Իզմիրում Հայոց ցեղասպանության ժխտման թեմայով ժողովին մասնակցել է նաև Իրանի պաշտոնական պատվիրակությունը
Ծայրահեղ հայատյաց կեցվածքով հայտնի թուրքական «Ասիմդեր» կազմակերպության կողմից փետրվարի 19-20-ին Թուրքիայի Իզմիր քաղաքում գումարված աշխատաժողովին մասնակցել է նաև իրանական պատվիրակությունը: Թեման եղել է «Միջազգային անհիմն պնդումները, օկուպացիան և ահաբեկչությունը»: Այս մասին հայտնում է Ermenihaber.am-ը:
Ըստ թուրքական «Vatan» թերթի կայքի` աշխատաժողովին մասնակցել են 80 կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ` Ադրբեջանից, Թուրքիայից, Ղազախստանից, Բուլղարիայից, Թաթարստանից, Աֆղանստանից, Վրաստանից և Իրանից:
Աղբյուրը նշում է, որ աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցներն անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության և ղարաբաղյան հիմնահարցերին և մի շարք այլ թեմաների:
Հայատյաց կազմակերպության ղեկավար Գյոքսել Գյուլբեյը հայտարարել է, որ Իրանն առաջին անգամ է իրենց կազմակերպած միջոցառմանը պաշտոնական պատվիրակություն ուղարկում:
«Դա մեզ համար մեծ հաջողություն է,- նկատել է տվել Գյուլբեյը,-  և ուրախանալու առիթ, քանի որ մեզ շատ է ուրախացնում այն հանգամանքը, որ Իրանի հետ մեր հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին այդ երկիրը մեր կողքին է այսպես կոչված Հայոց ցեղասպանության հարցում»:

В собрании в �?змире, посвященном теме отрицания Геноцида армян, участвовала также официальная делегация �?рана
В форуме, созванном 19-20 февраля в турецком городе �?змир известной своей крайне армянофобской позицией организацией «Асимдер» участвовала также делегация �?рана. Темой форума было «Необоснованные международные утверждения, оккупация и терроризм». Об этом сообщает Ermenihaber.am.
Как информирует сайт турецкой газеты «Vatan», в форуме участвовали представители 80 организаций из Азербайджана, Турции, Казахстана, Болгарии, Татарстана, Афганистана, Грузии и �?рана.
�?сточник отмечает, что в ходе форума его участники коснулись Геноцида армян и Карабахской проблемы, а также ряда других тем.
Руководитель армянофобской организации Гексел Гюлбей заявил, что �?ран впервые участвует в их мероприятии официальной делегацией.
«Это для нас большой успех и повод для радости, поскольку нас очень радует то обстоятельство, что на пути урегулирования наших отношений с �?раном эта страна рядом с нами, особенно в вопросе так называемого геноцида армян», – сказал Гюлбей.