Իրանահայության տարազների բացառիկ ցուցահանդես Նոր Ջուղայում (լուսանկարներ)
Նոր  Ջուղայի Հայոց ազգային կրթահամալիրի «Քանանյան» իգական դպրոցի   տեսչության, ուսուցչական կազմի և ծնողական խորհրդի համատեղ նախաձեռնությամբ՝ փետրվարի 20-25-ը կրթահամալիրի «Ալենուշ Տերյան»  սրահում կազմակերպվել է իրանահայության տարազների բացառիկ ցուցահանդես` նվիրված Իրանի Իսլ. Հեղափոխության հաղթանակի 37-րդ տարեդարձին: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում է Երանուշ Թահմազյանը:
Ցուցահանդեսի  պաշտոնական բացումը, ներկայությամբ Սպահանի Հայոց թեմի առաջնորդ  գերշ.  Տ. Բաբկեն արք. Չարյանի ,   ազգային մարմինների ու միությունների  ներկայացուցիչների, կրթադաստիարակության հիմնարկության ներկայացուցիչների, ծնողների և մի շարք այլ հրավիրյալների,  տեղի ունեցավ   փետրվարի 20-ի առավոտյան ժամը 10:30-ին:
Ժապավենի հատումից հետո  ներկաներին ողջունեց դպրոցի փոխտեսուչ Ռիմա Սիմոնյանը, ապա ելույթ ունեցավ գրադարանավարուհի Կարին Տեր-Մարտիրոսյանը   և դպրոցի տեսուչ տկն. Սալարիֆարը: Այնուհետև ներկաները շրջեցին բարձր ճաշակով դասավորված և թանգարանային տպավորություն թողնող   ցուցահանդեսով, ինչը դահլիճի կենտրոնում մոդելներով ներկայացնում էր Նոր Ջուղայի, Փերիայի, Չահարմահալի և ուսուցչի ու աշակերտի տարազները: Իսկ լուսանկարները ներկայացնում էին 17-րդ դարից մինչեւ 20-րդ  դարի  Իրանի տարբեր շրջանների հայկական տարազներն ու իրանահայ հասարակության տարբեր խավերի`  խոջայի , ուսուցչուհու, աշակերտի, հարս ու փեսայի  և գեղջուկի իգական ու արական հագուստներն: Ուշագրավ էր նաեւ հարսանեկան ասեղնակար կանաչ-կարմիրն ու զարդարված զույգ շաքարը, ինչն իրանահայության մոտ պահպանվել  է առ այսօր:
Նշելի, որ ցուցահանդեսի իրականացման գործում անվերապահ համագործակցություն էին բերել   միություններն  ու  անհատները:
տարազ15տարազ16տարազ16տարազ20տարազ21տարազ22տարազ17տարազ18տարազ19տարազ26տարազտարազ1տարազ2տարազ3տարազտարազ1տարազ2տարազ3տարազ4տարազ5տարազ6տարազ7տարազ8տարազ9տարազ10տարազ11տարազ12տարազ13տարազ14տարազ15տարազ23տարազ24տարազ25տարազ27տարազ28տարազ29տարազ4տարազ6տարազ7տարազ8տարազ9տարազ10տարազ11տարազ12տարազ13 տարազ14

From February 20 to 25, at the initiative of the superintendents, teachers and parents’ council of Kananian All-Girls’ School of the Armenian National Educational Complex of New Djulfa, the Alenoush Terian Hall of the Educational Complex hosted an exclusive exhibition of Iranian-Armenian national costumes. The exhibition was dedicated to the 37th anniversary of the Victory of the Islamic Revolution of Iran, reports Yeranoush Tahmazian to Hayern Aysor.
The official opening of the exhibition was held on February with the participation of leader of the Armenian Diocese of Isfahan, His Grace, Father, Archbishop Babken Charian, representatives of national authorities, unions, societies and associations, representatives of the Armenian National Educational Complex, parents and several other guests.
After the ribbon was cut, the attendees were greeted by the School’s deputy superintendent Rima Simonian, after which librarian Karin Ter-Martirosian and the School’s superintendent, Mrs. Salarifar gave their speeches. Afterwards, the attendees toured the exhibition showcasing items classified with high taste and leaving the impression of a museum. The exhibition showcased the costumes of New Djulfa, Peria and Chaharmahal, as well as the costumes of teachers and students. The photos showed Armenian costumes of different regions of Iran from the 17th to 20th centuries, as well as the clothes of different layers of Iranian-Armenian society, including khojas, teachers, students, brides, grooms and villagers. What was also interesting was the knitted red and green and the decorated sugar pair, which Iranian-Armenians have preserved to this day.
Let us mention that unions, societies and associations and individuals helped make the exhibition a success.