Ցուցահանդես, որը նման է գունավոր տոնավաճառի (լուսանկարներ)
Փետրվարի 11-ին և 12-ին  ՀՀ սփյուռքի նախարարության և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ  Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Տեառնընդառաջ տոնի առիթով ԵՊՀ Հայ բանասիրության ֆակուլտետի նախասրահում անցկացվեց  ավանդական դարձած «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» ցուցահանդես-տոնավաճառը, որին մասնակցում էին Հայրենիքում հանգրվանած շատ սիրիահայեր: Նրանց հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
Անդրանիկ Տերտերյան – Առաջին անգամ եմ մասնակցում այս ցուցահանդեսին, ներկայացնում եմ Սիրիայում տարածված, ընդունված սահլաբ կոչվող քաղցր թանձրուկը, հիմա ես այն խառնում եմ, տեսնո՞ւմ եք, գոլորշին բարձրանում է, մարդիկ մոտենում են և շատ հետաքրքրված հարցնում, թե ինչ է եփվում: Հայաստանցիների համար սա նորություն է: Այն իրենից ներկայացնում է կաթի, օսլայի, շաքարավազի և վանիլի խառնուրդ. մատուցում ենք տաք վիճակում, մեկ փոքրիկ բաժակն արժե 200 դրամ: Սա ավելի շատ առավոտյան երեխաներին ենք տալիս կարկանդակի հետ: Սննդարար է և շատ համեղ:
Հակոբ Նագգաշյան – Ինը ամիս է, ինչ Հայաստանում եմ, սա թվով 3-րդ ցուցահանդեսն է, որին մասնակցում եմ: Ներկայացնում եմ իմ ձեռքով պատրաստած զարդեր: Գները մատչելի են: Այս արծաթե զարդերով ավելի շատ հետաքրքրվում են երիտասարդ այցելուները: Հուսամ, որ այս երկու օրերի ընթացքում հաջող առևտուր կլինի, գոհ կլինենք թե՛ մենք, թե՛ գնորդները:
Լևոն Քեոշկարյան – Ինը ամիս է, ինչ Հայաստանում եմ: Երկրորդ անգամ եմ մասնակցում ցուցահանդես-վաճառքի: Վաճառում եմ իմ ձեռքի աշխատանքները՝ արծաթե զարդեր, ափսեներ, բաժակներ: Այցելուներին, հատկապես՝ երիտասարնդերին ավելի շատ հետաքրքրում են կախազարդերը, ականջօղերը, մատանիները: Ես Վերնիսաժում եմ նաև աշխատել, սակայն ցրտի պատճառով այլևս այնտեղ չեմ գնում: Սիրիայում էլ նույն գործն եմ արել, սակայն այնտեղ առևտրով մի ողջ ընտանիք կարող էր ապրել. մեկ հոգին աշխատում էր ընտանիքից, և 5-6 հոգի ապահով ապրում էին: Հիշողություններիս մեջ շարունակ Հալեպի մեր տունն է, հարազատ միջավայրը, սակայն այստեղ էլ խնդիր չունենք, արդեն հարմարվել ենք: Փա՛ռք Աստծո, գո՛հ ենք: Ժողովուրդը բարի է, ջերմ, նույնիսկ անծանոթ մարդիկ ձգտում են ինչ-որ բանով օգնել մեզ, շնորհակալ ենք: Երբ Սիրիայում խաղաղություն հաստատվի, կվերադառնանք, որովհետև շատ բան ենք թողել այնտեղ՝ տուն, խանութներ, ընկերներ, դպրոցներ, պատմամշակութային արժեքներ: Ժամանակը ցույց կտա, թե ինչպես վարվենք, ոչ ոք չգիտի այս ամենի վերջը:
Դալար Քեշկերյան – Արդեն 3 տարի է, ինչ ամուսնուս՝ Ջորջի և մեր 3 ու 7 տարեկան երեխաների հետ Հայաստանում ենք: Հարմարվել ենք նոր միջավայրին, երեխաներիցս մեկը մանկապարտեզ, մյուսը՝ դպրոց է հաճախում: Ապրում ենք անվտանգ ու ապահով Հայաստանում: Մարդ իր հայրենիքում միշտ էլ ավելի հանգիստ է զգում: Հալեպում էլ ամուսնուս հետ նույն գործն ենք արել, բայց ավելի մեծ կտորներով: Այսօր վաճառք ունեցանք, փա՛ռք Աստծո:
Ջորջ Քեշկերյան – Տիկինս արդեն ասաց, որ Սիրիայում էլ նույն գործն ենք արել, արծաթ ենք վաճառել. զարդեր կան, որոնք մենք ենք պատրաստել, որոշ բաներ էլ դրսից ենք բերում: Ես հիմնականում Վերնիսաժում եմ կանգնում: Հուսանք, որ այս ցուցահանդես-տոնավաճառից բոլորը գոհ կմնան:
Վիկտորյա Քյուչուկյան-Սարգիսյան – Ցուցադրված հագուստների մեջ կան նաև մայրիկիս, տատիկիս, սկեսուրիս պատրաստածները: Սիրիահայ բոլոր կանայք շատ շնորհալի են՝ և՛ գործել, և՛ կարել, և՛ համեղ ճաշատեսակներ պատրաստել գիտեն: Արդեն 10-րդ անգամ ենք մասնակցում ցուցահանդես-վաճառքի: Ավելի շատ գնում են գարնանային հագուստներ, տաբատներ: Հայաստանում ես մշտական աշխատանք չունեմ, միայն ամուսինս՝ Ջորջ Սարգիսյանն է աշխատում, նա երգիչ է: Ես մի քանի լեզուների եմ տիրապետում՝ արաբերեն, անգլերեն, թուրքերեն: Հալեպում դպրոցի տնօրեն եմ եղել, կուզեի այստեղ էլ լեզուների գծով աշխատել, իսկ ազատ ժամանակ մասնակցել ցուցահանդես-վաճառքների:
Մարի Եփրեմյան –  Երեքուկես տարի է, ինչ Հայաստանում եմ և արդեն բավականին ցուցահանդեսների եմ մասնակցել. արդուզարդ եմ վաճառում: Հետաքրքրվողներն ավելի շատ երիտասարդներն են: Կարծում եմ, որ այս 2 օրերի ընթացքում շահույթ կունենանք: Այս ցուցահանդես-տոնավաճառը նաև սիրիահայերի ու տեղի հայերի ձեռքի աշխատանքների համեմատական ներկայացումն է՝ իրենց նմանություններով ու տարբերություներով: Շատերն ուղղակի հիացմունքով, հետաքրքրությամբ շրջում են սրահում և նայում մարդկանց պատրաստած աշխատանքները, ուսանողները հիմնականում զարդեր և ուտելիք են գնում:
Անի Արթինյան  – Երեք տարի է, ինչ Հայաստանում ենք: Ամուսինս այստեղ գործարանում էր աշխատում, սակայն 5-6 ամիս է, ինչ աշխատանք չունի: Ես մշտապես մասնակցում եմ ցուցահանդեսների, ուտեստներ, նկարներ և խաչեր եմ վաճառում: Դժգոհ չեմ, վաճառք եղել է: Հուսանք, որ և՛ մենք կշահենք, և՛ այցելուները: Մեր ուտեստները բոլոր տեղացիներին հետաքրքրում են, մեզ համար սովորական է, որ բոլոր սիրիահայ կանայք յուրօրինակ ուտելիքներ ու թծվածքներ են պատրաստում: Այն, ինչ պատրաստում էինք մեր ծննդավայրում, նույնն էլ այստեղ ենք շարունակում:
Մարալ Շերմինյան-Բերբերյան –  Գրեթե մեկ տարի է, ինչ Հայաստանում եմ: Հալեպում ես տանտիկիկին եղած եմ, իսկ հիմա հոս արդեն 3-րդ ցուցահանդեսին եմ մասնակցում: Իմ սեղանի վրա ցուցադրված թաղիքե գործերը խմբային աշխատանքներ են, իսկ մնացածները՝ ուլունքներովը, իմ ձեռքի աշխատանքներն են: Ավելի շատ մոտենում են ու հետաքրքրվում երիտասարդները: Պատճառը նաև այն է, որ ԵՊՀ-ի բանասիրության մասնաշենքի սրահում է կազմակերպվել ցուցահանդես-վաճառքը: Մեր հաճախորդները և՛ դասախոսներն են, և՛ ուսանողներ: Ընդհանուր հետաքրքրությունը բոլոր սիրիահայերի գործերի հանդեպ շատ մեծ է: Հաճելի միջավայր է, մթնոլորտը՝ տոնական, աշխույժ, ուրախ: Այստեղ հիմնականում սիրիահայեր են, շատերն իրար ճանաչում են: Այս ցուցահանդեսները նաև մարդկային շփումների, հանդիպումների յուրօրինակ միջոց են:
Սարգիս Ժամկոչյան – Երեք տարի է, ինչ Հայաստանում ենք: Ես առաջին անգամ եմ մասնակցում ցուցահանդես-վաճառքի: Վաճառում եմ տարբեր նյութեր, իրեր. այս օճառն, օրինակ, բնական հումքից է պատրաստված՝ զեյթունի օճառ է: Հալաբյան փողոցում խանութ ունենք, որտեղ այս ապրանքներից ենք վաճառում, դրանք բերվում են Սիրիայից: Բնական հումքից պատրաստված ամեն ինչ իր գինն ունի, էժան չէ:
…Պատերազմն ավարտվի, Սիրիայում ամեն ինչ վերականգնվի, կգնանք, թեև այնտեղ մեր տունն ավերված է: Այստեղ տուն չենք կարող գնել: Ասեմ, թե ամբողջովին հարմարվել ենք նոր միջավայրին, ճիշտ չի լինի. մի քիչ հարմարվել ենք, մի քիչ՝ ոչ: Սպասենք իրադարձություններին. Աստված օգնական Սիրիային:
Հովհաննես Բոյաջյան –  Վեցուկես ամիս է, ինչ Հայաստանում եմ և մասնակացում եմ երկրորդ ցուցահանդեսին: Ցուցադրված իրերը բերել եմ Սիրիայից. այնտեղ եմ պատրաստել: Այստեղ դեռևս տեղ ու հնարավորություն, միջոցներ չունեմ, որ սկսեմ զարդեր պատրաստել: Հալեպում ոսկերիչ էի աշխատում, խանութ ունեի. հիմա ոչ մի կարողություն չունեմ: Այնտեղ եմ թողել մեր խանութներն ու տունը և մորս հետ եկել եմ Հայաստան: Պատերազմի ավարտից հետո, եթե այստեղ աշխատանք ունենամ, չենք վերադառնա Սիրիա:
Վաչե Անջաօղլյան – Երեքուկես տարի է, ինչ Հայաստանում ենք: Հրաչյա Քոչար 41 հասցեում վաճառքի խանութ և սննդի արտադրամաս ունենք: Թահինի արտադրություն ունենք, որից ստանում ենք քունջութի բնական յուղ: Այն, ինչ ներկայացրել ենք այս ցուցահանդեսին, մեր արտադրանքն է: Վարդի յուղ, նռան դոշաբ, նարնջի ծաղիկների թանձրահյութ… Ես մասնագիտությամբ շինարար եմ, Սիրիայում նաև տպարան ունեի, որտեղ հագուստների վրա նկարներ էինք տպում: Փորձեցի այստեղ էլ այդ գործն սկսել, սակայն չստացվեց: Ես Երևանի (նախկինում) Պոլիտեխնիկ ինստիտուտում եմ սովորել: Կուզեի, որ դրսից ներմուծած ապրանքներին տուրք չտան մեր հայրենակիցները, այլ յուրացնեն մեր տեղական արտադրանքը: Պետք է տարբեր բնագավառներում զարկ տալ արտադրությանը, հայերը տաղանդավոր են և կարող են դա անել, եթե հնարավորություն ընձեռվի: Պետք է քաջալերել մանր ու միջին բիզնեսը և նույն պահանջները չդնել խոշոր, մեծ ընկերությունների և փոքրերի վրա:
Իոլանդ Հաթդատ-Սապունջյան – Երեք տարի է, ինչ Հայաստանում եմ: Ամուսնուս հետ աշխատում ենք տանը. ամուսինս հոգում է մթերքների հարցը, իսկ ես պատրաստում եմ տարբեր ուտեստներ, թխվածքներ, ու վաճառում ենք դրանք: Մեր տեղը գիտեն, պահանջարկը մեծ է: Շատ ցուցահանդեսների եմ մասնկացել: Այս ցուցահանդեսի ընթացքում էլ բավականին վաճառք եղավ. գոհ ենք: Մնալու ենք Հայաստանում, մեր երեխաները սովորում են այստեղ և մտադրություն չունենք Հայրենիքը թողնելու:
Դուդու Քամակլի – Երեք տարի  է, ինչ եկել ենք Սիրիայից: Պիտի խոստովանեմ, որ դժվարությամբ ենք ապրում: Առաջին անգամ եմ ցուցահանդես-վաճառքի մասնակցում. ներկայացրել եմ տարբեր ուտեստներ՝ իշլի քյուֆթա, նրբաբլիթ, պիցցա, տոլմա, լահմաջո… Ուսանողները շատ առևտուր արեցին: Ինձ հետ է նաև թոռս՝ Խաչիկը:
Խաչիկ Աբգարյան – Ես Սիրիայում եմ ծնվել, բայց մեծանում եմ Հայաստանում: Դպրոց եմ հաճախում, շատ ընկերներ ունեմ: Ես շատ եմ հիշում Հալեպը, իմ մանկության ընկերներին, մեր խաղահրապարակները, կարոտում եմ մեր տունն ու իմ մահճակալը: Չեմ ձանձրանում ցուցահանդեսում, որովհետև այս ցուցահանդեսը նման է գունավոր տոնավաճառի, և շատ այցելուներ կան: Ուրախ կլինեմ, եթե մեր ներկայացրած ուտեստները բոլորը վաճառվեն, և տատիկիս տրամադրությունը բարձր  լինի: Չձանձրանալու համար հեռախոսով  խոսում եմ ընկերներիս հետ ու խաղեր եմ խաղում, իսկ երբ քաղց եմ զգում, ուտում եմ տատիկիս պատրաստածներից:
ցուցահանդես2ցուցահանդես17 ցուցահանդես15ցուցահանդես14 ցուցահանդես13ցուցահանդես11 ցուցահանդես10ցուցահանդես9 ցուցահանդես8ցուցահանդես7 ցուցահանդես6ցուցահանդես5 ցուցահանդես4ցուցահանդես1 ցուցահանդես

An exhibition that is like a color fair (photos)
On February 11 and 12, several Syrian-Armenians living in Armenia participated in the already traditional “Breath of Syrian-Armenian Culture in Yerevan” exhibition-sale, which was hosted in the vestibule of the Faculty of Philology of Yerevan State University on the occasion of the Armenian Tyarndarach holiday of the Armenian Holy Apostolic Church. The event was organized by the RA Ministry of Diaspora and the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO. Hayern Aysor’s correspondent had interviews with the Syrian-Armenians.
Antranik Derderian: This is the first time I am participating in this exhibition-sale. I am presenting the sweet sahlab pastry, which is common and accepted in Syria. I am mixing it, do you see? The steam rises, and people come here and ask what is cooking with great interest. This is something new for citizens of Armenia. It is a mixture of milk, starch, sugar and vanilla. We serve it hot, and a small cup of sahlab costs AMD 200. We mainly serve this to children with pie in the mornings. It is very tasty and nutritious.
Hagop Naggashian: I have been living in Armenia for nine months, and this is the third time I am participating in this exhibition-sale. I am presenting my handmade jewels. The prices are affordable. Young visitors are more interested in these silver jewels. I hope to do good trade in these next two days. Both we and our buyers will be happy.
Levon Keoshkarian: I have been living in Armenia for the past nine months, and this is the second time I am participating in the exhibition-sale. I sell my handmade items, including silver jewels, plates and cups. The visitors, particularly the youth are more interested in rings, earrings and necklaces. I have also sold my items at the Vernisazh flea market, but I don’t go there anymore due to the cold weather. I would also sell my items in Syria, but a whole family could earn a living with that. One member of the family would work, and 5-6 members would earn a good living. I always remember our home in Aleppo and the familiar environment, but we don’t have any problems here either. We have already adapted. Thank God, we are content. The people are kind and cordial, and even strangers aspire to help us with whatever they can. We are grateful. When peace is established in Syria, we will return because we have left a lot of things there, including our house, stores, friends, schools, as well as historical and cultural values. Time will show. Nobody knows how all this will end.
Dalar Keshkerian: My husband, George and our children (3 years old and 7 years old) have been living in Armenia for three years now. We have adapted to the new environment. One of my children goes to a kindergarten, and the other goes to school. We are safe and sound in Armenia. A person always feels at ease in his or her homeland. My husband and I had the same job in Aleppo, but we produced more items. Thank God we sold something today!
George Keshkerian: My wife already said that we used to do the same thing in Syria. We sold silver jewels. There are jewels that we have made, and we also import items. I mainly sell our items at the Vernisazh flea market. We hope everyone will be content with this exhibition-sale.
Victoria Kuchukian-Sarkisian: The clothes made by my mother, grandmother and mother-in-law are among the clothes that we are showcasing here. All Syrian-Armenian women are gifted. They know how to sew and prepare tasty dishes. This is the tenth time we are participating in this exhibition-sale. People mainly buy spring clothes and pants. I don’t have a stable job in Armenia. My husband, George Sarkisian is a singer and is the only breadwinner. I am fluent in Arabic, English and Turkish. In Aleppo I was a school principal. I would like to work with languages here as well and participate in exhibition-sales on my free time.
Marie Yepremian: I have been living in Armenia for the past three-and-a-half years and have already participated in many exhibitions. I sell jewelry. The visitors are mainly young people. I believe I will sell items during these two days. This exhibition-sale is also a comparative presentation of the items made by Syrian-Armenians and the local Armenians, and there are both similarities and differences. Many people simply tour the hall with interest and admiration and look at the items. Students mainly buy food and jewels.
Ani Artinian: My husband and I have been in Armenia for three years. My husband used to work at a factory here, but he has been unemployed for 5-6 months. I always sell food, pictures and crosses at exhibitions. I am content with the sales. We hope this is a win-win situation. All the locals are interested in our dishes. We are used to seeing Syrian-Armenian women make unique foods and pastries. We are doing what we used to do in our birthplace.
Maral Sherminian-Berberian: I have been in Armenia for almost a year. In Aleppo I was a housewife. I am participating in this exhibition-sale for the third time. The felt items displayed on my table were made by a group, and the rest (braids) are my handmade items. Youth are mainly the ones approaching me and asking about my items. One of the reasons why is because the exhibition-sale is being held in the vestibule of the Faculty of Philology of Yerevan State University. Our customers are students and professors. In general, everyone is very interested in the works of Syrian-Armenians. It is a nice environment, and we are in an active, happy and festive atmosphere. We are mainly surrounded by Syrian-Armenians, and most of them know each other. These exhibitions also serve as a unique opportunity for meeting new people and establishing contacts.
Sarkis Jamkochian: We have been living in Armenia for three years. This is the first time I am participating in this exhibition-sale. I sell different items and materials. For instance, this soap is an olive soap made from natural raw material. We have a shop at Halabyan Street where we sell these products imported from Syria. Each item made from natural raw material has a price, and it’s not cheap.
…If the war ends and everything is restored in Syria, we will return, though our house has been destroyed. We can’t purchase a house here. It would be wrong to say that we have completely adapted to the new environment. We have adapted more or less. Let’s wait for the developments. May God help Syria!
Hovhannes Boyajian: I have been in Armenia for six-and-a-half months and am participating in this exhibition-sale for the second time. I brought the showcased items from Syria. I don’t have a place or funds here yet. In Aleppo I was a jeweler and had a store. Now I have no funding. I left my home and stores there and came to Armenia with my mother. After the war, if I find a job here, we won’t return to Syria.
Vatche Anjaoghlian: We have been living in Armenia for the past three-and-a-half years. We have a store and food production unit at 41 Hrachya Kochar Street. We produce tahini, from which we produce the natural oil of sesame seeds. All the items on display are our products. We have rose oil, pomegranate syrup and a thick cancroide of the flowers of an orange…I am a builder by profession. In Syria I also had a printing house where we would print pictures on clothes. I tried to start that business here, but it didn’t work out. I studied at the former Polytechnic Institute of Yerevan. I would like to see our compatriots buy local products, not foreign products. We need to boost industry in various fields. Armenians are talented and can do that, if they are provided with opportunities. We need to encourage small and medium businesses and not set the same demands on large, big and small companies.
Ioland Hatdat-Sapounjian: I have been in Armenia for three years. My husband and I work at home. My husband buys food, and I make different kinds of dishes and pastries and sell them. People know our location, and our products are in high demand. I have participated in many exhibitions. I am content with the sales that were made at this exhibition-sale. We will stay in Armenia. Our children study here, and we don’t plan on leaving the Homeland.
Doudou Kamakli: We left Syria three years ago. I must say that we face hardships here. This is the first time I am participating in this exhibition-sale. I have presented different dishes, including ishli kyufta, pancakes, pizzas, dolma and lahmajoun…The students bought many things. My grandson, Khatchig is also with me.
Khatchig Abgarian: I was born in Syria, but am growing up in Armenia. I go to school and have many friends. I remember Aleppo, my childhood friends and our playgrounds. I miss our home and my bed. I don’t get bored at the exhibition because this exhibition is like a color fair where there are many visitors. I would be happy if everyone bought our dishes. That would lift my grandmother’s spirits. I talk to my friends on my mobile phone and play games, and when I feel hungry, I eat my grandmother’s dishes.