«Սիրիայում ուզում էի բժիշկ դառնալ, հիմա էլ որոշել եմ նկարիչ լինել…». սիրիահայ փոքրիկ
Զինվոր, եկեղեցի, եռագույն… շատերի համար սովորական դարձած այս գեղանկարի թեմատիկայի ետևում պարզվեց մի ամբողջ պատմություն է թաքնված:
Կոմիտասի անվան Կամերային երաժշտության տանն անցկացվող «Նանսենը և երեխաները» համերգի ժամանակ հանդիպեցի 12-ամյա Հովհաննես Լևոնյանին, ով գունային փոքրիկ լուծումներով՝ ավարտին էր հասցնում գեղանկարը:
«Իմ հայրիկը» այսպես էր տղան անվանել նկարը, որը պարզվեց իրական պատմություն ունի:
– Իմ հայրիկին եմ փորձել պատկերել իր ընկերների հետ: Սիրիայում հայրիկս զոհվել է պատերազմի ժամանակ: Դրա համար էլ որոշեցի զինվորական հագուստով նրան պատկերել: Ու շատ էի ուզում, որ եկեղեցի լինի նաև, սուրբ Սարգիս եկեղեցին եմ պատկերել ու մեր եռագույնը,- պատմում է Հովհաննեսը:
Արդեն մեկ տարի է, ինչ Հովհաննեսը իր քրոջ, եղբոր ու մայրիկի հետ տեղափոխվել են Հայաստան ապրելու:
-Մեզ հետ է նաև տատիկս, հորեղբայրս, բայց մայրիկիս մայրիկը, մորաքույրներս տարբեր տեղեր են՝ Սիրիայում, Լիբանանում… առաջ լավ էր, բոլորս միասին էինք, հիմա չէ: Ասում եմ, որ իրենք էլ գան մեզ միանան, ասում են, խոսք են տալիս, բայց դեռ չեն անում,- ժպտում է:
Հովհաննեսը քույրիկի հետ միասին հաճախում է Ղ. Սարյանի անվան արվեստի դպրոց, շատ է սիրում նկարել նաև քանդակագործությամբ է զբաղվում: Հատկապես սիրում է դիմանկարներ պատկերել.
– Հենց առաջին նկարը, որ արեցի մի տատիկի էի պատկերել, հորեղբայրս նկարիչ է, երբ տեսավ, հավանեց ու ասաց, որ պետք է շարունակեմ նկարել: Հետո եկանք այստեղ, հիմա նաև կավից եմ բաներ պատրաստում,- ասում է Հովհաննեսը և ցույց տալիս մի փոքրիկ կավե քանդակ,- ձկնորսի եմ պատկերել, ունեմ այս քանդակի ավելի մեծ տարբերակը, հիմա էլ ուզեցի, որ միայն դեմքը լինի:
Իմ հարցին, թե քույրիկին չես փորձել նկարել, ժպտում է.
– Մի անգամ նկարեցի, շատ տգեղ ստացվեց, էլ չեմ նկարում, բայց մի անգամ կավից մի աղջիկ էի պատրաստել ու քույրիկիս նվիրել, էն էլ փոքր եղբայրս գլուխը վնասեց,-ծիծաղում է…
Հովհաննեսը պատմում է և Հայաստանի իր բացահայտումների մասին, սկսելով ճաշացանկից.
Մի անգամ հորեղբայրս գումար տվեց և ասաց, որ գնամ ու մեր մոտի խանութից խաչապուրի գնեմ: Ես երբեք Սիրիայում խաչապուրի չէի կերել… շատ հավանեցի: Այ օրինակ առաջին անգամ էստեղ եմ կանաչ պոմիդոր տեսել, մեզ մոտ չկար, դա էլ հավանեցի,- ասում է Հովհաննեսը:
Իսկ ահա դժվարությունների համար առաջինը խոսում է լեզվի խնդրի մասին.
-Բակում հաճախ, որ «սխալ» էի խոսում, երեխաները ծաղրում էին, իսկ դպրոցում էդպես չէր, տնօրենը, ուսուցիչները, երեխաները, բոլորը ինձ լավ էին վերաբերում… Ամենից շատ դասարանում Դավիթի հետ եմ ընկերություն անում, իրեն արաբերեն համարյա բոլոր տառերը սովորեցրել եմ: Դպրոցում հաճախ էին ինձ ասում՝ արաբերեն բառեր իրենց սովորեցնեմ:
Իսկ ահա Սիրիայում ամենից շատ ընկերներից Վրեժին է կարոտում.
– Իմ ամենամոտ ընկերն է Վրեժը, հիմա իրենք Լիբանանում են, բայց հաճախ ենք իրար զանգում, խոսում: Ասում եմ, որ գա մեզ մոտ, խոստացել եմ, հենց գա մեր հրապարակն եմ ցույց տալու, որ ես էլ առաջին անգամ եկա, էնտեղ էինք գնացել:
Հովհաննեսը պատերազմի մասին խոսել չի սիրում, իմ հարցին, թե ինչ ես տեսել, լռում է, բայց հետո, թե մի անհանգստացեք, ասեք, ինչ եք ուզում իմանալ, կպատմեմ.
– Սնայպերով մարդկանց եմ տեսել, հենց դեմ դիմաց ու շատ էի վախեցել ու մի կերպ, չգիտեմ ոնց, վազեցի տուն հասա, մեր շենքի վերևն էլ մի անգամ ռումբ պայթեց, վերջին անգամն էլ հարձակվել էին մեր բակի վրա…
Հիմա ամենից շատ հայրիկիս եմ կարոտում ու մեր տունը, բայց եթե անգամ խաղաղ էլ լինի, չեմ գնա, էստեղ հարազատ ա,- ասում է Հովհաննեսը:

Syrian-Armenian child: “In Syria I wanted to become a doctor, but now I have decided to become a painter…”
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/12/Հովհաննես21.jpg)
Soldier, church, tricolor…It turned out there is a complete story behind the themes of this image that has become ordinary for so many people.
During the “Nansen and Children” concert held at Komitas Chamber Music Hall, I met 12-year-old Hovhannes Levonian, who was making the finishing touches to his painting with small color solution.
“My Father”-this is the title of the boy’s painting which, as the boy explained, had a story behind it.
“I tried to portray my father and his friends. My father died during the war in Syria. That is why I decided to portray him in a military uniform. I really wanted to portray a church. I also painted an image of the Saint Sargis Church and the Armenian tricolor flag,” Hovhannes said.
Hovhannes, his brother, sister and mother moved to Armenia a year ago.
“We are here with my grandmother and paternal uncle. My maternal aunts are in Syria and Lebanon…Everything used to be good. We were all together. I tell them to come and stay with us, and they promise they will, but they haven’t come yet,” he said, smiling.
Hovhannes and her sister attend the Saryan Art School. Hovhannes also loves sculpting and especially likes to paint portraits.
“My very first painting was a painting of an old woman. My paternal uncle is a painter, and when he saw my painting, he liked it and said I should continue to paint. Then we came to Armenia, and now I work with clay,” Hovhannes says, showing a small clay sculpture. “I portrayed a fisher. I have the larger version of this sculpture, and now I wanted to show only the face.”
When I asked him if he had ever tried to paint a picture of his sister, he smiled and said:
“I painted a picture of her once, but it wasn’t nice. I don’t paint pictures of her anymore. One time I sculpted a girl and gave it to my sister as a gift, but my younger brother broke the head,” Hovhannes said, laughing.
Hovhannes also talked about what he has discovered in Armenia and started with the national dishes.
“One time, my paternal uncle gave me money and told me to go and buy khachapuri from the store. I had never eaten khachapuri in Syria, and I liked it a lot. I saw a green tomato in Armenia for the first time. We don’t have green tomatoes in Syria. I liked that a lot as well,” Hovhannes said.
As far as difficulties are concerned, Hovhannes talked about the language barrier first.
“Whenever I would speak “incorrectly” in the yard, the children would laugh at me. It wasn’t like that at school. The principal, teachers and children treated me well…I am good friends with David and have taught him almost all the letters of the Arabic language. The children at school would often ask me to teach them words in Arabic.”
As for friends in Syria, Hovhannes said he missed Vrej the most.
“Vrej is my closest friend. He and his family now live in Lebanon, but we often talk on the phone. I tell him to come to Armenia. I have promised him that when he comes, I will show him Republic Square. When I first came here, I also went there.”
Hovhannes doesn’t like to talk about the war. When asked what he saw, he kept silent, but later he told me to ask the questions that concerned me.
“I have seen people with snipers, and I was very afraid. I somehow ran and reached my house. A bomb even exploded on the top of our building once. They also attacked our yard once…
Now I miss my father and our home the most, but even if peace is established, I won’t go back. Armenia is close to my heart,” Hovhannes said.