«Ես հարգում եմ «Է» օժանդակ բայը». Հայկանուշ Մեսրոպյան
Մայրենիի օրվա հետ կապված՝ «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը զրուցել է բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հր. Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի բարբառագիտության բաժնի ավագ գիտաշխատող Հայկանուշ Մեսրոպյանի հետ:
– Տիկի՛ն Մեսրոպյան, քանի՞ տարի է, որ խորամուխ եք եղել լեզվաշխարհում:
– 40 տարուց ավել ես այդ աշխարհում եմ: Երևանի պետական համալսարանն ավարտելուց հետո աշխատանքի եմընդունվել Լեզվի ինստիտուտում: 1978թ. գիտության այդ կաճառում եմ: Այն ժամանակ բառարանագրության բաժինը կազմում էր հայերենի բարբառների բառարան: Նվիրյալների մի աստղաբույլ՝ երջանկահիշատակ Վարագ Առաքելյանը, Թամար Չիլինգարյանը, Հրաչիկ Կոստանյանը, Ահարոն Գրիգորյանը, Աշխեն Հակոբյանը, Գասպար Գասպարյանը, Փայլունիկ Սարգսյանը և այլոք կազմել էին այդ բառարանը, աշխատանքը դեռևս ընթացքի մեջ էր: Ես՝ որպես նորավարտ, սկսեցի այդ բառարանը մեքենագրելուց և վարպետացա բառարանի օգնությամբ, սիրահարվեցի բարբառագիտությանը:
– Տեղյակ եմ, որ գիտական աշխատանքին զուգահեռ զբաղվել եք նաև լրագրությամբ: Քանի՞ տարի է կազմում լրագրողական աշխատանքի Ձեր վաստակը:
– Այո՛, այդպես է. լրագրողական աշխատանքը կազմակերպել եմ Լեզվի ինստիտուտի աշխատանքիս զուգահեռ: Լրագրողական աշխատանքս սկսվեց իմ շատ սիրելի դասախոս, հայտնի լեզվաբան, երջանկահիշատակ Ռաֆայել Իշխանյանի շնորհիվ: Հայաստանի անկախացումից հետո Ռաֆայել Իշխանյանը հիմնադրել «Լուսավորիչ» թերթը, ինձ էլ, որպես իր լավագույն ուսանողուհիներից մեկը, ընդգրկեց թերթի աշխատանքներում: Սկզբում երեք հոգով էինք աշխատում՝ ընկ. Իշխանյանը, Վարդան Դևրիկյանը և ես: Աշխատանքի մեծ մասը Ռաֆայել Իշխանյանն էր իրականացնում: Երեքով և՛ խմբագրում, և՛ սրբագրում էինք էջերը: Այդ տարիներին Իշխանյանի շնորհիվ սովորեցի դասական ուղղագրություն, որի համար անչափ երախտապարտ եմ մեծ լեզվաբանին ու հայրենասերին: Ահա այդպես էլ խորացա լրագրության ժանրում:
– Թե՛ Ձեր գիտական, թե՛ լրագրողական աշխատանքներն, անշուշտ, Ձեզ մղել են նաև հայոց լեզուն անաղարտ պահելու նվիրումին: Ռաֆայել Իշխանյանի ուսանողուհին և գործընկերը լինելով, բնականաբար, նախանձախնդիր եք եղել հայոց լեզվի մաքրության հարցում և պայքարել եք լեզվական մեղանչումների դեմ: Այդպե՞ս է…
– Այո՛: «Լուսավորիչ» թերթից հետո ես աշխատել եմ «Քրիստոնյա Հայաստան», «Շողակն Արարատյան»թերթերում և, բնականաբար, աշխատելով թերթերում, շարունակ խմբագրում, զտում ես, շտկում ես և դառնում ես մայրենիի պահպանության, մաքրության զինվորը: Ինչ վերաբերում է պայքարելուն, ասեմ, որ ինձ սրտամոտ չէ «մայրենիի անաղարտության համար պայքարել»արտահայտությունը. պայքարը ես փոխարինել եմ նվիրումով: Թերթի շուրջ հավաքվում էին խելացի, կայացած, փորձառու և ոչ փորձառու սկսնակ, սակայն խոստումնալից լրագրողները, Վազգենյան և Գևորգյան ճեմարանների սաները: Մենք թերթի միջոցով մաքրում, զտում ու պահպանում էինք մեր ոսկեղենիկ հայոց լեզուն:
– Տիկի՛ն Մեսրոպյան, Դուք գործուղվել եք Թուրքիա, ուսումնասիրել հայոց լեզվի դրվածքը դպրոցներում, եղել եք տարբեր քաղաքներում, գյուղերում… Ձեր տպավորությունները կկիսե՞ք «Հայերն այսօր»-ի ընթերցողների հետ:
– Անշո՛ւշտ: ՀՀ գիտությունների ակադեմիայի կողմից գործուղվեցի այնտեղ՝ ուսումնասիրելու Թուրքիայում հայոց լեզվի դրվածքը, ինչպես նաև՝ ծանոթանալու Թուրքիայի տարածքում պահպանված հայկական բարբառներին: Պարբերաբար եղել եմ Թուրքիայի գրեթե բոլոր բնակավայրերում: Բնականաբար, հայոց լեզվի դրվածքը շատ ավելի լավ հիմքերի վրա է Ստամբուլում, ուր կենտրոնացած են շատ կրթօջախներ, «Մարմարա», «Ակոս» թերթերը, «Արազ» հրատարակչությունը և այլն: Ստամբուլի հայությունը մեծ նվիրումով, ջանասիրաբար կատարում է մայրենիին նվիրված իր աշխատանքը: Հատկապես ցանկանում եմ նշել «Նոր զարթոնք միության»մասին, որի ղեկավարն է շնորհալի հայորդի Ջան Էրզրումլուօղլին: Միության աշխատանքները կենտրոնացված են «Մարմարա»թերթի խմբագրության, հայկական եկեղեցու հարևանությամբ գտնվող Բեյօղլու կոչվող տարածքում: «Նոր զարթոնք»-ը կազմակերպում է հայերենի ուսուցման դասընթացներ: Ստամբուլում կա քրդախոս, թրքախոս հայության մի ստվար զանգված, որը մեծ ցանկություն ունի սովորելու մայրենին: Քաղաքական, տնտեսական, հասարակական հանգամանքներով պայմանավորված՝ մարդկանց մեջ հետաքրքրություն կա մայրենի լեզվի հանդեպ, ձգտում են սովորել լեզուն և այդ լեզվով ծանոթանալ նաև հայոց պատմությանը: Սվեդիայում Վագըֆ գյուղը բնակեցված է հայերով, և նրանք խոսում են Սվեդիայի բարբառով: Իմ հարցումների համաձայն՝ Անթաքիայում 10 ընտանիք հայախոս է, բայց նրանք հայերենին ավելի մոտ լինելու և հայկական կրթություն ստանալու հնարավորություն չունեն: Բեյլանում, Մալաթիայում, Ադյամանում էլ կան հայերենախոս հայեր: Հայերենի ուսուցումը, կրթօջախները, մամուլը ավելի շատ կենտրոնացած են Ստամբուլում: «Եսայան» դպրոցի տնօրենը՝ ջանադիր մի տիկին, ասաց, որ իրենք հայերենի ուսուցչի կարիք ունեն: Վերջերս Լեզվի ինստիտուտի մեր աշխատակիցներից սիրիահայ մի երիտասարդ գնաց և արդեն աշխատում է Բոսֆորի համալսարանում:
– Այնտեղ կա՞ որևէ բուհ, որտեղ գործում է հայերենի բաժին, հայոց լեզվի ամբիոն:
– Այո՛, Թրակիայի համալսարանի ռեկտոր Էնվեր Դումանը կատարեց այդ փորձը: Ինքը,մասնագիտությամբ լինելով բժիշկ, շատ լավ գիտի հայ ժողովրդի պատմությունը և նախաձեռնեց Թրակիայի համալսարանում հայոց լեզվի ամբիոն բացելու գործը: Հայոց լեզվի ամբիոններ կան նաև Կեսարիայի, Կարսի համալսարաններում, բայց… այնտեղ հայերեն են դասավանդում Հայաստանում ապրած, Մանկավարժական ինստիտուտ ավարտած ադրբեջանցիները. ազգությամբ հայ մասնագետներ չկան:
– Թուրքիայում գտնվել եք միայն հայոց լեզվի դրվածքը ուսումնասիրելո՞ւ առաքելությամբ, թե՞ Ձեզ հետ տարել եք Լեզվի ինստիտուտի կողմից մշակված ծրագրեր, գրականություն, դասագրքեր:
– Իհարկե՛, տարել եմ նաև ծրագրեր ու գրքեր:
– Տիկի՛ն Հայկանուշ, վերադառնանք Հայաստանում հայոց լեզվին առնչվող խնդիրներին, մայրենիի աղավաղումներին: Շատ մասնագետներ, ինչպես նաև հասարակության հայերենապաշտ մի զանգված, պնդում է, որ հայոց լեզուն այսօր աղետալի վիճակում է: Համամի՞տ եք:Ի՞նչ ճանապարհով կարելի է դիմագրավել մայրենիի աղավաղումներին, հայոց լեզվի աղճատմանը:
– Ձեր ասածի մեջ, իրոք, կա ճշմարտություն, բայց պնդել, որ հայոց լեզուն այսօր աղետալի վիճակում է, համաձայն չեմ: Ես անուղղելի լավատես եմ և չեմ կիսում այդ կարծիքը: Ես դասավանդում եմ տարբեր բուհերում և շփվել եմ գեղեցիկ, մաքուր հայերենով խոսող հրաշալի երիտասարդության հետ: Ինչ վերաբերում է հեռուստաեթերում հնչող հայերենին, ասեմ, որ չեմ լսում, չեմ նայում հեռուստացույց, որովհետև նյարդերս չեն դիմանում: Ինձ համար համացանցում ընտրում եմ իմ ճաշակով, գեղեցիկ լեզվով նյութեր, ֆիլմեր և բավարարվում եմ այդքանով: Սիրով լսում եմ Հանրային ռադիո, որովհետև ռադիոյով հնչող հայերենն ավելի մաքուր է:
– Տիկի՛ն Մեսրոպյան, ես նորից եմ կրկնում հարցս՝ Ձեր տեսանկյունից ի՞նչ ճանապարհով, ի՞նչ միջոցներով կարելի է մաքրել հեռուստաեթերի լեզուն, պայքարել լեզվական աղավաղումների դեմ:
– Հայաստանի Հանրապետության լեզվի մասին օրենքում հստակորեն գրված է, որ ՀՀ-ի պետական լեզուն հայերենն է, այսինքն՝ ՀՀ-ի յուրաքանչյուր անհատ կարող է խոսել իր նախընտրած հայերենով՝ բարբառով, ժարգոնով, առօրյա-կենցաղային լեզվով. դա տվյալ անհատի ճաշակն է, որը պայմանավորված է նրա ստացած կրթությամբ, դաստիարակությամբ և ունեցած մակարդակով, ուստի չես կարող պարտադրել, որ նրանք խոսեն մաքուր գրական հայերենով: Սակայն… ՀՀ-ի լեզվի մասին օրենքում ասվում է, որ ՀՀ-ի պաշտոնական լեզուն գրական հայերենն է. դա ԱԺ-ի, գերատեսչությունների, կրթօջախների, հեռուստատեսության, ռադիոյի, գրականության, լրագրության լեզուն է… Եթե մարդը չի հարգում իր երկրի պետական օրենքը, լեզուն, ի՞նչ ասես նրան: Այն անհատը, ով ոտքով հարվածում է իր շենքի վերելակի դռներին, փողոցում դեն է նետում ծխախոտը, այդ նույն մարդը եթերում պաշտոնական լեզվի փոխարեն խոսում է իր խոսակցական հայերենով…
– Որտե՞ղից սկսել, տիկի՛ն Մեսրոպյան:
– Լեզվի զարգացման ընթացքում միշտ էլ խոսակցական լեզուն հեռանում է գրական լեզվից: Լեզուն կենդանի օրգանիզմ է, դա լեզվի զարգացման բնական պատկերն է, և ինչ-որ անհատ միայնակ չի կարող պայքարել: Գրաբար հայոց լեզուն իր զարգացման ընթացքում դարձավ միջին հայերեն:
–Ոչինչ չանե՞նք, փակե՞նք մեր աչքերն ու ականջները, լռե՞նք… Թողնենք, որ մայրենին աղճատվի՞, աղավաղվի՞, լլկվի՞, որ «էթամ, հելնեմ, տենամ, էսի, էտի, էնի, ստուց, ընդուց, ըտուց, սենց, նենց, ըտենց, ուրդե, ուրդուց, խի… օքեյ, վաու, պոզիծիվ, պռոյեկտ, հիցուն, փառատոններ…» և այլն, և այլն հազարումի առօրյա խոսակցական, ժարգոնային, օտարալեզու, ոչ ճիշտ հայերենով բառեր ու արտահայտություններ իշխեն կրթօջախներում, եթերում, մեր շուրջ, մեր ընտանիքներո՞ւմ, որ խանութների, գրասենյակների ճակատային հատվածներում գրվեն անգլերենո՞վ ցուցանակներ, պաստառներ…
– Ասել, որ այդ ուղղությամբ աշխատանք չի տարվում, սխալ կլինի. հայոց լեզվին նվիրված գիտաժողովներ են կազմակերպվում, քննարկումներ են լինում… Սակայն հարցի լուծումը դրանով չի տրվում:
–Տույժ-տուգանքների միջոցով կարելի՞ է ինչ-որ բնագավառներում խնդրին լուծում տալ, գուցե այդ հարցն իրավական դաշտո՞ւմ լուծվի…
-Լեզվի պետական օրենքը խախտող գերատեսչություններին, հեռուստաընկերություններին, խանութներին, գրասենյակներին (որոնց ցուցանակները միայն անգլերենով են) պետք է տույժի ենթարկել, այնպես, ինչպես կարմիր լույսի տակ խախտում անող վարորդներին, կարմիր գիծը հատողներին… Նշանակում է, որ ՆԳՆ-ն լավ է աշխատում, և վարորդները, խախտումներից խուսափելու, չտուգանվելու համար, ավելի զգույշ են վարում իրենց մեքենաները:
– Այսինքն՝ զգալիորեն հարվածել լեզվի օրենքը խախտողների գրպանին…
– Այո՛: Ինչո՞ւ պետք է ԱԺ-ի պատգամավորը եթերում խոսի ա-ով կամ ասի՝ պըտի, կըլնի, հիցուն, եգրորդ, դբրոց, ինչքամ…
– Ի՞նչ կավելացնեք…
– Կուզեի մի փոքրիկ ծանուցում տալ (է)աօժանդակ բայի մասին, որը շատ մեծ տարածում է գտել: Ինքս, մեծացած լինելով Վանաձորում, «ա» օժանդակ բայի կրող եմ, բայց ինքս ինձ վերահսկում եմ պաշտոնական խոսքում: Ես հարգում եմ «է» օժանդակ բայը, որովհետև պետական օրենքը դա է նախընտրել: Կարնո Բարբառի ներկայացուցիչն ասում է «է», Սասունի բարբառի ներկայացուցիչն ասում է «ի», մշեցին ասում է «ի» (գարուն ի)… Այստեղ հարգանքի խնդիր կա: Սիրելինե՛րս, մենք ունենք բարբառախոսներ, սակայն ազգովի որոշել ենք ընտրել «է»-ն, ինչո՞ւ են մարդիկ խոսքի մեջ խցկում «ա»-ն:
– Տիկի՛ն Մեսրոպյան, Ձեր սիրելի բանաստեղծներից մեկի՝ հայոց լեզվին նվիրված որևէ բանաստեղծության տողերով մեղմենք մեր հարցազրույցը.

Haikanush Mesropyan: “I respect the է (eh) auxiliary verb in Armenian”
On the occasion of International Mother Language Day, Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with candidate of philological sciences, Associate Professor, senior scientific worker of the Department of Dialectology of the Hrachya Atcharyan Language Institute of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (NAS RA) Haikanush Mesropyan.
Hayern Aysor: Mrs. Mesropyan, how long have you been involved in the field of linguistics?
Haikanush Mesropyan: I have been involved in this field for over 40 years. After graduating from Yerevan State University, I got accepted to the Language Institute. I have been in this ��?constellation’ of science since 1978. At the time, the Department of Dialectology was compiling a dictionary of Armenian dialects. A star-studded line-up of devoted individuals, including the late Varag Arakelyan, Tamar Chilingaryan, Hrachik Kostanyan, Aharon Grigoryan, Ashkhen Hakobyan, Gaspar Gasparyan, Pailunik Sargsyan and others compiled that dictionary, and the work was still in progress. I had just graduated when I started typewriting that dictionary. I became a master with the help of a dictionary and fell in love with dialectology.
Hayern Aysor: I know you have also been involved in journalism. How long have you been a journalist?
H. M.: Yes, that is the case. I have worked as a journalist while working at the Institute of Language. I started my career as a journalist thanks to my very beloved professor, famous linguist, the late Rafael Ishkhanyan. After Armenia declared its independence, Rafael Ishkhanyan established the “Lusavorich” (Illuminator) newspaper and hired me as a correspondent as one of his best students. In the beginning, it was just the three of us, that is, Mr. Ishkhanyan, Vardan Devrikyan and I. Rafael Ishkhanyan was doing most of the job. All three of us would edit and proofread the pages. During those years, Ishkhanyan helped me learn classic Armenian orthography, for which I am more than grateful to the great linguist and patriot. That is how I became more involved in journalism.
Hayern Aysor: Your scientific and journalistic activities have also made you dedicated to preserving the purity of the Armenian language. Being Rafael Ishkhanyan’s student and co-worker, you were obviously zealous to preserve the purity of the Armenian language and fought against linguistic mistakes. Is that so?
H. M.: Yes, that is the case. After working for “Lusavorich” newspaper, I worked for the “Kristonya Hayastan” (Christian Armenia) and “Shoghakn Araratian” newspapers and, when you work for a newspaper edition, you are continuously editing, sorting out, fixing and becoming the ��?soldier’ for the purity and preservation of the mother language. As far as the struggle is concerned, I must say that the expression “fighting for the purity of the mother language” is not close to my heart. I have substituted that with dedication. The newspaper had smart, well established, experienced and inexperienced, but promising journalists and had gathered the students of the Vazgenyan and Gevorgyan Lyceums. Through the newspaper, we would clean, sort out and preserve our ��?golden’ Armenian language.
Hayern Aysor: Mrs. Mesropyan, you were in Turkey on a business trip to examine the state of Armenian language in schools. You visited various cities and villages…Could you please share your impressions with our readers?
H. M.: Indeed! The National Academy of Sciences of the Republic of Armenia sent me to Turkey to examine the state of Armenian language and become familiar with the Armenian dialects that have been preserved in Turkey. I have visited almost all the residences in Turkey. It’s obvious that the foundations for Armenian language are stronger in Istanbul where there are many Armenia schools, the Marmara and Agos newspapers, the Araz Publishing House and more. The Armenians of Istanbul use the mother language during the implementation of their activities generously and with great dedication.
I would especially like to mention the New Awakening Union, the director of which is the talented Armenian Zan Erzrumogli. The Union’s headquarters are in the Beyoglu territory, which is adjacent to the editorial office of Marmara newspaper and the Armenian church. The New Awakening Union organizes Armenian language courses. In Istanbul there are many Kurdish-speaking and Turkic-speaking Armenians who really want to learn their mother language. Due to social, political and economic factors, the people are really interested in the mother language and aspire to learn the language and study Armenian history through that language. The Vagif village of Svedia is populated with Armenians, and they speak in the dialect of Svedia. Based on my surveys, ten families in Antakia speak in Armenian, but they don’t have the opportunity to receive an Armenian education. There are also Armenian-speaking Armenians in Beylan, Malatia and Adyaman. Armenian language teaching, Armenian schools and presses are more centralized in Istanbul. The director of the Yesayan School, a hard-working woman, said they need an Armenian language teacher. Recently, a young Syrian-Armenian employee of the Language Institute went there and is currently working at the Bosphorus University.
Hayern Aysor: Is there any university there that has an Armenian language department or a chair of Armenian language?
H. M.: Yes, the rector of the University of Trakia Enver Duman tried that. Although he is a doctor by profession, he knows the history of the Armenian people very well and took the initiative to open a chair of Armenian language at the University of Trakia. There are also chairs of Armenian language at the universities of Kesaria and Kars, but the people teaching Armenian are Azerbaijanis who have lived in Armenia and have graduated from the Pedagogical Institute. There are no professionals of Armenian descent.
Hayern Aysor: Were you only in Turkey to examine the state of the Armenian language, or did you also introduce the programs, books and textbooks developed by the Language Institute?
H. M.: Of course, I also introduced the books and programs.
Hayern Aysor: Mrs. Mesropyan, let’s get back to the problems related to the Armenian language and distortion of the language in Armenia. Many experts, as well as many members of Armenian society who worship the Armenian language, claim that the Armenian language is in a devastating state. Do you agree? How can we resist the distortion of the language?
H. M.: You are right, but I don’t agree with claiming that the Armenian language is in a devastating state. I am very optimistic and don’t share that opinion. I teach at different universities and have had contacts with wonderful young Armenians who speak pure and beautiful Armenian. As far as the Armenian on television is concerned, I must say that I neither listen to nor watch television because it is nerve-racking. I choose films and materials according to my taste and in beautiful Armenian on the Internet. I listen to the Public Radio with pleasure because the Armenian heard on the radio is purer.
Hayern Aysor: Mrs. Mesropyan, I repeat my question. How do you think we can clean the language on television and fight against distortion of the language?
H. M.: The Law of the Republic of Armenia “On language” clearly states that the national language of the Republic of Armenia is Armenian, meaning each individual in the Republic of Armenia can speak in the Armenian he or she prefers, be it dialect, jargon, or the daily language. It is up to a person’s taste, which is linked to his or her education, discipline and level. So, you can’t make anyone speak in purely literate Armenian. However, the Law of the Republic of Armenia “On language” also states that the official language of the Republic of Armenia is literary Armenian, which is the language for the National Assembly, government agencies, as well as schools, television, radio, literature and journalism…If a person doesn’t respect the national law, what can you say? The person who strikes the doors of the elevator in his apartment building with his foot, throws a cigarette on the street, that same person speaks in conversational Armenian instead of the official language on television or the radio…
Hayern Aysor: Where should we start, Mrs. Mesropyan?
H. M.: Conversational language always becomes detached from literary language in the course of development of a language. Language is a living organism. It is the natural image of linguistic development, and one person can’t fight alone. Grabar (classic Armenian) became middle Armenian in the course of development.
Hayern Aysor: Shouldn’t we do anything? Should we simply close our eyes and ears and not say anything? Should we let the language be distorted and hear the words ��?etam, helnem, tenam, esi, eti, eni, stuts, enduts, etuts, sents, nents, etents, urdeh, urduts, khi…OK, wow, positsiv, proyekt, hitsoon, paratonner’ and thousands of other conversational, jargon, foreign and incorrect words in Armenian and phrases in schools, on television and radio, around us, in our families? Should we let signs and posters be written in English on the frontals of stores and offices?
H. M.: It would be wrong to say that efforts aren’t being made. Conferences and discussions devoted to the Armenian language are organized, but that won’t solve the problem.
Hayern Aysor: Can we solve the problem through fees and fines in certain fields? Perhaps that issue can be solved through legislation.
H. M.: The government agencies, television companies, as well as stores and offices (whose signs are only in English) violating the national law on language need to be fined, just like drivers crossing a red light or committing other violations are fined…This means that the Ministry of Internal Affairs is doing a good job, and drivers are driving more carefully in order to avoid committing violations and getting fined.
Hayern Aysor: So, we need to fine those who violate the law on language…
H. M.: Yes! Why should a deputy of the National Assembly talk with the letter ա (ah in Armenian) or say the words ��?pti, klni, hitsun, egrord, dbrots, inchkam’ on air?
Hayern Aysor: Is there anything you would like to add?
H. M.: I would like to give a short notification about the Armenian (է) ա (Eh) ah auxiliary verb, which has become very common. Growing up in Vanadzor, I myself have used the ա “ah” auxiliary verb, but I control myself in official speech. I respect the է “eh” auxiliary verb because that is what is preferred in the national legislation. The person speaking in the dialect of Karno says “eh”, the person speaking in the dialect of Sasoon says ի “ee”, the person from Mush says ի “ee” (like garoun ee-it is spring)…This is a matter of respect. My dears, we have people who speak in dialects, but as a nation, we have decided to choose է “eh”. Why do people stick the letter ա “ah” in their speech?
Hayern Aysor: Mrs. Mesropyan, let’s end our interview with the lines from any poem devoted to the Armenian language by one of your favorite poets.
H. M.: “Yes Eem Anoush Hayastani Arevaham Barn em Siroom” (I Love the Sun-Tasting Word of My Sweet Armenia…)
Hayern Aysor: Thank you for this substantial interview and for defending the very symbolic է “eh” Armenian auxiliary verb like that.