«Ես հարգում եմ «Է» օժանդակ բայը». Հայկանուշ Մեսրոպյան
Մայրենիի օրվա հետ կապված՝ «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը զրուցել է բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հր. Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի բարբառագիտության բաժնի ավագ գիտաշխատող Հայկանուշ Մեսրոպյանի հետ:
– Տիկի՛ն Մեսրոպյան, քանի՞ տարի է, որ խորամուխ եք եղել լեզվաշխարհում:
– 40 տարուց ավել ես այդ աշխարհում եմ: Երևանի պետական համալսարանն ավարտելուց հետո աշխատանքի եմընդունվել Լեզվի ինստիտուտում: 1978թ. գիտության այդ կաճառում եմ: Այն ժամանակ բառարանագրության բաժինը կազմում էր հայերենի բարբառների բառարան: Նվիրյալների մի աստղաբույլ՝ երջանկահիշատակ Վարագ Առաքելյանը, Թամար Չիլինգարյանը, Հրաչիկ Կոստանյանը, Ահարոն Գրիգորյանը, Աշխեն Հակոբյանը, Գասպար Գասպարյանը, Փայլունիկ Սարգսյանը և այլոք կազմել էին այդ բառարանը, աշխատանքը դեռևս ընթացքի մեջ էր: Ես՝ որպես նորավարտ, սկսեցի այդ բառարանը մեքենագրելուց և վարպետացա բառարանի օգնությամբ, սիրահարվեցի բարբառագիտությանը:
– Տեղյակ եմ, որ գիտական աշխատանքին զուգահեռ զբաղվել եք նաև լրագրությամբ: Քանի՞ տարի է կազմում լրագրողական աշխատանքի Ձեր վաստակը:
– Այո՛, այդպես է. լրագրողական աշխատանքը կազմակերպել եմ Լեզվի ինստիտուտի աշխատանքիս զուգահեռ: Լրագրողական աշխատանքս սկսվեց իմ շատ սիրելի դասախոս, հայտնի լեզվաբան, երջանկահիշատակ Ռաֆայել Իշխանյանի շնորհիվ: Հայաստանի անկախացումից հետո Ռաֆայել Իշխանյանը հիմնադրել «Լուսավորիչ» թերթը, ինձ էլ, որպես իր լավագույն ուսանողուհիներից մեկը, ընդգրկեց թերթի աշխատանքներում: Սկզբում երեք հոգով էինք աշխատում՝ ընկ. Իշխանյանը, Վարդան Դևրիկյանը և ես: Աշխատանքի մեծ մասը Ռաֆայել Իշխանյանն էր իրականացնում: Երեքով և՛ խմբագրում, և՛ սրբագրում էինք էջերը: Այդ տարիներին Իշխանյանի շնորհիվ սովորեցի դասական ուղղագրություն, որի համար անչափ երախտապարտ եմ մեծ լեզվաբանին ու հայրենասերին: Ահա այդպես էլ խորացա լրագրության ժանրում:
– Թե՛ Ձեր գիտական, թե՛ լրագրողական աշխատանքներն, անշուշտ, Ձեզ մղել են նաև հայոց լեզուն անաղարտ պահելու նվիրումին: Ռաֆայել Իշխանյանի ուսանողուհին և գործընկերը լինելով, բնականաբար, նախանձախնդիր եք եղել հայոց լեզվի մաքրության հարցում և պայքարել եք լեզվական մեղանչումների դեմ: Այդպե՞ս է…
– Այո՛: «Լուսավորիչ» թերթից հետո ես աշխատել եմ «Քրիստոնյա Հայաստան», «Շողակն Արարատյան»թերթերում և, բնականաբար, աշխատելով թերթերում, շարունակ խմբագրում, զտում ես, շտկում ես և դառնում ես մայրենիի պահպանության, մաքրության զինվորը: Ինչ վերաբերում է պայքարելուն, ասեմ, որ ինձ սրտամոտ չէ «մայրենիի անաղարտության համար պայքարել»արտահայտությունը. պայքարը ես փոխարինել եմ նվիրումով: Թերթի շուրջ հավաքվում էին խելացի, կայացած, փորձառու և ոչ փորձառու սկսնակ, սակայն խոստումնալից լրագրողները, Վազգենյան և Գևորգյան ճեմարանների սաները: Մենք թերթի միջոցով մաքրում, զտում ու պահպանում էինք մեր ոսկեղենիկ հայոց լեզուն:
– Տիկի՛ն Մեսրոպյան, Դուք գործուղվել եք Թուրքիա, ուսումնասիրել հայոց լեզվի դրվածքը դպրոցներում, եղել եք տարբեր քաղաքներում, գյուղերում… Ձեր տպավորությունները կկիսե՞ք «Հայերն այսօր»-ի ընթերցողների հետ:
– Անշո՛ւշտ: ՀՀ գիտությունների ակադեմիայի կողմից գործուղվեցի այնտեղ՝ ուսումնասիրելու Թուրքիայում հայոց լեզվի դրվածքը, ինչպես նաև՝ ծանոթանալու Թուրքիայի տարածքում պահպանված հայկական բարբառներին: Պարբերաբար եղել եմ Թուրքիայի գրեթե բոլոր բնակավայրերում: Բնականաբար, հայոց լեզվի դրվածքը շատ ավելի լավ հիմքերի վրա է Ստամբուլում, ուր կենտրոնացած են շատ կրթօջախներ, «Մարմարա», «Ակոս» թերթերը, «Արազ» հրատարակչությունը և այլն: Ստամբուլի հայությունը մեծ նվիրումով, ջանասիրաբար կատարում է մայրենիին նվիրված իր աշխատանքը: Հատկապես ցանկանում եմ նշել «Նոր զարթոնք միության»մասին, որի ղեկավարն է շնորհալի հայորդի Ջան Էրզրումլուօղլին: Միության աշխատանքները կենտրոնացված են «Մարմարա»թերթի խմբագրության, հայկական եկեղեցու հարևանությամբ գտնվող Բեյօղլու կոչվող տարածքում: «Նոր զարթոնք»-ը կազմակերպում է հայերենի ուսուցման դասընթացներ: Ստամբուլում կա քրդախոս, թրքախոս հայության մի ստվար զանգված, որը մեծ ցանկություն ունի սովորելու մայրենին: Քաղաքական, տնտեսական, հասարակական հանգամանքներով պայմանավորված՝ մարդկանց մեջ հետաքրքրություն կա մայրենի լեզվի հանդեպ, ձգտում են սովորել լեզուն և այդ լեզվով ծանոթանալ նաև հայոց պատմությանը: Սվեդիայում Վագըֆ գյուղը բնակեցված է հայերով, և նրանք խոսում են Սվեդիայի բարբառով: Իմ հարցումների համաձայն՝ Անթաքիայում 10 ընտանիք հայախոս է, բայց նրանք հայերենին ավելի մոտ լինելու և հայկական կրթություն ստանալու հնարավորություն չունեն: Բեյլանում, Մալաթիայում, Ադյամանում էլ կան հայերենախոս հայեր: Հայերենի ուսուցումը, կրթօջախները, մամուլը ավելի շատ կենտրոնացած են Ստամբուլում: «Եսայան» դպրոցի տնօրենը՝ ջանադիր մի տիկին, ասաց, որ իրենք հայերենի ուսուցչի կարիք ունեն: Վերջերս Լեզվի ինստիտուտի մեր աշխատակիցներից սիրիահայ մի երիտասարդ գնաց և արդեն աշխատում է Բոսֆորի համալսարանում:
– Այնտեղ կա՞ որևէ բուհ, որտեղ գործում է հայերենի բաժին, հայոց լեզվի ամբիոն:
– Այո՛, Թրակիայի համալսարանի ռեկտոր Էնվեր Դումանը կատարեց այդ փորձը: Ինքը,մասնագիտությամբ լինելով բժիշկ, շատ լավ գիտի հայ ժողովրդի պատմությունը և նախաձեռնեց Թրակիայի համալսարանում հայոց լեզվի ամբիոն բացելու գործը: Հայոց լեզվի ամբիոններ կան նաև Կեսարիայի, Կարսի համալսարաններում, բայց… այնտեղ հայերեն են դասավանդում Հայաստանում ապրած, Մանկավարժական ինստիտուտ ավարտած ադրբեջանցիները. ազգությամբ հայ մասնագետներ չկան:
– Թուրքիայում գտնվել եք միայն հայոց լեզվի դրվածքը ուսումնասիրելո՞ւ առաքելությամբ, թե՞ Ձեզ հետ տարել եք Լեզվի ինստիտուտի կողմից մշակված ծրագրեր, գրականություն, դասագրքեր:
– Իհարկե՛, տարել եմ նաև ծրագրեր ու գրքեր:
– Տիկի՛ն Հայկանուշ, վերադառնանք Հայաստանում հայոց լեզվին առնչվող խնդիրներին, մայրենիի աղավաղումներին: Շատ մասնագետներ, ինչպես նաև հասարակության հայերենապաշտ մի զանգված, պնդում է, որ հայոց լեզուն այսօր աղետալի վիճակում է: Համամի՞տ եք:Ի՞նչ ճանապարհով կարելի է դիմագրավել մայրենիի աղավաղումներին, հայոց լեզվի աղճատմանը:
– Ձեր ասածի մեջ, իրոք, կա ճշմարտություն, բայց պնդել, որ հայոց լեզուն այսօր աղետալի վիճակում է, համաձայն չեմ: Ես անուղղելի լավատես եմ և չեմ կիսում այդ կարծիքը: Ես դասավանդում եմ տարբեր բուհերում և շփվել եմ գեղեցիկ, մաքուր հայերենով խոսող հրաշալի երիտասարդության հետ: Ինչ վերաբերում է հեռուստաեթերում հնչող հայերենին, ասեմ, որ չեմ լսում, չեմ նայում հեռուստացույց, որովհետև նյարդերս չեն դիմանում: Ինձ համար համացանցում ընտրում եմ իմ ճաշակով, գեղեցիկ լեզվով նյութեր, ֆիլմեր և բավարարվում եմ այդքանով: Սիրով լսում եմ Հանրային ռադիո, որովհետև ռադիոյով հնչող հայերենն ավելի մաքուր է:
– Տիկի՛ն Մեսրոպյան, ես նորից եմ կրկնում հարցս՝ Ձեր տեսանկյունից ի՞նչ ճանապարհով, ի՞նչ միջոցներով կարելի է մաքրել հեռուստաեթերի լեզուն, պայքարել լեզվական աղավաղումների դեմ:
– Հայաստանի Հանրապետության լեզվի մասին օրենքում հստակորեն գրված է, որ ՀՀ-ի պետական լեզուն հայերենն է, այսինքն՝ ՀՀ-ի յուրաքանչյուր անհատ կարող է խոսել իր նախընտրած հայերենով՝ բարբառով, ժարգոնով, առօրյա-կենցաղային լեզվով. դա տվյալ անհատի ճաշակն է, որը պայմանավորված է նրա ստացած կրթությամբ, դաստիարակությամբ և ունեցած մակարդակով, ուստի չես կարող պարտադրել, որ նրանք խոսեն մաքուր գրական հայերենով: Սակայն… ՀՀ-ի լեզվի մասին օրենքում ասվում է, որ ՀՀ-ի պաշտոնական լեզուն գրական հայերենն է. դա ԱԺ-ի, գերատեսչությունների, կրթօջախների, հեռուստատեսության, ռադիոյի, գրականության, լրագրության լեզուն է… Եթե մարդը չի հարգում իր երկրի պետական օրենքը, լեզուն, ի՞նչ ասես նրան: Այն անհատը, ով ոտքով հարվածում է իր շենքի վերելակի դռներին, փողոցում դեն է նետում ծխախոտը, այդ նույն մարդը եթերում պաշտոնական լեզվի փոխարեն խոսում է իր խոսակցական հայերենով…
– Որտե՞ղից սկսել, տիկի՛ն Մեսրոպյան:
– Լեզվի զարգացման ընթացքում միշտ էլ խոսակցական լեզուն հեռանում է գրական լեզվից: Լեզուն կենդանի օրգանիզմ է, դա լեզվի զարգացման բնական պատկերն է, և ինչ-որ անհատ միայնակ չի կարող պայքարել: Գրաբար հայոց լեզուն իր զարգացման ընթացքում դարձավ միջին հայերեն:
–Ոչինչ չանե՞նք, փակե՞նք մեր աչքերն ու ականջները, լռե՞նք… Թողնենք, որ մայրենին աղճատվի՞, աղավաղվի՞, լլկվի՞, որ «էթամ, հելնեմ, տենամ, էսի, էտի, էնի, ստուց, ընդուց, ըտուց, սենց, նենց, ըտենց, ուրդե, ուրդուց, խի… օքեյ, վաու, պոզիծիվ, պռոյեկտ, հիցուն, փառատոններ…» և այլն, և այլն հազարումի առօրյա խոսակցական, ժարգոնային, օտարալեզու, ոչ ճիշտ հայերենով բառեր ու արտահայտություններ իշխեն կրթօջախներում, եթերում, մեր շուրջ, մեր ընտանիքներո՞ւմ, որ խանութների, գրասենյակների ճակատային հատվածներում գրվեն անգլերենո՞վ ցուցանակներ, պաստառներ…
– Ասել, որ այդ ուղղությամբ աշխատանք չի տարվում, սխալ կլինի. հայոց լեզվին նվիրված գիտաժողովներ են կազմակերպվում, քննարկումներ են լինում… Սակայն հարցի լուծումը դրանով չի տրվում:
–Տույժ-տուգանքների միջոցով կարելի՞ է ինչ-որ բնագավառներում խնդրին լուծում տալ, գուցե այդ հարցն իրավական դաշտո՞ւմ լուծվի…
-Լեզվի պետական օրենքը խախտող գերատեսչություններին, հեռուստաընկերություններին, խանութներին, գրասենյակներին (որոնց ցուցանակները միայն անգլերենով են) պետք է տույժի ենթարկել, այնպես, ինչպես կարմիր լույսի տակ խախտում անող վարորդներին, կարմիր գիծը հատողներին… Նշանակում է, որ ՆԳՆ-ն լավ է աշխատում, և վարորդները, խախտումներից խուսափելու, չտուգանվելու համար, ավելի զգույշ են վարում իրենց մեքենաները:
– Այսինքն՝ զգալիորեն հարվածել լեզվի օրենքը խախտողների գրպանին…
– Այո՛: Ինչո՞ւ պետք է ԱԺ-ի պատգամավորը եթերում խոսի ա-ով կամ ասի՝ պըտի, կըլնի, հիցուն, եգրորդ, դբրոց, ինչքամ…
– Ի՞նչ կավելացնեք…
– Կուզեի մի փոքրիկ ծանուցում տալ (է)աօժանդակ բայի մասին, որը շատ մեծ տարածում է գտել: Ինքս, մեծացած լինելով Վանաձորում, «ա» օժանդակ բայի կրող եմ, բայց ինքս ինձ վերահսկում եմ պաշտոնական խոսքում: Ես հարգում եմ «է» օժանդակ բայը, որովհետև պետական օրենքը դա է նախընտրել: Կարնո Բարբառի ներկայացուցիչն ասում է «է», Սասունի բարբառի ներկայացուցիչն ասում է «ի», մշեցին ասում է «ի» (գարուն ի)… Այստեղ հարգանքի խնդիր կա: Սիրելինե՛րս, մենք ունենք բարբառախոսներ, սակայն ազգովի որոշել ենք ընտրել «է»-ն, ինչո՞ւ են մարդիկ խոսքի մեջ խցկում «ա»-ն:
– Տիկի՛ն Մեսրոպյան, Ձեր սիրելի բանաստեղծներից մեկի՝ հայոց լեզվին նվիրված որևէ բանաստեղծության տողերով մեղմենք մեր հարցազրույցը.

«Я уважаю вспомогательный глагол «Э»: Айкануш Месропян
�?ли «Нарушителей государственного закона о языке нужно штрафовать так же, как водителей, допускающих нарушения на красный свет»
В связи с Днем родного языка корреспондент «Армяне сегодня» побеседовала с кандидатом филологических наук, доцентом, старшим научным сотрудником отдела изучения говоров �?нститута языка им. Г.Ачаряна НАН РА Айкануш Месропян.
– Госпожа Месропян, сколько лет уже Вы занимаетесь в мире языка?
– Более 40 лет я в этом мире. После окончания Ереванского государственного университета поступила на работу в �?нститут языка. С 1978 года я в этом храме науки. В то время отдел по изучению говоров составлял словарь армянских говоров. Целая плеяда преданных людей – блаженной памяти Вараг Аракелян, Тамар Чилингарян, Грачик Костанян, Агарон Григорян, Ашхен Акопян, Гаспар Гаспарян, Пайлуник Саркисян и другие составили этот словарь, и работа еще была в разгаре. Я, как молодой выпускник, начала перепечатывать этот словарь, и с помощью словаря обрела мастерство, влюбилась в говороведение.
– Мне известно, что помимо научной работы занимались и журналистикой. Каков стаж Вашей журналистской деятельности?
– Да, это так: журналистикой занималась параллельно с работой в �?нституте языка. Началась она благодаря моему любимому педагогу, известному языковеду, блаженной памяти Рафаелю �?шханяну. С восстановлением независимости Армении он учредил газету «Лусаворич», и меня, как одну из лучших своих студенток, вовлек в работу. Поначалу работали втроем – товарищ �?шханян, Вардан Деврикян и я. Втроем и редактировали, и корректировали страницы. В те годы благодаря �?шханяну выучила классическое правописание, за что чрезвычайно признательна великому языковеду и патриоту. Вот так и увлеклась журналистикой.
– Ваша научная и журналистская деятельность, несомненно, подвигли Вас к стремлению сохранить в чистоте армянский язык. Будучи студенткой, а затем коллегой Рафаеля �?шханяна, естественно, Вы были придирчивы в вопросе чистоты армянского языка и боролись против языковых погрешностей. Не так ли?..
– Да, после газеты «Лусаворич» я работала в газетах «Кристоня Айастан», «Шогакн Араратян». Естественно, работая в газетах, постоянно редактируешь, правишь, и становишься борцом за чистоту и сохранение родного языка. Что касается борьбы, замечу, что мне чуждо выражение «борьба за чистоту родного языка»: слово «борьба» я заменила словом «преданность». Вокруг газеты собрались умные, состоявшиеся, опытные и не очень, однако многообещающие журналисты, воспитанники семинарий Вазгенян и Геворгян. Посредством газеты мы чистили, сохраняли наш прекрасный армянский язык.
– Госпожа Месропян, Вы ездили в командировку в Турцию, изучали постановку армянского языка в школах, побывали в разных городах, селах… Поделитесь своими впечатлениями с читателями «Армяне сегодня»?
– Конечно. Академией наук РА была командирована туда для изучения постановки армянского языка в школах, а также ознакомления с армянскими говорами, сохранившимися на территории Турции. Периодически бывала почти во всех населенных пунктах Турции. Естественно, постановка армянского языка в намного лучше в Стамбуле, где сконцентрированы многие очаги образования, газеты «Мармара», «Акос», издательство «Араз» и т. д. Армянство Стамбула с большой преданностью, усердно выполняет работы, связанные с родным языком. Особо хочу отметить о союзе «Нор зартонк», которым руководит одаренный армянин Джан Эрзрумоглы. Работа союза сконцентрирована в редакции газеты «Мармара», на территории Бейоглы по соседству с армянской церковью. Союз организует курсы по обучению армянскому языку. В Стамбуле есть огромная масса армян, говорящих на курдском, турецком, которые испытывают большое желание выучить родной язык. Среди людей есть большой интерес к родному языку, обусловленный политическими, экономическими, общественными факторами, они стремятся выучить язык и на этом языке ознакомиться также с армянской историей. Село Вагеф Сведии населено армянами, и люди там говорят на местном наречии. Согласно моим опросам, В Антакии есть 10 армяноговорящих семей, но они не имеют возможности быть ближе к армянскому и получать армянское образование. Преподавание армянского, очаги образования, пресса большей частью сконцентрированы в Стамбуле. Директор школы «Есаян», энергичная женщина, сказала, что они нуждаются в преподавателе армянского языка. Недавно один из сотрудников нашего �?нститута языка, молодой человек из числа сирийских армян, уехал и уже работает в Босфорском университете.
– Там есть какой либо вуз, в котором бы имелось армянское отделение, кафедра армянского языка?
– Да, ректор университета Фракии Энвер Думан предпринял подобный опыт. Будучи врачом по профессии, он прекрасно знает историю армянского народа и инициировал открытие в университете Фракии кафедры армянского языка. Подобные кафедры есть также в университетах Кесарии и Карса, но… армянский там преподают азербайджанцы, жившие в Армении, окончившие Педагогический институт: специалистов-армян нет.
– В Турции Вы бывали исключительно с миссией изучить постановку армянского языка, или возили с собой программы, литературу, учебники, разработанные �?нститутом языка?
– Конечно, возила также программы и книги.
– Госпожа Айкануш, вернемся, однако, к вопросам армянского языка в Армении, искажениям родного языка. Многие специалисты, равно как и патриотичная масса общества настаивает, что армянский язык сегодня в катастрофическом состоянии. Согласны? Каким путем можно противостоять искажениям армянского языка?
– В Ваших словах, действительно, изрядная доля истины, но настаивать, что армянский язык сегодня в катастрофическом состоянии – я с этим не согласна. Я неисправимая оптимистка, и не разделяю такого мнения. Я преподаю в разных вузах и общалась с замечательной молодежью, говорящей на прекрасном, чистейшем армянском языке. Что касается армянского языка, звучащего в телеэфире, должна сказать, что не смотрю телевизор – нервы не выдерживают. В �?нтернете отбираю по своему вкусу материалы, фильмы с прекрасным языком, и этим довольствуюсь. Охотно слушаю Общественное радио – звучащий там язык намного чище.
– Госпожа Месропян, позволю себе повторить вопрос – с Вашей точки зрения, каким путем, какими средствами можно очистить язык телеэфира, бороться с языковыми искаженими?
– В Законе Республики Армения о языке четко прописано, что государственный язык РА – армянский, то есть каждый человек в РА вправе говорить на предпочтительном для него армянском – на говоре, жаргоне, будничном языке – это дело вкуса данной личности, что обусловлено полученным им образованием, воспитанием, уровнем развития, посему невозможно обязать, чтобы они говорили на чистом литературном армянском языке. Однако… В том же Законе говорится, что официальный язык РА – литературный армянский, и это язык НС, ведомств, очагов образования, телевидения, радио, литературы, журналистики… Если человек не уважает государственный закон, язык своей страны – о чем тут говорить. Тот, кто ногой бьет по дверям лифта своего дома, на улице швыряет окурок – тот же человек в эфире взаимен официального языка говорит на разговорном…
– С чего же начать, госпожа Месропян?
– В процессе развития языка разговорный язык всегда отдаляется от литературного. Язык – живой организм, это естественная картина развития языка, и какая-то личность в одиночку бороться не может. Литературный армянский язык грабар в процессе своего развития стал средним армянским языком.
– Ничего не делать, закрыть глаза и заткнуть уши, молчать?.. Допустить, чтобы родной искажался, коверкался, чтобы «этам, элнем, эси, эти, эни, стуц, эндуц, сенц, ненц, урде, урдуц, хи, окей, вау, позитив, проект, ицун» и другие жаргонные и иноязычные слова главенствовали в очагах образования, эфире, вокруг нас, в наших семьях, чтобы вывески на фасадах магазинов, офисов были написаны на английском…
– Говорить, что в этом направлении ничего не делается, было бы неверно: организуются симпозиумы, обсуждения, посвященные армянскому языку… Однако этим вопрос не решается.
– Возможно посредством штрафов в каких-то сферах решить этот вопрос, возможно, переместить его в правовое поле?..
– Ведомства, телекомпании, магазины, офисы (вывески которых написаны только на английском), нарушающие Закон о государственном языке, нужно штрафовать так же, как водителей, допускающих нарушения на красный свет, пересекающих красную линию… Значит, МВД работает хорошо и водители, во избежание нарушений и штрафов, аккуратнее водят свои машины.
– То есть, ощутимо ударить по карману нарушителей закона о языке…
– Да. Почему депутат НС позволяет себе говорить в эфире на «а», егрорд, дрбоц, инчкам…
– Что еще добавите?
– Хотела бы дать небольшой комментарий относительно вспомогательного глагола (э)а, нашедшем широкое распространение. Будучи родом из Ванадзора, я сама являюсь носителем вспомогательного глагола «а», но в официальной речи постоянно контролирую сама себя. Я уважаю вспомогательный глагол «э», ибо государственный закон отдал ему предпочтение. Представитель говора Карин говорит «э», представитель сасунского говора – «и», мушцы тоже… Здесь есть вопрос уважения. Дорогие мои, у нас есть люди, говорящие на наречии, однако всей нацией решили избрать «э», почему люди в устной речи втискивают «а»?
– Госпожа Месропян, смягчим настрой нашей беседы строками об армянском языке одного из Ваших любимых поэтов.