Մայրենիի օրվան ընդառաջ քննարկվեցին Հայոց լեզվի ուսումնասիրության արդի հիմնահարցերը
Փետրվարի 19-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և ՀՀ ԳԱԱ Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Մայրենիի օրվան նվիրված «Հայոց լեզվի ուսումնասիրության արդի հիմնահարցեր» խորագրով հանրապետական խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Յուրի Սուվարյանը, ՀՀ ԳԱԱ լեզվի ինստիտուտի տնօրեն Վիկտոր Կատվալյանը, բուհերի հայերենագիտական ամբիոնների վարիչներ, հայագիտական կենտրոնների ներկայացուցիչներ, լեզվաբաններ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Վիկտոր Կատվալյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց Հանրապետության տարբեր մարզերից և Երևանից խորհրդակցությանը մասնակցող լեզվաբաններին և նշեց, որ Մայրենիի տոնին Սփյուռքի նախարարությունը համահայկական հնչեղություն է տվել: Հայրենիքում և Սփյուռքում կազմակերպվում են բազմաբնույթ միջոցառումներ, լեզվաբանները հանդես են գալիս ելույթներով ու ասուլիսներով, արծարծվում են լեզվապահպանության վերաբերյալ հրատապ հարցեր: 2013 թվականից ՀՀ ԳԱԱ Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտը ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ համատեղ կազմակերպում է գիտաժողովներ, որոնց ընթացքում հնչում են լեզվի կանոնարկմանը, լեզվաքաղաքականության խնդիրերին, հայերենի երկու ճյուղերի պահպանմանը, զարգացմանը և մերձեցմանը վերաբերող հետաքրքիր զեկուցումներ, ծավալվում են կառուցողական քննարկումներ, հրատարակվում են գիտական զեկուցումների ժողովածուներ: Լեզվի ինստիտուտում ստեղծվել է արևմտահայերենի ուսումնասիրության բաժին: Պարոն Կատվալյանը վստահություն հայտնեց, որ այս տարի ընտրված ձևաչափը՝ հանրապետական խորհրդակցությունը, կլինի առավել գործնական ու պրագմատիկ, կառաջադրվեն կոնկրետ քայլեր և մոտեցումներ:
Մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա ևս լեզվաբաններին շնորհակալություն հայտնեց շահագրգիռ մոտեցման և այն առողջ, անկեղծ մթնոլորտի համար, որ նրանք ձևավորել են հայոց լեզվին առնչվող խնդիրների շուրջ: Նախարարն անդրադարձավ կառավարությանն առընթեր լեզվի բարձրագույն խորհրդի ստեղծմանը, որը Սփյուռքի նախարարության, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Երևանի պետական համալսարանի նախաձեռնությամբ ու ջանքերով կյանքի է կոչվում, և լեզվաբանները պետք է իրենց ակտիվ մասնակցությունն ունենան, որպեսզի այն հավուր պատշաճի իրականացնի իր առաքելությունը:
Սփյուռքի նախարարը առաջարկեց կրկնություններից խուսափելու և համակարգված ու նպատակային աշխատելու նպատակով ստեղծել գիտական հետազոտությունների թեմաների ցանկ: Նա կարևորեց հայոց լեզվի երկու ճյուղերի համամասնական զարգացումը և մասնավորապես ասաց. «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներում ընդգրկված էր նաև արևմտահայերենի պահպանման և զարգացմանն ուղղված միջոցառումների ծրագիր, քանի որ եղեռնահար էր եղել նաև հայոց լեզուն, կրել անասելի կորուստներ ու 100 տարի հետո մենք համատեղ ուժերով պետք է վերականգնենք մեր կորսված լեզվական արժեքները»:
Երրորդ կարևոր հիմնախնդիրը, որին անդրադարձավ նախարարը, Սփյուռքում նկատվող ուծացումն էր, լեզվի հնարավոր կորուստը, օտար ազդեցությունները լեզվամտածողության և հայի նկարագրի վրա: «Հայ ժողովրդի 70-80 տոկոսն այսօր ապրում է Սփյուռքում, և լեզվաբանները պետք է դասագրքեր պատրաստեն՝ հաշվի առնելով լեզվի կրողներին: Սիրիական պատերազմի հետևանքով հայենիքում հանգրվանած մեր հայրենակիցների շնորհիվ մենք ամենուրեք վայելում ենք կենդանի արևմտահայերենը, հետզհետե նրանք ներգրավվում են նաև արևմտահայերենի դասավանդման և հետազոտությունների ոլորտում, և դրա վառ օրինակը լեզվաբան Հակոբ Չոլաքյանն է: Կարծում եմ` սիրիահայերի ուժերը պետք է առավել արդյունավետ օգտագործել»,-նշեց Սփյուռքի նախարարը:
Հրանուշ Հակոբյանը կանխավ շնորհավորեց բոլորին Մայրենիի օրվա առթիվ և հրավիրեց նախարարության նախաձեռնությամբ փետրվարի 21-ին կայանալիք ավանդական միջոցառմանը, որին կմասնակցի նաև ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
«Հայոց լեզվի առօրյա կիրառումն անգամ պետք է լինի տոն, որ միշտ յուրաքանչյուրի հետ է, իսկ փետրվարի 21-ը դարձնենք սպասված, իսկական տոն»,- եզրափակեց իր ելույթը նախարարը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաև Յուրի Սուվարյանը, նա ևս անդրադարձավ Լեզվի բարձրագույն խորհրդի ստեղծմանը՝ նշելով, որ դա նշանավոր լեզվաբան Գևորգ Ջահուկյանի մեծ ցանկությունն էր: Նա խոսեց դասագրքերի կատարելագործման, ուսուցիչների որակավորման բարձրացման և այլ խնդիրների մասին:
Ելույթներով հանդես եկան Հայաստանի բուհերի ներկայացուցիչներ, լեզվաբաններ Յու.Ավետիսյանը (ԵՊՀ) , Լ.Խաչատրյանը (ՀՊՄՀ), Ա.Աբաջյանը (ԵՊՀ), Ա.Գալստյանը (ՀՊՄՀ), Հ.Սուքիասյանը (ԵՊԲՀ), Ա.Եղիազարյանը (սլավոնական համալսարան), Հ.Հարությունյանը (ՎՊՀ) , Գ.Գևորգյանը (ԵՊԼՀ), Թ.Ասոյանը (ԳՊՀ), Գորիսի պետական համալսարանի ներկայացուցիչ Վ.Պետրոսյանը (ԵՊՀ), Մատենադարանի ներկայացուցիչ, Մ.Խաչատրյանը (ԳՊՄԻ), Ն. Սարգսյանը (ՀՊԱՀ) և այլք:
Բանախոսները ներկայացրին հանրապետության գիտակրթական հաստատություններում մայրենիի հետազոտության տարբեր ուղղություններն ու եղանակները, իրենց կողմից իրականացված աշխատանքները, հետազոտություններն ու պաշտպանված գիտական թեզերը, հրատարակված աշխատությունները, առկա խնդիրներն ու հիմնահարցերը, նախանշեցին դրանց լուծման ուղիներն ու մեթոդները:
Տեղի ունեցավ շահագրգիռ քննարկում հայոց լեզվի ուսումնասիրությանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ, տարորոշվեցին առկա խնդիրները և համապատասխան կառույցների միջև համագործակցության հնարավորությունները:

В канун Дня родного языка обсуждены основные актуальные вопросы изучения армянского языка
По инициативе Министерства Диаспоры РА и �?нститута языка им. Ачаряна НАН РА 19 февраля состоялось республиканское совещание «Основные актуальные вопросы изучения армянского языка», посвященное Дню родного языка, в котором приняли участие министр Диаспоры РА Грануш Акопян, академик-секретарь отделения арменоведения и общественных наук  НАН РА Юрий Суварян, директор �?нститута языка НАН РА Виктор Катвалян, заведующие кафедрами арменоведения вузов, представители арменоведческих центров, языковеды.
Со вступительной речью выступил Виктор Катвалян. Он выразил благодарность участвующим в совещании языковедам из Еревана и разных областей республики, отметив, что Министерство Диаспоры придало празднику родного языка общеармянское звучание. На родине и в Диаспоре организуются разнообразные мероприятия, языковеды выступают с речами и пресс-конференциями, обсуждаются актуальные вопросы, касающиеся сохранения языка. С 2013 года �?нститут языка им.Ачаряна НАН РА совместно с Министерством Диаспоры РА организуют симпозиумы, в ходе которых звучат интересные доклады, касающиеся систематизации языка, вопросов языковой политики, сохранения, развития и сближения двух ветвей армянского языка, развертываются конструктивные обсуждения, издаются сборники научных докладов. В �?нституте языка создан отдел изучения западноармянского языка. Господин Катвалян выразил уверенность, что избранный в нынешнем году формат – республиканское совещание, – будет более практичным и прагматичным, будут предложены конкретные шаги и подходы.
С приветствием к участникам обратилась министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Она также выразила языковедам благодарность за заинтересованные подход и здоровую атмосферу, сформированную ими вокруг проблем армянского языка. Министр коснулась вопроса создания Высшего языкового совета при правительстве, который по инициативе и усилиями Министерства Диаспоры, Национальной Академии наук и Ереванского государственного университета претворяется в жизнь, и языковеды должны принять активное участие в том, чтобы он на должном уровне выполнял  свою миссию.
С целью избежания повторов и организации систематизированной, целенаправленной работы министр Диаспоры предложила создать перечень тематики научных исследований. Она отметила важность пропорционального развития двух ветвей армянского языка, и в частности сказала: «В мероприятия 100-летия Геноцида армян была включена также программа мероприятий по сохранению и развитию западноармянского языка, поскольку геноциду подвергся и армянский язык, понес невообразимые потери и спустя столетие мы совместными усилиями должны восстановить наши утерянные языковые ценности».
Вторая важная проблема, которой коснулась министр – наблюдаемая в Диаспоре ассимиляция, возможная утеря языка, чуждые влияния на языковое мышление и облик армянина. «70-80 процентов армянского народа сегодня проживают в Диаспоре, и языковеды должны подготовить учебники, учитывающие носителей языка. Благодаря нашим соотечественникам, вследствие Сирийской войны обосновавшимся на Родине, мы повсюду слышим живой западноармянский язык, они постепенно вовлекаются в сферу преподавания и исследования западноармянского языка. �? ярким примером этого служит языковед Акоп Чолакян. Считаю, что потенциал сирийского армянства следует задействовать более эффективно», – отметила министр Диаспоры.
Грануш Акопян заранее поздравила всех с Днем родного языка и пригласила на предстоящее 21 февраля традиционное мероприятие, организуемое Министерством, в котором примет участие и премьер-министр Овик Абрамян.
«Даже повседневное применение армянского языка должно быть праздником, который всегда с каждым из нас, а 21 февраля давайте превратим в подлинный долгожданный праздник», – заключила министр.
С приветственной речью выступил также Юрий Суварян, коснувшийся создания Высшего языкового совета, отметив, что это было великой мечтой известного языковеда Геворга Джаукяна. Он говорил о совершенствовании учебников, повышении квалификации учителей и других вопросах.
С речами выступили представители вузов Армении языковеды Ю.Аветисян (ЕГУ), Л.Хачатрян (АГПУ), А.Абаджян (ЕГУ), А.Галстян (АГПУ), Г.Сукиасян (ЕГМУ), А.Егиазарян (РАУ), А.Арутюнян (ВГУ), А.Геворгян (ЕГЛУ), Т.Асоян (ГПУ), представитель Горисского государственного университета В.Петросян (ЕГУ), представитель Матенадарана М.Хачатрян (ГГП�?), Н.Саркисян (АГАУ) и другие.
Докладчики представили различные направления и способы исследования родного языка в научно-образовательных учреждениях республики, осуществляемые ими работы, исследования и защищенные научные диссертации, изданные труды, существующие вопросы и проблемы, наметили пути и методы их преодоления.
Состоялось заинтересованное обсуждение вопросов, касающихся изучения армянского языка, были дифференцированы имеющиеся проблемы и возможности сотрудничества между соответствующими структурами.