Ցուցահանդես, որը նման է գունավոր տոնավաճառի (լուսանկարներ)
Փետրվարի 11-ին և 12-ին  ՀՀ սփյուռքի նախարարության և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ  Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Տեառնընդառաջ տոնի առիթով ԵՊՀ Հայ բանասիրության ֆակուլտետի նախասրահում անցկացվեց  ավանդական դարձած «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» ցուցահանդես-տոնավաճառը, որին մասնակցում էին Հայրենիքում հանգրվանած շատ սիրիահայեր: Նրանց հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
Անդրանիկ Տերտերյան – Առաջին անգամ եմ մասնակցում այս ցուցահանդեսին, ներկայացնում եմ Սիրիայում տարածված, ընդունված սահլաբ կոչվող քաղցր թանձրուկը, հիմա ես այն խառնում եմ, տեսնո՞ւմ եք, գոլորշին բարձրանում է, մարդիկ մոտենում են և շատ հետաքրքրված հարցնում, թե ինչ է եփվում: Հայաստանցիների համար սա նորություն է: Այն իրենից ներկայացնում է կաթի, օսլայի, շաքարավազի և վանիլի խառնուրդ. մատուցում ենք տաք վիճակում, մեկ փոքրիկ բաժակն արժե 200 դրամ: Սա ավելի շատ առավոտյան երեխաներին ենք տալիս կարկանդակի հետ: Սննդարար է և շատ համեղ:
Հակոբ Նագգաշյան – Ինը ամիս է, ինչ Հայաստանում եմ, սա թվով 3-րդ ցուցահանդեսն է, որին մասնակցում եմ: Ներկայացնում եմ իմ ձեռքով պատրաստած զարդեր: Գները մատչելի են: Այս արծաթե զարդերով ավելի շատ հետաքրքրվում են երիտասարդ այցելուները: Հուսամ, որ այս երկու օրերի ընթացքում հաջող առևտուր կլինի, գոհ կլինենք թե՛ մենք, թե՛ գնորդները:
Լևոն Քեոշկարյան – Ինը ամիս է, ինչ Հայաստանում եմ: Երկրորդ անգամ եմ մասնակցում ցուցահանդես-վաճառքի: Վաճառում եմ իմ ձեռքի աշխատանքները՝ արծաթե զարդեր, ափսեներ, բաժակներ: Այցելուներին, հատկապես՝ երիտասարնդերին ավելի շատ հետաքրքրում են կախազարդերը, ականջօղերը, մատանիները: Ես Վերնիսաժում եմ նաև աշխատել, սակայն ցրտի պատճառով այլևս այնտեղ չեմ գնում: Սիրիայում էլ նույն գործն եմ արել, սակայն այնտեղ առևտրով մի ողջ ընտանիք կարող էր ապրել. մեկ հոգին աշխատում էր ընտանիքից, և 5-6 հոգի ապահով ապրում էին: Հիշողություններիս մեջ շարունակ Հալեպի մեր տունն է, հարազատ միջավայրը, սակայն այստեղ էլ խնդիր չունենք, արդեն հարմարվել ենք: Փա՛ռք Աստծո, գո՛հ ենք: Ժողովուրդը բարի է, ջերմ, նույնիսկ անծանոթ մարդիկ ձգտում են ինչ-որ բանով օգնել մեզ, շնորհակալ ենք: Երբ Սիրիայում խաղաղություն հաստատվի, կվերադառնանք, որովհետև շատ բան ենք թողել այնտեղ՝ տուն, խանութներ, ընկերներ, դպրոցներ, պատմամշակութային արժեքներ: Ժամանակը ցույց կտա, թե ինչպես վարվենք, ոչ ոք չգիտի այս ամենի վերջը:
Դալար Քեշկերյան – Արդեն 3 տարի է, ինչ ամուսնուս՝ Ջորջի և մեր 3 ու 7 տարեկան երեխաների հետ Հայաստանում ենք: Հարմարվել ենք նոր միջավայրին, երեխաներիցս մեկը մանկապարտեզ, մյուսը՝ դպրոց է հաճախում: Ապրում ենք անվտանգ ու ապահով Հայաստանում: Մարդ իր հայրենիքում միշտ էլ ավելի հանգիստ է զգում: Հալեպում էլ ամուսնուս հետ նույն գործն ենք արել, բայց ավելի մեծ կտորներով: Այսօր վաճառք ունեցանք, փա՛ռք Աստծո:
Ջորջ Քեշկերյան – Տիկինս արդեն ասաց, որ Սիրիայում էլ նույն գործն ենք արել, արծաթ ենք վաճառել. զարդեր կան, որոնք մենք ենք պատրաստել, որոշ բաներ էլ դրսից ենք բերում: Ես հիմնականում Վերնիսաժում եմ կանգնում: Հուսանք, որ այս ցուցահանդես-տոնավաճառից բոլորը գոհ կմնան:
Վիկտորյա Քյուչուկյան-Սարգիսյան – Ցուցադրված հագուստների մեջ կան նաև մայրիկիս, տատիկիս, սկեսուրիս պատրաստածները: Սիրիահայ բոլոր կանայք շատ շնորհալի են՝ և՛ գործել, և՛ կարել, և՛ համեղ ճաշատեսակներ պատրաստել գիտեն: Արդեն 10-րդ անգամ ենք մասնակցում ցուցահանդես-վաճառքի: Ավելի շատ գնում են գարնանային հագուստներ, տաբատներ: Հայաստանում ես մշտական աշխատանք չունեմ, միայն ամուսինս՝ Ջորջ Սարգիսյանն է աշխատում, նա երգիչ է: Ես մի քանի լեզուների եմ տիրապետում՝ արաբերեն, անգլերեն, թուրքերեն: Հալեպում դպրոցի տնօրեն եմ եղել, կուզեի այստեղ էլ լեզուների գծով աշխատել, իսկ ազատ ժամանակ մասնակցել ցուցահանդես-վաճառքների:
Մարի Եփրեմյան –  Երեքուկես տարի է, ինչ Հայաստանում եմ և արդեն բավականին ցուցահանդեսների եմ մասնակցել. արդուզարդ եմ վաճառում: Հետաքրքրվողներն ավելի շատ երիտասարդներն են: Կարծում եմ, որ այս 2 օրերի ընթացքում շահույթ կունենանք: Այս ցուցահանդես-տոնավաճառը նաև սիրիահայերի ու տեղի հայերի ձեռքի աշխատանքների համեմատական ներկայացումն է՝ իրենց նմանություններով ու տարբերություներով: Շատերն ուղղակի հիացմունքով, հետաքրքրությամբ շրջում են սրահում և նայում մարդկանց պատրաստած աշխատանքները, ուսանողները հիմնականում զարդեր և ուտելիք են գնում:
Անի Արթինյան  – Երեք տարի է, ինչ Հայաստանում ենք: Ամուսինս այստեղ գործարանում էր աշխատում, սակայն 5-6 ամիս է, ինչ աշխատանք չունի: Ես մշտապես մասնակցում եմ ցուցահանդեսների, ուտեստներ, նկարներ և խաչեր եմ վաճառում: Դժգոհ չեմ, վաճառք եղել է: Հուսանք, որ և՛ մենք կշահենք, և՛ այցելուները: Մեր ուտեստները բոլոր տեղացիներին հետաքրքրում են, մեզ համար սովորական է, որ բոլոր սիրիահայ կանայք յուրօրինակ ուտելիքներ ու թծվածքներ են պատրաստում: Այն, ինչ պատրաստում էինք մեր ծննդավայրում, նույնն էլ այստեղ ենք շարունակում:
Մարալ Շերմինյան-Բերբերյան –  Գրեթե մեկ տարի է, ինչ Հայաստանում եմ: Հալեպում ես տանտիկիկին եղած եմ, իսկ հիմա հոս արդեն 3-րդ ցուցահանդեսին եմ մասնակցում: Իմ սեղանի վրա ցուցադրված թաղիքե գործերը խմբային աշխատանքներ են, իսկ մնացածները՝ ուլունքներովը, իմ ձեռքի աշխատանքներն են: Ավելի շատ մոտենում են ու հետաքրքրվում երիտասարդները: Պատճառը նաև այն է, որ ԵՊՀ-ի բանասիրության մասնաշենքի սրահում է կազմակերպվել ցուցահանդես-վաճառքը: Մեր հաճախորդները և՛ դասախոսներն են, և՛ ուսանողներ: Ընդհանուր հետաքրքրությունը բոլոր սիրիահայերի գործերի հանդեպ շատ մեծ է: Հաճելի միջավայր է, մթնոլորտը՝ տոնական, աշխույժ, ուրախ: Այստեղ հիմնականում սիրիահայեր են, շատերն իրար ճանաչում են: Այս ցուցահանդեսները նաև մարդկային շփումների, հանդիպումների յուրօրինակ միջոց են:
Սարգիս Ժամկոչյան – Երեք տարի է, ինչ Հայաստանում ենք: Ես առաջին անգամ եմ մասնակցում ցուցահանդես-վաճառքի: Վաճառում եմ տարբեր նյութեր, իրեր. այս օճառն, օրինակ, բնական հումքից է պատրաստված՝ զեյթունի օճառ է: Հալաբյան փողոցում խանութ ունենք, որտեղ այս ապրանքներից ենք վաճառում, դրանք բերվում են Սիրիայից: Բնական հումքից պատրաստված ամեն ինչ իր գինն ունի, էժան չէ:
…Պատերազմն ավարտվի, Սիրիայում ամեն ինչ վերականգնվի, կգնանք, թեև այնտեղ մեր տունն ավերված է: Այստեղ տուն չենք կարող գնել: Ասեմ, թե ամբողջովին հարմարվել ենք նոր միջավայրին, ճիշտ չի լինի. մի քիչ հարմարվել ենք, մի քիչ՝ ոչ: Սպասենք իրադարձություններին. Աստված օգնական Սիրիային:
Հովհաննես Բոյաջյան –  Վեցուկես ամիս է, ինչ Հայաստանում եմ և մասնակացում եմ երկրորդ ցուցահանդեսին: Ցուցադրված իրերը բերել եմ Սիրիայից. այնտեղ եմ պատրաստել: Այստեղ դեռևս տեղ ու հնարավորություն, միջոցներ չունեմ, որ սկսեմ զարդեր պատրաստել: Հալեպում ոսկերիչ էի աշխատում, խանութ ունեի. հիմա ոչ մի կարողություն չունեմ: Այնտեղ եմ թողել մեր խանութներն ու տունը և մորս հետ եկել եմ Հայաստան: Պատերազմի ավարտից հետո, եթե այստեղ աշխատանք ունենամ, չենք վերադառնա Սիրիա:
Վաչե Անջաօղլյան – Երեքուկես տարի է, ինչ Հայաստանում ենք: Հրաչյա Քոչար 41 հասցեում վաճառքի խանութ և սննդի արտադրամաս ունենք: Թահինի արտադրություն ունենք, որից ստանում ենք քունջութի բնական յուղ: Այն, ինչ ներկայացրել ենք այս ցուցահանդեսին, մեր արտադրանքն է: Վարդի յուղ, նռան դոշաբ, նարնջի ծաղիկների թանձրահյութ… Ես մասնագիտությամբ շինարար եմ, Սիրիայում նաև տպարան ունեի, որտեղ հագուստների վրա նկարներ էինք տպում: Փորձեցի այստեղ էլ այդ գործն սկսել, սակայն չստացվեց: Ես Երևանի (նախկինում) Պոլիտեխնիկ ինստիտուտում եմ սովորել: Կուզեի, որ դրսից ներմուծած ապրանքներին տուրք չտան մեր հայրենակիցները, այլ յուրացնեն մեր տեղական արտադրանքը: Պետք է տարբեր բնագավառներում զարկ տալ արտադրությանը, հայերը տաղանդավոր են և կարող են դա անել, եթե հնարավորություն ընձեռվի: Պետք է քաջալերել մանր ու միջին բիզնեսը և նույն պահանջները չդնել խոշոր, մեծ ընկերությունների և փոքրերի վրա:
Իոլանդ Հաթդատ-Սապունջյան – Երեք տարի է, ինչ Հայաստանում եմ: Ամուսնուս հետ աշխատում ենք տանը. ամուսինս հոգում է մթերքների հարցը, իսկ ես պատրաստում եմ տարբեր ուտեստներ, թխվածքներ, ու վաճառում ենք դրանք: Մեր տեղը գիտեն, պահանջարկը մեծ է: Շատ ցուցահանդեսների եմ մասնկացել: Այս ցուցահանդեսի ընթացքում էլ բավականին վաճառք եղավ. գոհ ենք: Մնալու ենք Հայաստանում, մեր երեխաները սովորում են այստեղ և մտադրություն չունենք Հայրենիքը թողնելու:
Դուդու Քամակլի – Երեք տարի  է, ինչ եկել ենք Սիրիայից: Պիտի խոստովանեմ, որ դժվարությամբ ենք ապրում: Առաջին անգամ եմ ցուցահանդես-վաճառքի մասնակցում. ներկայացրել եմ տարբեր ուտեստներ՝ իշլի քյուֆթա, նրբաբլիթ, պիցցա, տոլմա, լահմաջո… Ուսանողները շատ առևտուր արեցին: Ինձ հետ է նաև թոռս՝ Խաչիկը:
Խաչիկ Աբգարյան – Ես Սիրիայում եմ ծնվել, բայց մեծանում եմ Հայաստանում: Դպրոց եմ հաճախում, շատ ընկերներ ունեմ: Ես շատ եմ հիշում Հալեպը, իմ մանկության ընկերներին, մեր խաղահրապարակները, կարոտում եմ մեր տունն ու իմ մահճակալը: Չեմ ձանձրանում ցուցահանդեսում, որովհետև այս ցուցահանդեսը նման է գունավոր տոնավաճառի, և շատ այցելուներ կան: Ուրախ կլինեմ, եթե մեր ներկայացրած ուտեստները բոլորը վաճառվեն, և տատիկիս տրամադրությունը բարձր  լինի: Չձանձրանալու համար հեռախոսով  խոսում եմ ընկերներիս հետ ու խաղեր եմ խաղում, իսկ երբ քաղց եմ զգում, ուտում եմ տատիկիս պատրաստածներից:
ցուցահանդես2ցուցահանդես17 ցուցահանդես15ցուցահանդես14 ցուցահանդես13ցուցահանդես11 ցուցահանդես10ցուցահանդես9 ցուցահանդես8ցուցահանդես7 ցուցահանդես6ցուցահանդես5 ցուցահանդես4ցուցահանդես1 ցուցահանդես

Выставка, похожая на пеструю ярмарку (фоторепортаж)
По инициативе Министерства Диаспоры РА и ОО «Центр координации проблем сирийских армян» 11-12 февраля по случаю праздника Теарн эндарач Святой Армянской Апостольской церкви в вестибюле факультета армянской филологии ЕГУ была проведена ставшая традиционной выставка-ярмарка «Дыхание культуры сирийских армян в Ереване», в которой участвовали многие сирийские армяне, обосновавшиеся на Родине. С ними побеседовала корреспондент «Армяне сегодня».
Андраник ТЕРТЕРЯН: – Впервые участвую в этой выставке, представляю распространенную в Сирии патоку, именуемую сахлаб, сейчас я готовлю ее – видите, пар поднимается, люди подходят и весьма заинтересованно спрашивают, что там варится. Для жителей Армении это новинка. Она представляет собой смесь молока, крахмала, сахарного песка и ванили: подается в горячем виде, маленький стаканчик стоит 200 драмов. Мы большей частью даем ее по утрам детям с пирожком. Очень питательна и вкусна.
Акоп НАГГАШЯН: – В Армении я девять месяцев, это уже третья по счету выставка, в которой участвую. Представляю собственноручно изготовленные украшения. Цены доступные. Этими серебряными украшениями больше интересуются молодые посетители. Надеюсь, за эти два дня будет успешная торговля, будем довольны и мы, и покупатели.
Левон КЕОШКАРЯН: – В Армении нахожусь девять месяцев. В выставке-ярмарке участвую во второй раз. Продаю свои поделки – серебряные украшения, тарелки, рюмки. Посетителям, особенно молодежь, больше интересуют ожерелья, сережки, кольца. Я работал и на Вернисаже, однако из-за холода больше туда не хожу. В Сирии занимался тем же ремеслом, но там торговлей можно было содержать всю семью: один работал, 5-6 человек обеспеченно жили. В воспоминаниях постоянно уношусь в Алеппо – наш дом, родная среда, но и здесь проблем нет, уже освоились. Слава Богу, довольны, народ добрый, сердечный, даже незнакомые люди стараются чем-то помочь, благодарны. Когда в Сирии наступит мир, вернемся, потому что оставили там многое – дом, магазины, друзей, школы, историко-культурные ценности. Время покажет, как поступим, никто не знает, как сложится дальше.
Далар КЕШКЕРЯН: – Уже три года, как с мужем, Джорджем, и детьми 3 и 7 лет находимся в Армении. Освоились в новой среде, один из детей посещает детский сад, другой школу. Живем в безопасной и надежной Армении. Человек на своей Родине всегда чувствует себя спокойнее. В Адеппо занимались с мужем тем же делом, но в больших объемах. Сегодня удалось кое-что продать – слава Богу.
Джордж КЕШКЕРЯН: – Супруга уже сказала, что в Сирии занимались тем же ремеслом – продавали серебро. Есть украшения, которые мы сами изготовили, некоторые же вещи привозим извне. Я в основном работаю на Вернисаже. Надеемся, этой выставкой-ярмаркой все останутся довольны.
Виктория КЮЧУКЯН-САРК�?СЯН: – Среди выставленных нарядов есть и изготовленные моей мамой бабушкой и свекровью. Все сирийские армянки одаренные, умеют вязать, шить, готовить вкусные блюда. Уже в десятый раз участвуем в выставке-продаже. Больше покупают весенние наряды и брюки. В Армении постоянной работы у меня нет, работает только муж, Джордж Саркисян, он певец. Я владею несколькими языками – арабским, английским, турецким. В Алеппо была директором школы. Хотела бы и здесь работать по линии лингвистики, а в свободное время участвовать в выставках-продажах.
Мари ЕПРЕМЯН: – Три с половиной года нахожусь в Армении, и уже участвовала во многих выставках, продаю украшения. �?нтересуется большей частью молодежь. Думаю, за эти два дня у нас будет прибыль. Эта выставка-ярмарка является также сравнительным представлением поделок сирийских армян и местных – со всеми их схожестями и различиями. Многие просто с восхищением бродят по залу, смотрят работы, студенты в основном покупают украшения и еду.
Ани АРТ�?НЯН: – Три года находимся в Армении. Муж здесь работал на заводе, но 5-6 месяцев работы нет. Я постоянно участвуя в выставках, продаю разные блюда, картинки и кресты. Не жалуюсь – торговля идет. Надеемся, в выигрыше останемся и мы, и посетители. Наши блюда интересуют местных, для нас это обычно – все сирийские армянки готовят своеобразные блюда и кондитерские изделия. То, что мы готовили в Алеппо – продолжаем готовить и здесь.
Марал ШЕРМ�?НЯН-БЕРБЕРЯН: – Почти год находимся в Армении. В Армении я была домохозяйкой, теперь же участвую уже в третьей выставке. Выставленные на моем столике войлочные изделия – работа коллективная, остальное – изделия из бисера – мое творчество. Больше подходят, интересуются молодые. Причина еще и в том, что выставка-продажа организована в холле корпуса филологии ЕГУ. Наши покупатели – преподаватели и студенты. Общий интерес к работам сирийских армян очень высок. Приятная атмосфера – праздничная, оживленная и веселая. Здесь в основном сирийские армяне, многие знают друг друга. Эти выставки – также своеобразное средство человеческого общения, встреч.
Саркис ЖАМКОЧЯН: – Три года находимся в Армении. В выставке-продаже я участвую впервые, продаю различные материалы, вещи, например, это мыло изготовлено из естественного материала – оливок. На улице Алабяна у нас есть магазин, где эти товары продаются, их привозят из Сирии. Все, что изготовлено из природных материалов, имеет свою цену, недешево.
…Война закончится, в Сирии все будет восстановлено, уедем, хотя наш дом там разрушен. Здесь купить дом не можем. Сказать, что полностью освоились в новой среде, было бы неверно. Немного приспособились, немного – нет. Будем ждать развития событий. Бог в помощь Сирии.
Ованес БОЯДЖЯН: – Шесть с половиной месяцев находимся в Армении, участвую во второй выставке. Выставленные товары привез из Сирии, изготовил их там. Здесь пока нет места, возможности, средств, чтобы изготовлять украшения. В Алеппо работал ювелиром, имел свой магазин. Ныне ничего нет. Оставил там магазины и дом, вместе с матерью приехал в Армению. После войны, если здесь у меня будет работа, не вернемся в Сирию.
Ваче АНДЖАОГЛЯН: – Три с половиной года находимся в Армении. По адресу Грачья Кочара, 41 имеем магазин и пищеблок. Есть производство тахина, из которого получаем натуральное кунджутовое масло. То, что представили на этой выставке – наша продукция. Розовое масло, дошаб из граната, сироп из цветков апельсина… Я по специальности строитель, в Сирии имел также типографию, где печатали картинки на одежде. Попытался и здесь наладить такое же дело, но не получилось. Я учился в Ереване – в бывшем Политехническом институте. Хотел бы, чтобы соотечественники не отдавали предпочтение импортной одежде, а покупали нашу местную продукцию. В разных отраслях нужно развивать производство. Армяне талантливы и сумеют сделать это, если будет возможность. Нужно поощрять малый и средний бизнес и не ставить равные требования перед крупными компаниями и мелкими.
�?оланд ХАТДАТ-САПУНДЖЯН: – Три года нахожусь в Армении. Вместе с мужем работает на дому – он обеспечивает продукты, а я готовлю разные блюда, кондитерские изделия на продажу. Люди знают уже наше место, спрос велик. Участвовала во многих выставках. На этой удалось достаточно продать, довольны. Останемся в Армении – наши дети здесь учатся, и нет намерения покинуть Родину.
Дуду КАМАКЛ�?: – Три года назад приехали из Сирии. Надо признаться – живем с трудом. В выставке-продаже участвую впервые, представила различные блюда – ишли кюфта, блинчики, толму, пиццу, лахмаджо… Студенты многое раскупили. Вместе со мной и внук – Хачик.
Хачик АБГАРЯН: – Я родился в Сирии, но расту в Армении. Учусь в школе, имею много друзей . Я часто вспоминаю Алеппо, друзей детства, наши игровые площадки, скучаю по нашему дому, моей кровати. На выставке не скучаю – она похожа на пеструю ярмарку, здесь много посетителей. Буду рад, если все наши блюда будут раскуплены и настроение бабушки поднимется. Чтобы не скучать, говорю с друзьями по телефону и играю игры, а когда проголодаюсь – кушаю то, что приготовила бабушка.