Պատրիկ Դեւեջյան. Արդյոք պե՞տք է հանդուրժել Ցեղասպանության ճանաչման դեմ օտարերկրյա քարոզչությունը
Նրանք, ովքեր ժխտում են Հայոց ցեղասպանությունն ու Հոլոքոստը, իրենց պատիվ չեն բերում, բայց ես հավատում եմ խոսքի ազատությանը նաեւ անձամբ ինձ վերաբերող այս հարցում: Այս մասին Ֆրանսիայի խորհրդարանի սահմանադրական օրենքների եւ օրենսդրության հարցերի հանձնաժողովի նիստում Վալերի Բուայեի ներկայացրած՝ մարդկության դեմ հանցագործությունների ժխտումը քրեականացնելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ հայտարարել է ֆրանսիական խորհրդարանի պատգամավոր Պատրիկ Դեւեջյանը: Հայազգի պատգամավորը, news.am-ի փոխանցմամբ՝ մասնավորապես, հայտարարել է.
«Դա նուրբ եւ իրավական տեսանկյունից բարդ հարց է: Գլխավոր հարցը պետության կողմից ժխտումն է: Կարելի՞ է, արդյոք, հանդուրժել, եթե օտար պետությունը Ֆրանսիայում ժխտողական կազմակերպված քարոզչություն է իրականացնում: Որպես պատգամավոր՝ ես բազմաթիվ արտասահմանյան պետություններից մեկի կազմակերպությունից այդպիսի փաստաթղթեր եմ ստացել, որը զգալի միջոցներ է հատկանում այն կազմակերպություններին, որոնք ցեղասպանության ժխտման միջոցով են վաստակում: Այդ քարոզչությունն ակնհայտորեն ուղղված է Ֆրանսիայի քաղաքացիների այն հատվածին, որոնք, օտար ծագում ունենալով, ամեն դեպքում, նույնպիսի ֆրանսիացիներ են, ինչպես մյուսները:
Պատմաբաններին, որոնք անհանգստանում են այս կան այն իրադարձության մեկնաբանման ազատության համար, պետք է ցավով պատասխանեմ, որ նրանք սկսում են այդ իրադարձություններով հետաքրքրվել միայն այն ժամանակ, երբ դրանք չափազանց դաժան են դառնում:
Մշտական հայտարարություններն այն մասին, որ պատմությունն օրենքով կանոնակարգել հնարավոր չէ, նույնպես անհիմն են. հուլիսի 14-ի պատմական օրը մեր ազգային ինքնության հիմքն է: Քաղաքականությունը՝ այդ բառի վեհ իմաստով, հիմնված է հիշողության եւ պատմության վրա»:

Those who deny the [Armenian] Genocide and the Holocaust, do not do credit to themselves, but I believe in the freedom of speech also in this issue which personally relates to me. MP Patrick Devedjian stated the aforementioned at the debate on the bill on criminalization of denial of crimes against humanity introduced by his colleague Valerie Boyer during the session of the French Parliament Committee on Constitutional Laws and Legislation. In his speech, Devedjian said:
“This is a delicate and complicated issue in terms of law. The main issue is the denial by the state. Is it possible to exercise tolerance if a foreign state is disseminating organized denial propaganda in France? As an MP, I have received lots of such documents from organizations of one foreign country, which provides substantive means to the organizations which earn through Genocide denial. This propaganda is evidently for the category of French citizens who have a foreign descent but are nevertheless French like all the others.
I must respond with regret to the historians, who are worried about the interpretation of one or another event, that they get interested in these events when the latter become rather cruel.
The constant statements on that the history cannot be regulated by law are also ungrounded: the historic date of 14 July is the basis of our national identity. The politics, in the noble sense of the word, is based on memory and history.”