Մեկնարկեց «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառը
Դեկտեմբերի 23-ին ՀՀ կառավարության նիստերի մեծ դահլիճի նախասրահում ՀՀ սփյուռքի նախարարության, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ մեկնարկեց Ամանորի «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» բարեգործական երկօրյա ցուցահանդես-տոնավաճառը, որում ներկայացված են սիրիահայերի ձեռագործ աշխատանքներ, ոսկերչական իրեր, ուտեստներ, քաղցրավենիք և բազմատեսակ այլ արտադրանքներ:
Ցուցահանդես-տոնավաճառ այցելեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Պատասխանելով լրատվամիջոցների հարցերին՝ նա նշեց. «Սիրիահայերի ձեռքի աշխատանքների առաջին տոնավաճառը կազմակերպվեց 2013 թվականին, որից հետո տարվա մեջ մի քանի անգամ նման տոնավաճառների կազմակերպումը դարձավ ավանդական: Ուրախ եմ, որ ամեն անգամ մեր հայրենակիցները նոր մոտեցումներով, ստեղծագործաբար են մոտենում ցուցառահդես-վաճառքին, ավելանում է տոնավաճառին մասնակցել ցանկացողների թիվը, իսկ դա նշանակում է, որ հնարավորինս խթանվում է մանր և միջին բիզնեսի զարգացմանը»:
Նախարար Հակոբյանն ընդգծեց, որ տեղացի մեր հայրենակիցները, Նոր տարվա շեմին կազմակերպված այս տոնավաճառից գնումներ կատարելով, ոչ միայն կաջակցեն սիրիահայերի բիզնեսի զարգացմանը, այլև հնարավորություն կունենան իրենց ամանորյա սեղանները համալրել յուրօրինակ ուտեստներով ու աղանդերներով, իսկ բնակարանները զարդարել սիրիահայ կանանց ձեռքով պատրաստված զանազան հուշանվերներով, սիրելի մարդկանց մատուցել բարձր ճաշակով ու մեծ արվեստով ստեղծված նվերներ:
«Սիրիահայերն իսկապես իրենց հետ նոր մշակույթ, աշխատանքի հանդեպ նոր մոտեցումներ ու որակ բերեցին Հայրենիք: Նրանք բարեխիղճ են և օժտված ձեռքի բացառիկ շնորհքով»,– նշեց նախարարը:

Стартовала благотворительная выставка-ярмарка «Дух культуры сирийских армян в Ереване»
В фойе зала заседаний правительства РА по инициативе Министерства Диаспоры РА и ОО «Центр координации проблем сирийских армян» 23 декабря стартовала двухдневная Новогодняя благотворительная выставка-ярмарка «Дух культуры сирийских армян в Ереване», на которой представлены поделки сирийских армян – ювелирные изделия, кондитерские изделия, блюда, различные рукоделия.
Выставку-ярмарку посетила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Отвечая на вопросы журналистов, она отметила: «Первая ярмарка рукоделий сирийских армян была организована в 2013 году, после чего организация подобных мероприятий несколько раз в год стала традицией. Рада, что наши соотечественники каждый раз относятся к выставке-ярмарке с новыми подходами, творчески, становится больше число желающих участвовать в ярмарке, а это значит, что по возможности стимулируется развитие малого и среднего бизнеса».
Министр Акопян подчеркнула, что наши местные соотечественники, совершая предновогодние покупки на этой ярмарке, не только посодействуют развитию бизнеса сирийских армян, но и получат возможность пополнить свои Новогодние столы специфическими блюдами, украсить квартиры сувенирами, изготовленными руками сирийских армянок, преподнести любимым людям подарки, созданные со вкусом и искусством.
«Сирийские армяне действительно привнесли с собой на Родину новую культуру, новый подход к работе и качество. Они добросовестны и наделены исключительным талантом рукоделия», – отметила министр.