Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը վարչապետին է ներկայացրել նախարարության իրականացրած աշխատանքները
Փետրվարի 19-ին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ ՀՀ կառավարությունում քննարկվել է կառավարության 2015թ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի և գերակա խնդիրների կատարման ուղղությամբ ՀՀ սփյուռքի նախարարության իրականացրած աշխատանքները:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային հանձնախմբերի աշխատանքները՝ նշելով, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը ակտիվորեն մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նիստերի նախապատրաստական և կազմակերպչական բոլոր աշխատանքներին: Մասնավորապես, ապահովել է Պետական հանձնաժողովի սփյուռքյան անդամների, տարածաշրջանային հանձնախմբերի նախագահների (ներկայացուցիչների) մասնակցությունը հանձնաժողովի նիստերին, ինչպես նաև մասնակցել է անհրաժեշտ տեղեկատվական և քարոզչական բնույթի նյութերի պատրաստման և տարածման աշխատանքներին:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ ՀՀ արտաքին գործերի և սփյուռքի նախարարությունների աջակցությամբ տարբեր երկրներում պետական, նահանգային և տեղական կառավարման մարմինների, Սփյուռքի հայկական կառույցների, հասարակական, լոբբիստական կառույցների հետ տարածաշրջանային հանձնախմբերը իրականացրել են համակարգված հետևողական աշխատանք, որով մեծապես նպաստել են Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին:
Ապրիլի 22-23-ը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի ծրագրերի շրջանակներում Երևանում տեղի է ունեցել «Ընդդեմ Ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումը, որի շրջանակներում ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատասխանատվության միջազգային իրավական հիմնախնդիրները» միջազգային գիտաժողովը:
Սփյուռքի նախարարը անդրադարձել է նաև Հայաստանում սփյուռքահայերի ինտեգրման ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ կատարած աշխատանքներին՝ նշելով, որ «Սփյուռքահայերի ինտեգրման գործընթացի կազմակերպում» ծրագրի շրջանակում լուծվել են Հայաստանում հաստատված, սիրիահայերի և իրաքահայերի բազմաթիվ իրավական, սոցիալական, առողջապահական, կրթական խնդիրներ, կազմակերպվել են մշակութային միջոցառումներ, ամառային ճամբարներ, տարեմուտի երեկոներ, արևելահայերեն և ռուսաց լեզվի դասընթացներ:
Հայոց լեզվի տարածման և հայ երիտասարդության շրջանում հայերենի իմացության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացրած աշխատանքերի մասին նախարարը զեկուցեց, որ այդ գերակա խնդրի լուծման նպատակով ձեռնարկվել են մի շարք աշխատանքներ, իրականացվել մի քանի ծրագրեր. «Հայոց լեզվի հեռուստադպրոց» ծրագրով հայկական համայնքներ է սփռվել հեռուստադպրոցի երեք տասնյակ դասաժամ, շարունակվել է արևելահայերենից արևմտահայերեն և հակառակը փոխարկչի ընդլայնման աշխատանքները, Սփյուռքի կրթական հաստատություններին տրամադրվել է շուրջ 46 000 կտոր ուսումնական նյութ, նախարարության օժանդակությամբ Սփյուռքում ստեղծվել են 15 նոր մեկօրյա դպրոցներ, կազմակերպվել է «Արևմտահայերենի և արևելահայերենի մերձեցման խնդիրներ» համաժողովը, կազմակերպվել է «Ապագա» խորագրով երիտասարդական հավաքը, ինչպես նաև հայոց լեզվի ուսուցիչների վերապատրաստում Ավստրալիայում, կրթական տարբեր խնդիրներին նվիրված հեռակոնֆերանսներ և այլն:
Նախարարը խոսել է նաև Համահայկական կառույցների հետ համագործակցության ընդլայնման և զարգացման շրջանակներում իրականացրած միջոցառումների և արձանագրված արդյունքերի մասին՝ նշելով, որ 2015թ. համահայկական կառույցների հետ կնքվել է համագործակցության 2 համաձայնագիր (ՀՕՄ և «Երկրապահ կամավորների միություն» ՀԿ): Նախապատրաստվում են նաև նոր համաձայնագրերի նախագծեր` առաջիկայում կնքելու համար: Մի շարք կառույցների հետ նախկինում կնքված հուշագրերի շրջանակներում ընդլայնվել և խորացել են համագործակցության եզրերը, իրականացվել են ծրագրեր: Կնքված համաձայնագրերի շրջանակներում իրականացվել են բազմաթիվ համատեղ միջոցառումներ:
Նախարար Հակոբյանը հայտնել է նաև, որ կառավարության համապատասխան որոշումներով հաստատվել են Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն», «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնի և «Սփյուռք» ամառային դպրոց» 2015 թվականի ծրագրերը և միջոցառումների ցանկը:
Հովիկ Աբրահամյանը դրական գնահատելով Սփյուռքի նախարարության աշխատանքը՝ ընդգծել է, որ գերատեսչության կողմից մեծ աշխատանք է կատարվել, և 2015 թվականին նախարարության ակտիվ մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին՝ ակնառու է եղել: Գործադիրի ղեկավարը կարևորել է սփյուռքահայ գործարարների ակտիվ ներգրավվածությունը Հայաստանի տնտեսությունում և այդ համատեքստում անհրաժեշտ համարել Հայաստանում սփյուռքահայ գործարարների մասնակցությամբ բիզնես ֆորումների անցկացումը:

Minister of Diaspora Hranush Hakobyan presents activities of RA Ministry of Diaspora to the Prime Minister
On February 19, under the direction of Prime Minister Hovik Abrahamyan, the Government of the Republic of Armenia discussed the activities that the RA Ministry of Diaspora carried out to implement the 2015 Action Plan and meet the priority objectives.
Minister of Diaspora Hranush Hakobyan presented the activities that the Armenian Genocide Centennial Regional Committees had carried out and mentioned that the RA Ministry of Diaspora had actively participated in all the activities aimed at preparing for and organizing the sessions of the State Commission on Coordination of the events dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide. In particular, the Ministry of Diaspora ensured the participation of the Diaspora Armenian members of the State Commission and the chairpersons (representatives) of the Regional Committees in the sessions of the Commission, as well as helped prepare and disseminate the required news and advocacy materials.
The minister informed that the Regional Committees carried out activities in a coordinated and consistent manner and highly contributed to the international recognition of the Armenian Genocide with the support of the RA Ministries of Foreign Affairs and Diaspora and with the governmental, state and local government bodies, Armenian communities, non-governmental and lobbying organizations in different countries.
On April 22-23, Yerevan hosted a global forum entitled “Against the Crime of Genocide”, which was held on the sidelines of the programs and activities of the State Commission on Coordination of the events dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide. Within the scope of the forum, the RA Ministry of Diaspora organized the international conference entitled “International Legal Issues on the Prevention of and Liability of the Crime of Genocide”.
The minister also touched upon the activities carried out for the implementation of integration programs for Diaspora Armenians in Armenia, mentioning that several legal, social, health-related and educational issues of Syrian-Armenians and Iraqi-Armenians have been solved, cultural events, summer camps, year-end events and Eastern Armenian and Russian language courses have been organized within the scope of the “Organizing of the Process of Integration of Diaspora Armenians” Program.
In relation to the activities carried out for disseminating the Armenian language and raising the level of Armenian language proficiency of Armenian youth, the minister informed that several programs and activities had been carried out to meet that priority objective. Thirty hours of Armenian language lessons were broadcast in Armenian communities through the Armenian Language TV School Program; the Eastern Armenian-Western Armenian and Western Armenian-Eastern Armenian converter continued to be expanded; about 46,000 textbooks and supporting materials were provided to Armenian educational institutions of the Diaspora; the Ministry of Diaspora helped open 15 new one-day Armenian schools abroad, organized a conference entitled “Issues of Convergence between Western Armenian and Eastern Armenian” and the “Future” Youth Forum, as well as training courses for Armenian language teachers in Australia, teleconferences devoted to various educational issues and more.
The minister also talked about the events held within the scope of expansion and development of cooperation with pan-Armenian organizations and the results that had been achieved, mentioning that in 2015, the RA Ministry of Diaspora signed cooperation agreements with two pan-Armenian organizations, including the ARS and the Union of Volunteer Land Defenders NGO. The ministry is also drafting new agreements to be signed in the near future. Cooperation has been expanded and deepened and programs have been carried out within the scope of memoranda previously signed with several organizations. Several joint events have also been held within the scope of signed agreements.
Minister Hranush Hakobyan also informed that the programs and list of events for the 2015 “Ari Tun” Program, the 2015 “We Sing Komitas” Pan-Armenian Festival and the 2015 “Diaspora” Summer School Program had also been approved by the relevant decisions of the Government of the Republic of Armenia.
Positively assessing the activities of the Ministry of Diaspora, Hovik Abrahamyan emphasized that the government agency had done a great job and that the active participation of the ministry in the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide last year was outstanding. The head of government attached importance to the active engagement of Diaspora Armenian businessmen in Armenia’s economy and, in that context, considered the conduct of business forums with Diaspora Armenian businessmen in Armenia necessary.