ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն ամփոփում է. «Սփյուռք» ամառային դպրոց»-2015
2015 թվականի հուլիսի 9-ից օգոստոսի 1-ը Երևանի պետական համալսարանի հետ համագործակցությամբ արդեն 4-րդ անգամ իրականություն դարձավ «Սփյուռք» ամառային դպրոց» ծրագիրը: Դասընթացները կազմակերպվեցին հետևյալ վեց ուղղություններով. Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում, Սփյուռքի ուսուցիչների վերապատրաստում, Սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների, Ազգային երգի ու պարի, Սփյուռքի լրագրողների, Սփյուռքի համայնքային գործի կազմակերպիչների դասընթացներ:
Այս տարի Ամառային դպրոցին մասնակցեց 216 սփյուռքահայ:
«Սփյուռք» ամառային դպրոց» ծրագիրը իրականացվում է 2012 թվականից: Աստիճանաբար մեծանում է ծրագրին մասնակցել ցանկացողների թիվը, դպրոցը դառնում է Սփյուռքում ամենապահանջված ծրագրերից մեկը: Համեմատության համար նշենք, որ եթե 2012 թվականին ծրագրին մասնակցում էր 132 սփյուռքահայ, ապա այս տարի մասնակիցների թիվը գրեթե կրկնապատկվել է: Ի դեպ, 2016 թվականին ևս նախատեսվում շուրջ 250 մասնակից հյուրընկալել Ամառային դպրոցի տարբեր դասընթացներում:
Ամառային դպրոցի դասավանդման գործընթացում ներգրավված էին ԵՊՀ և այլ բուհերի, ինչպես նաև Սփյուռքից հրավիրված մասնագետներ և մշակութային ականավոր գործիչներ: Բոլոր ուղղություններում ուսուցանվեց ազգային երգ ու պար:
Ծրագրի ընթացքում կազմակերպվեցին հանդիպումներ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվական միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Մերի Հարությունյանի, գեներալ Արկադի Տեր-Թադևոսյանի (Կոմանդոսի), կոմպոզիտոր, մշակույթի վաստակավոր գործիչ Էդգար Գյանջումյանի, ժողովրդական արտիստ, Երևանի պատվավոր քաղաքցի Սուրեն Գյանջումյանի, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Գագիկ Գինոսյանի, «Բերդ» պարային անսամբլի գլխավոր բալետմայստեր Կարեն Գևորգյանի, ԵՊՀ «Մշակույթի» կենտրոնի երգչախմբի ղեկավար Ռուբեն Կարասեֆերյանի, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արսեն Գրիգորյանի (Մրո), ՀՀ վաստակավոր նկարչուհի Աննա Հարությունյանի, Վ. Խանամիրյանի անվան պարարվեստի գործիչների միավորման նախագահ Գագիկ Մխիթարյանի հետ:
«Սփյուռք» ամառային դպրոցի բոլոր մասնակիցները հանդիպեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ, որի ընթացքում ներկայացվեցին Հայաստան-Սփյուռք պետական քաղաքականությունը, նախարարության գործունեությունը և նախարարության կողմից՝ 7 տարիների ընթացքում իրականացված ծրագրերը:
Ծրագրի մասնակիցները հնարավորություն ունեցան նաև շրջելու Հայաստանի պատմամշակութային վայրերով (Էջմիածնի Մայր Տաճար, Գառնի, Գեղարդ, Նորավանք, Սմբատաբերդ և այլն), այցելեցին կրթամշակութային և նորարարական հաստատություններ («Այբ» դպրոց, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարան, «Թումո» կենտրոն):
«Հայոց լեզվի արագացված ուսուցման դասընթաց»
Այս դասընթացին մասնակցել է 99 սփյուռքահայ՝ 9 երկրից (Ռուսաստան, Ուկրաինա, Վրաստան, Լիբանան, ԱՄՆ, Իտալիա, Իսպանիա, Չեխիա, Ռումինիա):
Դասընթացը կազմակերպվել է ըստ լեզվական իմացության մակարդակի՝ 10 արևելահայերենի և 2 արևմտահայերենի խմբերում: Դասընթացին ընդգրկված են եղել ԵՊՀ հանրակրթական ամբիոնի և բանասիրության ֆակուլտետի դասախոսները: Արևմտահայերենի դասընթացներն անցկացվել են Սորբոնի համալսարանի պրոֆեսոր, Մ. Մաշտոցի անվան լեզվապահպանական կենտրոնի տնօրեն Հիլդա Գալֆայան-Փանոսյանի և Զմառի Երանելի Իգանտիոս Մալոյեան դպրեվանքի և Սուրբ Միքայել ընծայարանի հայոց լեզվի ուսուսցչուհի Սոսե Փիլավճյանի կողմից: Արևմտահայերենի դասընթացը կազմակերպվել է դասախոսների հեղինակային՝ լեզվի արագացված ուսուցման ծրագրով:
Սփյուռքի հայկական կրթօջախների հայոց լեզվի ուսուցիչների, կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստման դասընթաց
Մասնակցության 30 հայտադիմումներից ընտրվել է 27-ը՝ 8 երկրից (Ռուսաստան, Ուկրաինա, Թուրքիա, Լիբանան, ԱՄԷ, ԱՄՆ, Բելգիա, Ֆրանսիա): Երեքշաբաթյա դասընթացներին մասնակցեցին սփյուռքի ազգային դպրոցների (ամենօրյա և մեկօրյա) տնօրեններ, հայոց լեզվի և հայագիտական առարկաների ուսուցիչներ, կրթական գործի կազմակերպիչներ: Դասընթացը կազմակերպվել է 1 խմբով և արևմտահայերենի առանձին ենթախմբով, որի դասավանդումն իրականացնում էր Հակոբ Չոլաքյանը:
Սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների դասընթաց
Դասընթացի 26 մասնակիցները լսել են դասախոսություններ առաջնորդության, դրա հայեցակարգային մոտեցումների և տեսակների, առաջնորդի բնութագրիչների, սոցիալական ցանցերի արդյունավետ օգտագործման, քաղաքական լիդերության մասին, մասնակցել մարդկային ռեսուրսների կառավարմանը, տեղեկատվական պատերազմների և հակահայկական քարոզչության դեմ պայքարի արդյունավետ միջոցներին, հայրենադարձության և համահայկական երիտասարդական ծրագրերին, Սփյուռքի երիտասարդական կազմակերպությունների հիմնական խնդիրներին և լուծման ուղիներին նվիրված քննարկումներին: Որպես արդյունք պետք է նշել, որ դասընթացի մասնակիցները բացեցին Facebook-յան էջեր՝ հետագա գործողությունների, համագործակցության, տեղեկատվության փոխանակման նպատակով:
Ազգային երգի ու պարի խմբավարների, պարուսույցների վարպետության դասընթաց
Դասընթացն այս տարի ունեցավ 29 մասնակից 6 երկրից (Ռուսատան, Ուկրաինա, Բելառուս, Վրաստան, Քուվեյթ, Ֆրանսիա): Այս դասընթացի առավելություններից մեկն էլ այն է, որ մասնակիցներն ստացած նոր գիտելիքներն ու հմտությունները փոխանցում են իրենց համայնքներում գործող խմբերին՝ այդպիսով անուղղակիորեն բազմապատկելով դասընթացի մասնակիցների թիվը:
Սփյուռքահայ լրագրողների դասընթաց
Սփյուռքի 20 երիտասարդ լրագրողները հնարավորություն ունեցան տեսական և գործնական գիտելիքներ ստանալ Հայաստանի ճանաչված և բազմափորձ լրագրողներից: Ծրագրի մասնակիցները դասընթացի օրերին արդեն սկսեցին լրատվական նյութեր պատրաստել Ամառային դպրոցի լրագրողների ծրագրով իրականացվող միջոցառումների մասին և զետեղել իրենց լրատվամիջոցներում, ինչպես նաև հոդվածներ ու ակնարկներ հեղինակել, որոնք տեղ գտան նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականում:
Համայնքային գործի կազմակերպիչների դասընթաց
Այս դասընթացներին մասնակցել են 15 սփյուռքահայեր 8 երկրից (Ռուսատան, Ուկրաինա, Վրաստան, Բելառուս, ԱՄՆ, Կանադա, Բուլղարիա, Էստոնիա):
«Սա մի հարթակ է, որը հնարավորություն է տալիս շփվել միմյանց հետ և ամրապնդել Հայաստան–Արցախ–Սփյուռք կապը: Դա գերակա խնդիր է կառավարության համար, և մենք ջանք ու նյութական ռեսուրս չենք խնայելու, որպեսզի այս ձևաչափով մեր շփումներն ու կապերն ամրապնդենք: Դա բխում է մեր պետության շահերից, և ես սա համարում եմ ազգանվեր, հայանպաստ ծրագիր», – «Սփյուռք» ամառային դպրոց-2015» ծրագրի մասնակիցների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ Կառավարության ղեկավարը:
Հիրավի, ազգանվեր ու հայանպաստ ծրագիր, որ տարեցտարի ավելի ամրանում ու հզորանում է: Եվ ուրեմն, բարի´ ընթացք «Սփյուռք» ամառային դպրոցին հաջորդ՝ 2016 տարում:

Министерство Диаспоры РА подводит итоги «Летней школы «Спюрк»-2015
В сотрудничестве с Ереванским государственным университетом с 9 июля по 1 августа 2015 года уже в четвертый раз стала реальностью программа «Летняя школа «Спюрк». Курсы были организованы по следующим шести направлениям: ускоренное обучение армянскому языку; переподготовка учителей Диаспоры; курсы молодых лидеров армянской Диаспоры, журналистов, национальной песни и танца, организаторов общинного дела.
В нынешнем году в Летней школе участвовали 216 армян Диаспоры.
Программа осуществляется с 2012 года. Постепенно возрастает число участников, школа становится одной из самых востребованных в Диаспоре программ. Для сравнения отметим, что если в 2012 году в ней участвовало 132 армянина Диаспоры, то в нынешнем число участников почти удвоилось. Кстати, в 2016 году также планируется на разных курсах Летней школы принять около 250 участников.
В процесс преподавания в «Летней школе «Спюрк» вовлечены специалисты из ЕГУ и других вузов, а также известные деятели культуры из Диаспоры. По всем направлениям изучались национальные песни и танцы.
В ходе программы были организованы встречи с председателем НС РА Галустом Саакяном, премьер-министром РА Овиком Абрамяном, заместителем министра �?Д РА Шаваршем Кочаряном, начальником Управления по связям с общественностью и СМ�? аппарата Президента РА Мери Арутюнян, генералом Аркадием Тер-Тадевосяном (Командос), композитором, Заслуженным деятелем культуры Эдгаром Гянджумяном, Народным артистом, Почетным гражданином Еревана Суреном Гянджумяном, Заслуженным деятелем культуры РА Гагиком Гиносяном, главным балетмейстером танцевального ансамбля «Берд» Кареном Геворгяном, руководителем хора культурного центра ЕГУ Рубеном Карасеферяном, Заслуженным артистом РА Арсеном Григоряном (Мро), Заслуженной художницей РА Анной Арутюнян, председателем объединения деятелей танцевального искусства им. В.Ханамиряна Гагиком Мхитаряном.
Все участники «Летней школы «Спюрк» встречались с министром Диаспоры РА Грануш Акопян – в ходе этих встреч были представлены государственная политика Армения-Диаспора, деятельность Министерства и программы, осуществленные за 7 лет его деятельности.
Участники программы имели также возможность путешествовать по достопримечательным местам Армении (Кафедральный собор Эчмиадзина, Гарни, Гегард, Нораванк, Смбатаберд и др), посещали образовательно-культурные и новаторские учреждения (школа «Айб», Американский университет Армении, центр «Тумо»).
Курсы ускоренного обучения армянскому языку
В этих курсах участвовали 99 армян Диаспоры из 9 стран (Россия, Украина, Грузия, Ливан, США, �?талия, �?спания, Чехия, Румыния).
Курсы были организованы с учетом степени владения языком – 10 групп восточноармянского и 2 – западноармянского языка. К ним были привлечены преподаватели кафедры общего образования и филологического факультета ЕГУ. Курсы западноармянского языка проводили профессор Сорбонского университета, директор центра по сохранению языка им. М.Маштоца Хильда Галфаян-Паносян и преподавательница школы Блаженного �?гнатиоса Малояна Зммарского  монастыря Сосе Пилавчян. Курсы западноармянского языка были организованы по авторским программам ускоренного обучения преподавателей.
Курсы переподготовки преподавателей армянского языка армянских школ Диаспоры и организаторов образовательного дела
�?з 30 заявок на участие было принято 27 из 8 стран (Россия, Украина, Турция, Ливан, ОАЭ, США, Бельгия, Франция). В трехнедельных курсах приняли участие директоры национальных школ (ежедневных и однодневных) Диаспоры, преподаватели армянского языка и арменоведческих предметов, организаторы образовательного дела. Курсы были организованы одной группой и отдельной подгруппой западноармянского языка, где преподавал Акоп Чолакян.
Курсы молодых лидеров армянской Диаспоры
26 участников курсов прослушали лекции о лидерстве, концептуальных подходах и типах, характеристиках лидеров, эффективном использовании социальных сетей, политическом лидерстве, участвовали в обсуждениях, посвященных управлению человеческими ресурсами, информационных войнам и эффективным мерам противодействия антиармянской пропаганде, репатриации и молодежным и общеармянским программам, основным проблемам молодежных организаций Диаспоры и путям их урегулирования. В качестве результата следует заметить, что участники курсов открыли фейсбуковские странички с целью обмена информацией о дальнейших действиях, сотрудничестве.
Курсы мастерства хормейстеров, хореографов национальной песни и танца
В курсах в этом году участвовали 29 человек из 6 стран (Россия, Украина, Беларусь, Грузия, Кувейт, Франция). Одним из преимуществ этих курсов является то, что участники полученные знания и навыки передают функционирующим в их общинах группам, тем самым косвенным образом приумножая число участников курсов.
Курсы армянских журналистов Диаспоры
20 молодых журналистов Диаспоры имели возможность получить теоретические и практические знания у известных и опытных журналистов Армении. Участники программы уже в ходе курсов начали готовить информационные материалы о мероприятиях, осуществляемых по программе Летней школы, а также статьи и очерки, которые нашли место в электронном издании Министерства «Армяне сегодня».
Курсы организаторов общинного дела
В этих курсах участвовали 15 армян Диаспоры из 8 стран (Россия, Украина, Грузия, Беларусь, США, Канада, Болгария, Эстония).
«Это площадка, дающая возможность общаться между собой и укреплять связь Армения-Арцах-Диаспора. Это приоритетная задача для правительства, и мы не пожалеем сил и энергии, ресурсов для того, чтобы укрепить наше общение и связи в этом формате. Это вытекает из интересов нашего государства, и я считаю это патриотической, проармянской программой», – сказал на встрече с участниками «Летней школы «Спюрк» 2015 глава правительства РА.
Воистину, патриотическая и проармянская программа, которая год от года крепнет, становится сильнее. А значит, доброго пути программе «Летняя школа «Спюрк» будущего, 2016 года.