«Ո՞վ սպանեց հայերին». Հարցազրույց ֆիլմի համահեղինակ Մարիամ Զաքիի հետ
«Ո՞վ սպանեց հայերին». Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված արաբերեն առաջին վավերագրական ֆիլմն է, որտեղ ներկայացվում են բազմաթիվ արխիվային նյութեր և լուսանկարներ: Նկարահանումներն իրականացվել են Հայաստանում, Եգիպտոսում և Լիբանանում: Ֆիլմի հեղինակներն են եգիպտացի ամուսիններ Մուհամեդ Հանաֆին և Մարիամ Զաքին: «Հայերն այսօրը» զրուցել է վերջինիս հետ և որոշ մանրամասնություններ պարզել ֆիլմի մասին:
Հավելենք, որ նոյեմբերի 8-ին Կահիրեում տեղի է ունեցել ֆիլմի անդրանիկ ցուցադրությունը:
– Մարիա´մ, Ձեր և Ձեր ամուսնու հեղինակած «Ո՞վ սպանեց հայերին» ֆիլմը Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված արաբերեն առաջին վավերագրական ֆիլմն է: Ի՞նչը Ձեզ մղեց նման ֆիլմ նկարահանել:
– Հայոց ցեղասպանության փաստին առնչվեցի այն ժամանակ, երբ ուսանում էի քոլեջում և պատմության դասախոսն ինձ առաջարկեց այդ մասին կուրսային աշխատանք գրել: Ես չգրեցի. պատճառը գուցե երիտասարդական եսասիրությունն էր կամ աշխարհայացքը, որը շատերն են ունենում այդ տարիքում:
«Արաբական գարնան» շնորհիվ ես հասկացա պատմական դեպքերի փոխկապակցվածությունը ոչ միայն իմ երկրի, այլև իմ անձի հետ: «Արաբական գարունը» միայն Արաբական աշխարհի «գարունը» չէ, այն շատերիս ստիպեց վերանայելու մեր աշխարհայացքն ու պատմությունը, քաջություն ունենալու առերեսվելու սեփական սխալների հետ և ընտրելու ճիշտ ուղի: Այն ինքնադատողություն առաջացրեց մի երևույթի մասին, որը տեղի էր ունեցել շատ վաղուց:
Տեղյակ եք, որ Եգիպտոսը կիսաինքնավար երկիր էր դեռ Օսմանյան ժամանակաշրջանից: Հետևաբար շատ դեպքեր տեղ չեն գտել ժամանակակից պատմական գրքերում: Եգիպտոսն  իր ուրույն դեմքն ունեցավ միայն 1952 թվականին:
Ուսումնասիրելով 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը՝ ես հնարավորություն ունեցա վերագնահատելու Օսմանյան կայսրության դերը Արաբական  երկրներում և նոր ընկալմամբ զուգահեռներ անցկացնել ներկա ժամանակների հետ: Եվ այսպես, Հայոց ցեղասպանությունը հասկանալը մի  նոր լույս է սփռում «Արաբական գարնան» վրա: Ժամանակն է, որ մարդիկ և Արաբական աշխարհը սթափվեն: Հուսով եմ, որ նոր միջոցներ կձեռնարկեն անցած ուղին շտկելու համար:
Սա էր մեր սկզբնական նպատակը՝ ուսումնասիրել խնդիրը և ֆիլմ նկարահանել՝ արաբ հանդիսատեսին ներկայացնելով պատմա-վավերագրական փաստեր պատմական իրականության մասին, ինչը պետք է  ճանաչվի և ընդունվի խիզախությամբ:
Ինչ վերաբերում է ինձ և Մուհամեդին, ապա մղիչ ուժը մարդկային գործոնն էր, որը և պարտավորեցրեց մեզ անելու նմանօրինակ քայլ: Մենք երազում ենք մի այնպիսի աշխարհի մասին, որտեղ միջազգային քաղաքականությունը կարտացոլի մեր բարոյական արժեքները և եգիպտացիների արժեքները: Եգիպտոսում մենք բոլորս ատում ենք  բռնությունը և արյունահեղությունը, անարդարությունը և խաբեությունը, և ենթագիտակցորեն փորձում ենք միավորել աստվածայինը: Եվ Հայոց ցեղասպանության փաստը, որն այսքան ժամանակ չի բարձրաձայնվել, անընդունելի է մեզ համար:
– Որոշ մանրամասնություններ կպատմե՞ք ֆիլմի մասին:
– Ֆիլմում փաստերով ներկայացվում է Հայոց ցեղասպանության ամբողջական պատմությունը, ինչն այս ձևաչափով առաջին անգամ է հանձնվում արաբ հանդիսատեսի դատին: Մեր կարծիքով, պատմությունը պետք է բացահայտվի, պետք է խոսվի այդ մասին: Եվ ամբողջական պատմությունը, ոչ թե առանձին դեպքեր, իրադարձություներ:
Պետք է ընդունեմ, որ ֆիլմի յուրաքանչյուր հատված ինքնին մի ֆիլմ է: Նախապես ֆիլմի տևողությունը 2 ժամ էր, բայց ստիպված էինք կրճատել: Շատ վիճելի աշխատանք էր, քանի որ ֆիլմում հնչած բոլոր գաղափարներն ու տեսանկյունները կապված էին միմյանց հետ,  և որևէ բան կրճատելը շատ դժվար էր:
Բոլորին առաջարկում եմ նայելու ֆիլմի վերջնական տարբերակը: Մենք շատ հպարտ ենք, որ մասնակցություն ենք ունեցել նման գործում և հուսով ենք, որ հանդիսատեսը կգնահատի այն:
– Ֆիլմը նկարահանելու ընթացքում ի՞նչ դժվարությունների եք հանդիպել, և ո՞վ աջակցեց հաղթահարելու դրանք:
– Մենք շատ դժվարություններ ունեցանք, բայց ոչ մի դժվարություն մեզ չկանգնեցրեց: Սովորականից մի քիչ երկար տևեց աշխատանքը, քանի որ ես և Մուհամեդն այդ ընթացքում շաբաթը 5 օր ուղիղ եթերով հաղորդում էինք պատրաստում:
Լեզվին չտիրապետելը (հայերենին-ՀԱ) նույնպես խոչընդոտում էր աշխատանքի ընթացքը: Հարցազրույցներից հետո սպասում էինք մինչ կթարգմանվի նյութը, ինչը նույնպես շատ ժամանակ էր խլում մեզանից:
Պետք է նշեմ, որ Եգիպտոսի Հայ դատի հանձնախմբի անդամ Արմեն Մազլումյանը, որը ուղեկցում էր մեզ,  և մեր հայաստանյան ընկերները շատ համբերատար էին և օժանդակում էին աշխատանքի սահուն ընթացքին, որոնց շնորհիվ յուրաքանչյուր դժվարություն թվացյալ էր դառնում: Մեզ համար անչափ հաճելի էր աշխատել նման ջերմ մթնոլորտում:
Ուզում եմ խորին շնորհակալություն հայտնել բոլոր հայերին, ովքեր օժանդակեցին մեզ գործի յուրաքանչյուր փուլում: Ես միշտ դա կգնահատեմ և երբեք չեմ մոռանա:
– Ինչպիսի՞ ճակատագիր եք կանխատեսում ֆիլմի համար և ինչ հաջողություններ եք ակնկալում:
– Մենք մեծ հույսեր ենք կապում այս ֆիլմի հետ:  Եվ ես, անկեղծորեն, երազում եմ, որ այն հասանելի լինի որքան հնարավոր է շատ մարդկանց: Ես հավատում եմ խոսքի ուժին, արարքների անկեղծությանն ու զգացմունքներին:  Վերջիններս փոփոխություններ կատարելու մոգական ուժ ունեն:
Ուղարկեք Ձեր մտքերը տիեզերք և թող դրանք ի կատար ածվեն ու տարածվեն: Այս է պատճառը, որ մենք աշխատում ենք մեր ենթագիտակցության և բարոյական արժեքների վրա, որպեսզի կարողանանք ավելի լավ վայր ստեղծել մեր երեխաների համար:Սա շատ մեծ պատասխանատվություն է, երբ գիտակցում ես, թե իրականում ինչ է այն նշանակում:

“Who Killed the Armenians?”-Interview with one of the film’s creators Myriam Zaki
“Who Killed the Armenians?”-this is the title of the first Arabic-language documentary devoted to the Armenian Genocide that presents several archival photos and materials. The shootings took place in Armenia, Egypt and Lebanon. The film’s creators are Mr. and Mrs. Mohamad Hanafi and Myriam Zaki from Egypt. Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with Myriam Zaki and found out certain details about the film.
-The film “Who Killed the Armenians?” is the first Arabic-language documentary devoted to the Armenian Genocide. What made you and Mohamad Hanafi  make such a film?
-I personally had only heard once about the Armenian Genocide when my History professor in College had suggested I write about it for a class paper. I did not at the time. Perhaps it was egocentrism of youth and the centric vision of the world that our part of the world largely shared. With the Arab Spring, I came to realize the interconnectedness of History as it related not only to my country, but to me. The Arab Spring is by no means a Spring to the Arab World, but for many of us, it has forced us to revise concepts and history. The courage to face one’s skeletons and correct the path is an introspection that should have taken place a long time ago. You May know that Egypt was semi autonomous from the Ottomans. Hence, they seemed irrelevant in our modern history books. And Egypt was self absorbed in its own processes post 1952. Studying the first Genocide in the History of the twentieth century has given me the opportunity to re-evaluate the role of the Ottoman Empire in the Arab lands and connect to the modern day period with a new understanding. In a nutshell, understanding the Armenian Genocide sheds a whole new understanding to the Arab Spring. It is time for Humanity and the Arab World to take a long hard look in the mirror and hopefully take concrete steps in correcting the path. This was our initial motive in studying the subject and making the film to introduce Arab audiences through the historical facts and documents to a Historical Reality that needs to be recognized and a path that needs to be faced with courage. To Mohamed and I, it is our common Humanity that binds us, and we dream of a world in which international politics reflect our moral values, as well as the values of the Egyptian people. We in Egypt abhor violence and bloodshed, injustice and deceit. We instinctively seek to unite with the divine, and thus, the Genocide of the Armenian people, which has been kept under so much silence, is an outrage to our humanity.
-Could you provide us with some details about the film?
-The film looks at the overall history of the Armenian Genocide with documents that are revealed for the first time to the Arab audiences. We felt that the history has to be told and revealed-the history in general, though I must admit that each segment in that film deserves a film of its own. There was a time when our film seemed 2 hours long. We had to make it shorter. That was a challenge because the concepts and angles that needed to be tackled are of extreme importance in order to clarify the issue, and omitting any of it would seem like a reduction of the cause. I invite you to see the final outcome of the documentary. We are proud to have taken part in such a project, and we hope you enjoy it.
-What difficulties did you face during production? Who helped you overcome them?
-We encountered many difficulties along the way, but no difficulty was a chore. Somehow everything flowed. It took us a little longer to finish the film than usual because Mohamed and I were responsible for a five-day live show that I was hosting alongside production. Certainly, the language barrier while conducting the interviews was a novelty because we had to wait for the translations in text or the simultaneous ones in order to grasp what is being said, which was time-consuming. Other than that, I must say that Dr. Armen Mazloumian and our Armenian friends were so smoothly patient and supportive every step of the way that no difficulty every seemed like a difficulty. It was more of a pleasure to be in such a warm atmosphere. I have to give credit and appreciation to all Armenians who opened their doors for us on every level with such grace. This is something that I will always cherish and never forget.
-How do you see the future of the film? What successes do you expect?
-We have very high hopes for this documentary. And I honestly dream of it reaching as many people as possible. I personally believe in the power of the Word and the sincerity of cause and emotion. It has a magical effect for change. Throw your intentions to the universe and let it be, rest, and it will simply magnify. That is why we have to work on our collective consciousness and moral values, with the insight of creating a better place for our children. It is an immense responsibility once we realize what it really means. God bless you, and thank you so much for this opportunity.