«Գագաթը նվաճելուց հետո ստորոտն իջնելը մեծ սխալ կլինի». Մհեր Կարագաշյան
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացը խթանելու և Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգելու նպատակով Սփյուռքում տարածաշրջանային հանձնախմբեր ստեղծվեցին:
«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում Կանադայում իրականացված ձեռնարկներն է ամփոփել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող Կանադայի հանձնախմբի նախագահ Մհեր Կարագաշյանը: Վերջինս ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով պարգևատրվել է Երախտագիտության մեդալով` Սփյուռքի համայնքներում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների պատշաճ կազմակերպման և անցկացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Սկիզբ
Հանձնախմբի աշխատանքները սկսել ենք ծրագրել դեռ 2011 թվականին, մտածելով, թե ինչ պետք է անենք 2015-ին: Այն ժամանակ ամեն ինչ միայն մտքեր էին, գաղափարներ:
2012 թվականին Օտտավայում գտնվող Կանադայի ՀՀ դեսպանատանը մեր անդրանիկ ժողովը գումարեցինք՝ ավանդական կուսակցությունների, երկու մեծ բարեսիրական կազմակերպությունների  (ՀՕՄ և ՀԲԸՄ) ձևաչափով: Նպատակն էր, որ բոլորին ներառենք մեր աշխատանքներում:
Ժողովի ընթացքում շուրջ 45 տարբեր ծրագրեր ուրվագծվեցին, թիրախավորված, տարբեր ոլորտները ներառող՝ քաղաքական, մշակութային, երիտասարդական, էկումենիկ, կրթական և այլն:
Միջոցառումների խորհրդանշական մեկնարկը տրվեց 2013 թվականին Լավալում՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշակոթողի բացմամբ: Շատ գեղեցիկ հուշակոթող, որը հեղինակել է մեծ արվեստագետ և քանդակագործ Արտո Չաքմաքջյանը:
Այնուհետև մեկ այլ հուշակոթող բացվեց Վանկուվերում. այսպես սկսվեց մեր գործունեությունը:
2014 թվականին մեկնարկեց «100 իր՝ 100-րդ տարելիցին» ծրագիրը: Նպատակն էր հավաքել 100 իր, որոնք «վերապրել» էին  Ցեղասպանությունը: Հույս չունեինք, որ կկարողանանք 100 իր հավաքել, բայց, ի զարմանս մեզ, հնարավոր է, որ թիվն ավելի մեծ լինի: Այս ծրագիրը դեռ դեռ ընթացքի մեջ է և հավանաբար կամփոփենք 2016 թվականին: «Վերապրած» իրերն իրենց պատմությամբ «կամփոփվեն» ինտերնետային թանգարանում: Իսկ այն մարդիկ, որոնք կցանկանան իրենց իրերը նվիրել Ցեղասպանության թանգարանին, կբերենք Հայաստան:
2014 թվականին Մոնրեալի Մակ-Գիլլ համալսարանի սրահում տեղի ունեցավ «Մորինարի» քառյակի համերգը: Օտարներից կազմված այս խումբը շատ հայտնի է Մոնրեալում:
Մեկ ամիս անց Մոնրեալի քաղաքային կենտրոնում  ցուցադրեցինք Պարետ Մարոնյանի «Ցեղասպանության որբերը» ֆիլմը:
Մեր բոլոր նախագծերի սկզբունքը նույնն էր. մեր հիմնական թիրախը պետք է լինի օտարը: Այս է պատճառը, որ մեր միջոցառումների վայրերը պատահական չէին ընտրվել:
Քայլ առ քայլ, մեր ձեռնարկների շղթայի հանգույցները սկսվեցին բացվել:
Մեր կարևոր նվաճումներից մեկը «Ցեղասպանություն տեսած ժողովուրդների» դաշինք է, որը ստեղծեցինք Մոնրեալում: Այսօր արդեն ցանկանում ենք նմանօրինակ դաշինքներ ստեղծել նաև Տորոնտոյում, Վանկուվերում:
Դաշինքը, որը շատ ակտիվ գործում է Մոնրեալում, իր շուրջն է համախմբում հայերին, հրեաներին, ռուանդացիներին, ուկրաինացիներին:
Դաշինքի անունն արդեն, սկսեց մեր առաջ շատ դռներ բացել: Նախկինում, երբ որպես հայ էինք ներկայանում, այնքան էլ դյուրին չէր, որովհետև միայնակ էինք: Իսկ երբ մի քանի համայնքով ես փորձում որևէ բան նախաձեռնել, սկսում են արդեն քվեները հաշվել:
Դաշինքի առաջին ձեռնարկը Կոնկորդի համալսարանում «Երկինքն ուսումնասիրողները» ֆիլմի ցուցադրությունն էր: Վերջինս նվիրված է «ցեղասպանություն» տերմինը շրջանառության մեջ դրած Ռաֆայել Լեմկինին: Ֆլմում ներկայացվում է նաև Սողոմոն Թեհլերյանի պատմությունը:
Նոյեմբերին կայացավ մեր հանգանակային ձեռնարկը. բոլորս էլ հասկանում ենք, որ առանց ֆինանսական միջոցների հնարավոր չէ որևէ աշխատանք իրականացնել: Միայն Մոնրեալում 150 հազար դոլար կարողացանք հավաքել, թեև անելիքներն ավելի մեծ գումարներ էին պահանջում:
2015 թվականի հուվարին մեր ծրագրերին միացավ Տորոնտոն, Վանկուվերը: Որոշել էինք ամեն ամիս այս կամ այն քաղաքում կամ միաժամանակ մի քանի քաղաքներում միջոցառումներ իրականացնել:
Դադար ենք վերցրել, հասկանալի պատճառներով, միայն ամռան ամիսներին: Դա էլ մի նոր հնարավորություն էր՝ նոր հանգրվանի նախապատրաստվելու համար:
Կարևոր ամիսները
Մարտին Մոնրեալի, Տորոնտոյի, Վինձորի և այլ քաղաքների համալսարաններում տեղի ունեցան համալսարանական գիտաժողովներ: Բանախոսների շարքում էր նաև թուրք Ֆաթեկ Մուգեգ Քուչեկը, որի թեման հատուցմանն էր նվիրված:
Տարբեր համալսարաններում կազմակերպեցինք նաև Ցեղասպանությանը նվիրված ֆիլմերի ցուցադրությունները:
Բրիթիշ Կոլումբիա համալսարանում մեր ուսանողները «Թեհլերյան-Լեմկին» խորագրով բանաստեղծության մրցույթ էին կազմակերպել:
Տորոնտոյում  «100 տարի» խորագրով ցուցահանդես կազմակերպեցինք:
Մեկնարկը տրվեց «100 ձայներ» ծրագրի. երիտասարդ սերունդը պատմում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած նախնիների մասին կամ ասմունքում:
Մեր ձեռնարկների գլխավոր հարթակը Քորնինգ կենտրոնն էր, կենտրոն, որը կրում է Սառա Քորնինգի անունը: Կանադացի բուժքույրը, որն անցյալ դարասկզբին գնաց Իզմիր և 5000 որբերի փրկեց, դարձել է մեր խորհրդանիշը: Այս առիթով մենք դրոշմանիշ ենք պատրաստում, որը կթողարկենք նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին: Ուզում ենք Կանադային հիշեցնել այն մարդասիրական քայլի մասին, որը ցուցաբերել է Ցեղասպանություն տեսած ժողովրդի նկատմամբ:
Եթե ամբողջացնենք մարտ ամսին իրականացրած մեր ձեռնարկներն, ապա շեշտը կարելի է դնել ուսանողական գիտաժողովների վրա:
Իհարկե, թուրքերը փորձեցին իրենց ձայնը լսելի դարձնել, բայց չհաջողեցին:
Ապրիլին Մոնրեալի քաղաքապետարանը մեծ միջոցառում կազմակերպեց, որի ժամանակ ելույթ ունեցավ Մոնրեալի քաղաքապետը: Նա բազմաթիվ հյուրերի ներկայությամբ վերահաստատեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը: Խոստացավ նաև Անմոռուկի պատկերով ծաղիկ զետեղել քաղաքապետարանի առջև: Այդ «ծաղիկն» արդեն մոտ 6 ամիս է անցորդներին «իրազեկում» է Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ապրիլի  վերջին շաբաթը կարևոր ձեռնարկները Տորոնտոյում, Մոնրեալում, Օտավայում իրականացվող քայլարշավներն էին: Տորոնտոյում և Մոնրեալում քայլարշավն իրականացավ ոչ միայն Հայկական ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով, այլ ուղղված էր բոլոր ցեղասպանությունների դեմ, ցեղասպանությունները կնախարգելող բնույթ էր կրում:
Տորոնտոյի քայլարշավի խորագիրն էր՝ Քայլարշավ միության համար, իսկ Մոնրեալինը՝ Քայլարշավ մարդկության համար: Մասնակցեցին ասորիներ, հույներ, կամբոջացիներ, դերսիմցիներ, հրեաներ:
Օնտարիոյի վարչապետի մասնակցությամբ բացօթյա էկումենիկ մեծ հանդիսություն տեղի ունեցավ, որը նախագահեց Կանադայի կաթոլիկների կարդինալը:
Օտտավայում ապրիլի 24-ը պատմական օր էր. մոտ 10 հազար մարդ էր հավաքել: Նախ խորհրդարանի առջև տեղի ունեցավ հիշատակի արարողություն, որը խանգարել փորձեցին մոտ 300 թուրքեր, բայց հազարի դեմ հարյուրն ինչ կարող էր անել:
Այդ օրը ընդունվեց մի բանաձև, որի նախապատրաստական աշխատանքները սկսել էինք 2014 թվականի դեկտեմբերին: Նշեմ, սակայն, որ մեզանից առաջ Հայ դատի հանձնախումբն էր բանաձև ներկայացրել, որպեսզի ապրիլի 24-ը Կանադայում հիշատակվի որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր, բայց առաջ չէր գնացել: Վերաշարադրելով բանաձևը` առաջարկեցինք, որ Ապրիլի 24-ը Կանադայում հռչակվի որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր, իսկ ողջ շաբաթը հայտարարվի Ցեղասպանության կանխարգելման շաբաթ: Այս կերպ այլևս հնարավոր չէր մերժել: Եթե կա Հոլոքոստի հիշատակման օր, ինչու չի կարող լինել Հայոց ցեղասպանութան, և ոչ միայն, հիշատակի օր:
Սկսեցինք տեսակցել համայնքի մոտ բարեկամ, այն ժամանակ Քաղաքացիության, ներգաղթի և բազմամշակութայնության նախարար Ջեյսոն Քենիի հետ: Աշխատում էինք երկու ճակատով՝ Հայ դատն իր միջոցներով, հանձնախումբն՝ իր: Ամեն ինչ անում էինք, որ հաջողենք:
Ապրիլի 24-ին բոլոր աստղերը շարվեցին մեկ գծի վրա: Կարծես նախապես գրված սցենար լիներ. մենք քայլեցինք դեպի Խորհրդարան, բանաձևը ներկայացրեց պատգամավոր Բրադ Բաթը, և կես ժամ քննարկումներից հետո, երբ մենք արդեն Թուրքիայի դեսպանատան առաջ էինք, միաձայն ընդունվում է  բանաձևը: Մենք այդ լուրը հաղորդեցինք ժողովրդին, որը ուրախությունից ուղղակի պայթեց: Թուրքերը փորձեցին խանգարել, բայց դարձյալ ապարդյուն: Հաղթական օր էր մեզ համար, որին անդրադարձան բազմաթիվ լրատվամիջոցներ:
Իսկ երեք շաբաթ հետո Սենատը վերահաստատեց ընդունված բանաձևը:
Մայիսին տեղի ունեցավ Մոնրեալի մեծ քայլարշավը, որին 10-12 հազար մարդ մասնակցեց: Քայլարշավին ներկա էր նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ֆրանսիացի պատգամավոր Վալերի Բուայեն և այլ հայտնի հասարակական, քաղաքական դեմքեր:
Քայլարշավը առաջնորդեցին Մոնրեալի և Լավալի քաղաքապետերը:
Անմոռանալի օր էր մեզ համար: Քայլարշավը սկսեցինք Կանադայի ստեղծման 100-ամյակի առիթով Վեսթ Մաունթ քաղաքում տեղադրված հուշակոթողի մոտից: 3-4 կմ ճանապարհ անցնելով՝ հասանք «Արվեստների կենտրոն» անունը կրող հրապարակ, որտեղ ՀՄԸՄ-ի և ՀԲԸՄ-ի սկաուտները Ծիծեռնակաբերդի մանրակերտն էին պատրաստել: «Հուշակոթողին» ծաղիկներ դնելուց հետո` գնացինք «Փլաս դեզ արտի» արվեստների կենտրոնի 1500 հոգիանոց սրահ, որը լեփ լեցուն էր: Միջոցառման ժամանակ իրենց պատգամները հղեցին  Լավալի քաղքապետը, Կանադայի կառավարության անունից ելույթ ունեցավ Քրիս Ալեքսանդրը և այլք:
Մայիսին Տորոնտոյում և Մոնրեալում ցուցադրեցինք «Հատում« և «1915» ֆիլմերը:
Կարող եմ ասել, որ սրանք մեր աշխատանքների ու ձեռնարկների բաձրակետերն էին:
Հրատարակություններ
Որպես մնայուն արժեք, հրատարակեցինք «Կանչ Հայաստանից և Կանադայի դերը Հայկական ցեղասպանության մեջ սկսած 1895 թվականից» գիրքը: Ուսումնասիրության ժամանակ կանադական արխիվներում զարմանալի նյութեր գտանք: Այդ գիրքը, որը հնարավոր եղավ կյանքի կոչել Բաստրմաջյան ֆոնդի նվիրատվության շնորհիվ,  Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Արամ Առաջինի ձեռամբ նվիրել ենք Կանադայի Սենատի նախագահին, պաշտպանության նախարարին և այլ պաշտոնյաներին: Հիմա աշխատում ենք գրքի ֆրանսերեն թարգմանության վրա:
Հանձնախումբը նյութական ներդրում ունեցավ երկու այլ հրատարկությունների ևս:
Մակ-Գիլլ համալսարանի Քուինս հրատարակչությունը նպատակ ուներ թարգմանելու Ֆրանսիայում տպագրված երկու լրագրողների «Ցեղասպանության ուրվականը» գիրքը: Սակայն նյութական խնդիրներ ուներ, և մենք օժանդակեցինք: Գիրքը հրատարակվեց մայիսին:
Օժանդակեցինք նաև Հասան Ջեմալի «1915. Հայկական ցեղսպանություն»  գրքի անգլերեն թարգմանությանը:
Հայոց ցեղասպանության մեջ Կանադայի ունեցած դերի մասին երկու գրքույկ էլ հրատարակեցինք Տորոնտոյում: Այժմ նախատեսում ենք գրքի ֆրանսերեն թագմանությունը:
Երկրորդ հանգրվան
Արդեն մտել ենք երկրորդ հանգրվան, որի մեկնարկը լեհ մեծագույն կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ  Պենդերեցկու համերգն էր Մոնրեալի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ: Համերգը նվիրված էր Հայկական ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտին:
Հավելեմ միայն, որ ապրիլի 23-ին նույնքան մեծ համերգ ունեցանք Տորոնտոյի սիմֆոնիկ նվագախմբի մասնակցությամբ, որի ժամանակ ելույթ ունեցավ ճանաչված երգչուհի Իզաբել Բայրաքդարյանը, խոսք ասաց Ատոմ Էգոյանը:
Սեպտեմբերին Մակ-Գիլլ համալսարանում տեղի ունեցած համերգի ժամանակ օտար և հայ երգիչների կատարմամբ հնչեցին բոլոր այն կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները, որոնք Ցեղասպանության վերապրողներ են:
Սեպտեմբերին Տորոնտոյում բացվեց «Հիշողություն» խորագրով ցուցահանդես, որտեղ Կանադայում ապրող հայ արվեստագետները Ցեղասպանության թեմաներով մոտ 60 գործեր (քանդակ, գեղանկար) էին ներկայացրել:
Հոկտեմբերի սկզբին անգլիախոս թատրոնը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված բեմականացում: Ներկայացման հերոսուհին ռուանդացի է, ով հայկական ցեղասպանության ծալքերն է փնտրում: Պիեսի հեղինակը ծագումով հնդիկ Ռահուլ Բարման է:
Հոկտեմբերին ցուցադրվեց նաև «Գազանը լուսնի վրա» ներկայացումը՝ հայկական «Հայ բեմ» խմբի ներկայացմամբ:
Ավարտ և նոր սկիզբ
Դեկտեմբերին ունենք երկու կարևոր ձեռնարկ, որով և կավարտենք տարին ու կամբողջացնենք մեր ծրագրերը:
Դեկտեմբերի 10-ին Մոնրեալի Հոլոքոստի թանգարանում տեղի կունենա Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» գրքին և մուսալեռցիների պատմությանը առնչվող ցուցահանդես: Մեկ  տարի է աշխատում ենք այս ուղղությամբ: Այնճարից, Ցեղասպանության թանգարանից բավականին լուսանկարներ ենք բերել, մի շարք հետազոտություններ ենք իրականացրել: Ցուցահանդեսի ժամանակ կանցկացվի նաև  կլոր-սեղան, քննարկում, որին մասնակցելու է նաև Յահիր Աուրոնը, որը «Մուսա լեռան 40 օրը» գրքի վերաբերյալ մենագրություն ունի գրված: «Մուսա լեռան 40 օրը գրքի ազդեցությունը հրեական դիմադրության վրա Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ» աշխատության մեջ փշաքաղվելու պատմություններ կան: Ականատեսների վկայությամբ` «Մուսա լեռան 40 օրը» գիրքը հրեաների դիմադրության Ավետարանն է եղել:
Ձեռնարկի ընթացքում ելույթ կունենան նաև Նյու Յորքի Կառնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրիգորյանը, որը մեծ դեր է խաղացել, որպեսզի Ֆրանց Վերֆելի աճյունը տեղափոխվի Ավստրիա և Մոնրեալի Կոնկորդի համալսարանի  Մարդու իրավունքների և Ցեղասպանությունների հետազոտման  հիմնարկության համահիմնադիր Ֆրանս Ջոփը: Ուզում ենք, որ ցուցահանդեսը դառնա նաև քաղաքականացված ձեռնարկ: Հրավերներ ենք ուղարկել Կանադայում Ֆրանսիայի, Ավստրիայի դեսպաններին: Ցուցահանդեսը կգործի մինչև հունվարի  վերջը:
Հաջորդ կարևոր միջոցառումը  Հասմիկ Պապյանի և Ավո Կոյումջյանի համատեղ համերգն է, որը կայանալու է դեկտեմբերի 19ին:
Դեկտեմբերին պաշտոնապես պետք է ավարտվի հանձնաժողովի գործունեությունը: Իհարկե, մի շարք ձեռնարկներ կան, որոնք շարունակելու ենք 2016 թվականին:
Որպես ամփոփում՝ ինչ հնարավոր եղավ հաջողել հանձնախմբի ձեռնարկների շնորհիվ
Կանադայում չմնաց որևէ վայր, թերթ, հեռուստակայան, որը չանդադարձավ մեր ձեռնարկներին:
Ապրիլ ամսին ամենուր էինք: Նախկինում, երբ ապրիլի 24-ին ցույց էինք կազմակերպում, մենք էինք զանգահարում և ԶԼՄ-ներին խնդրում, որ գան ու լուսաբանեն. շատ հաճախ չէին էլ գալիս: Այս տարի իրենք սկսեցին մեզ փնտրել և նյութեր պատրաստել:
Սա ինքնին մեծ հաջողություն է, որի արձագանքները լսվեցին ոչ միայն Կանադայում, այլև նրա սահմաններից դուրս:
Կանադայում մենք երեք վերապրող ունենք՝ 102, 104 և 106 տարեկան մամիկներ, որոնք հայտնվեցին լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում: Բոլորը ցանկանում էին նրանց նկարահանել: Մենք նրանց մասին հատուկ տեսաֆիլմեր ենք պատրաստել:
Մեր հանձնախմբի անդամներից մեկը հոդված գրեց, որը արտատպվեց «The guardian» պարբերականում: Այդ հրապարակման շնորհիվ հիմա այլ լրագրողներ և լրատվամիջոցներ են հետաքրքրվում Հայոց ցեղասպանությամբ: Այս ամենը շղթայի օղակներ են, որոնք հաջորդեցին մեկը մյուսին:
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոս Երկրորդի հայտարարությունը ամեն ինչ արագացրեց, դրեց խոշորացույցի տակ: Մենք գնում էինք մեր ճանապարհով, բայց Հռոմի պապի հայտարարությունը, Էրդողանի գործելաոճը մեր լավագույն դաշնակիցները դարձան:
Մենք Կանադայում շառաչյուն ապտակ հասցրեցինք թուրք համայնքին, որն ամեն կերպ փորձում էր խոչընդոտել մեր ձեռնարկները:
Մեր ժողովրդի մեջ կարողացանք բեկում մտցնել: Որ վերջ, ճանաչման գործընթացը վերջացավ, պետք է անցնենք հատուցման խնդրին:
Ակամայից Կանադայում դարձանք ցեղասպանություն տեսած ժողովուրդների առաջնորդը: Մեզ նայում են  հարգանքով և ակնկալությամբ, որովհետև ուժ տեսան, կազմակերպ ուժ: Նույնիսկ հրեա համայնքը, որը շատ կազմակերպված է, հզոր, ավելի վաղ է հաստատվել Կանադայում, մեզ իբրև դաշնակից է նայում, որովհետև տեսավ, որ եթե ցանկանանք, շատ բան կկարողանանք անել:
Կիրառեցինք նաև մի նոր «զենք», որի առաջին արձագանքը եղավ Ապրիլի 24-ին: Երբ Թուրքիան շարունակում է ժխտողական քայլերն ու ասում, որ Հայկական ցեղասպանություն չի եղել, իսկ դու պատասխանում ես, որ դու երեք ազգերի՝ ասորիների, հայերի, պոնտացի հույների ցեղասպանություն ես իրագործել, որն ուղղված էր քրիստոնյաների կամ փոքրամասնությունների դեմ և նպատակը նրանց թրքացնելն էր, ավելի դժվար է այս մոտեցումը ժխտելը:
Այս մոտեցումն ինքնին շատ հզոր զենք է: Եվ չպետք է կանգ առնենք:
Բոլոր այս ձեռնարկները նվաճումներ են, որոնք կարելի է շոշափելի համարել: Ամենից կարևորը, սակայն, այն է, որ պետք է պահենք այս ամենը, հետ քայլ չանենք: Գագաթը նվաճելուց հետո ստորոտն իջնելը մեծ սխալ կլինի:

«Спускаться к подножию после покорения вершины будет большой ошибкой»: Мгер Карагашян
С целью стимулирования процесса международного признания и осуждения Геноцида армян, а также координации мероприятий, посвященных 100-летию этой скорбной даты в Диаспоре были сформированы региональные комиссии.
В беседе с «Армяне сегодня» обобщил мероприятия, проведенные в Канаде, председатель Канадской комиссии по координации мероприятий 100-летия Геноцида армян Мгер Карагашян. Указом Президента РА Сержа Саргсяна он награжден медалью «Признательность» за значительный вклад в организацию и проведение в общинах Диаспоры на должном уровне мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
Начало
Работы комиссии начали планировать еще в 2011 году, думая, что предстоит сделать в 2015-м. Тогда все было только в идеях, мыслях.
В 2012-м созвали первое наше заседание в посольстве РА в Оттаве, в формате традиционных партий, двух крупных благотворительных организаций (САП и ВАБС). Цель была – охватить в нашей работе всех.
В ходе собрания было обозначено около 45 различных программ, включающих различные сферы – политическую, культурную, молодежную, экуменическую, образовательную и другие.
Символический старт мероприятиям был дан в 2013 году открытием памятного мемориала жертв Геноцида армян в Лавале. Очень красивый мемориал, задуманный большим искусствоведом и скульптором Арто Чакмакчяном. Затем еще один мемориал открылся в Ванкувере – так началась наша деятельность.
В 2014 году стартовала программа «100 предметов – к 100-летию», целью которой было – собрать 100 предметов, «переживших» Геноцид. Не надеялись, что сумеем собрать 100 предметов, но, к собственному нашему удивлению, возможно, что цифра эта будет еще больше. Программа пока в процессе, и итоги вероятно подведем в 2016 году. «Пережившие» предметы, каждый со своей историей, будут обобщены в интернет-музее. Сами же предметы, которые люди захотят преподнести Музею Геноцида армян, будут доставлены в Армению.
В зале университета Мак-Гилл Монреаля в 2014 году состоялся концерт квартета «Моринари». Эта группа, составленная из иностранцев, весьма известна в Монреале. Спустя месяц в городском центре Монреаля был продемонстрирован фильм Парета Мароняна «Сироты Геноцида».
Принцип всех наших проектов единый – главной нашей целью должны быть иностранцы. В этом причина, что места проведения всех наших мероприятий выбирались не случайно.
Шаг за шагом узлы цепи наших мероприятий начали раскрываться. Одним из главных наших достижений является союз «Народов, переживших геноцид», созданный в Монреале. Сегодня уже хотим создать подобные союзы также в Торонто,Ванкувере. Союз, весьма активно функционирующий в Монреале, собрал вокруг себя армян, евреев, руандийцев, украинцев. Уже само название союза начало раскрывать перед нами многие двери. Ранее, когда представлялись армянами, было нелегко, поскольку были в одиночестве. Когда же пытаешься что-либо инициировать несколькими общинами, начинают подсчитывать квоты.
Первым мероприятием союза стала демонстрация в Конкордском университете фильма «�?сследователи неба», посвященного Рафаелю Лемкину, запустившего в оборот термин «геноцид». В фильме представлена также история Согомона Тейлеряна.
В ноябре состоялось наше мероприятие по сбору пожертвований: все мы понимали, что без финансовых средств невозможно осуществить какую-либо работу. В одном только Монреале удалось собрать 150 тысяч долларов, хотя работа и требовала большей суммы.
В январе 2015-го к нашим программам присоединились Торонто и Ванкувер. Было решено ежемесячно в том или ином городе, либо в нескольких городах сразу проводить мероприятия. Передышку, по понятным причинам, сделали только в летние месяцы. Это стало еще одной возможностью подготовиться к новому этапу.
Важные месяцы
В марте в университетах Монреаля, Торонто, Виндзора и других городов состоялись университетские симпозиумы. Среди докладчиков был и турок Фатек Мугег Кучек, тема которого была посвящена возмездию. В различных университетах организовали также демонстрацию фильмов, посвященных Геноциду. В университете «Бритиш Колумбия» наши студенты организовали конкурс стихов под девизом «Тейлерян-Лемкин». В Торонто организовали выставку под девизом «100 лет».
Стартовала программа «100 голосов»: молодое поколение рассказывает о своих предках, переживших Геноцид армян, либо декламирует стихи.
Главной площадкой наших мероприятий был центр «Корнинг», носящий имя Сары Корнинг – канадской медсестры, в начале минувшего века поехавшей в �?змир и спасшей 5000 сирот. Она стала нашим символом. В этой связи мы готовим марку, которая будет выпущена в ноябре-декабре. Хотим напомнить Канаде о гуманном шаге, совершенном ею в отношении народа, пережившего Геноцид.
Если обобщить осуществленные нами в марте мероприятия, акцент можно поставить на студенческих симпозиумах. Естественно, турки попытались помешать, но это им не удалось.
В апреле мэрия Монреаля организовала крупное мероприятие, на котором выступил мэр. В присутствии многочисленных гостей он подтвердил факт признания Геноцида армян. Обещал также водрузить плакат с изображением Незабудки перед зданием мэрии. Этот «цветок» уже шесть месяцев информирует прохожих о Геноциде армян.
Последняя неделя апреля ознаменовалась шествиями в Торонто, Монреале, Оттаве. В Торонто и Монреале шествие проходило не только к 100-летию Геноцида армян, но было направлено против всех геноцидов, носило характер предотвращения геноцидов. Девизом шествия в Торонто было «Шествие во имя сплочения», а в Монреале – «Шествие во имя человечества». В них участвовали ассирийцы, греки, камбоджийцы, дермисцы, евреи.
При участии премьер-министра Онтарио состоялось крупное экуменическое торжество, прошедшее под председательством католического кардинала Канады.
24 апреля в Оттаве стало историческим днем: собралось около 10 тысяч человек. Перед зданием парламента состоялось поминальное мероприятие, которое попытались сорвать около 300 турок, но это также не удалось. В этот день была принята резолюция, подготовку которой начали еще в декабре 2014 года. Отмечу, однако, что до нас резолюцию представила комиссия Ай-Дат, дабы 24 апреля в Канаде отмечалось как день поминовения Геноцида армян, однако дело не продвинулось. �?зменив формулировку резолюции, предложили провозгласить 24 апреля в Канаде как День поминовения Геноцида армян, а всю неделю провозгласить Неделей предотвращения геноцидов. В таком формате уже невозможно стало отказать. Если есть День поминовения Холокоста, почему не может быть День поминовения Геноцида армян и не только.
Начали встречаться с близким другом общины, тогдашним министром гражданства, миграции и мультикультуры Джейсоном Кени. Работали на два фронта: Ай-Дат своими средствами, наша комиссия – своими. Все делалось, чтобы добиться успеха.
24 апреля все звезды выстроились в одну линию. Будто по заранее написанному сценарию: мы направились к парламенту, резолюцию представил депутат Брад Бат, и после получасового обсуждения, когда мы были уже у посольства Турции, резолюция была принята единогласно. Мы сообщили эту новость народу, который буквально взорвался от радости. Турки попытались помешать, но вновь безрезультатно. Для нас это был победный день, который осветили многие СМ�?.
А спустя три недели Сенат утвердил принятую резолюцию.
В мае состоялось большое шествие в Монреале, в котором участвовали 10-12 тысяч человек. Среди них – министр Диаспоры РА Грануш Акопян, французский депутат Валери Буайе и другие известные общественно-политические деятели. Возглавляли шествие мэры Монреаля и Лаваля.
Это был незабываемый для нас день. Шествие начали с монумента в городе Вест Маунт, возведенного в честь 100-летия создания Канады. Преодолев расстояние в 3-4 километра, достигли площади под названием «Центр искусств», где скауты ВАСС и ВАБС подготовили макет Цицернакаберда. После возложения цветов к мемориалу направились к 1,5-тысячному залу центра искусств «Пласт дез арти», который был переполнен. В ходе мероприятия с речью выступил мэр Лаваля, а от имени правительства Канады – Крист Александр.
В мае в Торонто и Монреале продемонстрировали фильмы «Пресечение» и «1915». Могу сказать, что это были апогеи нашей работы и мероприятий.
�?здания
В качестве нетленной ценности, издали книгу «Зов из Армении и роль Канады в Геноциде армян начиная с 1895 года». В ходе исследований в канадских архивах были обнаружены поразительные материалы. Экземпляр этой книги, изданной благодаря пожертвованию фонда Бастрмаджян, Его Святейшество Арам I преподнес председателю Сената Канады, она также была преподнесена министру обороны и другим должностным лицам. Ныне работаем над переводом книги на французский язык.
Комиссия внесли материальный вклад в два других издания. �?здательство «Куинс» университета Мак-Гилл поставило перед собой цель издать выпущенную во Франции книгу двух журналистом «Призрак геноцида». Однако появились материальные проблемы, и мы помогли в их решении. Книга была издана в мае. Помогла также в переводе на английский книги Гасана Джемала «1915: Геноцид армян». Еще две книги о роли Канады в Геноциде армян изданы в Торонто. Ныне планируем перевод книги на французский язык.
Второй этап
Мы всупили уже во второй этап, начало которого возвестил концерт великого польского композитора Кшиштофа Пендерецки с Монреальским симфоническим оркестром. Концерт был посвящен 100-летию Геноцида армян и завершению Второй мировой войны. Добавлю лишь, что 23 апреля столь же грандиозный концерт состоялся с участием симфонического оркестра Торонто, во время которого выстуиила известная певица �?забел Байракдарян, выступил с речью Атом Эгоян.
В концерте, состоявшемся в сентябре в университете Мак-Гилл, в исполнении армянских и иностранных певцов прозвучали произведения композиторов, переживших Геноцид.
В сентябре в Торонто открылась выставка под девизом «Память», на которой армяне – деятели искусства, проживающие в Канаде, представили около 60 произведений (скульптуры, картины) на тему Геноцида.
В начале октября англоязычный театр представил спектакль, посвященный Геноциду армян. Его героиня из Руанды, ищущая историю Геноцида армян. Автор пьесы, индус по происхождению Рахул Барма. В октябре же был представлен спектакль «Зверь на луне» в поставке труппы «Ай бем».
Завершение и новое начало
В декабре у нас намечены два важных мероприятия, которыми и завершим год и обобщим наши программы. 10 декабря в Музее Холокоста Монреаля состоится выставка, посвященная книге Франца Верфеля «40 дней Мусадага» и истории мусалерцев. Над эти мы работаем уже год. �?з Айнчара, Музея Геноцида, привезли довольно много фотографий, осуществили ряд исследований. Во время выставки будет проведен также «круглый стол»-обсуждение, в котором примет участие и Яир Аурон, написавший монографию относительно книги «40 дней Мусадага». В труде «Влияние книги «40 дней Мусадага» на еврейское сопротивление в период Второй мировой войны» есть истории, от которых мурашки бегут по коже. Книга «40 дней Мусадага», по свидетельству очевидцев, стала Евангелием еврейского сопротивления.
В ходе мероприятия выступит также президент Нь-Йоркской корпорации «Карнеги» Вардан Григорян, сыгравший большую роль в переносе праха Франца Верфеля в Австрию, а также соучредитель учреждения по изучению прав человека и геноцидов Монреальского университета «Конкорд» Франс Джоп. Хотим, чтобы выставка стала и политизированным мероприятием. Приглашения разослали послам Франции и Австрии в Канаде. Выставка продлится до конца января.
Следующее важное мероприятие – совместный концерт Асмик Папян и Аво Коюмджяна, который состоится 17 декабря.
В декабре официально должна завершиться деятельность комиссии. Конечно, есть ряд мероприятий, которые продолжатся и в 2016 году.
В качестве эпилога – что оказалось возможным осуществить благодаря мероприятиям комиссии?
В Канаде не осталось ни одного места, газеты, телекомпании, которые бы не затронули наши мероприятия.
В апреле мы были всюду. Ранее, когда организовывали митинги 24 апреля, мы звонили в СМ�? и просили придти и осветить: частенько не приходили вовсе. В этом году они начали искать нас и готовить материалы. Это уже само по себе большая удача, отголоски которой были слышны не только в Канаде, но и за ее пределами.
В Канаде живут три человека, переживших Геноцид армян – бабушки 102, 104 и 106 лет, – оказавшиеся в центре внимания СМ�?. Все хотели их сфотографировать. Мы подготовили специальные видеофильмы о них.
Один из членов нашей комиссии написал статью, которая была опубликована в издании «The guardian». Благодаря этой публикации ныне другие журналисты и СМ�? интересуются Геноцидом армян. Все это – звенья цепи, которые последовали одно за другим.
Заявление Папы Римского Франциска ускорило все, вынудило рассматривать под микроскопом. Мы следовали своим путем, но заявление Папы Римского, стиль работы Эрдогана стали нашими наилучшими союзниками.
Мы в Канаде дали звонкую пощечину турецкой общине, которая всемерно пыталась препятствовать нашим мероприятиям.
Мы сумели внести перелом в нашем народе: процесс признания завершен, надо переходить к вопросу возмездия.
Мы невольно стали в Канаде лидерами народов, переживших геноцид. На нас смотрят с уважением и ожиданием, ибо увидели силу, организованную силу. Даже еврейская община – очень организованная и мощная, и раньше нас утвердилась в Канаде, – смотрит на нас как на союзника, ибо увидела, что при желании мы многое можем сделать.
Применили и новое «оружие» первым отголоском которого стало 24 апреля. В условиях, когда Турция продолжает отрицание и заявляет, что Геноцида армян не было, а ты отвечаешь, что ты осуществила геноцид трех народов – ассирийцев, армян и понтийских греков, направленный против христиан или меньшинств, и целью было их отуречивание, то такой подход труднее отрицать.
Этот подход сам по себе весьма мощное оружие. �? мы не должны останавливаться.
Все эти мероприятия – достижения, которые можно оценить как ощутимые. Но самое главное – нужно сохранить все это, не отступать. Спускаться к подножию после покорения вершины будет большой ошибкой.