրտել այդ «իրավունքի» սահմանները, դեսպանատան աշխատակիցն ուղղակի բան չի կարողացել ասել ու լռել է:  Փոխարենն արդարացել է, որ բողոքի նամակ ուղարկելով խորհրդարանին, իրենց նպատակը Վան Բոմելին լռեցնելը չէ: Դեսպանատան աշխատակցի կարծիքով Լեռնային Ղարաբաղի անջատողականները նման սեմինարներն օգտագործում են միջազգային ճանաչում ձեռք բերելու համար և հույս է հայտնել, որ Նիդերլանդները չեն ներքաշվի այդ քարոզչության մեջ ու ապագայում նման սեմինարներ չեն կազմակերպի:
Չափից դուրս այս հանդգնությունը ակնհայտորեն դուր չի եկել խորհրդարանի պատգամավորների մեծամասնությանը, ովքեր Ադրբեջանի դեսպանության քայլի համար բացատրություն են պահանջել երկրի կառավարությունից: Դեմոկրատական (D66) կուսակցությունից  պատգամավոր Շյուրդ Վիմեր Շուրդսման արդեն ուներ Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Լիլյան Պլումենի գրավոր հետևյալ նամակը.«Մենք այս հարցը դնելու ենք Ադրբեջանի հետ բանակցությունների օրակարգում: Մենք ապրում ենք ազատ երկրում և պարոն Վան Բոմելը ունի ազատ խոսքի բոլոր իրավունքները»:
Իր անձնական վեբ կայքում Հարի Վան Բոմելը արդեն հստակեցրել է, որ առաջիկա շաբաթ անվերապահորեն մասնակցելու է Ամստերդամի համալսարանում տեղի ունենալիք սեմինարին:
Խորհրդարանականներն իրենց հերթին արդեն հայտարարել են, որ միասնական կերպով արտահայտելու են իրենց դժգոհությունը Նիդերլանդներում Ադրբեջանի դեսպանատան կոպիտ միջամտության դեմ:

Посол Азербайджана не сумел предотвратить семинар, касающийся Арцаха, намеченный на предстоящую субботу в университете Амстердама
Депутат парламента Нидерландов от социалистической партии (SP) Гари Ван Бомел возмущен действиями посла Азербайджана в Нидерландах. Последний направил в парламент страны письме протеста по поводу участия голландского парламентария в семинаре в Арцахе. Парламентарий еще в начале этого года побывал в регионе и в предстоящую субботу должен был выступить в Амстердамском университете со своими путевыми впечатлениями. Об этом сообщает «Армяне сегодня» со ссылкой на «Нидерландский дневник».
Азербайджанского посла нервировало участие члена парламента в заседаниях семинара в Арцахе, он аргументирует тем, что независимость Арцаха не признана.
Гари Ван Бомел квалифицировал письмо посла как «четкий политический терроризм», добавив, что не этим определяется, содействует он или нет, или выступает сторонником или противником независимости.
Гари Ван Бомел требует, чтобы палата парламента дала официальный ответ на все это: «Мы не можем смотреть сквозь пальцы на подобные вопросы. Они должны быть  регламентированы определенными нормами. Член парламента Нидерландов может и должен свободно высказываться обо всем».
Этим данная скандальная история не завершилась. Азербайджан также против  общественных обсуждений Гари Ван Бомелем в Амстердамском университете на тему урегулирования конфликтных вопросов в регионе Нагорного Карабаха. Парламенту и правительству в письме посольства Азербайджана в этой связи выражается сожаление.
E.M.J. (Lilianne) Ploumen.           Sjoerd Wiemer Sjoerdsma
Посольство ожидает, что власти хотя бы гарантируют, что Ван Бомел на семинаре, посвященном непризнанной стране, выступит в соответствии с международными нормами и правами. Когда попытались конкретно уточнить рамки этих «прав», сотрудник посольства просто промолчал. Взамен оправдывался, что направляя письмо протеста парламенту, они не преследовали цель заставить молчать Бомеля. Высказав мнение, что сепаратисты Нагорного Карабаха используют подобные семинары для обретения международного признания, он выразил надежду, что Нидерланды не втянутся в подобную пропаганду и в будущем подобные семинары не будут организовывать.
Эта чрезмерная дерзость явно не понравилась большинству депутатов парламента, которые потребовали объяснений по поводу подобного шага посольства Азербайджана от правительства страны. Депутат от Демократической  партии Шюрд Вимер Шурдсман уже получил от министра иностранных дел Нидерландов Лилиан Плумен письмо следующего содержания: «Этот вопрос будет включен в повестку переговоров с Азербайджаном. Мы живем в свободной стране и господин Ван Бомел имеет все права на свободу высказываний».
На своем личном веб-сайте Гарри Ван Бомел уже уточнил, что в ближайшую субботу непременно примет участие в предстоящем в Амстердамском университете семинаре.
Парламентарии, в свою очередь, уже заявили, что совместно выскажут свое недовольство грубым вмешательством посольства Азербайджана в Нидерландах.