Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը վարչապետին է ներկայացրել նախարարության իրականացրած աշխատանքները
Փետրվարի 19-ին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ ՀՀ կառավարությունում քննարկվել է կառավարության 2015թ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի և գերակա խնդիրների կատարման ուղղությամբ ՀՀ սփյուռքի նախարարության իրականացրած աշխատանքները:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային հանձնախմբերի աշխատանքները՝ նշելով, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը ակտիվորեն մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նիստերի նախապատրաստական և կազմակերպչական բոլոր աշխատանքներին: Մասնավորապես, ապահովել է Պետական հանձնաժողովի սփյուռքյան անդամների, տարածաշրջանային հանձնախմբերի նախագահների (ներկայացուցիչների) մասնակցությունը հանձնաժողովի նիստերին, ինչպես նաև մասնակցել է անհրաժեշտ տեղեկատվական և քարոզչական բնույթի նյութերի պատրաստման և տարածման աշխատանքներին:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ ՀՀ արտաքին գործերի և սփյուռքի նախարարությունների աջակցությամբ տարբեր երկրներում պետական, նահանգային և տեղական կառավարման մարմինների, Սփյուռքի հայկական կառույցների, հասարակական, լոբբիստական կառույցների հետ տարածաշրջանային հանձնախմբերը իրականացրել են համակարգված հետևողական աշխատանք, որով մեծապես նպաստել են Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին:
Ապրիլի 22-23-ը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի ծրագրերի շրջանակներում Երևանում տեղի է ունեցել «Ընդդեմ Ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումը, որի շրջանակներում ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատասխանատվության միջազգային իրավական հիմնախնդիրները» միջազգային գիտաժողովը:
Սփյուռքի նախարարը անդրադարձել է նաև Հայաստանում սփյուռքահայերի ինտեգրման ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ կատարած աշխատանքներին՝ նշելով, որ «Սփյուռքահայերի ինտեգրման գործընթացի կազմակերպում» ծրագրի շրջանակում լուծվել են Հայաստանում հաստատված, սիրիահայերի և իրաքահայերի բազմաթիվ իրավական, սոցիալական, առողջապահական, կրթական խնդիրներ, կազմակերպվել են մշակութային միջոցառումներ, ամառային ճամբարներ, տարեմուտի երեկոներ, արևելահայերեն և ռուսաց լեզվի դասընթացներ:
Հայոց լեզվի տարածման և հայ երիտասարդության շրջանում հայերենի իմացության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացրած աշխատանքերի մասին նախարարը զեկուցեց, որ այդ գերակա խնդրի լուծման նպատակով ձեռնարկվել են մի շարք աշխատանքներ, իրականացվել մի քանի ծրագրեր. «Հայոց լեզվի հեռուստադպրոց» ծրագրով հայկական համայնքներ է սփռվել հեռուստադպրոցի երեք տասնյակ դասաժամ, շարունակվել է արևելահայերենից արևմտահայերեն և հակառակը փոխարկչի ընդլայնման աշխատանքները, Սփյուռքի կրթական հաստատություններին տրամադրվել է շուրջ 46 000 կտոր ուսումնական նյութ, նախարարության օժանդակությամբ Սփյուռքում ստեղծվել են 15 նոր մեկօրյա դպրոցներ, կազմակերպվել է «Արևմտահայերենի և արևելահայերենի մերձեցման խնդիրներ» համաժողովը, կազմակերպվել է «Ապագա» խորագրով երիտասարդական հավաքը, ինչպես նաև հայոց լեզվի ուսուցիչների վերապատրաստում Ավստրալիայում, կրթական տարբեր խնդիրներին նվիրված հեռակոնֆերանսներ և այլն:
Նախարարը խոսել է նաև Համահայկական կառույցների հետ համագործակցության ընդլայնման և զարգացման շրջանակներում իրականացրած միջոցառումների և արձանագրված արդյունքերի մասին՝ նշելով, որ 2015թ. համահայկական կառույցների հետ կնքվել է համագործակցության 2 համաձայնագիր (ՀՕՄ և «Երկրապահ կամավորների միություն» ՀԿ): Նախապատրաստվում են նաև նոր համաձայնագրերի նախագծեր` առաջիկայում կնքելու համար: Մի շարք կառույցների հետ նախկինում կնքված հուշագրերի շրջանակներում ընդլայնվել և խորացել են համագործակցության եզրերը, իրականացվել են ծրագրեր: Կնքված համաձայնագրերի շրջանակներում իրականացվել են բազմաթիվ համատեղ միջոցառումներ:
Նախարար Հակոբյանը հայտնել է նաև, որ կառավարության համապատասխան որոշումներով հաստատվել են Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն», «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնի և «Սփյուռք» ամառային դպրոց» 2015 թվականի ծրագրերը և միջոցառումների ցանկը:
Հովիկ Աբրահամյանը դրական գնահատելով Սփյուռքի նախարարության աշխատանքը՝ ընդգծել է, որ գերատեսչության կողմից մեծ աշխատանք է կատարվել, և 2015 թվականին նախարարության ակտիվ մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին՝ ակնառու է եղել: Գործադիրի ղեկավարը կարևորել է սփյուռքահայ գործարարների ակտիվ ներգրավվածությունը Հայաստանի տնտեսությունում և այդ համատեքստում անհրաժեշտ համարել Հայաստանում սփյուռքահայ գործարարների մասնակցությամբ բիզնես ֆորումների անցկացումը:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян представила премьер-министру работу, проделанную Министерством
В правительстве РА во главе с премьер-министром Овиком Абрамяном 19 февраля состоялось обсуждение работы, проделанной Министерством Диаспоры РА  по   реализации программы мероприятий и приоритетных задач правительства в 2015 году.
Министр Диаспоры Грануш Акопян представила работу региональных комиссий по координации мероприятий 100-летия Геноцида армян, отметив, что Министерство Диаспоры РА активно участвовало во всех подготовительных и организационных работах заседаний Государственной комиссии по координации мероприятий 100-летия Геноцида армян. В частности, обеспечило участие членов Государственной комиссии из Диаспоры, председателей (представителей) региональных комиссий в заседаниях комиссии, а также участвовало в подготовке и распространении материалов информационного и пропагандистского характера.
Министр сообщила, что при содействии министерств иностранных дел и Диаспоры РА региональные комиссии в различных странах осуществили последовательную систематизированную работу совместно с государственными, региональными  и местными органами управления, армянскими структцурами Диаспоры, общественными, лоббистскими структурами, которая в большой мере способствовала  процессу международного признания Геноцида армян.
В рамках программ Государственной комиссии по координации мероприятий 100-летия Геноцида армян 22-23 апреля в Ереване состоялся глобальный форум «Против преступления геноцида», в рамках которого по инициативе Министерства Диаспоры РА был организован международный симпозиум на тему «Международные правовые проблемы предотвращения и ответственности за преступление геноцид».
Министр Диаспоры коснулась также работы, проделанной по реализации программ интеграции в Армении армян Диаспоры, отметив, что в рамках программы «Организация процесса интеграции армян Диаспоры» решены многочисленные правовые, социальные, медицинские, образовательные проблемы обосновавшихся в Армении сирийских и иракских армян, организованы культурные мероприятия, летние лагеря, Новогодние вечера, курсы восточноармянского и русского языков.
Относительно работ, проделанных по распространению армянского языка и повышению уровня его знания среди армянской молодежи министр доложила, что с целью решения этой приоритетной задачи предпринят ряд мер, осуществлен ряд программ: по программе «Телешкола армянского языка» на общины транслировались 30 уроков телешколы, продолжились работы по расширению переводчика с восточноармянского на западноармянский язык и наоборот, образовательным учреждениям Диаспоры предоставлено около 46 тысяч томов учебных материалов, при содействии Министерства в Диаспоре созданы 15 новых однодневных школ, был организован форум «Вопросы сближения западноармянского и восточноармянского языков», молодежный слет под девизом «Апага», а также переподготовка учителей армянского языка в Австралии, видеоконференции по различным образовательным проблемам и т. д.
Министр говорила также о мероприятиях, реализованных в рамках расширения и развития сотрудничества с общеармянскими структурами и зарегистрированных результатах, отметив, что в 2015 году с общеармянскими структурами заключено 2 соглашения (САП и ОО «Союз добровольцев «Еркрапа»). Готовятся также проекты новых соглашения, которые будут заключены в ближайшее время. В рамках меморандумов, ранее заключенных с рядом структур, расширилось и углубилось сотрудничество, осуществлены программы, реализованы совместные мероприятия.
Министр Акопян сообщила также, что соответствующими решениями правительства утверждены программы и перечни мероприятий ознакомления молодежи Диаспоры с Родиной «Ари тун», Общеармянского фестиваля «Поем Комитас» и «Летняя школа «Спюрк» на 2015 год.
Овик Абрамян, положительно оценив работу Министерства Диаспоры, подчеркнул, что ведомством проделана большая работа и активное участие Министерства в 2015 году в мероприятиях 100-летия Геноцида армян было очевидно. Глава исполнительной власти отметил важность активной вовлеченности армянских предпринимателей Диаспоры в экономике Армении и в этом контексте счел необходимым проведение в Армении бизнес-форумов с участием армянских предпринимателей Диаспоры.