Ադրբեջանի դեսպանը չկարողացավ չեղարկել առաջիկա շաբաթ օրը Ամստերդամի համալսարանում Արցախին վերաբերող սեմինարը
Նիդերլանդների խորհրդարանի սոցիալիստական (SP) կուսակցության խմբակցության պատգամավոր  Հարի Վան Բոմելը վրդովված է  Նիդերլանդներում Ադրբեջանի դեսպանի գործողություններից: Վերջինս այս երկրի խորհրդարանին բողոքի նամակ է հղել, հոլանդացի խորհրդարանականի Արցախում մի սեմինարի մասնակցության առթիվ: Խորհրդարանականը դեռ այս տարվա սկզբներին էր եղել տարածաշրջանում և առաջիկա շաբաթ օրը Ամստերդամի համալսարանում պետք է հանդես գար իր ուղևորության տպավորություններով: Այս մասին հայտնում է «Հայերն այսօրը»՝ հղում կատարելով «Նիդերլանդական օրագրին»:
Ադրբեջանցի դեսպանին նյարդայնացրել է խորհրդարանի անդամի Արցախում սեմինարի նիստերի մասնակցությունը, նա պատճառաբանել է, որ Արցախի անկախությունը ճանաչված  չէ:
Հարի Վան Բոմելը  դեսպանի նամակը որակել է «պարզ ու քաղաքական ահաբեկություն», ավելացնելով որ դրանով չէ, որ որոշվում է՝ ինքն աջակցում է, թե ոչ,կամ կողմ է, թե դեմ անկախությանը:
Հարի Վան Բոմելը  պահանջում է, որ խորհրդարանի պալատը տա այս ամենի պաշտոնական պատասխանը.«Մենք չենք կարող նման հարցերը աչքաթող անել: Այն պետք է ներառել որոշակի նորմերի մեջ: Նիդերլանդների խորհրդարանի անդամը կարող է և պետք է ամեն բանի մասին ազատ արտահայտվել»:
Այսքանով սկանդալային այս պատմությունը չի ավարտվել: Ադրբեջանը դեմ է նաև Ամստերդամի համալսարանում   Հարի Վան Բոմելի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի կոնֆլիկտային հարցերի կարգավորման թեմայով հանրային քննարկումներին: Խորհրդարանին ու կառավարությանը Ադրբեջանի դեսպանատան ուղարկած նամակում այդ առթիվ ափսոսանք է հայտնվում:
Դեսպանատունը սպասում է, որ իշխանությունները գոնե կերաշխավորեն, որ Վան Բոմելը չճանաչված երկրին վերաբերող սեմինարին հանդես գա միջազգային նորմերին և իրավունքներին համապատասխան: Երբ փորձել են կոնկրետ ճշգրտել այդ «իրավունքի» սահմանները, դեսպանատան աշխատակիցն ուղղակի բան չի կարողացել ասել ու լռել է:  Փոխարենն արդարացել է, որ բողոքի նամակ ուղարկելով խորհրդարանին, իրենց նպատակը Վան Բոմելին լռեցնելը չէ: Դեսպանատան աշխատակցի կարծիքով Լեռնային Ղարաբաղի անջատողականները նման սեմինարներն օգտագործում են միջազգային ճանաչում ձեռք բերելու համար և հույս է հայտնել, որ Նիդերլանդները չեն ներքաշվի այդ քարոզչության մեջ ու ապագայում նման սեմինարներ չեն կազմակերպի:
Չափից դուրս այս հանդգնությունը ակնհայտորեն դուր չի եկել խորհրդարանի պատգամավորների մեծամասնությանը, ովքեր Ադրբեջանի դեսպանության քայլի համար բացատրություն են պահանջել երկրի կառավարությունից: Դեմոկրատական (D66) կուսակցությունից  պատգամավոր Շյուրդ Վիմեր Շուրդսման արդեն ուներ Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Լիլյան Պլումենի գրավոր հետևյալ նամակը.«Մենք այս հարցը դնելու ենք Ադրբեջանի հետ բանակցությունների օրակարգում: Մենք ապրում ենք ազատ երկրում և պարոն Վան Բոմելը ունի ազատ խոսքի բոլոր իրավունքները»:
Իր անձնական վեբ կայքում Հարի Վան Բոմելը արդեն հստակեցրել է, որ առաջիկա շաբաթ անվերապահորեն մասնակցելու է Ամստերդամի համալսարանում տեղի ունենալիք սեմինարին:
Խորհրդարանականներն իրենց հերթին արդեն հայտարարել են, որ միասնական կերպով արտահայտելու են իրենց դժգոհությունը Նիդերլանդներում Ադրբեջանի դեսպանատան կոպիտ միջամտության դեմ:

Azerbaijani Ambassador failed to cancel Saturday seminar devoted to Artsakh at the University of Amsterdam
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/11/Ամստերդամ.jpg)
Dutch Deputy Harry van Bomel, who is a member of the faction of the Socialist Party (SP) in the Parliament of the Netherlands, is disappointed with the actions of the Ambassador of Azerbaijan to the Netherlands. The Ambassador sent a letter of protest to the Parliament of the Netherlands, stating that a Dutch parliamentarian has participated in a seminar in Artsakh. Earlier this year, the parliamentarian had visited the region and was supposed to share his impressions of the visit at the University of Amsterdam this Saturday, reports Hayern Aysor, citing the Diary of the Netherlands.
The Ambassador of Azerbaijan became frustrated with the parliamentarian’s participation in the seminar in Artsakh, saying that Artsakh’s independence has not been recognized.
Harry van Bommel viewed the Ambassador’s letter as “simple and political terrorism”, adding that that doesn’t determine whether he supports Artsakh’s independence or not, or if he is for or against it.
Harry van Bommel demands that the parliamentary chamber give an official response to all this. “We can’t disregard such issues. There should be certain norms for these kinds of issues. A Member of the Parliament of the Netherlands can and must speak freely about everything.”
This scandalous story didn’t end with this. Azerbaijan is also against Harry van Bommel’s public discourse on the settlement of conflicts in the Nagorno-Karabakh region. The Embassy of Azerbaijan has expressed its regret in letters addressed to the Parliament and the Government.
![](https://ci4.googleusercontent.com/proxy/Q5_DZYs4HSHtUvq5qXadqsBN0YR-Eafu3baNcHolA5qC6q0OAQXQWy3qH18nV791-iDzrswCEQdXqNcyw5igPlZ4xY-JKZ0UkZP6_BWMKmPoojJ1Z4nxyAqMkqQz31lP7R38BA=s0-d-e1-ft#http://ic.pics.livejournal.com/niderlandakan/71460586/91626/91626_original.jpg)
![](https://ci6.googleusercontent.com/proxy/rsxwlA8gf1sUqk1qN8WZDNDM4pu4Q69oFSM3RyIq2wWJuEoLXJ4A_DDT2JHJXMTC7L09COJhNgZ5a4w8dgEmBdL6XNTbLlzG0ccIkZ-k6W5xLpH6uDEtAIrUNAW8bQBm_5NXuQ=s0-d-e1-ft#http://ic.pics.livejournal.com/niderlandakan/71460586/91168/91168_original.jpg)
The majority of the Members of the Parliament clearly didn’t like this exorbitant audacity and have demanded an explanation from the Azerbaijani government for what the Embassy of Azerbaijan did. Deputy of the Democratic Party (D66) Schurd Vimer Schurdsman had already received the following letter from Minister of Foreign Affairs of the Netherlands: “We will put this issue on the agenda of negotiations with Azerbaijan. We live in a free country, and Mr. van Bommel has all the rights to free speech.”
On his personal website, Harry van Bommel has already clarified that he will definitely be participating in the upcoming seminar at the University of Amsterdam.
In their turn, the parliamentarians have already announced that together they will express their discontent with the crude intervention of the Embassy of Azerbaijan in the Netherlands.