«Երկիրը երկիր է». Սիրիահայ Սալբիի պատմությունը
Հալեպի Նոր Գյուղ հայկական թաղամասի լահմաջոյանոցներից մեկում կին աշխատողի ներկայությունը անակնկալ էր այցելուների համար, ուստի Սալբի Ճապաղջուրյանին խենթ հայացքով էին նայում: Այնտեղի չգրված օրենքների համաձայն՝ կինը պետք է դաստիարակեր երեխաներին և հոգար տնային հոգսերը: Սակայն Սալբին ու՞մ բացատրեր, որ սրտի հիվանդությամբ տառապող ամուսնուն օգնելու նպատակով հարկադրված է համատեղել ընտանիքն ու աշխատանքը:
-Ողջ Հալեպում միակ կինն էի, որ աշխատում էի ամուսնուս հետ: Գոքորը առավոտյան ժամը 6-ից կաշխատեր, ես` ժամը 9-ից: Սկզբում ընկերուհիներս խեթ հայացքով էին ինձ նայում, ասում էին՝ ի՞նչ գործ ունես, տանը նստիր, ճաշդ եփիր ու փոքրիկներիդ նայիր: Սակայն ոչ ոք չգիտեր ամուսնուս հիվանդության մասին, որ նրան օգնելու համար եմ աշխատում: Բայց կարողացա հաղթահարել ինձ համար անկարևոր այդ խոսակցությունները: Հետզհետե ընկերուհիներս սկսեցին ինձ քաջալերել, գովել, զարմանում էին, թե ես ինչպես էի գործարար տղամարդկանց հետ քննարկում բիզնեսի հարցերը, ովքեր ինձ քրոջ պես էին վերաբերվում, քանի որ իրենք էլ հասկացան, որ եթե Գրիգորի կինը աշխատում է, ուրեմն այդպես է պետք, –womennet.am-ին պատմում է Սալբին:
Գործունյա, աշխատասեր ու կենսախինդ Սալբիի համար փռում աշխատելն իրոք դժվար էր, ասես կորչում էին կանանցի փափկությունն ու քնքշությունը: Սակայն, անտեսելով այդ ամենը, ինչպես ինքն է ասում, «գնում էր հոսանքին հակառակ»: Վաղ առավոտյան որդուն ու դստերը դպրոց ճանապարհելուց, կերակուր պատրաստելուց ու տունը կարգավորելուց հետո Սալբին շտապում էր լահմաջոյանոց, որտեղ լահմաջոյի որակն ու համը պահպանելու համար արագաշարժ ու հմուտ վարպետի ձեռքեր էին հարկավոր: Ահա թե ինչու Գրիգոր և Սալբի Ճապաղջուրյանների պատրաստած լահմաջոն այնքան հայտնի ու պահանջված էր ողջ Հալեպում:
Պատերազմը սկսվելուց հետո Ճապաղջուրյանների ընտանիքը բազմաթիվ սիրիահայերի նման հարկադրված էր գաղթել Հայաստան: 2012 թվականին Սալբիի որդին` Կայծակը գալիս է Հայաստանում կամավոր աշխատանքի անցած քրոջը`Մեղրիին այցելության: Իսկ երբ Սիրիայում իրավիճակն էլ ավելի է սրվում, նրանց են միանում նաև ծնողները: Շուրջ 6 ամիս անգործ մնալուց հետո ընտանիքը որոշեց վերսկսել նախկին բիզնեսը: Անծանոթ միջավայրի ցանկություններն ուսումնասիրելուց հետո ամուսինները համոզվեցին, որ իրենց պատրաստած լահմաջոների հանդեպ պահանջարկը նույնն է, ինչ Հալեպում: Մի որոշ ժամանակ Խորենացի փողոցի վրա աշխատելուց հետո Նալբանդյան փողոցում, շենքերից մեկի ներքնահարկում հիմնովին հաստատվեցին:
Ահա, արդեն երկու տարի է, ինչ Նալբանդյան 5 հասցե են շտապում յուրահատուկ համով լահմաջո գերադասողները: Այդ գողտրիկ ու հաճելի լահմաջոյանոցը գրավիչ է դարձել նաև իր առանձնահատուկ կոչ- գովազդով` «Երկիրը երկիր է»:
-Երբ եկանք ու որոշեցինք գործ սկսել, մեզ հաճախ էին ասում` ի՞նչու եք մնում այստեղ, ի՞նչ կա այստեղ, այս երկիրը երկիր չի և այլն: Ու երբ տեղավորվեցինք, զավակներս երեկոները զրուցելիս ասում էին. այս մարդիկ ինչո՞ են դժգոհ այս երկրից, ի՞նչն է պակաս, ամեն ինչ գեղեցիկ, մաքուր է, երկինքը ջինջ ու կապույտ է, աշխատողը կապրի: Մենք սիրում ենք մեր հայրենիքը: Ու որոշեցինք մեր այս պանդոկի պատին փակցնել` «Երկիրը երկիր է» գրություն ասեմ, թե կոչը,- պատմում է Սալբին:
Նրա համոզմամբ մարդիկ սիրում են խառնվել ուրիշների գործերին, մինչդեռ ամեն մեկն իր գործը պիտի անի: Սալբիի գործը լահմաջո պատրաստելն է, ու նա աշխատում է իր գործը սիրով ու նվիրումով անել: Սիրիայում մշտապես ապրել է ապագայով, զանազան ծրագրեր ու երազանքներ կազմելով, և ի՞նչ կատարվեց: «Ո՞վ գիտեր, որ Սիրայում պատերազմ կլինի ու մարդիկ տնավեր կդառնան, կամ որ կկորցնեմ ամուսնուս: Այսօր ես ապրում եմ Հայաստանում եմ ու վայելում եմ կյանքս ու երկիրս»:
Հայաստանը սիրում ու այստեղից հեռանալու մտադրություն չունի նաև Սալբիի որդին` 27-ամյա Կայծակը, ով 13 տարեկանից աշխատել է հոր լահմաջոյանոցում և արդեն այդ գործի կատարյալ վարպետն է: Կայծակի համոզմամբ մարդը պետք է հարմարվի ցանկացած իրավիճակի, կարողանա հաղթահարել դժվարությունները, համամիտ է մոր հետ, այո, պետք է ապրել ներկայով, իսկ ապագան` ժամանակը ցույց կտա:
«Կուզեմ նաև ընտանիք կազմել, սակայն ժամանակը ցույց կտա, թե երբ կստացվի: Հիմա զբաղվում եմ բիզնեսով: Ինձ հարցնում են, այստեղի՞ աղջիկներն են լավ, թե՞ Սիրիայի: Կուզեմ ասել, որ այստեղի ու այնտեղի աղջիկների միջև տարբերություն չկա, 21-րդ դարն է, աշխարհը մեկ կտոր է եղել»,- ասում է Կայծակը:
Հայաստանից հեռանալու մասին չի մտածում, իսկ ու՞ր և ինչու՞ հեռանալ, երբ այստեղ իրենց տունն ու աշխատանքն ունեն, ընկերներ ու հիանալի ծանոթներ: Անգամ, եթե Սիրիայում պատերազմն ավարտվի, դարձյալ չեն գնա: Հայաստանն է իրենց հայրենիքը, այստեղ է հայրիկի գերեզմանը, իրենց ապագան ու առհասարակ` կյանքը:

«Страна это страна»: �?стория сирийской армянки Салби
Присутствие женщины-работницы в одной из пекарен лагмаджо в армянском квартале Нор Гюх Алеппо было неожиданным для посетителей, так что на Салби Чапахджурян посматривали косо. Согласно неписаным законам там женщина должна воспитывать детей и вести хозяйство. Но кому бы объясняла Салби, что с целью помочь страдающему сердечным заболеванием мужу вынуждена совмещать семейные заботы и работу.
– Я была единственной женщиной во всем Алеппо, работавшей вместе с мужем. Гокор приступал к работе в 6 часов утра, я приходила к 9. Поначалу подруги косо посматривали на меня, говорили – какое твое дело, сиди дома, вари обед и ухаживай за детьми. Никто, однако, не знал о болезни мужа и что работаю, чтобы помогать ему. Но сумела преодолеть неважные для меня эти разговоры. Постепенно подруги начали хвалить, подбадривать меня, удивлялись, как мне удается обсуждать вопросы бизнеса с мужчинами-предпринимателями,  которые относились ко мне как к сестре, поскольку и сами поняли: если жена Гокора работает, значит, так надо», – рассказывает Салби womennet.am.
Для деятельной, трудолюбивой и жизнерадостной Салби работать в пекарне действительно было трудно – будто исчезали женская мягкость и нежность. Но пренебрегая всем этим, по собственному ее выражению, «шла наперекор течению». С раннего утра, проводив сына и дочь в школу, приберя дом и  приготовив обед, Салби спешила в пекарню, где, для сохранения качества и вкуса лагмаджо, необходимы были руки быстрого и умелого мастера. Вот почему лагмаджо,  приготовленные супругами Григором и Салби Чапахджурянами были столь известны и востребованы во всем Алеппо.
С началом войны семья Чапахджурянов, подобно многим сирийским армянам, вынуждена была переехать в Армению. В 2012 году сын Салби, Кайцак, приехал повидать приехавшую в Армению  волонтером Мегри. А когда ситуация в Сирии еще более обострилась, к ним присоединились и родители. Почти шесть месяцев просидев без дела, семья решила возобновить прежний бизнес. �?зучив пристрастия незнакомой среды, супруги убедились, что спрос на приготовленные ими лагмаджо такой же, как в Алеппо. Поработав какое-то время на улице Хоренаци, капитально обосновались в подвале одного из домов на улице Налбандяна.
Вот уже два года по адресу Налбандяна, 5 спешат любители лагмаджо со специфическим вкусом. Эта укромная, уютная пекарня лагмаджо привлекательна и своим  особым призывом-рекламой «Страна – это страна».
– Когда приехали и решили начать бизнес, нам часто говорили: зачем остаетесь, что здесь есть, эта страна – не страна и т. д. Когда же устроились, дети вечерами частенько спрашивали: почему эти люди недовольны страной, чего им не хватает, все красиво, чисто, небо мирное и голубое, работящий проживет. Мы любим нашу Родину. �? решили на стене нашего кабачка так и написать: «Страна это страна», – рассказывает Салби.
По ее убеждению, людям нравится вмешиваться в дела других, между тем каждый должен заниматься своим делом. Дело Салби – готовить лагмаджо, и она старается делать его с любовью и преданностью. В Сирии всегда жила будущим, составляла различные планы, вынашивала мечты – и что же получилось? «Кто мог подумать, что в Сирии разразится война, что люди лишатся домов, и что я потеряю мужа. Сейчас я живу в Армении и наслаждаюсь жизнью и своей страной».
Любит Армения и не намерен покидать ее также 27-летний сын Салби Кайцак, который с 13-летнего возраста работал в отцовской пекарне и уже стал совершенным мастером своего дела. По убеждению Кайцака, человек должен приспособиться к любой ситуации, уметь преодолевать трудности. Он согласен с матерью: да, надо жить сегодняшним днем, а будущее покажет время.
«Хочу также создать семью, но время покажет, когда получится. Сейчас занимаюсь бизнесом. Меня спрашивают: здешние девушки лучше, или сирийские. Хочу сказать – разницы нет, XXI век, мир стал одним целым», – говорит Кайцак.
Не думает покинуть Армению – куда и зачем ехать, если здесь есть и дом, и работа, друзья и замечательные знакомые. Даже если война в Сирии завершится, все равно не уеду. Армения их Родина, здесь могила отца, их будущее, да и вообще жизнь.